Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Mam FAH na cichej o zastanawiam się nad chmieleniem na zimno. Warto? Dysponuje na teraz tylko lubelskim.

 

Darować sobie i kupić jutro inny chmiel?

Natychmiast potrzebujesz pomocy, że piszesz w ostrym dyżurze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam FAH na cichej o zastanawiam się nad chmieleniem na zimno. Warto? Dysponuje na teraz tylko lubelskim.

 

Darować sobie i kupić jutro inny chmiel?

Natychmiast potrzebujesz pomocy, że piszesz w ostrym dyżurze?

 

Jeśli nie wynika to z kontekstu mojego wpisu, to odpowiadam - TAK...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem zrobić whirpoola. Po schłodzeniu brzeczki chciałem przelać przez ponczochę, a pończocha się od razu zapycha. Czy mogę fermentować z chmielinami? Jakieś inne rozwiązanie? Może przelać rurką przez sitko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba jedno z najpopularniejszych pytań, ale co mi tam! W sobotę uwarzyłem swoją pierwszą warkę (Sweet Stout). Dziś po pracy (48h po zadaniu drożdzy) chciałem się przywitać z moim piwem, otworzyłem wieko fermentora i moim oczom ukazała się bardzo skąpa piana - jakieś 23 nieśmiałe bąbelki. Nie wiem czy to normalne, czy nie, więc proszę o profesjonalny rzut okiem.

 

http://pl.tinypic.com/r/2l95h6t/8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba jedno z najpopularniejszych pytań, ale co mi tam! W sobotę uwarzyłem swoją pierwszą warkę (Sweet Stout). Dziś po pracy (48h po zadaniu drożdzy) chciałem się przywitać z moim piwem, otworzyłem wieko fermentora i moim oczom ukazała się bardzo skąpa piana - jakieś 23 nieśmiałe bąbelki. Nie wiem czy to normalne, czy nie, więc proszę o profesjonalny rzut okiem.

 

http://pl.tinypic.com/r/2l95h6t/8

Jaką miałeś temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby fermentacja się kończyła. Świadczy o tym kożuszek na ściankach fermentora (piana już opadła). Pomiar gęstości wszystko wyjaśni.

 

A nie przypadkiem spadek Blg do poziomy 2-4* i utrzymywanie się tego poziomy przez kilka kolejnych dni?

Mi przy ostatniej warce piana zeszła po ok 20h, Blg spało o połowę, o połowę... zatem czekamy dalej.

 

Wysłane z mojego GT-I8260 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przy ostatniej warce piana zeszła po ok 20h, Blg spało o połowę, o połowę... zatem czekamy dalej.

 

Jaki jest sens grzebania w wiadrze po 20h, jeśli fermentacja ruszyła i wszystko jest OK, chyba tylko ciekawość, a to trochę proszenie się o kłopoty, ja wychodzę z założenia, że nie ma sensu grzebać w fermentorze wcześniej niż 7 dni od zadania drożdży.

Piwowarstwo to zabawa dla osób cierpliwych, piwo lubi spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie skończyłem filtracje i wysładzanie Black IPA według przepisu http://www.piwo.org/...o/page__st__180 (warka nr 34). Uzyskałem planowaną objętość i pozostało mi sporo filtratu w młucie o zawartości 6* Blg (tak koło 7-8 litrów). Szkoda mi trochę tego wylewać i pytanie czy na coś się to przydać możę? Kolejną warkę mam w planach robić za ok 1,5 tyg więc czy schować część do lodówki i użyć to jako starter drożdżowy? Czy nie fatygować się i puścić w kanał?

Edytowane przez Krugerius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskałem planowaną objętość i pozostało mi sporo filtratu w młucie o zawartości 6* Blg

Wziąłeś poprawkę na odparowanie przy chmieleniu? Możesz użyć do startera albo wysładzać dalej i uzyskać po prostu więcej piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie poprawki wziąłem po uwagę. Ok 22litrów ma wyjść wysładzałem do 26,5 litra, dalej nie chcialem bo by mogło się okazać że piwo wyszło za cienkie (planowo ma mieć 16* blg). Zlałem do naczynia osobnego i wrzuciłem na razie na palnik. Tylko na starter tego trochę dużo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - ładuj w to kilo miodu gryczanego i jazda :) Sam miałem taki plan dziś, ale ostatecznie przytkała mi się filtracja i to, co udało się wysłodzić wlałem do gotującej się brzeczki - będzie o te 3L więcej Weizenbock'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.