Skocz do zawartości

Klarstein brauheld Pro 45 l


Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Doszły do mnie worki filtracyjne z siatki NMO. Zamówiłem na techniczne24.pl dwa rodzaje 100 i 150 micron. Wstępna weryfikacja jakości produktu pozytywna, to nie to co torby tzw. woal 200 micron, który zakupiłem na twójbrowar.pl (zwykła firanka, rozszczelniająca się na szyciach. 

Te dzisiejsze są 180x400mm z pierścieniem plastikowym, coś na wzór kolegi z YT 

Zamierzam zamówić jeszcze do chmielenia na zimno. Te będą bez pierścienia, z zakładką do sznurka zamykającego. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po dłuższej internetowej konwersacji z kolegą , autorem filmów na YT Mr.Cherrystone. Imponował mi Jego sposób warzenia w kociołku Brauheld. Naświetlił mi wiele niuansów obsługi kotła, technologii warzenia. Jestem przed pierwszym wykorzystaniem kotła, informację od kolegi Mr.Cherrystone są dla mnie cenne. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Raf78 napisał(a):

Jestem po dłuższej internetowej konwersacji z kolegą , autorem filmów na YT Mr.Cherrystone. Imponował mi Jego sposób warzenia w kociołku Brauheld. Naświetlił mi wiele niuansów obsługi kotła, technologii warzenia. Jestem przed pierwszym wykorzystaniem kotła, informację od kolegi Mr.Cherrystone są dla mnie cenne. 

 No i?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, anteks napisał(a):

 No i?

No i podam, moje wnioski podam dopiero po zastosowaniu tych sprawdzonych praktyk (przecież pisałem, że jeszcze nie użytkowałem tego kotła). Nie mniej jednak dla nowych posiadaczy kotła Klarstein Brauheld informacje przedstawiane przez autora filmików są bardzo cenne.

Powiem tak, niejednokrotnie nowi użytkownicy (jak Ja) zwracają się z prośbą o wsparcie w obsłudze procesu warzenia w w/w kotle. I tutaj zaczyna się koncert stwierdzeń...

Zazwyczaj odpowiadają osoby, które nie użytkowały tego kotła września tylko próbują "bić tzw. przysłowiową pianę" W mojej ocenie jeżeli nie miałeś styczności z danym kotłem, nie wypowiadaj się w danym temacie. 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Raf78 napisał(a):

No i podam, moje wnioski podam dopiero po zastosowaniu tych sprawdzonych praktyk (przecież pisałem, że jeszcze nie użytkowałem tego kotła). Nie mniej jednak dla nowych posiadaczy kotła Klarstein Brauheld informacje przedstawiane przez autora filmików są bardzo cenne.

Powiem tak, niejednokrotnie nowi użytkownicy (jak Ja) zwracają się z prośbą o wsparcie w obsłudze procesu warzenia w w/w kotle. I tutaj zaczyna się koncert stwierdzeń...

Zazwyczaj odpowiadają osoby, które nie użytkowały tego kotła września tylko próbują "bić tzw. przysłowiową pianę" W mojej ocenie jeżeli nie miałeś styczności z danym kotłem, nie wypowiadaj się w danym temacie. 

nie będę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, anteks napisał(a):

nie będę

Nie warzyłem na konkretnym modelu więc  napisałem że sie nie będę wypowiadał

21 minut temu, Raf78 napisał(a):

Myślę że skończymy konwersację... Pozdrawiam

Uwarz w końcu warke na tym kotle a nie wrzucaj kolejny raz ten sam filmik z YT

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Raf78 napisał(a):

Jestem po dłuższej internetowej konwersacji z kolegą , autorem filmów na YT Mr.Cherrystone. Imponował mi Jego sposób warzenia w kociołku Brauheld. 

Obejrzałem ten film i widzę warzenie, jak każde inne, jedyna różnica, że zlewa gorącą brzeczkę i chłodzi na balkonie, co zawsze jest rozwiązaniem gorszym, niż chłodnica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten kociolek ale w wersji 35 litrów bodajże. Moje uwagi:

 

  • układ antyprzypaleniowy to zło. Powoduje, ze gorąca brzeczka cyrkuluje w obiegu układu antyprzypaleniowego a tylko jej cześć przemywa złoże, w zwiazku z czym czujnik temperatury widzi zawyżoną wartość. Różnice pomiędzy odczytem z kontrolera a wartością zmierzona w połowie wysokości złoża sięgają 10 stopni. Wydajność leci na leb na szyje
  • Wysładzanie  - najsłabsza strona kociołków. W sposób przedstawiony na filmie odbywa się za szybko. Od pewnego czasu robię to w sposób zaproponowany przez kolegę w poście i efekty jakby lepsze.
  • Uwaga na moc przy gotowaniu. Przy mocy 2k2 połowa pójdzie w parę. Ja gotuje na max 1700 W
  • Hop stopper od Lewatywy czyni cuda (uwaga, w Klarsteine nóżki od kosza są zamocowane nieco bliżej środka - Lewatywa musi trosze filtr podcinać)
  • Sterownik - no jaki jest każdy widzi. Ja wywalam i wsadzam CraftBeerPi, ale oryginał tez dość elastyczny i intuicyjny w obsłudze.

 

Edytowane przez Cressi
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cressi napisał(a):

układ antyprzypaleniowy to zło. Powoduje, ze gorąca brzeczka cyrkuluje w obiegu układu antyprzypaleniowego a tylko jej cześć przemywa złoże, w zwiazku z czym czujnik temperatury widzi zawyżoną wartość. Różnice pomiędzy odczytem z kontrolera a wartością zmierzona w połowie wysokości złoża sięgają 10 stopni. Wydajność leci na leb na szyje

Użyj więcej wody do zacierania. Brzeczka ma być dookoła kosza a nie tylko pod nim. W mojej Coobrze obieg antyprzypaleniowy jest zawsze odkręcony na maksa, a górny na tyle aby się nie przelewało. Ani z temperaturą ani z wydajnością nie mam problemów.

 

2 godziny temu, Cressi napisał(a):

Wysładzanie  - najsłabsza strona kociołków. W sposób przedstawiony na filmie odbywa się za szybko. Od pewnego czasu robię to w sposób zaproponowany przez kolegę w poście

Patrz rada punkt wyżej. Więcej wody do zacierania, mniej do wysładzania. Plus zakwaszanie wody do wysładzania. Na sposób z linku szkoda byłoby mi czasu. Wysładzam lejąc na talerzyk górny i od razy podgrzewam brzeczkę do chmielenia. Może też zbyt drobno śrutujesz i woda kanalikuje = nie przemywa dokładnie całego młóta podczas zacierania i wysładzania, stąd słaba wydajność.

 

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię małe warki 10l i mam takie ustawienia w Brewfather:

A. Martwa przestrzeń pod koszem 5l

B. Stosunek woda/ziarno 4l/kg

C. Współczynnik wchłaniania słodu 0,8l/kg

D. Straty podczas chłodzenia/chmielenia 1l

E. Odparowanie 3l/h

 

Wzory:

Woda do zacierania = A + B * zasyp w kg

Straty = C * zasyp w kg + D + E * czas gotowania

Woda do wysładzania = Docelowa objętość brzeczki w fermentorze - woda do zacierania + straty

 

Mniej więcej mi się to sprawdza przy warkach 10 i 20l. Parametry A, D, E skorygujesz sobie po kilku warkach pod swój sprzęt.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wytyczne i wzór. 👍Obecnie zakupiłem zestaw na 25 l. Jak na razie nie zwracałem uwagi na PH wody a widzę, że jest bardzo ważne. Muszę zaopatrzyć się w paski, kwas mlekowy już znalazłem w pobliskim sklepie zielarskim.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wizi napisał(a):
19 godzin temu, wizi napisał(a):

Użyj więcej wody do zacierania. Brzeczka ma być dookoła kosza a nie tylko pod nim. W mojej Coobrze obieg antyprzypaleniowy jest zawsze odkręcony na maksa, a górny na tyle aby się nie przelewało. Ani z temperaturą ani z wydajnością nie mam problemów.

 

 

 

 

 

Mierzyłeś kiedyś temperaturę wewnątrz złoża? Można się nieźle zdziwić.
Zacieram w proporcji okolo 1:4, wie raczej poziom  brzeczki nie jest za niski.  Słody od Doroty śrutowane "do kociołka" wiec zakładam ze OK.

Widzę ze tez dajesz 4l na kg zasypu, wiec kwestia ilości wody to tez nie jest. Dla mnie winna jest temperatura, ale będę temat analizował dalej.

Dzięki za uwagi i komentarz.

Edytowane przez Cressi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości sprawdzę temperaturę przy kolejnym zacieraniu, ale pewnie jest ok, skoro wydajność też.

2 godziny temu, Cressi napisał(a):

Widzę ze tez dajesz 4l na kg zasypu, wiec kwestia ilości wody to tez nie jest.

Jak pod wzór i podstawisz zasyp 2,1kg, to finalnie wyjdzie sporo więcej wody niż 4l/kg, więc jest jej wystarczająco, aby otoczyć kosz i wyrównać temperaturę 🙂

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.