Skocz do zawartości

Browar "Kar-Kamis"


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

A mój Stout na drożdżach Wyeast 1084 Irish Ale, też tylko odfermentował tylko do 5°Blg z 12°Blg i burzliwa trwała bardzo krótko bo 4 dni w 18°C

Trochę mało odfermentowało. Trzeba było na burzliwej jeszcze zostawić za 2-3 dni.

Moje stouty schodzą do 4°Blg na drożdżach S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno, po otwarciu butelek jak bardzo jest przegazowane i nie w stylu będzie wiadomo.

 

Już się nie mogę doczekać na uruchomienie systemu na 45l. warki. Warzenie w kegach to czysta przyjemność :) . Inaczej, lepiej trzyma się temperatura, szybciej się zagrzewa bo dolny kołnierz w kegu ogranicza rozchodzenie się ciepła z palnika, nie mówiąc o przelewaniu zacieru do filtracji i dekantacji po chmieleniu. Teraz odkręcam tylko kran i się filtruje zacier bądź brzeczka z chmielin, po prostu rewelacja!

Postanowiłem dziś podkręcić tempo we warzeniu bo ostatnie warki robiłem znowu na wesele :/ a w piwnicy nadal pusto. Zrobiłem dwie warki w ciągu jednego dnia! :) Już dawno tak nie robiłem ale chyba poszło sprawnie bo wyrobiłem się w ciągu 8godzin :)

Warki to praktycznie klony #57 i #58 z nieco innym chmieleniem.

Recipe Pszenica #59 Style Weizen/Weissbier

 

Recipe Characteristics

Recipe Gravity 1.052 OG Estimated FG 1.013 FG

Recipe Bitterness 11 IBU Alcohol by Volume 5.0%

Recipe Color 5° SRM Alcohol by Weight 4.0%

 

0.15 kg CaraWheat Grain Mashed

2.00 kg Pilzeński Grain Mashed

2.70 kg Pszeniczny Grain Mashed

0.10 kg Zakwaszający Grain Other

 

10.00 g Lubelski Pellet 30 minutes

10.00 g Marynka Pellet 60 minutes

 

1.00 unit Wyeast 3638 Bavarian Wheat Other 4 łyżki gęstwy

 

Słody wsypane do 44°C podgrzane do 44°C i przerwa 15min. 63°C 30min. i 72°C 30min. 76°C 15min i

wysładzanie. Wyszło 27l 13°Blg . Tym razem będzie fermentowane w ok. 20°C

 

Ale #60

 

Brewer Batch 25.00 L

 

Recipe Gravity 1.048 OG Estimated FG 1.012 FG

Recipe Bitterness 17 IBU Alcohol by Volume 4.7%

Recipe Color 3° SRM Alcohol by Weight 3.7%

 

0.25 kg CaraPils Grain Mashed

4.25 kg Pilzeński Grain Mashed

 

25.00 g Lubelski Pellet 0 minutes

15.00 g Lubelski Pellet 15 minutes

15.00 g Marynka Pellet 60 minutes

 

1.00 unit Danstar Nottingham Other Gęstwa 6 łyżek

 

Słody wsypane do wody 50°C , 63°C 30min. 72°C 30min 76°C 20min. Drożdże zadam chyba jutro jak brzeczka się schłodzi do 17°C

PS Pokochałem Danstar Nottingham !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #60 wlana do fermentora 25l. 12°Blg + ok 1l. rezerwy.

Warka #59 po 12 godzinach wyszła na spacer. Na całe szczęście przezornie wstawiłem fermentor do miednicy. Jestem po akcji ściągania piany z powierzchni. Nie był to dobry pomysł wlewanie 27l. brzeczki do wiadra i do pomieszczenia 20°C na tych drożdżach. Jutro mam zamiar przelać zawartość do innego fermentora, a ten pierwszy szybko umyć. Niema nic bardziej strasznego jak mycie zaschniętej piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabutelkowałem pięć butelek 0,5l. i 3 0,33l. resztki z matołka #55 fermentowanej na drożdżach winnych "Tokaj". Ma to być eksperyment fermentowania brzeczki w różnych warunkach, bo i temp. warek była inna, DN 17°C i odfermentował do 4°Blg , a Tokaj 20°C zaledwie do 6°Blg ?. W smaku drożdże winne to pomyłka, jakby ale fermentowane chyba w 30°C . Były przy butelkowaniu jaja, bo użyłem znowu po 58 warkach miarki do cukru i chochli do nalewania. Przeżycia bezcenne :beer: Jak się nagazuje to dopiero będzie degustacja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.10.10 przelałem na cichą warkę #59, a zeszła do 3°Blg.

 

Wczoraj warzyłem po raz pierwszy warkę 45l. , przynajmniej taki był plan. Dorobiłem się dopiero pierwszego stojaka, czyli warzelnego (jeszcze nie wykończony) i przy odrobinie improwizacji poustawiałem wszystko tak żeby nie dźwigać. (foto) Wlałem do kega 35l. wody i zacierałem. Horror zaczął się przy filtracji, czyli ponad trzy godz. i tak nie dofiltrowałem oczekiwanej objętości. Nie wiem co zawiodło, ale jeśli to się dwa razy pod rząd powtórzy to wracam do kega 30l. :smilies: Gotowanie nie obyło się też bez emocji bo kończył się gaz w butli i dopiero wstawienie do miski z ciepłą wodą uratowało sprawę. Warka była pomyślana z podziałem na dwa fermentory. 61a to BPA na drożdżach WLP550 i 61b powiedzmy IRA na 1318 - London Ale III. Oczywiście skoro wysładzanie poszło nie tak jak się spodziewałem to we fermentorach znalazło się nie do końca to co powinno być.

61a 22l. 15°Blg zadane starterem z gęstwy po 10 godz. już ładnie pracował.

61b około 15l. następnego dnia dodałem trzy litry przegotowanej wody i już zrobiłem starter z US-04 bo oryginalne drożdżaki jakoś nie miały ochoty na pracę. Po około 22 godz. jednak fermentacja ruszyła.

 

61.a,b

 

0.50 kg Carared Grain Mashed

0.20 kg Cararoma Grain Mashed

0.50 kg Płatki jęczmienne Adjunct Mashed

5.00 kg Pale ale Grain Mashed

3.00 kg Pilzeński Grain Mashed

0.03 kg Jęczmień palony resztka Grain Mashed

 

20.00 g Lublin (Poland) Pellet 15 minutes

40.00 g Marynka (Poland) Pellet 60 minutes

 

63°C 20min.

72°C 40min.

76°C 15min.

 

Dzisiaj przelałem na cichą Ale #60 odfermentowało do 3°Blg.

 

Również dzisiaj zabutelkowałem Ale #58. Na cichej nic się nie zmieniło czyli ma 3°Blg. Trafiło do 50 butelek z dodatkiem 180g. cukru.

Podsumowując weekend narobiłem się jak mało kiedy, a nerwy mam zszarpane.

Parafrazując Piwowarstwo to ciężki kawałek piwa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się już przyzwyczaiłem i gdy słabo lub bardzo słabo się filtruje wracam do chaty i na drugi dzień filtruję.

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. 3h to dobry wynik kolego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka była pomyślana z podziałem na dwa fermentory. 61a to BPA na drożdżach WLP550 i 61b powiedzmy IRA na 1318 - London Ale III. Oczywiście skoro wysładzanie poszło nie tak jak się spodziewałem to we fermentorach znalazło się nie do końca to co powinno być.

61a 22l. 15°Blg zadane starterem z gęstwy po 10 godz. już ładnie pracował.

61b około 15l. następnego dnia dodałem trzy litry przegotowanej wody i już zrobiłem starter z US-04 bo oryginalne drożdżaki jakoś nie miały ochoty na pracę. Po około 22 godz. jednak fermentacja ruszyła.

A czy zrobiłeś Pan Panie Jejski starter dla tych 1318? Bo to było ok 1/3 - 1/4 activatora tylko. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pieron

Filtrowałem wcześniej sześć warek w kegu szerszym bo 30l. i wszystko było ok. Ciekawe czy węższy keg ma wpływ na filtrację?

@bielok

Też mam filtrator z rurki fi12 ponacinany tarczą 1mm.

Jak często zdarzają się Wam problemy z filtracją w kegu?

@rex

Starter robiłem, ale bardzo niemrawo się zbierał. Całe szczęście się udało. Jeszcze raz dzięki za gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

 

@pieron

Filtrowałem wcześniej sześć warek w kegu szerszym bo 30l. i wszystko było ok. Ciekawe czy węższy keg ma wpływ na filtrację?

@bielok

Też mam filtrator z rurki fi12 ponacinany tarczą 1mm.

Jak często zdarzają się Wam problemy z filtracją w kegu?

Myślę że w węższym pojemniku powstaje wyższa warstwa młóta co może powodować problemy z przepływem brzeczki - ale cóż to tylko moje teoretyzowanie ;)

Problemów z filtrowaniem staram się nie pamiętać ;) - co nie zmienia faktu że się zdarzają. Ostatnio gdy miałem w zasypie 1,2 kg płatków owsianych , problemu nie było. Mam filtrator z rurki fi 10 mm KO zwiniętej w ślimak, ponacinanej tarczą 1,2 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jak tam smakuje pierwsza pszenica, zrobiona na gęstwie ode mnie? Jest OK?

Jest fajna, na pewno lepsza niż na wb-06, ale chyba wiek gęstwy i moje skromne umiejętności sprawiły, że że nie umywa się do Twojego. Na wiosnę bankowo zrobię jaką serię warek na tych drożdżakach :(. Oczywiście musisz spróbować piwek.

Myślę że w węższym pojemniku powstaje wyższa warstwa młóta co może powodować problemy z przepływem brzeczki - ale cóż to tylko moje teoretyzowanie :)

Problemów z filtrowaniem staram się nie pamiętać :) - co nie zmienia faktu że się zdarzają. Ostatnio gdy miałem w zasypie 1,2 kg płatków owsianych , problemu nie było. Mam filtrator z rurki fi 10 mm KO zwiniętej w ślimak, ponacinanej tarczą 1,2 mm.

OK dzięki. Przejrzę jeszcze forum w tym temacie, pozbieram fakty i chcę jakoś usystematyzować może w nowym wątku wszystkie możliwe przyczyny złej filtracji, ale to większy temat i nie na już.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracy w browarze ciąg dalszy:

Zabutelkowałem warkę #60 z 200g. cukru. 3°Blg po cichej. Wyszło 56 butelek. Pięknie klarowne i aromatyczne.

Przelałem na cichą warkę #61a zeszła z 15 do 4°Blg.

Również na cichej znalazła się warka #61b i pomimo mniejszej gęstości początkowej odfermentowała do 4,5°Blg. Trochę dziwnie pachnie czyli bardzo kwaskowo, a w smaku jest jak najbardziej OK. Mam lekkie obawy czy nie będzie kwasu.

Za dwa dni trafią na "odleżyny" do temp. 14°C :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę sobie, myślę i wymyśliłem że uwarzyłem już jakieś 14hl. piwa :lol: Czas leci i piwo też. Nie spodziewałem się trzy lata temu że dostanę takiej zakrętki piwowarskiej.

Kończę dopiero pierwszy stojak na taboret gazowy, czyli jutro malowanie, a w sobotę lub niedzielę chyba ostatnia ogródkowa warka "Gryczane". Pracuję jeszcze nad systemem wentylacji i lekkim remontem w mojej warzelni. Pozdrawiam wszystkich czytających moje wypociny :okey:

PS

Czy modernizacja browaru się kiedyś kończy?

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# 62 gryczane

Quantity Grain Type Use

0.25 kg Carared Grain Mashed

0.37 kg Miód gryczany Sugar Other

1.50 kg Momachijski Grain Mashed

2.00 kg Pilzeński Grain Mashed

0.80 kg Płatki gryczane Bł. Adjunct Mashed

0.50 kg Wiedeński Grain Mashed

Quantity Hop Type Time

20.00 g Lublin (Poland) Whole 15 minutes

20.00 g Marynka (Poland) Whole 60 minutes

Quantity Misc Notes

0.50 unit Danstar Nottingham Dry Yeast Yeast Starter

 

40°C zasyp

63°C 30min

72°C 30min

77°C wysładzanie

Warzenie 70min

Na dziesięć min. przed końcem gotowania miód. Wyszło 25l niecałe 15°Blg plus 1l. rezerwy i 0.5l. do

zmieszania z księżycówką 95% odebraną po pół godz. gotowania. Ciekawe jak będzie smakować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem warkę 61b do 36 butelek 05l. i jednej 0,33 z dodatkiem 130g cukru. Po tym jak z piwnicy wybyło na wesele kilka skrzynek zaczynam uzupełniać zapasy :( Jeszcze trzeba troszkę poczekać na nagazowanie, ale zawsze to przyjemny widok jak stoi parę butelek niż jak piwnica świeci pustkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka z dnia 24.10.10

#63 "stout"?

Batch 25.00 L

Quantity Grain Type Use

0.50 kg Płatki jęczmienne bł. Adjunct Mashed

0.20 kg Palony żywiecki Grain Mashed

0.10 kg Pszeniczny czekoladowy Grain Mashed

0.20 kg Cararoma Grain Mashed

2.00 kg Pilzeński Grain Mashed

2.20 kg Monachijski Grain Mashed

Quantity Hop Time

25.00 g Hallertau Tradition 15 minutes

25.00 g Hallertau Tradition 60 minutes

Quantity Misc Notes

1.00 unit 1318 - London Ale III Yeast Starter z gęstwy

 

47°C 15min.

52°C 15min.

63°C 30min.

72°C 30min. Na ostatnie 10min. wyciąg ze słodów ciemnych.

77°C 20min. i wysładzanie

 

Warka robiona troszkę na wariata i nie stylowa. Poprzednia miała być ostatnią ogródkową, a jednak temp. pozwoliła na następną ;) Po ostatnich problemach z filtracją postanowiłem zaradzić problemowi i dodałem za radą Franka przerwę w temp. 47°C, oraz przerwę białkową. Nowością też było zastosowanie wyciągu ze słodów ciemnych z kolei za radą Staśka, tyle że nie zastosowałem filtra jednorazowego, ale takiego z bardzo cienkiej siateczki. Oczywiście nie obyło się bez problemu przy przelewaniu do fermentora, bo granulat i osady po gotowaniu przytkały filtrator i ledwo co leciało po otwarciu zaworu. Wróciłem do wężyka i przelałem szybciej po staremu. Wniosek jest taki, że chmieliny z szyszek tworzą naturalne złoże filtracyjne, a sam granulat we warce zatyka filtrator.

Wyszło 28l. 13°Blg + 1,5 rezerwy. Prawie wyszło już fermentora :D , a jest fermentowane w 15-16°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gryczane #62 po prawie trzy tygodniowej burzliwej z braku czasu na przelanie na cichą po dekantacji trafiło do pomieszczenia ok. 10°C na trzy dni cichej. Odfermentowało do 3°Blg . Jedno szczęście że drożdże DN bardzo ładnie flokulują.

Niby stout #63 po trudnej dla drożdży London III fermentacji w temp. 15-16°C trafiło na parę dni do temp. pokojowej w celu dofermentowania, bo °Blg spadło do zaledwie 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quantity Hop Type Time

20.00 g Lublin (Poland) Whole 15 minutes

20.00 g Marynka (Poland) Whole 60 minutes

Wygląda na to, że w gryczanym stawiasz na skromną goryczkę. W moim pierwszym miałem ok. 45 IBU, na drugie celuję w ~30 IBU, ale to twoje to wygląda na jeszcze mniej goryczkowe. Próbowałeś go przy przelewaniu na cichą, jakieś wrażenia dot. chmielenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program podaje że ma ok. 22ibu . Wysoko chmielone piwa po ostatnim sezonie znudziły mi się i teraz celuję raczej w dobry balans między goryczką a słodowością. Przy próbie smakowej okazało się że jest dość wytrawne. Gryka z płatków jak i z miodu ma bardzo specyficzny smak który dodatkowo eksponowany jest drożdże DN. Wszystko się jeszcze pozmienia jak piwo będzie miało gaz i poleżakuje trochę, ale zapowiada się fajnie :) Takim chmieleniem po prostu nie chciałem zabić gryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka z dnia 07.11.10

64 Pale Ale

 

0.50 kg CaraPils Grain Mashed

0.40 kg Płatki jęczmienne bł. Adjunct Mashed

6.00 kg Pilzeński Grain Mashed

1.30 kg Wiedeński Grain Mashed

 

30.00 g Hallertauer Tradition Pellet 0 minutes

30.00 g Hallertauer Tradition Pellet 15 minutes

40.00 g Marynka (Poland) Pellet 60 minutes

 

1.00 unit Danstar Nottingham Dry Yeast Yeast Osiem łyżek gęstwy

 

47°C 15min.

52°C 10min.

63°C 30min.

72°C 30min.

76°C 15min. filtracja

Warka po raz pierwszy robiona na fałszywym dnie. Podczas zacierania, a dokładniej podgrzewania odlewałem gorący zacier do 2l. miski i zwracałem do kadzi. Początek był straszny, czyli po otwarciu kranu nie leciało nic!!! Powodem było dociśnięcie fałszywego dna i zarazem rurki pod nim do właściwego dna kega przez młóto, oraz jak sądzę zatkanie szpar w dnie przez nie zmiękczone cząstki śruty. Po minimalnym podniesieniu rurki haczykiem leciał zacier ładnie. Na następną warkę do blachy dodam jakiś dystans między fałszywym i normalnym dnem. Im wyższe temp. zacierania tym lepiej można było zwracać podgrzany zacier do kadzi. Sama filtracja przebiegła bardzo ładnie, bo po zwróceniu zaledwie 4l. szło już klarowne i 50l. brzeczki odfiltrowałem w niecałą godz. Filtrator sprawdził się dobrze i przy nim pozostanę. Może jeszcze kiedyś dotnę kilka szczelin, ale to praktyka pokaże.

Ostatecznie wyszło około 38l. 15°Blg. Dużo się chyba wygotowało i dużo zostało w chmielinach.

Przelane do dwóch fermentorów i zadane czterema łyżkami gęstwy każdy. Fermentacja w 15-16°C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.