Skocz do zawartości

Farmhouse ale - poproszę o uwagi.


newrom

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym zrobić piwo dość lekkie, jasne , górnej fermentacji.  Niezbyt mocne i smakujące trochę chlebowo.

Wymyśliłem taki przepis (ze składników które posiadam) i jeśli popełniłem jakiś bład albo ktoś uzna że coś można poprawić, to proszę o info :)

 

Warka 25L

4kg pale ale, Crisp

0,5kg żytni, viking

Zacieranie 65°C przez 60min

 

drożdże lalbrew farmhouse

 

chmiel lubelski

40g na 60min

20g na 10min

 

Temp fermentacji  20-24°C

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo farmhouse ale ma niejedno imię albo ja coś pomyliłem, ale dla mnie ten styl jest niemal równoznaczny z saisonem, biorąc pod uwagę drożdże, które chcesz użyć (bardzo dobre swoją drogą).

Jakbyś nie zacierał to i tak zejdzie Cì do 2blg z 12stu.

Ale czy chlebowość się z nich uzyska to nie wiem. Dawałem do nich pszenice, wiedeński i różne niestworzone rzeczy, ale jakoś wielce słodowe, a już zwłaszcza chlebowe to nigdy nie było, ale że puste to też absolutnie nie było.  Jedno to kwestia zasypu, a drugie to jeszcze drożdże muszą  wyciągnąć to ze słodu.

Zresztą dziwne by to było połączenie: chleb, pieprzność (od drożdży) i ładny zapach w aromacie (też od drożdży).  Na pierwszy rzut oka to nie pasuje do siebie, ale już nie takie rzeczy ze sobą pożeniono...

 

Z moich doświadczeń czy dasz je w 20 czy 25 stopni ma małe znaczenie - wyjdzie niemal to samo. Robiłem na nich w 30 stopniowe upały i nie wiem czy była jakaś różnica.

I nie przestrasz się jak po fermentacji pieprzność będzie na granicy akceptowalności - w butelkach znacznie się zredukuje i ładnie siądzie w całości doznań smakowych.

Jakbyś nie zrobił to piwo wyjdzie Ci dobre, ale chlebowość stoi pod znakiem zapytania

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Drożdże wybrałem ze względu na temperatury i dobre opinie. A dokładniej to chyba nie spotkałem złych opinii, czyli jest szansa że nie będzie źle 😉

Do tego ludzie twierdzą, że można się spodziewać w widełkach temperatut tego co obiecuje opis.

Zacząłem się wahać czy nie zostawić tego żyta na inną okazję, a tu zrobić z jednego słodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2024 o 16:26, lechu555 napisał(a):

jeżeli filtrujesz przez młóto, a nie przez worek to odpuść sobie to żyto, jeżeli masz mieć później problemy z zatkaną filtracją i wątpliwej przyjemności zmagania z nią to lepiej nie dawać go

 

Czy ja wiem? Pół kilo żyta przy zasypie 4,5 kilo to nie jest jakaś ilość utrudniająca filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2024 o 11:57, newrom napisał(a):

Dziękuję.

Zerknę czy mam taki jak będę w domu. Z zytnim nie miałem jeszcze kontaktu, a o chlebie właśnie w opisach mowa.

Robię często   kwas 100% żyta i żadnego chleba tam nie ma .Jak jest przypalony to jest pumpernikiel ,albo coś w tym rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2024 o 11:46, zasada napisał(a):

 @zasadaDo tego co masz dołóż płatki żytnie i będzie idealnie.

 

Chciałbym uniknąć składników niesłodowanych w tym piwie. Dzięki za link, poczytałem i chyba spróbuję coś takiego zrobić, ale nie tym razem :)

Pszeniczniak na owsiance już pracuje, a ja mocno detalicznie podchodzę do produkcji piwa 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.