Skocz do zawartości

Kontrola temperatury za pomocą pompy


rybak16

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, aktualny setup jaki mam to lodówka i stc-1000 i to działa bardzo dobrze. Sonda przyklejona do fermentora w lodówce i wahania zanotowane przez ispindel bardzo małe. Nie mniej mam teraz tylko jedną lodówkę a chciałbym robić więcej niż jedną warkę na raz. I zacząłem się zastanawiać czy nie użyć lodówki do schładzania wody, którą później będę pompował przez chłodnicę, która będzie w fermentującym piwie. to mi np by pozwoliło z jednej lodówki sterować temperaturą dwóch osobnych fermentorów. Nie mniej nie wiem jakie fermentory by się do tego nadawały. do tego brak izolacji termicznej mógłby powodować, że pompa by musiała często pompować wodę, fermentacja w 16 stopniach a w garażu 24. Różnica spora i nie wiem czy przez to wahania nie byłyby za duże. Czy ktoś ma doświadczenie z takimi systemami?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko byłoby to utrzymać w sterylności, a na dodatek miałbyś więcej mycia niż fermentacji. Z gotowych rozwiązań jest zestaw Grainfather (fermentory z nierdzewki + glicol chiller), ale to astronomiczny wydatek. Zgadzam się z kolegą wyżej, druga lodówka to najprostsze rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wody glikol i jest to glycol chiller tyle że zrobiony na lodówce. Czy zda egzamin sam musisz sprawdzić. Do fermentacji np. fermzilla z chłodnicą lub cokolwiek z chłodnicą.
Hasło klucz "glycol chiller".
link do chłodnicy np:
https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/fermzilla-chlodnica-podgrzewacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jet to glicol chiller tylko jak używasz glikolu :) do takiego rozwiązania możesz użyć również wody, oczywiście glikol będzie miał większą wydajność :) szukam osób które stosują faktycznie takie rozwiązania by nie słuchać tylko ludzi na YT które to sprzedają bądź reklamują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.