Skocz do zawartości

Browar "Kar-Kamis"


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Pszeniczne warka #17

 

Wczoraj popełniłem takie coś:

Pilzeński 2 kg

Pszeniczny 2 kg

Carahell 0,25 kg

Zakwaszający 0,15 kg

 

Zacieranie

Cały ześrutowany słód do wody o temp. 40°C.

Podnosimy temp. do 45°C i utrzymujemy przez 20 minut.

Podnosimy temp. do 52°C i utrzymujemy przez 10 minut.

Podnosimy temp. do 62°C i utrzymujemy przez 30 minut.

Podnosimy temp. do 72°C i utrzymujemy przez 30 minut.

Próba jodowa, jeśli negatywna, podgrzewamy do 78°C i filtrujemy.

 

Chmielenie

Objętość początkowa (przed gotowaniem) - 26 litrów

Gotowanie przez 70 minut z dodatkiem 20 g marynka szyszka 2008

20 minut z dodatkiem 25 g dzikusa ;) szyszka 2008

Objętość końcowa brzeczki: 22 litry, gęstość 14°Blg.

Wydajność 73%

Drożdże WB 06

 

Pszeniczny z pełną premedytacją ześrutowałem (zmieliłem) prawie na mąkę. Filtracja przebiegła super, czyli 50min. w tym 20min. na ułożenie złoża, a bardzo się tego bałem. Nie mogłem się powstrzymać żeby nie spróbować dzikusa. Pachniał coś tak pomiędzy marynką i lubelskim, a w dotyku "kleistości" podobnie. Oczywiście mogłem dodać szyszki lub granulat lubelskiego, ale jak zabawa to zabawa ;) . Jednak najlepsze było gotowanie i chłodzenie. Gotowałem na żeleźnioku? na podwórku, a chłodziłem w taczce z dopływem wody z rynny :D . Gotowanie było fajne, duża moc pieca to jest to. Koniecznie muszę kupić taboret gazowy! Ciekawe czy stado bakterii nie miało wyżerki w tych warunkach ?

 

? Żeleżniok - piec zrobiony rury dużej średnicy ( niech gorole wiedzom o co łazi)

Twoje praktyki piwowarskie budzą mój podziw i szacunek... szczerego plusa daję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Butelkowanie warki 50 i 52 z dnia 07.06.10.

Obydwie warki z dodatkiem 200g. cukru, z tym że pszenica zacierania w "locie" na drożdżach WB-06 odfermentowała do zaledwie 2,5°Blg HUUUURRRAAA!!!! ,a "szybki lopez" do 3°Blg. Grodzisz chyba załapał tlenowce i nie wiem do końca co z tym fantem począć? Za chwilę będę plewić chmiel co też mnie nie cieszy, ale puki co siedzę sobie w cieniu i piję :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc :beer:

Obydwie warki z dodatkiem 200g. cukru, z tym że pszenica zacierania w "locie" na drożdżach WB-06 odfermentowała do zaledwie 2,5°Blg HUUUURRRAAA!!!!

Gratki :beer: więc się da :lol: U mnie te z było nieźle:

http://www.piwo.org/forum/p53605-05-06-2010-17-02-20.html#p53605

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka z dnia 17.06.2010 "Niby Belg" #53

 

Quantity Grain Type Use

0.15 kg Cara Wheat Grain Mashed

0.15 kg Carared Grain Mashed

1.30 kg Pale Ale Grain Mashed

3.70 kg Pilzeński Grain Other

Quantity Hop Type Time

10.00 g Marynka Pellet 60 minutes

18.00 g Saaz/Żatecki Pellet 15 minutes

Quantity Misc Notes

1.00 unit S-33 Other 1/3 paczki - starter

 

Słody wsypane do wody 65°C'

63°C 15min

72°C 45min

76°C i filtracja

Gotowanie 1h. Wyszło ok 24l 13,5°Blg i ok 2,5l z osadów dodane po przegotowaniu i ostudzeniu po

dwóch dniach fermentacji. Pierwszy raz zacierałem na taborecie ;) . Pełny luksus mocy palnika, bezcenne!

P.S.

Przeszedłem na Propan i chyba nie żałuję.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka z dnia 26.06.2010 Ciemny Typ #54

 

Recipe Gravity 1.046 OG Estimated FG 1.011 FG

Recipe Bitterness 18 IBU Alcohol by Volume 4.4%

Recipe Color 15° SRM Alcohol by Weight 3.5%

Ingredients

Quantity Grain Type Use

4.20 kg Pilzeński Grain Other

0.80 kg Płatki jęczmienne Adjunct Mashed

0.20 kg Żywiecki palony Grain Mashed

Quantity Hop Type Time

20.00 g Lubelski szyszka Pellet 15 minutes

15.00 g Marynka Pellet 60 minutes

Quantity Misc Notes

1.00 unit S-04 Other 1/3 paczki-starter

Słody jasne i płatki błyskawiczne wsypane do wody 68' i zacierane przez 1godz. w temp. 68-69'

76' i filtracja. Wyszło ok. 26-27l 13Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz zacierałem na taborecie ;) . Pełny luksus mocy palnika, bezcenne!

P.S.

Przeszedłem na Propan i chyba nie żałuję.

Rozumiem, że warzysz na dworze? Też bym tak chciał, niestety brak warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się pochwalę. Na dworze mam kuchnię letnią i wiatę :) W zależności od temperatury i ogólnych warunków warzę gdzie chcę. Cały ubiegły sezon remontowałem podwórko i miałem tego serdecznie dość, ale teraz wysiłek się odwdzięcza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się pochwalę. Na dworze mam kuchnię letnią i wiatę :) W zależności od temperatury i ogólnych warunków warzę gdzie chcę. Cały ubiegły sezon remontowałem podwórko i miałem tego serdecznie dość, ale teraz wysiłek się odwdzięcza :D

Pozazdrościć...

Ale, ale, odgrażałeś się u Weny, że jak skończysz remontować plac to zorganizujesz jakieś spotkanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale, odgrażałeś się u Weny, że jak skończysz remontować plac to zorganizujesz jakieś spotkanie :)

I absolutnie się nie wycofuję! Niestety termin to będzie druga połowa sierpnia lub początek września :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jako że w mojej piwniczce od dawna świeci pustkami i temp. spadła do 15°C, postanowiłem nareszcie coś uwarzyć. Byłem strasznie zmartwiony gdy się okazało że słód zawilgotniał od podłoża, i obawiałem się że będę go musiał wywalić. Po mimo to spróbowałem i i chyba nie żałuję. Całe prawie 6,5kg pilzeńskiego użyłem na raz i wyszedł z tego niby kozioł. Po raz pierwszy zacierałem i gotowałem w kegach 30 i 50l. warkę 25l. Wniosek jest taki że trzeba się przyzwyczaić do nowych warunków warzenia. Termometry analogowe na ściankach kega podczas grzania pokazywały o ok. 10°C więcej niż cyfrowy w środku zacieru. Na filtracji taż się przejechałem, bo zamiast otworzyć zawór przykręcałem i się dziwiłem dlaczego tak powoli leci (czeski błąd). Dolałem wody gdy jeszcze przednia nie zeszła i chyba z tego powodu mała wydajność, lub z jakości słodu.

 

 

 

Niby Koziołek ale matołek #55

Batch 25.00 L

Recipe Gravity 1.074 OG Estimated FG 1.018 FG

Recipe Bitterness 22 IBU Alcohol by Volume 7.1%

Recipe Color 7° SRM Alcohol by Weight 5.6%

 

0.26 kg CaraPils Grain Mashed

6.40 kg German pilzeński Grain Mashed

0.30 kg German pszeniczny Grain Mashed

0.32 kg Melanoidynowy Grain Other

Quantity Hop Type Time

20.00 g Lubelski szyszka Pellet 5minutes

25.00 g Lubelski szyszka Pellet 15minutes

20.00 g Marynka Pellet 60minutes

0.50 unit Danstar Nottingham Other Uwodnione

 

55°C 15min.

63°C 30min.

72°C 30nim.

78°C i filtracja

Wyszło 26l 16°Blg plus 3l rezerwy fermentowane w 15°C

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka z dnia 11.09.2010

Stout #56

Recipe Stout #56 Style Stout

Brewer Batch 26.00 L

 

Recipe Gravity 1.051 OG Estimated FG 1.013 FG

Recipe Bitterness 27 IBU Alcohol by Volume 5.0%

Recipe Color 19° SRM Alcohol by Weight 3.9%

 

0.15 kg Żywiecki palony Grain Mashed

0.25 kg Cara Wheat Grain Mashed

0.25 kg CaraMunich Grain Mashed

0.10 kg Caraaroma Grain Other

1.50 kg monachijski Grain Mashed

1.50 kg pilzeński Grain Mashed

1.00 kg wiedeński Grain Mashed

0.50 kg Płatki jęczmienne Adjunct Other

0.10 kg Jęczmień palony Grain Mashed

 

25.00 g Lubelski szyszka Pellet 15 minutes

25.00 g Marynka Pellet 60 minutes

Quantity Misc Notes

0.50 unit Danstar Windsor Other starter

Recipe Notes

Batch Notes

Słody jasne i karmelowe wsypane do wody 60°C' i podgrzane 70-69°C' na 1 godz. Wsypałem palony i

żywiecki 76°C' 15min. Wyszło 25l. 13,5°Blg i trzy litry rezerwy pasteryzowanej w słoikach.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka z dnia 12.09.2010

Pszenica #57 Style Weizen/Weissbier

Brewer Batch 26.00 L

 

Recipe Gravity 1.052 OG Estimated FG 1.013 FG

Recipe Bitterness 12 IBU Alcohol by Volume 5.0%

Recipe Color 5° SRM Alcohol by Weight 4.0%

 

0.10 kg Zakwaszający Grain Other

0.15 kg CaraWheat Grain Mashed

2.00 kg Pilzeński Grain Mashed

2.70 kg Pszeniczny Grain Mashed

Quantity Hop Type Time

15.00 g Lubelski Pellet 20 minutes

10.00 g Marynka Pellet 60 minutes

 

1.00 unit Wyeast 3638 Bavarian Wheat Other Starter z gęstwy

 

Słody wsypane do 40°C podgrzane do 44°C' i przerwa 30min. 63°C 30min. i 72°C 30min. 76°C 15min i

wysładzanie. Wyszło 25l 12,5°Blg i trzy litry rezerwy pasteryzowanej w słoikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka z dnia 18.09.2010

Ale #58

 

Recipe Gravity 1.048 OG Estimated FG 1.012 FG

Recipe Bitterness 23 IBU Alcohol by Volume 4.7%

Recipe Color 3° SRM Alcohol by Weight 3.7%

 

0.25 kg CaraPils Grain Mashed

4.25 kg Pilzeński Grain Mashed

 

15.00 g Lubelski Pellet 5 minutes

15.00 g Lubelski Pellet 15 minutes

20.00 g Marynka Pellet 60 minutes

 

1.00 unit Danstar Nottingham Other Gęstwa 6 łyżek

 

Słody wsypane do wody 50°C , 63°C 30min. 72°C 30min 76°C 15min. Wyszło 26l 12,5°Blg i 1,5 rezerwy.

Przelałem jeszcze warkę 55 na cichą. Zeszło do 4°Blg . Jeszcze poglądowa fotka z warzenia jak się

młodzież uczy piwowarstwa :lol:

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeniosłem pszenicę #57 do temp. 20°C obawiając się że mogło nie dofermentować w 17°C. Dzisiaj okazało się że zeszło 3°Blg czyli w sam raz :smilies: W smaku jest bardzo obiecujące :D Posmak fenolowy jest bardzo wyczuwalny, czyli bananek na 5+ , a goźdźika troszkę mało. Drożdże Wyeasta 3638 od dzisiaj są moim faworytem do weizenów, acz mają cechę której nie lubię, czyli robią czapkę z drożdży na powierzchni. Jutro butelkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie mam, bo nadal brakuje mi trzeciego kega 50l. Na razie zacieram w kegu 30l. który będzie docelowo przeznaczony na wodę do wysładzania, a warzę kegu 50l. też z filtratorem z rurki dla odfiltrowania chmielin 25l. warki i przenoszę po wystudzeniu nieco wyżej. Docelowo będzie stojak jak będzie trzeci keg. Grawitacyjny system ma tą wadę że keg do zacierania będzie dość wysoko, co utrudni proces. Wolę jednak wejść na jakiś schodek niż używać pompy. Materiał na stojak już mam czyli profile 2x2cm, a przykręcę je do ram z taboretów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posmak fenolowy jest bardzo wyczuwalny, czyli bananek na 5+ , a goźdźika troszkę mało. Drożdże Wyeasta 3638 od dzisiaj są moim faworytem do weizenów, acz mają cechę której nie lubię, czyli robią czapkę z drożdży na powierzchni. Jutro butelkuję.

Jeżeli fenole to właśnie goździki a bananek to z estru się wywodzi. Dziwne, że Ci w 17°C wyszła przewaga banana. Co do czapy to cóż, chyba wszystkie dobre pszeniczne tak mają - trzeba się z tym pogodzić. Cieszę się, że piwo wyszło OK bo trochę się te drożdże naczekały ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś zawsze myli mi się fenol z estrem :) , dzięki.

Dzisiaj pszenica #57 trafiła do 48 butelek z 2,1l. rezerwy i 20g. cukru. Przelałem też na cichą stouta #56. Zszedł z 13,5°Blg na 5°Blg, ale drożdże Danstar Windsor tak mają zwłaszcza przy zacieraniu prawie na słodko.

Jeszcze bardzo dobra wiadomość w moim browarku, czyli od dzisiaj mam trzeci keg do mojej instalacji ;) . Prace nad resztą wyposażenia ruszą z kopyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przerobiłem kega 50l. pod kocioł warzelny. W hurtowni zabrakło mufek 1/2" przez co będzie tygodniowy poślizg z zakończeniem pracy z kegami. Wykonałem pokrywkę z dekla po kegu 30l. , jak i filtrator z rurki Cu.

Dzisiaj Matołek #55 przelana na cichą o przynajmniej tydzień za późno, więc cicha będzie symboliczna. I tak w sumie ładnie się sklarowało, a odfermentował do nieco mniej niż 4°Blg.

Ale #58 też przelane na cichą z wynikiem 3°Blg. Ma bardzo ładny złoty kolorek i niezły smak.

Stout #56 jest już w 57 butelkach z dodatkiem 1,5l rezerwy i 50g. cukru. Na cichej nie zszedł poniżej 5°Blg , a na to troszkę liczyłem ;) .

PS

Od wczoraj myję 120 butelek ;)

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat co do tego stouta to przyczyn słabego odtermentowania upatruję w drożdżach Danstar Windsor. Lenie i tyle.

Od dzisiaj matołek #55 siedzi w 50 butelkach z dodatkiem 200g. cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.