Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o pomoc.

 

Fermentuje mi się 2 litry takiego pseudopiwa świątecznego (nie zmieściło się do garnka z wysładzania, dodałem miodu, cynamonu i goździków). Fermentacja przebiega w 5-litrowej butli po wodzie mineralnej i trwa nieprzerwanie od 7 grudnia. Nie zlewałem na cichą, bo cały czas gazowało. Kilka razy dziennie odkręcam zakrętkę i wypuszczam niewielkie ilości nagromadzonego CO2.

 

I teraz: jutro wyjeżdżam na 10 dni i nie wiem co robić. Myślałem, że spokojnie zabutelkuję to przed świętami, ale cały czas po trochu fermentuje. Domyślam się, że jak teraz bym zabutelkował, to butelki by powybuchały. Czy mogę to jeszcze zostawić na 10 dni? Czy nic się nie stanie drożdżom przez ten czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tak jak mówiłem, cały czas po odkręceniu zakrętki jest pssssst. CO2 wydziela się dalej. W małych ilościach, piana opadła już, niby koniec, ale nie chcę mieć granatów... Nie wiem też czy to może stać dalej 10 dni, w sumie byłby to miesiąc fermentacji bez przelewania na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postąpić ? w butelki czy inna rada?

Przyjmuje się, że odfermentowanie piwa powinno być trzy razy mniejsze od gęstości początkowej. Nie jest to jednak warunek powodzenia. Więcej, często piwa mniej odfermentowane są lepsze. Po prostu będzie w nich mniej alkoholu, ale za to więcej ciała.

Jeżeli fermentacja stanęła w miejscu, to możesz lać w butelki. Jak masz obawy, to przelej na cichą z zaciągnięciem odrobiny drożdży z dna. Po tygodniu-dwóch zejdzie jakiś stopień jeszcze. A jeśli nie, to nic złego się nie stanie, cichą potraktować będziesz mógł jak etap dojrzewania.

Czyli jak z 12st zejdzie do 4 to dobrze? Dlaczego zlewać na cichą z drozdzami, cicha ma na celu chyba wyklarowanie piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te drożdże i tak osiądą na dnie a pozwoli to dofermentować resztki cukrów, których nie zjadły osłabione drożdże, przelanie spowoduje napowietrzenie piwa (choćby minimalne) i drożdże znów odzyskają trochę sił. Oczywiście nie ściągnij całej gęstwy z fermentora tylko odrobinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanko. Zlałem właśnie na cichą 26l piwka w stylu FAH i nie bardzo mam ochotę znosić je teraz z powrotem do piwnicy czy jak owinę fermentor w koc i wystawie na balkon to wpłynie to jakoś niekorzystnie na piwo? planowana cicha tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno się trzymać piwo na cichej w temperaturze 11°. Teoria jednak a życie, to często dwie różne sprawy. Większość piw, które plasują się u mnie w czołówce, trzymałem na cichej w lodówkach w temperaturach 5-8°. Aktualne temperatury na dworze mamy właśnie w tym przedziale. Na Twoim miejscu zrobiłbym tak jak piszesz.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tutaj ponieważ nie chce tworzyć zbędnego wątku.

Wczoraj zatarłem swojego pierwszego English Brown Porter 13 BLG.

Dziś w pracy dowiedziałem się że 6 stycznia jadę na miesięczną delegację.

W instrukcji jest napisane że burzliwa 10-14 dni a cicha 7.

DO wyjazdu 9 dni. 5 grudnia musiałbym rozlewać.

 

Co proponujecie aby nie stracić piwka?

Powiedzmy jeśli BLG będzie stałe za 5 dni mogę dać już na cichą na 4 i rozlewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przed wyjazdem przelać na cichą do pojemnika o odpowiedniej pojemności i wąskiej szyjce/wlocie - chodzi o zminimalizowanie kontaktu z tlenem, czyli zalanie "pod korek".

 

Jeśli boisz się że w miesiąc piwu coś się stanie zacznij mierzyć BLG tak z 5 dni przed planowanym rozlewem (chociaż tak częste grzebanie to też proszenie się o infekcję, no chyba że fermentujesz w pojemniku z kranikiem) i jeśli fermentacja zacznie szybko zwalniać ze stałym odczytem przez 2 ostatnie dni to nie powinno być problemów z tak szybkim butelkowaniem. Przy tej opcji dobrze byłoby zrobić test odfermentowania (FFT), tj. odebrać trochę zaszczepionej brzeczki do osobnego pojemnika i przefermentować w wyższej temperaturze - drożdże przeżrą cukry szybciej i będziesz wiedział jakiego odczytu powinieneś się spodziewać na koniec fermentacji.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pilnej rady. Wczoraj wieczorem zaczęła się fermentacja mojego american stout 16 BLG. Wiem już teraz że wlałem za dużo do fermentora - około 26 litrów. Wstałem rano, pokrywa fermentora wybrzuszona, przez rurkę wylatuje piana. Umyłem wszystko i zdezynfekowałem, piana trochę opadła, założyłem z powrotem rurkę, tym razem bez wody, myślałem, że po problemie. Za 10 minut to samo. Piana wręcz wypływa przez rurkę. Co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, że nie mam tak dużego garnka żeby zmieścić fermentor. Zdjąłem pokrywe, w tej chwili piana prawie wychodzi na zewnątrz, myślę że patent z blow of tube się nie sprawdzi bo ciśnienie mogłoby wypchnąć dekiel i narobić porządnego bałaganu. Planuję zbierać pianę sterylną łyżką. Co ciekawe temperatura otoczenia 15 C a w fermentorze prawie 20. Żwawe te S-04 ;-)

Wstaw fermentor do garnka i wyciągnij rurkę lub całkiem zdejmij pokrywę, jak piana opadnie przelej na trochę dłuższą cichą. Powinno być OK :)

z przelewaniem na dłuższą cichą muszę sie zastanowić, planowałem zamknąć fermentor jak piana opadnie i dokończyć w nim burzliwą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem rady zainstalowałem blow of tube, po zebraniu nadmiaru piany. Zobaczymy co z tego będzie bo piana cały czas się podnosi. Dzięki.

Edytowane przez adrick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to pytanie padło wcześniej, bo nie chce mi sie przeglądać 153 stron, ale do rzeczy. Czy aromat DMSu jest wstanie się jakoś zredukować podczas fermentacji, albo czy da się go czymś chociaż trochę ukryć? Pytam bo z racji niewiedzy za krótko gotowałem brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.