Skocz do zawartości

Klarstein brauheld Pro 45 l


Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, wizi napisał(a):

Ja nie kombinuję, tylko dodaję tyle kwasu i soli, ile mi kalkulator w Brewfather wyliczy

Wiem, że woda wodzie nierówna, ja akurat mam do wyboru twardą z sieci i zmiękczoną ze zmiękczacza jonowymiennego. Mimo to zapytam: co oprócz kwasu (mlekowego?) i kredy (jak zakładam) jest Ci niezbędne do podstawowych modyfikacji? Też korzystam z Brewfarher i właśnie zamierzam zacząć zabawę z modyfikacją. Przede wszystkim pH, ale może coś jeszcze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam twardą wodę o niskiej zawartości chlorków oraz sodu i średniej siarczanów, więc akurat kreda u mnie nie gości. Używam:

Kwas mlekowy

Chlorek wapnia

Gips piwowarski

Sól kuchenna

Soda oczyszczona

 

Powyższe w kolejności od najczęściej używanych. Kwas to w każdej warce. Kiedyś się bawiłem w gotowanie wody i dekantację, w celu jej zmiękczenia. Teraz szkoda mi na to czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższego dodałbym jeszcze sól epsom i jeśli ktoś nie ma twardej wody - kredę

Ja, ponieważ mój dostawca wody nie udostępnia jej pełnego profilu, dwa lata temu zdecydowałem się  na wodę po RO i uzupełnianie solami wg oczekiwanego profilu wody.

Czy moje piwa są od tego czasu lepsze ? Generalnie są lepsze niż 3-4 lata temu, ale to naturalne i nie związane tylko z wodą.

Na pewno lepsze są lagery typu helles i mocne piwa ciemne, do których wcześniej dodawałem mniej kredy.

 

Ale ogólnie zabawa w modyfikacje wody to dalekie miejsce na liście czynników wpływających na efekt końcowy, więc w początkowym okresie warzenia nie zawracałbym sobie tym głowy.

 

  

10 godzin temu, wizi napisał(a):

Ja nie kombinuję, tylko dodaję tyle kwasu i soli, ile mi kalkulator w Brewfather wyliczy. Pasków czy pH metru nie używam. Wcześniej używałem kalkulatora w Brewers Friend, ale z nim jest więcej zachodu. Brewfather jest wygodniejszy w obsłudze i wszechstronniejszy.

 

A ja właśnie ten rozszerzony z Brewers Friend, mimo, iż używam Brewfather.

Musze kiedyś sprawdzić, czy podają te same ilości soli i kwasu do uzyskania takiego samego profilu wody

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, fotohobby napisał(a):

A ja właśnie ten rozszerzony z Brewers Friend, mimo, iż używam Brewfather.

Musze kiedyś sprawdzić, czy podają te same ilości soli i kwasu do uzyskania takiego samego profilu wody

W Brewfather mam od razu wbitą recepturę, więc nie muszę ręcznie wbijać zasypu. Fajne jest też to, że ustawiasz jakie sole masz do dyspozycji i sam dobiera tylko z tego czym dysponujesz. W Brewers wkurzało mnie też, że muszę przeliczać EBC na L. Brewfather dodatkowo asystuje podczas warzenia i można wbijać pomiary na każdym etapie, a potem porównać założenia ze stanem faktycznym i skorygować ustawienia warzelni pod podobną warkę. Jak będziesz porównywać to sprawdź czy parametry zasypu są takie same.

 

47 minut temu, fotohobby napisał(a):

Ja, ponieważ mój dostawca wody nie udostępnia jej pełnego profilu,

Mój poprzedni też nie. Jak poprosiłem to dostałem pH, chlorki, siarczany i sod. Twardość ogólną i węglanową obliczyłem testem akwariowym. Potem magnez i wapń ze wzoru. Aktualny od czasu do czasu udostępnia pełny profil. Różnice rzędu <10mg/L więc nie chce mi się korygować w programie.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie od RO odrzucają straty wody i kolejny sprzęt w domu do serwisowania. Ale rozumiem, że czasami nie ma innego wyboru.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2024 o 16:45, wizi napisał(a):

Robię małe warki 10l i mam takie ustawienia w Brewfather:

A. Martwa przestrzeń pod koszem 5l

B. Stosunek woda/ziarno 4l/kg

C. Współczynnik wchłaniania słodu 0,8l/kg

D. Straty podczas chłodzenia/chmielenia 1l

E. Odparowanie 3l/h

 

Wzory:

Woda do zacierania = A + B * zasyp w kg

Straty = C * zasyp w kg + D + E * czas gotowania

Woda do wysładzania = Objętość w fermentorze - woda do zaciernia - straty

 

Mniej więcej mi się to sprawdza przy warkach 10 i 20l. Parametry A, D, E skorygujesz sobie po kilku warkach pod swój sprzęt.

Ten czas gotowania tu masz na myśli cały proces warzenia piwa, nie tylko gotowanie podczas chmielenia?

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Mam jeszcze pytanko odnośnie obniżenia poziomu ibu.

W zakupionym zestawie na 25 l 13 blg, mam wskazane następujące chmielenie:

Gotowanie 60 minut

Enigma 13 g 60 minut

Enigma 12 g 10 minut

Po wystudzeniu do 80 stopni

Vic secret 50 g na 10 min (Whirlpool)

Na 4 dni cichej fermentacji zaplanowanej jest jeszcze 50 g Galaxy.

Na stronie sklepu podana jest że powinno mieć 38 IBU

Ja chciałbym zmniejszyć tak mieć maksymalnie do 32

Nie za bardzo wiem jak liczyć w kalkulatorze ten chmiel na Whirlpool

 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Raf78 napisał(a):

Ok

Mam jeszcze pytanko odnośnie obniżenia poziomu ibu.

W zakupionym zestawie na 25 l 13 blg, mam wskazane następujące chmielenie:

Gotowanie 60 minut

Enigma 13 g 60 minut

Enigma 12 g 10 minut

Po wystudzeniu do 80 stopni

Vic secret 50 g na 10 min (Whirlpool)

Na 4 dni cichej fermentacji zaplanowanej jest jeszcze 50 g Galaxy.

Na stronie sklepu podana jest że powinno mieć 38 IBU

Ja chciałbym zmniejszyć tak mieć maksymalnie do 32

Nie za bardzo wiem jak liczyć w kalkulatorze ten chmiel na Whirlpool

 

A ten whirpool jak będziesz robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2024 o 16:45, wizi napisał(a):

Robię małe warki 10l i mam takie ustawienia w Brewfather:

A. Martwa przestrzeń pod koszem 5l

B. Stosunek woda/ziarno 4l/kg

C. Współczynnik wchłaniania słodu 0,8l/kg

D. Straty podczas chłodzenia/chmielenia 1l

E. Odparowanie 3l/h

 

Wzory:

Woda do zacierania = A + B * zasyp w kg

Straty = C * zasyp w kg + D + E * czas gotowania

Woda do wysładzania = Objętość w fermentorze - woda do zaciernia - straty

 

Mniej więcej mi się to sprawdza przy warkach 10 i 20l. Parametry A, D, E skorygujesz sobie po kilku warkach pod swój sprzęt.

Coś nie tak mi wychodzi z tym wyliczeniem według tego wzoru.

Mam 5,5 kg słodu, gotowanie jedną godzinę.

Biorąc twoje dane musiałbym mieć 27 l wody do zacierania. 

Problem jest z obliczeniem ilości wody do wysładzania. Nie wiem co masz na myśli objętość fermentorze. Ja docelowo chcę 25l. Jak wstawię do Twojego wzoru ilość wody do wysładzania to wychodzi mi na minusie

 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Nie wiem co masz na myśli objętość fermentorze. Ja docelowo chcę 25l.

Docelowa ilość brzeczki w fermentorze. Poprawię dla potomnych

 

1 godzinę temu, dzejkej napisał(a):

Powinno być + straty

Dzięki za zauważenie. Poprawię j.w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji mam schłodzić do 80 stopni i dodać ten chmiel na 10 minut. I sam teraz nie wiem czy w dalszym ciągu schładzać, czy te 10 minut w temperaturze właśnie 80 stopni, a dopiero następnie schłodzić brzeczkę.

 

Chmielił będę w hopsider, kupiłem taki duży 35 cm średnica 15cm. Mam też te worki nylonowe 100 mikron i 150 mikron, także na te 10 minut mógłbym dodać ten chmiel właśnie w tych workach. Następnie wyciągnąć i dalsze schłodzenie do 18 stopni

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schłodz do 80, wsyp chmiel, po 10 minutach schładzaj dalej. Ja chmiel zawsze usuwam z hopspiderem po schłodzeniu.

Przez te 10 minut brzeczka spadnie w zalezności od wielkości kociołka/ocieplenia/temperatury otoczenia/ilości brzeczki etc. o kilka stopni, ale nie ma to większego znaczenia.

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie odnośnie mocy grzałki podczas zacierania i gotowania. Warka 25 l. Klastein Beauheld Pro 45 l ma temp. Max 3300. Myślę do zacierania użyć 1500 W a do gotowania 1800 W 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.