Skocz do zawartości

Receptura na koźlaka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję dobry przepis na koźlaka chodzi mi o 30 40l bo wiem że na to piwko dos długo się czeka 

.No i kolejne pytanie jaki sprzęt dodatkowy potrzebny do utrzymania tak niskiej temp fermentacji i jakie drożdże dać może jakiś starter robię 4 piwa mogę że raczej gęstwę 

 

Robiłe stout na Suche drożdże piwowarskie US-04

 

 robiłem Belgii pale ale na drożdżach drożdże Gozdawa - Belgian Trappist Ale Yeast "Rochefort"

 

Altiber na Gozdawa Pure Ale Yeast 7

 

I piwo marcowe na brew go lager 

 

A kolejne pytanie ile może leżeć gestwa z tych drożdży i ile dodaje jej na kolejny nastaw

 

   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. O recepturach jest całe podforum: o koźlakach pojawiło się tam sporo wpisów. W recepturach autorskich jest tylko jeden w wiki piwo.org też jeden.

O recepturach w ogóle poczytaj: https://piwo.org/forums/topic/32686-źródła-receptur-skąd-brać-przepisy/ i poszukaj idąc za tymi linkami.

2. Sprzęt do utrzymywania temperatury to osobne zagadnienie. Lodówka (dwa pierwsze z brzegu tematy: 1, 2), pudło styropianowe, zimna piwnica...

3. Drożdże do koźlaka to drożdże dolnej fermentacji, z wymienionych przez Ciebie tylko Brew Go Lager spełniają to kryterium. Ile trzymać gęstwę? Na forum najczęściej mówią tydzień. Ja trzymałem maksymalnie dwa. Ile gęstwy dodać? To trzeba policzyć każdorazowo. Najlepszy wg mnie jest kalkulator Brewer's Friend: https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

 

No i powodzenia!

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zasada napisał(a):

1. O recepturach jest całe podforum: o koźlakach pojawiło się tam sporo wpisów. W recepturach autorskich jest tylko jeden w wiki piwo.org też jeden.

Nie do końca tylko jedne wpis na wiki. Pozostałe 4 pod literką T jak Traditional Bock

Ja robiłem kiedyś na zmodyfikowanej zwycięskiej recepturze z Birofilii:

https://wiki.piwo.org/Traditional_Bock,_Łukasz_Chrząszcz_(vettis)

 

I byłem zadowolony. Z tym, że nie mając warunków na dolniaki, uwarzyłem Koźlaka holenderskiego na US-05 w niskiej temperaturze. Wyszło fajnie.

 

Potem kolejna modyfikacja i tym razem na Nottingham

 

2 godziny temu, pawel123h1 napisał(a):

.No i kolejne pytanie jaki sprzęt dodatkowy potrzebny do utrzymania tak niskiej temp fermentacji i jakie drożdże dać może jakiś starter robię 4 piwa mogę że raczej gęstwę 

 

Jak nie masz warunków na dolniaki, to możesz uwarzyć Koźlaka holenderskiego (jak wyżej). Neutralne drożdże plus niska temperatura fermentacji.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, zasada napisał(a):

A widzisz, faktycznie, oślepiło mnie.

Też bym nie zauważył, gdyby nie to, że 10 lat temu jako początkujący piwowar czytałem wszystkie zwycięskie receptury z wiki, aby mieć inspirację do kolejnej warki lub sprawdzić jakie surowce wybrali medalowi piwowarzy pod dany styl i skonfrontować z moją wizją.

Swoją drogą, szkoda, że wiki umiera i nie ma tam receptur z kolejnych konkursów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam taki przepis z forum browar biz kolegi mapajak:


KOŹLAK 16 Blg

słody (5,0 kg):
pilźnieński ......................................... 2,0 kg
monachijski ....................................... 2,0 kg
Carapils ............................................ 0,5 kg
Caramunisch .................................... 0,3 kg
Caraaroma ........................................ 0,2 kg


zacieranie 64 C - 15 min
72 C - 45 min

chmiele:
(90 min) marynka (g)............................ 30 g
(60 min) żatecki (sz) ............................. 20 g

drożdże: WYEAST Budvar Lager

 

 

 

I trzymaj jeszcze taki, może coś sobie wybierzesz:

 

https://pspd.org.pl/bracki-kozlak-kozlak-dubeltowy-grand-champion-kpd-2009-receptura/

 

Oczywiście możesz korygować wedle swojego uznania np. chmielenie i wartości ibu🙂

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.