Skocz do zawartości

12 godzinne studzenie brzeczki- jakie konsekwencje ?


Centka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Próbowałem zrobić piwko kolejny raz, wyeliminowałem poprzednie błędy opisane w tym temacie:

Jedyna różnica była taka że użyłem 2 paczek drożdży S-33 i dałemw  sumie 100 gram chmielu ... i po raz kolejny wyszło mi wytrawne wino, a nie piwo w dodatku mętne... 

I tu moje pytanie. Nie mam możliwości chłodzenia brzeczki- w garnku 30 litrów stało na strychu aż osiągnęło temp 15 stopni- trwało to 12 godzin, po tym czasie napowietrzyłem i dodałem drożdży.

Czy takie przedłużone chłodzenie mogło się przyczynić że piwo znowu smakuje jak wino/szampan ? ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo chłodzenie wpływa na goryczkę i może na zmętnienie na zimno. Ja chłodzę 24h na balkonie.
Może zmień drożdze. US05 są najbardziej przetestowane a temperatura dobra.
Jeśli zacierasz to przedłuż zacieranie. Gotuj 1h lub dłużej. Na na końcu dodaj wirlocka ( chyba to tak się nazywa) lub mech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Centka said:

Czy takie przedłużone chłodzenie mogło się przyczynić że piwo znowu smakuje jak wino/szampan ?

12 godzin może wystarczyć na zapoczątkowanie jakiejś infekcji, choć część tego czasu pewnie trzeba odliczyć ze względu na wysoką temperaturę. Jeżeli to nie to, może spróbuj podbić pełnię przez dodanie słodów specjalnych albo mocniejsze chmielenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Centka napisał(a):

Jedyna różnica była taka że użyłem 2 paczek drożdży S-33 i dałemw  sumie 100 gram chmielu ... i po raz kolejny wyszło mi wytrawne wino, a nie piwo w dodatku mętne... 

I tu moje pytanie. Nie mam możliwości chłodzenia brzeczki- w garnku 30 litrów stało na strychu aż osiągnęło temp 15 stopni- trwało to 12 godzin, po tym czasie napowietrzyłem i dodałem drożdży.

Czy takie przedłużone chłodzenie mogło się przyczynić że piwo znowu smakuje jak wino/szampan ? ?? 

1. Pamiętam, że gdzieś czytałem, że S-33 mogą głęboko odfermentować, szczególnie ekstrakty słodowe co może powodować wrażenie wytrawności podobną do wina;

2. S-33 mogą produkować aromaty kwiatowe i ogólnie estrowe;

3. Te drożdże słabo opadają dając mętne piwa - taki ich urok;

4. Wprawdzie w wyższych temperaturach fermentacji, ale mogą wytwarzać siarkowodór;

5. Używasz pirosiarczanu - ktoś kiedyś pisał, że po jego użyciu aromaty przechodziły mu do piwa - to też może sprawiać wrażenie aromatów winnych;

6. Niewłaściwe chłodzenie powoduje powstawania prekursorów DMS - one też zaburzają prawidłowy profil piwa. Powinieneś schłodzić brzeczkę do temperatur poniżej 80°C jak najszybciej - chociażby wrzucając zamrożone butelki PET do gara (oczywiście zdezynfekowane). Zakładając, że niczego nie podłapałeś, dalsze chłodzenie (już poniżej 80°C) nie jest groźne dla brzeczki.

7. Sprawdź termometr - to bardzo ważne żeby nie przekłamywał temperatury zadania drożdży

Być może to wszystko składa się na Twoje odczucie i do tego jeszcze jedna ważna rzecz. Młode piwo nie smakuje najlepiej, musisz dać mu czas po butelkowaniu. Wyjdzie mu to tylko na dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.