Skocz do zawartości

Jak to zacierać? Jak fermentować?


Saperinho1337

Rekomendowane odpowiedzi

Witam niedlugo będe mierzył sie z moją piątą warką , i po serii małych wpadek jakie popelnilem chcialbym sie dobrze do tego przygotowac żeby piwko wyszlo jak ta lala.

   Będe poslugiwac się instrukcją z browamatora , na przykladzie piwa które zamierzam uwarzyc czyli: Angielska IPA 14blg.

1.   Pierwszy krok jasno mówi żeby do 16l wody wsypac wszystkie slody i trzymac w temp 67-68 stopni przez 60 min. 
    Czy to jest dobra metoda zacierania? , nie ma tu przeciez zadnych przerw scukrzających , czy zacieranie jednotemperaturowe jest wystarczające i nie trzeba tu nic kombinowac?

2.  Pomine juz etapy filtracji i wysladzania i chmielenia bo to ogarnę , przejde do fermentacji z która mam zawsze problemy , i powoli dochodze do wniosku ze dzieje sie to przez temperatury. 
  Drożdże safale 04 i w recepturze jest "burzliwa w temp 18-22 stopnie" , problem w tym ze moje poprzednie warki które zostawialem na fermentacje konczyly srednio z wynikiem 4/5 blg co jest dosc slabym wynikiem , zostawialem je w jednej temperaturze ok 19 stopni , czy to nie za dużo? , czy powinienem np zacząć od 17 stopni , pozniej po 2 dniach przeniesc w 19 , i na koncu przeniesc w 20? , wyjasnijcie mi plis jak wy przeprowadzacie górne fermentacje bo ja jestem jeszcze zielonkawy w tej kwestii ewentualnie mozecie jeszcze dodac jakies swoje wskazówki odnosnie warzenia , jakieś pro tipy mile widziane , z góry dzieki za odp.

IMG_7975.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Saperinho1337 napisał(a):

1.   Pierwszy krok jasno mówi żeby do 16l wody wsypac wszystkie slody i trzymac w temp 67-68 stopni przez 60 min. 
    Czy to jest dobra metoda zacierania? , nie ma tu przeciez zadnych przerw scukrzających , czy zacieranie jednotemperaturowe jest wystarczające i nie trzeba tu nic

To tzw. zacieranie na lenia, jednotemperaturowe. Przy IPA, gdzie i tak główne skrzypce będzie grał chmiel, możesz tak zacierać bez zauważalnej różnicy. 

 

12 minut temu, Saperinho1337 napisał(a):

"burzliwa w temp 18-22 stopnie"

Zdecydowanie za wysoko. Zaczynałbym od 15-16'C, po 1-1,5 tygodnia podniósł do 17'C i kończył w okolicach 20-22'C. Najważniejsze są pierwsze dni, wtedy drożdże się namnażają i pracują najbardziej intensywnie. Końcowe punkty BLG nie powinny dawać niechcianych estrów, a podnosząc temperaturę na końcu pomożesz drożdżom dofermentować i posprzątać po sobie. 

 

12 minut temu, Saperinho1337 napisał(a):

roblem w tym ze moje poprzednie warki które zostawialem na fermentacje konczyly srednio z wynikiem 4/5 blg co jest dosc slabym wynikiem

Odfermentowania nie mieszałbym z temperaturą fermentacji. Gdyby kończyły przy 4-5 BLG przez niedofermentowanie, to z butelek zostałaby kupka szkła i syfu. Jak zacierałeś te poprzednie warki? Nie zauważyłeś przegazowania / granatów po zabutelkowaniu?

 

12 minut temu, Saperinho1337 napisał(a):

wyjasnijcie mi plis jak wy przeprowadzacie górne fermentacje bo ja jestem jeszcze zielonkawy w tej kwestii ewentualnie mozecie jeszcze dodac jakies swoje wskazówki odnosnie warzenia , jakieś pro tipy mile widziane , z góry dzieki za odp.

Zadajesz drożdże w dolnym zakresie temperatur podawanych przez producenta, następnie w okolicach 1-1,5 tygodnia zaczynasz podnosić temperaturę, kończąc w górnym zakresie. Warto dodać, że chodzi tu o temperaturę w środku wiadra, bo drożdże zaczynając pracę są w stanie podnieść temperaturę brzeczki o 2-3'C względem temperatury otoczenia. 

 

12 minut temu, Saperinho1337 napisał(a):

mozecie jeszcze dodac jakies swoje wskazówki odnosnie warzenia

Przy IPA musisz mocno uważać na tlen po fermentacji. Każde piwo w styczności z tlenem traci, ale IPA szczególnie. Warto dodać trochę witaminy C przy butelkowaniu, ja stosuję 4g kwasu askorbinowego w roztworze 200ml, po czym dodaję do każdej butelki 5ml strzykawką. Rozlew obowiązkowo przez zaworek grawitacyjny. 

Edytowane przez ciezkicoswybrac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę zauważyć, że S-04 zmieniły profil temperaturowy. Teraz jest "idealnie 18-24". Akurat używam gęstwy z wcześniejszego piwa, gdzie fermentowałem 17-21 stopni przed 12 dni stopniowo podnosząc i z 11,3 BLG zjadły tylko do 3,5 BLG, więc 69%. Teraz na gęstwie robię Imperial Stouta i zacząłem od 19, teraz jest 20 i różnica w ich pracy jest ogromnie zauważalna. Ogromna piana i żywe jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rheged napisał(a):

Pragnę zauważyć, że S-04 zmieniły profil temperaturowy. Teraz jest "idealnie 18-24". Akurat używam gęstwy z wcześniejszego piwa, gdzie fermentowałem 17-21 stopni przed 12 dni stopniowo podnosząc i z 11,3 BLG zjadły tylko do 3,5 BLG, więc 69%. Teraz na gęstwie robię Imperial Stouta i zacząłem od 19, teraz jest 20 i różnica w ich pracy jest ogromnie zauważalna. Ogromna piana i żywe jak cholera.

 Porównujesz piwo 11Blg vs. Imperialny Stout. Dla drożdży to jak przesiadka z baru mlecznego do all inclusive. Nic dziwnego, że szaleją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2023 o 19:02, ciezkicoswybrac napisał(a):

 

 

Przy IPA musisz mocno uważać na tlen po fermentacji. Każde piwo w styczności z tlenem traci, ale IPA szczególnie. Warto dodać trochę witaminy C przy butelkowaniu, ja stosuję 4g kwasu askorbinowego w roztworze 200ml, po czym dodaję do każdej butelki 5ml strzykawką. Rozlew obowiązkowo przez zaworek grawitacyjny. 

Dziękuje bardzo za rady , swietny sposób z tą witaminą c , A czy mógłbym dodać kwas askorbinowy prosto do fermentora , i delikatnie zamieszac ? , czy to proszenie sie o infekcje i dodatkowe natlenienie piwa?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/20/2023 at 7:02 PM, ciezkicoswybrac said:

Warto dodać trochę witaminy C przy butelkowaniu, ja stosuję 4g kwasu askorbinowego w roztworze 200ml, po czym dodaję do każdej butelki 5ml strzykawką.

Czyli butelkujesz bezpośrednio z wiadra, w którym fermentowałeś? A co z chmielinami — jakiś worek, sitko? A jak dodajesz cukier na refermentację — też strzykawką?

Edytowane przez vmario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, vmario napisał(a):

Czyli butelkujesz bezpośrednio z wiadra, w którym fermentowałeś?

Tak, wszelkiej maści IPA fermentuję i butelkuję w fermentorze z kranikiem. 

 

19 minut temu, vmario napisał(a):

A co z chmielinami — jakiś worek, sitko?

Chmiel wrzucam do woreczków (w lidlu i biedronce są takie siatki na warzywa, bodajże 2,49zł za 2szt) razem z jednym magnesem, a drugi przyczepiam na zewnętrznej stronie fermentora. Po 2-3 dniach nastawiam lodówkę na maksymalne chłodzenie i robię kolejne 2-3 dni cold crashu. Czasami pierwsza i ostatnia butelka z warki zaciągnie trochę mułu z dna i przy konsumpcji na ciepło jest lekki gushing, ale zacząłem je oznaczać i nie mam już tego problemu, po schłodzeniu nie ma fontanny. 

 

22 minuty temu, vmario napisał(a):

A jak dodajesz cukier na refermentację — też strzykawką?

Sypię miarką. Nie jest to idealna metoda, ale praktycznie wszystkie piwa wychodzą podobnie nagazowane, więc nie zwracam na to uwagi. Roztwór podawany strzykawką też by się nadał, ale z reguły butelkuję w pomieszczeniu bez kuchenki, więc nie chce mi się latać z garnkiem po piętrach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.