Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

witam zrobilem wczoraj pszenice, mialem gestwe wb-06 ale ktos w domu mi ja wylal nikt nie chce sie przyznac :-P, co moge dac zeby uratowac piwo mam gestwy us-05 t-58 i saszetke s-33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dla tego nie kupuję przeźroczystych fermentorów :P

wygląda OK, ale efekt obracającej się czapy drożdżowej bezcenny

Nie ma nic lepszego niż przeźroczysty fermentor. To tak jakbyś gotował z zamkniętymi oczami i obserwował tylko efekt finalny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzylem ostatnio piwo, przy przelewaniu po gotowaniu z chmielem troche sie zagapilem i chmieliny powedrowaly do fermentora. Stoi sobie grzecznie w temperaturze 17 stopni, drozdze pracuja, rurka bulka. Czy te chmieliny wplyna jakos na gotowe piwo, czy tez po prostu sobie zdekantuje na cicha i bede mogl zapomniec o sprawie :)?

Szukalem w kilku watkach, ale znalazlem sprzeczne informacje - chmielu w kazdym razie nie bylo duzo: 12 g Magnum przez 60 minut, 10 g Galaxy przez 30 minut i 15 g Mosaic przez 15 minut. Podczas cichej jeszcze poleci troche chmielu na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - kilka razy tak zrobiłem, nie wiedziałem, że trzeba je usunąć. Piwo będzie bardziej gorzkie, ale gorycz spadnie z czasem (przynajmniej miałem takie odczucie). Gęstwy z tego piwa nie zbieraj, będzie zanieczyszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. Potrzebna na gwałt gęstwa z dobrze flokulujących drożdżaków. Brzeczka ugotowana, stygnie na balkonie. Jutro miała być zaszczepiona 1968 London ESB Ale, ale grzybki były albo stare albo nie wiem co. W każdym razie nie pachniały drożdzami a raczej czymś kwaśnym. Wolałem nie ryzykować i poszły do zlewu (kuźwa, 40zł). Najcudowniej gdyby ktoś miał gęstwę po tych ESB. Chętnie nawet odkupie nówki jeśli ktoś ma.Jutro. Warszawa po 15:00.

Chyba,że ktoś ma pomysł czym suchym można zastąpić te ESB. Trochę mi zależy,bo miał być właśnie bitter. Nawet kolor jest już trafiony:(

 

Hmm...w zastepstwie Nottinghamy czy s-04 w takim razie?

Edytowane przez Bartek Śliwiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moja pierwsza warka i pierwszy problem. Ok. 1.5 tygodnia temu uważyłem swoje pierwsze piwo Belgijskie Pale Ale. Wszystko przebiegało pomyślnie. Zachowane wszystkie normy czystości oraz dezynfekcji. Brzeczka blg początkowe około 12' drożdże przerobiły w okolice 3 - 3,5' blg. Użyte drożdże Safbrew T-58. Po zlaniu na cichą fermentacje po 4 dniach otwieram fermentator a tam ukazuje się taki o to widok:

3ce46715113e25d4med.jpg

 

Od razu rzuciłem się na internet i zaczynam się zastanawiać czy to nie jakaś infekcjia np tlenowcem. Co wy o tym myślicie ?

Edytowane przez nofer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moja pierwsza warka i pierwszy problem. Ok. 1.5 tygodnia temu uważyłem swoje pierwsze piwo Belgijskie Pale Ale. Wszystko przebiegało pomyślnie. Zachowane wszystkie normy czystości oraz dezynfekcji. Brzeczka blg początkowe około 12' drożdże przerobiły w okolice 3 - 3,5' blg. Użyte drożdże Safbrew T-58. Po zlaniu na cichą fermentacje po 4 dniach otwieram fermentator a tam ukazuje się taki o to widok:

3ce46715113e25d4med.jpg

 

Od razu rzuciłem się na internet i zaczynam się zastanawiać czy to nie jakaś infekcjia np tlenowcem. Co wy o tym myślicie ?

A co twoim zdaniem nie jest ok? Troszkę pozostałości piany po fermentacji widzę.

 

Większość infekcji nie widać, do tego często bywa tak,że piwo podczas butelkowania jest jeszcze pijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. Potrzebna na gwałt gęstwa z dobrze flokulujących drożdżaków. Brzeczka ugotowana, stygnie na balkonie. Jutro miała być zaszczepiona 1968 London ESB Ale, ale grzybki były albo stare albo nie wiem co. W każdym razie nie pachniały drożdzami a raczej czymś kwaśnym. Wolałem nie ryzykować i poszły do zlewu (kuźwa, 40zł). Najcudowniej gdyby ktoś miał gęstwę po tych ESB. Chętnie nawet odkupie nówki jeśli ktoś ma.Jutro. Warszawa po 15:00.

Chyba,że ktoś ma pomysł czym suchym można zastąpić te ESB. Trochę mi zależy,bo miał być właśnie bitter. Nawet kolor jest już trafiony:(

 

Hmm...w zastepstwie Nottinghamy czy s-04 w takim razie?

 

A może Danstar Windsor ?

 

Mam saszetkę ale pewnie do Zawiercia Ci nie po drodze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, warzyłem ostatnio maori amber na us-05, piwo stało na burzliwej w dość niskich temp okolo 18-19st 12 dni, w tym czasie blg zeszło z 13,5 do 5, dałem na cichą temperatury trochę spadły było jakies 15-17st. Dzisiaj jest 8my dzień sprawdziłem blg jest ciągle 5, temperatura w piwnicy około 15stopni, co mnie zaniepokoiło to jakby 2-3 cm warstewka idealnie klarownego piwa a pod nią druga jakby gęstsza lekko mętna warstwa a na niej drobne grudki jakby drożdży 1-2mm średnicy. Mam pytanie co robić bo miałem zamiar butelkować ale boje się porobić granaty, i czy to normalne? Ta czysta warstwa wyklarowała się przez takie niskie temperatury?

ps Piwo pachnie normalnie, nie ma jakiegoś niepokojącego zapachu

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem i zaczynam panikować troche, nic nie zrobie dam żelatyny i zabutelkuje za kilka dni odmawiając różaniec, nie miałem jeszcze infekcji i liczę już powoli warki kiedy mnie dopadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.