Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Może być 3-4g na litr. Dokładniej to sobie możesz tu na przykład wyliczyć: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html

 

Moje skromne doświadczenie mówi, że ten kalkulator niewiele daje przy pierwszym piwie. Ja go odkryłem przy czwartym, a dopiero w okolicach 10 złapałem jakieś wyczucie czego ja rzeczywiście od piwa oczekuję, a i tak wciąż zdarzają mi się błędy na tym etapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mało jest tam tego chmielu, ja bym wziął Mosaic na 60 minut w całości, 15+15 Simcoe/Citra po wyłączeniu palnika (przy ~80 stopniach) i 15+15 na zimno.

 

edit: A najlepiej to dokup 50g jakiegoś goryczkowego, żeby rzucić na 60 minut, a Mosaic/Simcoe/Citra 15+15+15 przy 80 stopniach podczas chłodzenia i na zimno.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale już po warzeniu.

Zgodnie z ideą ostrego dyżuru, zapytałem w przed samym chmieleniem bo mnie naszły wątpliwości.

Zastosowałem się do pierwszej odpowiedzi: Mosaic na 30 minut i Simcoe po wyłączeniu palnika.

Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale może być faktycznie mało IPA  :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, czy muszę kupić kapslownicę stołową, bo ręczną Grete, co odkupiłem od kolegi piwowara, przy kapslowaniu mojego pierwszego piwa,zauważyłem ,że Greta nie domyka mi kapsli na cześci butelek, po przyjrzeniu się bliżej te butelki które dało się zamknąć miały tylko jeden pierścień na szyjce( butelki po Książęcym), a te które miały dwa (po Żubrze ) Gretą nie mogę domknąć kapsla do końca a tych drugich mam więceji chyba zostaje mi kupno stołowej? co sądzicie o tym i co mam kupić , bo w dziale gielda widzę ferrari R79 za 100zł czy warto brać , bo na allego są i tańsze co mam robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie szkoda mi kasy ale bym chciał kupić dobry sprawdzony sprzęt żeby za chwilę nie kupować innego

To wybierz co wolisz, na rozmyślałem długo nad Eterną i Grifo, ale z racji tego że problemem było dla mnie miejsce do kapslowania to  zaryzykowałem i wybrałem Eternę.

Prosta, niezawodna, wygodna, szybka (jeśli ustawisz butelki w 1 lub 2 kolumny i pozakładasz na wszystkie kapsle, to butelkowanie to chwila moment) i zajmuje mało miejsca.

Na Grifo HD ludzie też nie narzekają, więc co byś nie wybrał to będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, czy muszę kupić kapslownicę stołową, bo ręczną Grete, co odkupiłem od kolegi piwowara, przy kapslowaniu mojego pierwszego piwa,zauważyłem ,że Greta nie domyka mi kapsli na cześci butelek, po przyjrzeniu się bliżej te butelki które dało się zamknąć miały tylko jeden pierścień na szyjce( butelki po Książęcym), a te które miały dwa (po Żubrze ) Gretą nie mogę domknąć kapsla do końca a tych drugich mam więceji chyba zostaje mi kupno stołowej? co sądzicie o tym i co mam kupić , bo w dziale gielda widzę ferrari R79 za 100zł czy warto brać , bo na allego są i tańsze co mam robić?

Rada na przyszłość: po 1-nie kupować rupieci (dla kupującego) a po 2-nie sprzedawać rupieci znajomym (dla sprzedających). Moja greta zaciska typ 'łomża' i dopóki to robi dopóty jest u mnie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie szkoda mi kasy ale bym chciał kupić dobry sprawdzony sprzęt żeby za chwilę nie kupować innego

To wybierz co wolisz, na rozmyślałem długo nad Eterną i Grifo, ale z racji tego że problemem było dla mnie miejsce do kapslowania to  zaryzykowałem i wybrałem Eternę.

Prosta, niezawodna, wygodna, szybka (jeśli ustawisz butelki w 1 lub 2 kolumny i pozakładasz na wszystkie kapsle, to butelkowanie to chwila moment) i zajmuje mało miejsca.

Na Grifo HD ludzie też nie narzekają, więc co byś nie wybrał to będziesz zadowolony.

 

+1 dla Eterny. Również przesiadłem się z Grety, która po 15 warkach przestała kapslować butelki z niskim i średnim kołnierzem, a i z innymi zaczęła miewać problemy. Do kapslownicy stołowej potrzeba miejsca, Eterną kapsluję równie szybko lub nawet szybciej niż stołową (2 skrzynki to jakieś 5 minut roboty - wypracowałem sobie system z rozstawieniem butelek w odstępach i potem "jadę seryjnie" :) ). Trzeba pamiętać o smarowaniu kapslownicy, a nie powinno być z nią problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.