Skocz do zawartości

Agro-Browar "ZEBRZYDOWSKIE"


Porter

Rekomendowane odpowiedzi

2 tyg to minimum

Powiedziałbym że absolutne minimum. Po doświadczeniach ubiegłego sezonu lagerowego u mnie to będzie nie mniej niż 22-24 dni.

Ale 22-24 dni to suma burzliwej i cichej? Ja kierowałem się zasadą ile blg tyle minimum dni burzliwej.

Tyle fermentowania. Potem klarowanie (jak ktoś ma warunki, to lagerowanie). Jedno piwo które przelałem do klarowania przez pomyłkę po 15 dniach wyszło niedofermentowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka#13 Tripel 18°Blg po 8 dniach fermantacji burzliwej spadł do... ~ 2°Blg (więc jeszcze się mieści w stylu). Proces fermentacji wyraźnie osłabł, piana pomaleńku znika, ale jeszcze sporo przed nim :) Moc wyczuwalna okrutnie, kolor słomkowy (śladowe ilości carared widać nie przyciemniły piwka), za to smak obiecujący. Poczekam, aż piana zniknie zupełnie i dopiero wtedy przeleję na cichą. Nie ma pośpiechu z rozlewaniem do butelek.

 

W kontekście prowadzonego przez zgodę tematu dotyczącego przegazowywania niektórych piw, otworzyłem dubbela 16°Blg. Przechowywany od ponad 4 miesięcy w temperaturze ~ 17-18°C obawiałem się gejzera piany. Ku mojemu zaskoczeniu nic takiego nie nastąpiło. Może Ameryki nie odkrywam, ale skuteczne dofermentowanie piwa przed rozlewem przynosi jednak efekt (dubbel zszedł do 1,5°Blg).

 

Pozdrawiam Świątecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Tripel 18°Blg został przelany na cichą i wstawiony do piwnicy. Piana opadła całkowicie. Do fermentora wlałem trochę wody mineralnej, zamieszałem i zlałem 1 litr pięknej kremowej gęstwy, którą - jak się ładnie osadzi - podzielę na mniejsze porcje. Jak dotąd piwo mętne. Liczę, że cicha pomoże się mu sklarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Tripel 18°Blg został przelany na cichą i wstawiony do piwnicy. Piana opadła całkowicie. Do fermentora wlałem trochę wody mineralnej, zamieszałem i zlałem 1 litr pięknej kremowej gęstwy, którą - jak się ładnie osadzi - podzielę na mniejsze porcje. Jak dotąd piwo mętne. Liczę, że cicha pomoże się mu sklarować.

Myślę, że jeśli nie przesadziłeś z temp. wody użytej do wysładzania (>80°C ) to piwo z czasem się wyklaruje. Pamiętam jak zrobiłem ten błąd w swoim pierwszym piwie, które do końca swojego istnienia było bardzo mętne i nigdy ten stan się nie poprawił nawet w niewielkim stopniu. Piwo to miałem przez 3 miesiące. Pamiętam jeszcze, że nie miało w ogóle piany.

 

Muszę też przyznać, że moje piwa pszeniczne po kilku miesiącach też są niemal klarowne. Niestety nie jestem w stanie wypić całej warki w 2 tygodnie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napaliłem się na lodówkę, sęk w tym, że nie spełnia ona moich oczekiwań. Lager 11°Blg po 16 dniach burzliwej "zszedł" do zaledwie 5°Blg :P Rozumiem, że lagerom trzeba dać więcej czasu, ale w lodówce chyba jest za zimno. 6°C to maks, ile można z niej wyciągnąć. Nie wątpię, że gęstość jeszcze spadnie (podobno Budvar Lagery odfermentowują bardzo nisko), ale zabiera im to zbyt wiele czasu.

 

Chyba jutro zbuduję skrzynkę ze styropianu i zacznę próby z zamrażaniem PETów :P Doczytam tylko z czym to się je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz wykombinować metodą prób i błędów odpowiednią sekwencję, np. jak będzie chłodzić 15 min na godzinę to temperatura może być odpowiednia. Jak będzie ciągle za zimno, lub za ciepło to odpowiednio skorygować. Ustawienie tego wyłącznika jest bardzo proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

 

Porter, u mnie mechanizm czasowy jest włączany 4x na dobę na okres 1h. Wcześniej bez użycia mechanizmu schłodziłem kega do niskiej temperatury a następnie podłączyłem lodówkę pod timer. Wczoraj zerkałem na termometr w lodówce było 11.5°C. W lodówce mam pełnego kega 30l i skrzynkę piwa.

Moja lodówka stoi w dość chłodnej piwnicy, dla cieplejszego miejsca zapewne trzeba by włączać lodówkę na dłuższe okresy, lub częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nadejdą czasy, że lodówkę będę miał u siebie - zacznę kombinować z mechanizmami czasowymi. Póki co, przypomniało mi się (a właściwie przypomniano mi) o istnieniu nieczynnej zamrażarki :D Tym sposobem odpadła mi budowa pojemnika ze styropianu. Zamrażarka (prócz tego, że nie działa) jest w stanie idealnym. Starannie ją wyczyściłem, umyłem.

 

Jedyny problem tkwi w tym, że nie mieści się w niej zwykły biały fermentator - jest o 2cm za wysoki. Bardzo fajnie wchodzi za to wiaderko z BA (nie szkodzi, że nie posiada w pokrywce otworu na rurkę - niech sobie gaz ucieka przez nie domknięty dekiel).

 

Teraz trwają testy. Skrzynia stoi w garażu, gdzie panuje 25°C. Zobaczymy, ile jest wewnątrz, a o ile stopni spadnie, kiedy do środka włożę zamrożone PETy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, wpadnij do mnie to pożyczę Ci na czas fermentacji sterownik do lodówki. Będziesz mieć 10°C.

Przyjadę z agro-wyrobami. Za sterownik dzięki, ale na te ostatnie dni burzliwej nie będę babce lodówki rozkręcał :D

 

Dziś Wielki Dzień. Muszę przemianować warkę #13 Tripla, nadać jej jakąś fajną nazwę, gdyż w dniu jej warzenia dowiedziałem się, że po raz drugi zostanę tatusiem :D Dziś doktor Haus potwierdził nasze przypuszczenia. Maleństwo ma 7 tygodni i 1 centymetr wzrostu.

 

Jutro warzenie. Specjalna Warka na Specjalną Okazję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Wielki Dzień. Muszę przemianować warkę #13 Tripla, nadać jej jakąś fajną nazwę, gdyż w dniu jej warzenia dowiedziałem się, że po raz drugi zostanę tatusiem :D Dziś doktor Haus potwierdził nasze przypuszczenia. Maleństwo ma 7 tygodni i 1 centymetr wzrostu.

 

Jutro warzenie. Specjalna Warka na Specjalną Okazję!

Gratulacje. Niech to będzie "szczęśliwa trzynastka". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest przesąd, że 13-te piwo się psuje, więc niechże to się fartownie nie zepsuje. Tym triplem to akuratnie pępkowe opijesz. :)

Ja tam nie wiem czy to przesąd. Moje 13 piwo było takim kwasem, jakiego w życiu nie widziałem. I obym więcej nie zobaczył.

A Twój tripel ma być porządny, zacny i długo siedzący w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Wielki Dzień. Muszę przemianować warkę #13 Tripla, nadać jej jakąś fajną nazwę, gdyż w dniu jej warzenia dowiedziałem się, że po raz drugi zostanę tatusiem :) Dziś doktor Haus potwierdził nasze przypuszczenia. Maleństwo ma 7 tygodni i 1 centymetr wzrostu.

Andrzej Gratulacje dla Żanety i Ciebie :)

Martwisz się jak nazwać 13-tą warke ? A jak dasz na imię małemu?. Proponuje Porkert syn Portera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękujemy! Ewentualne sugestie weźmiemy pod uwagę. :)

PYTANIE NA SZYBKO!

 

Skończyłem wysładzanie (uzyskałem 25l), ale to co leci jeszcze z filtratora ma 9°Blg. Czy da się coś z tym zrobić (w sensie uwarzyć jakiegoś cienkusza?). Jeśli tak - potrzebuję łopatologicznych wskazówek do ilu wysładzać, jak chmielić itd. Są to wysłodziny po belgian speciality ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.