Skocz do zawartości

Ranking

  1. smola

    smola

    Members


    • Punkty

      6

    • Postów

      897


  2. skybert

    skybert

    Members


    • Punkty

      5

    • Postów

      1 125


  3. punix

    punix

    Members


    • Punkty

      3

    • Postów

      1 907


  4. kiwitom

    kiwitom

    Members


    • Punkty

      3

    • Postów

      350


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 2021.03.22 uwzględniając wszystkie działy

  1. skybert

    Drożdże płynne a suche

    Weźże człowieku uwarz z 10-20 warek i sam dopracujesz recepturę. Receptura to nie wszystko jak byś nie wiedział. Dla doświadczonego piwowara albo kogoś umiejącego czytać ze zrozumieniem wystarczą ogólne wskazówki + kilka rad. A Ty nawracasz, pytasz w kółko o to samo a i tak masz jakieś swoje teorie. Rób człowieku te piwa jak chcesz, ale nie wywracaj prawidłowej technologii robienia piwa i nie mieszaj tu młodym piwowarom. W większości Twoich postów są jakiś gdybania, przypuszczenie, niepodparte niczym, zero konkretów. Doczytaj, uwarz, sprawdź i dopiero się wypowiadaj na konkretny temat. Albo załóż sobie temat np. "Wariacje nad robieniem piwa" i hulaj dusza tam. Nie pisz jednego postu po drugim, bo jeszcze gorzej się to czyta.
    4 punkty
  2. smola

    Porada brewkit

    Ma to takie znaczenie, że jak zrobi wg przepisu producenta, to to piwo będzie mało pijalne z posmakami bimbrowymi, nutami rozpuszczalnikowymi, powodujące bóle głowy. A my chcemy, aby nowy się nie zraził, zasmakował w swoim wyrobie i złapał bakcyla.
    3 punkty
  3. Kaniutek

    Drożdże płynne a suche

    To jest tzw. "trzecia góralska prawda". Na każdych drożdżach można zrobić dobre piwo - lepsze, gorsze ale zawsze dobre. Na wb-06 zrobiłem jak dotąd najlepszego pszeniczniaka. Na stephanach jeszcze mi lepszy nie wyszedł, ale to kwestia opanowania drożdży. Więc kolego, ja bym ostrożnie z tymi radykalnymi opiniami.
    3 punkty
  4. kiwitom

    Proszę o pomoc, poradę

    Panowie mieliście rację, BLG właśnie zmierzyłem i jest na poziomie 14, zresztą już przy zlewaniu do menzurki czułem wyraźny zapach fermentacji, a i pokaźna pianka się zrobiła. Czapka z głowy Panowie. Czyli fermentor do dupy, nieszczelny. Pierwszy raz go użyłem bo wielki 42 litrowy, a tu taka kicha. Pochlastał bym się chyba, jakby mi się ta brzeczka zepsuła, nawalczyłem się z nią z powodu olbrzymiego zasypu, do tego wprowadziłem modyfikacje typu - brazylijska kawa namaczana w burbonie przez tydzień, później wypalana w piekarniku i wiele innych nowatorskich pomysłów. Czyli co, będzie dobrze???
    2 punkty
  5. punix

    Porada brewkit

    To może lepiej pomilcz i niech ci nic więcej nie opada. Fakt, że producent nazywa to lagerem nie sprawi, że to faktycznie będzie lager.
    2 punkty
  6. punix

    Pytanie do szanownych Piwowarów

    Chmiel whirlflocowi nie przeszkadza, czasem nawet pomaga w wytworzeniu się przełomu. Gęstwę jak najbardziej możesz zebrać, procedura bez zmian.
    1 punkt
  7. fotohobby

    Proszę o pomoc, poradę

    @kiwitom, jeśli mogę dwie rady: 1. Po pierwsze, jak masz jakiś problem i piszesz w wątku "Ostry dyżur" to nie ma sensu dublować tego i rozpoczynać kolejny wątek. 2. Po drugie, jeżeli już tworzysz nowy wątek, to nie nadawaj mu tematu "Potrzebuję porady, pomocy" itp, itd, bo to nic nie mówi i nie pomaga osobom, które będą w przyszłości korzystały z wyszukiwarki, tylko nazwij go np "Stout imperialny, brak fermentacji - czy uwaliłem drożdże ?" I każdy wie już w czym problem i o czym dany wątek traktuje.
    1 punkt
  8. skybert

    Pytanie do szanownych Piwowarów

    No jasne że tak. Nie miałeś za dużo farfocli pod koniec gotowania czy chłodzenia? Z Whirlfloc'iem nie ma co przesadzać. Ja daję jedną tabletkę na 50 l (tak się chyba zaleca). Edit: Wytrącenie zbyt dużej ilości białek też nie jest dobre.
    1 punkt
  9. smola

    początki piwowarstwa

    A ja zaproponuję Tobie warzenie z ekstraktów. Do tego nie potrzeba wiele sprzętu, wystarczy garnek około 15l. W nim zagotujesz 11 litrów wody oraz jeden ekstrakt słodowy i nachmielisz. Drugi ekstrakt dodasz na koniec gotowania, po wyłączeniu palnika. Całość do wiadra (po oddzieleniu chmielin), temperaturę zbijesz od razu uzupełniając bardzo zimną wodą do zakładanej objętości lub BLG. Napowietrzysz i zadasz drożdże gdy brzeczka schłodzi się do odpowiedniej temperatury. Polecam Ci zajrzeć do zapisków kolegi @Jancewicz, zaczynając wzorowałem się na jego recepturach i piwa z nich wychodzą wyśmienite, a dodatkowo opisuje jeszcze wrażenia po konsumpcji. Nie będziesz musiał czekać na sprzęt, kuchenka wytrzyma obciążenie i uwiniesz się ze standardową warką o objętości 20 - 23 litry do dwóch godzin. Powodzenia ? PS. Jego weizen z ekstraktów po prostu wymiata, było to pierwsze piwo jakie zrobiłem z ekstraktów, a teraz odwzorowuję je z zacieraniem.
    1 punkt
  10. Piotr Ba

    Drożdże płynne a suche

    Proszę o precyzyjny przepis na piwo pszeniczne z użyciem WB06 na zasypie 50 %/50 % pilzneński/pszeniczny, tzn taki który gwarantuje równowagę banan/goździk w końcowym smaku. Proszę teraz kawa na ławę precyzyjnie jakie zacieranie, w jakiej temperaturze i na jaki czas wiadro łącznie z nagazowaniem. Skoro są tu tacy mądrzy że na tym można tą równowagę osiągnąć to proszę o konkrety. Nie jest to możliwe.
    1 punkt
  11. fotohobby

    Drożdże płynne a suche

    @Sylwester Człowieku, właśnie sam dałeś najlepszy pokaz hejtu. Lubię słodowe piwa - W34/90, czy Diamondy były zbyt wytrawne (nawet przy wysokim zacieraniu). Są szczepy które w typowym lagerze 12BLG daje mi to, czego oczekuję. Wpadĺeś tu ze "słabą" tezą, nie potrafisz jej obronić, wolisz rozrzucać epitety Słabe to.. Może dla Ciebie drożdze to drożdże, piwo, to piwo. Gdybym miał takie podejście, to bym się za warzenienie nie brał... Marcowe to jakieś 12.4-14 BLG, więc wg Twojej tezy drożdże płynne są niedoposzczalne https://wiki.piwo.org/Oktoberfest
    1 punkt
  12. Sylwester

    Drożdże płynne a suche

    Fermentum Mobile FM31 Bawarska dolina
    1 punkt
  13. Piotr Ba

    Drożdże płynne a suche

    Na potrzeby domowe żeby sobie wypić na jesień to dowolne suchary dolnej fermentacji, natomiast jeśli chcemy się bić z innymi o jakość tego Koźlaka to może stanowczo nie wystarczyć. Zwłaszcza jeśli inni zrobią dekokcję i mają doświadczenie w ustalaniu zasypu do takiego piwa. Niech to będzie odpowiedź na pytanie suche czy płynne -- używać jednych i drugich !! w zależności co chcemy - jeśli chcemy wypić sobie w domu to Gozdawa pokryje 90 % potrzeb. https://browin.pl/sklep/produkt/406201/drozdze-piwowarskie-brewgo-lager#opis
    1 punkt
  14. Robert87

    Proszę o pomoc, poradę

    Zanim radykalnie wymordujesz ranne po upadku rodziny z dziećmi, zmierz BLG, bo może fermentacja trwa jak to modnie się mówi ostatnio "bezobjawowo". Nie rób pochopnie nic. Zmierz ile masz BLG, napisz tutaj i będziemy myśleć co dalej Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
    1 punkt
  15. smola

    Proszę o pomoc, poradę

    Sprawdź dla pewności blg, bo jeśli spada, to nie ma sensu gotowac, tylko zostawić i niech fermentuje. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie będzie spadku, zagotuj dzisiaj i niech do jutra się schładza do odpowiedniej temperatury.
    1 punkt
  16. Robert87

    Proszę o pomoc, poradę

    Leżą na dnie, nogi połamane, karki skręcone, topią się w brzeczce, płacz dzieci, krzyki kobiet, głód, pył, słychać strzały... Nie no, nic im nie jest Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
    1 punkt
  17. Bardzo Ci dziękuję!!!!
    1 punkt
  18. Na pewno nie bardziej niż roller coaster na mieszadle A po 3-4 dobach to nie wiem czy nie lepiej byłoby zagotować ponownie brzeczkę, bo przez ten czas jest duże prawdopodobieństwo, że coś się tam już rozwinęło. Sprawdź najpierw czy na pewno nic nie zeszło, bo czasem fermentacja wcale nie musi być super burzliwa.
    1 punkt
  19. Gdzie piszą, żeby kręcić suchary?? Przeczytaj sobie ten temat, jak powinno się prawidłowo rehydrować drożdże.
    1 punkt
  20. smola

    Proszę o pomoc, poradę

    Jedyne co możesz zrobić, to pobrać próbkę i sprawdzić czy blg spada. Może masz nieszczelny fermentor i przez to rurka nie bulka.
    1 punkt
  21. Robert87

    Porada brewkit

    To producent decyduje kiedy drożdże kończą pracować? Zapytaj drożdży do lagera co myślą o fermentacji w 18°C. Na samą myśl o takim piwie mam kaca mordercę. Jak w sklepie kupujesz sok 100% z koncentratu, to to jest sok czy napój? Producent pisze że to sok, a to napój. Sok jest z tłoczonych owoców, nie z koncentratu. Lager jest fermentowany w niskich temperaturach i to nie jest pierdoła. "Mało kreatywny beton"? To pan masz fantazje ułańską, wiele przepisów ma błędy, wielu blogerów popełnia błędy i głosi błędne teorie. Po to jest to forum i mnóstwo wydań na papierze, żeby młody piwowar zapytał p ło rozważaniach "hmm kupilem lagera a mam fermentowac w wysokiej temperaturze!?" Zaświeci mu się lampka i pyta, bo bo nie jest "kreatywnym betonem" który trzyma się przepisu z dupy. Amen Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
    1 punkt
  22. cpu

    grainfather

    Lepiej reklamowac u producenta - ja akurat pracuje w Nowej Zelandii wiec tam sie odezwalem zeby pomoc uzytkowniowi forum i na swoj koszt doslali z Holandii PCB ktore zostalo zalane woda - w tym czasie TB udawal ze nigdy nie sprzedawal GF i nic nie wie o sprawie... Bedziesz mial problem to daj znac pomoge, akurat moj zmiennik jest teraz w New Plymouth to zadzwoni do nich tam na miejscu.
    1 punkt
  23. Pabllo_Lodz

    Glykol Chiller

    Właśnie uruchomiłem Ispindel na CraftBeerPi3 i będzie on sterował Glykol chiller i fermentacją. Z możliwością ustawienia kroków i temp. fermentacji. Dodatkowo odczyt z Ispindel. Poniżej fotka.
    1 punkt
  24. Sylwester

    Drożdże płynne a suche

    Zrobiłem dwa tygodnie temu marcowe 14,5 blg użyłem mokrych i starter: Fermentum mobile bawarska dolina fm 31 A za tydzień będę robił Pilsa jakieś 12 blg i użyję sucharów odpowiednio nawodnionych przed zadaniem Mangrove Jack's Bavarian Lager M76 i obydwa będą zajebiste i pyszniutkie i według zasady poniżej 14 suche powyżej mokre i bez zbędnego przemądrzania i pitolenia o księżycu.
    0 punktów
  25. Sylwester

    Drożdże płynne a suche

    Boże same kwadratowe głowy na tym piwo.org piwowarzy ze stodoły a zachowują się jak by posiadali browary i warzyli piwa dla Lupulusa albo innego browaru. Tęgie głowy co drugi to lepszy żeby tylko pokazać ze się lepiej zna. dyskutują o szczepach rodzajach bóg wie czym a warzą piwa w garnkach na zupę i wiadrach z castoramy w garażu albo szopie haha Zawsze jak wejdę na ta stronkę to się uśmieję na forum magistry z alchemii i piwowarstwa a w realu Zenki z kadziami warzelnymi samoróbki z betoniarki . Pozdrawiam HEJTEROW
    0 punktów
  26. @majlosz tu nie ma co strzępić języka, bo do tego użytkownika nic nie trafia. Zada pytanie, po czym zawsze sam sobie na nie błędnie odpowie i wszystko wie najlepiej. Gdy jeszcze tylko nie próbował doradzać innym, to pół biedy... Żebym nie został oskarżony o nic nie wnoszący post w dyskusję, to @Piotr Ba: Cytat z Wiki, którą polecam Ci jednak przeczytać. Ze zrozumieniem. "faza rozmnażania drożdży - dobrze jest, żeby drożdże wykonały kilka podziałów (ze 4) w fermentorze, wydzielają one wtedy mniej lub więcej estrów i innych produktów rozmnażania, które nadają piwu odpowiedni smak. Jest to jeden z powodów, dlaczego nie należy zadawać zbyt dużo drożdży" No i wyszło skąd masz ten aldehyd octowy. Wcześniej nie pisałeś, że stosujesz taki duży overpitching. Weź chłopie wróć do podstaw i zaprzyjaźnij się z kalkulatorami drożdżowymi. Np http://mrmalty.com/calc/calc.html
    0 punktów
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.