Skocz do zawartości

Zrozumienie zasady działania kadzi zaciernej


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

stałem się posiadaczem profesjonalnej warzelni do warek testowych w browarze i mam problem ze zrozumieniem jak z niej korzystać. 
 

Zestaw składa się z 3 zbiorników. Po lewej stronie jest zbiornik wody lodowej do chłodzenia brzęczki po warzeniu i kontrolowania fermentacji. Środkowy to kadź z grzałkami przy dnie, a prawy to kadź fałszywym dnem i mieszadłem, lecz bez żadnego źródła ciepła. Pomiędzy tymi zbiornikami jest pompa. 
 

Mam problem, żeby zrozumieć jak prowadzić proces zacierania. Wodę podgrzewam w środkowej kadzi, przepompowuję do prawej, włączam mieszadło i wsypuję ześrutowany słód. I teraz nie wiem jak podgrzewać zacier i jak wysładzać. 
Czy macie jakieś pomysły jak taki zestaw działa? 

IMG_2319.jpeg

IMG_2321.jpeg

IMG_2325.jpeg

IMG_2322.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum to zacierasz infuzyjnie dolewając ciepłej wody z grzejącego kotła, wysładzasz podobnie, ale pewnie najlepiej będzie np skorzystać z namiarów na ekspertów jakie dawał Ci @anteks i zapytać o instrukcje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, zasada napisał(a):

Zapytać o dokumentację producenta/sprzedawcę?

Znalazłem producenta w Chinach co robi podobne zestawy to dostałem przed chwilą informacje, że środkowy zbiornik to kadź zacierna/warzelna/whirpool, a prawa to tylo filtracyjna i po zacieraniu pompuje się cały zacier do kadzi filtracyjnej. Tylko obawiam się, że te grzałki na dnie przypalą zacier bez żadnego mieszania.

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka prawa służy tylko do filtracji, a zacierasz w środkowej. Zapewne możesz ustawić cyrkulację podczas zacierania przez co nie będzie problemu z przypaleniami tak jak w kociołkach automatycznych. Po zakończonym zacieraniu transportujesz brzeczkę do prawej kadzi, w niej filtrujesz i wysładzasz. Następnie z powrotem transportujesz do środkowej i gotujesz. 

 

Lewa kadź to na pewno woda lodowa? 

Edytowane przez draker
Literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, dzejkej napisał(a):

Może brakuje fałszywego dna? I wtedy cyrkulacja załatwiłaby sprawę.

Fałszywe dno jest w kadzi filtracyjnej. Nie brakuje niczego, bo nawet nie ma śladów, że coś powinno być (brak psutych mocowań, otworów)

11 minut temu, WojtekGaaD napisał(a):

A to mieszadło nie pasuje do zaciernej? Po co mieszadło do filtracyjnej?

Mieszadło nie pasuje do zaciernej. Widać, że było dokładane przez poprzedniego właściciela do kadzi filtracyjnej.
W filtracyjnej mieszadło jest do spulchniania złoża kilka centymetrów nad sitem. Fachowo nazywa się to lauter tun.

 

8 godzin temu, draker napisał(a):

Na pierwszy rzut oka prawa służy tylko do filtracji, a zacierasz w środkowej. Zapewne możesz ustawić cyrkulację podczas zacierania przez co nie będzie problemu z przypaleniami tak jak w kociołkach automatycznych. Po zakończonym zacieraniu transportujesz brzeczkę do prawej kadzi, w niej filtrujesz i wysładzasz. Następnie z powrotem transportujesz do środkowej i gotujesz. 

 

Lewa kadź to na pewno woda lodowa? 

Masz na myśli cyrkulację całego zacieru (ze słodem)? Można włączyć.
 

Myślałem, żeby zamówić od kolegi na forum kosz do zacierania (jak w klarstainie). Tylko wtedy będzie trzeba przenieść ją do prawej kadzi i wysładzać. Nie wiem czy jest sens.

 

Lewa to lodowa. Pod spodem agregat, w środku wężownica. Obsługuje 8 tanków.

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosz który będziesz musiał podnieść będzie ważył około 100 kg, więc musiałbyś mieć również jakiś wciągnik. Moim zdaniem bez sensu pomysł z koszem.
Zrób warkę testową, proponuję stosunek wody do słodu możliwie najwyższy, aby zobaczyć czy czy nic Ci się nie zapycha podczas transportu i czy cyrkulacja jest wystarczająca. Spróbuj śrutować nieco grubiej, ułatwi to filtrację. 


Masz gdzie podgrzewać wodę do wysładzania? 
 

17 godzin temu, WojtekGaaD napisał(a):

A to mieszadło nie pasuje do zaciernej? Po co mieszadło do filtracyjnej?


Aby lepiej ułożyło się złoże filtracyjne oraz w przypadku problemów z filtracją ponownie możesz zamieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, draker napisał(a):

Kosz który będziesz musiał podnieść będzie ważył około 100 kg, więc musiałbyś mieć również jakiś wciągnik. Moim zdaniem bez sensu pomysł z koszem.
Zrób warkę testową, proponuję stosunek wody do słodu możliwie najwyższy, aby zobaczyć czy czy nic Ci się nie zapycha podczas transportu i czy cyrkulacja jest wystarczająca. Spróbuj śrutować nieco grubiej, ułatwi to filtrację. 


Masz gdzie podgrzewać wodę do wysładzania? 
 


Aby lepiej ułożyło się złoże filtracyjne oraz w przypadku problemów z filtracją ponownie możesz zamieszać.

Wodę można grzać w osobnym zbiorniku albo na początku zagotować wodę, przerzucić do fermentora, podczas trwania zacierania woda ostygnie do ok. 80 stopni i wysładzać. 
 

Jakie zalecasz proporcje wody do słodu? Zazwyczaj stosowałem 3.5 l wody na 1kg słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozkminić to trzeba by zobaczyć na żywo i po palcu prześledzić jak przepływa woda/brzeczka

ps jak chcecie zamontować w tym zbiorniku kosz zacierny? Myślę że warzenie na tym sprzęcie to będzie wyzwanie dla piwowara

ps2 bez modyfikacji lub odchmielacza po gotowaniu zlanie do fermentora to będzie masakra

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
58 minut temu, anteks napisał(a):

Żeby rozkminić to trzeba by zobaczyć na żywo i po palcu prześledzić jak przepływa woda/brzeczka

ps jak chcecie zamontować w tym zbiorniku kosz zacierny? Myślę że warzenie na tym sprzęcie to będzie wyzwanie dla piwowara

ps2 bez modyfikacji lub odchmielacza po gotowaniu zlanie do fermentora to będzie masakra


Tak wygląda przepływ brzeczki. Jest jeszcze jeden zawór z tyłu, który prowadzi brzeczke do wymiennika ciepła.

 

Chmielenie będzie w hop spiderze. 

240517-50L.jpeg

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Koora napisał(a):

Przetlumacz sobie w google.

https://www.micetcraft.com/what-is-the-difference-between-a-two-vessel-and-three-vessel-brewhouse?/

 

Jest coś tam opisane

 

 

 

 

 

A możesz mi wytłumaczyć jak jest grzana brzeczka przy zacieraniu, jak jest zlewana brzeczka po gotowaniu i chmieleniu do fermentora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.