Jump to content

baczek1991

Members
 • Posts

  76
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Haha
  baczek1991 got a reaction from Robert87 in Szybka i tania alternatywa dla etykiet, dość odklejania starych etykiet przez rozlewem!!!   
  Spoko patent, w moim przypadku wygrało lenistwo i numeruję warki markerem na kapslu.
 2. Thanks
  baczek1991 got a reaction from Artur.G in Gushing drożdży płynnych   
  Fiolkę z drożdżami należy otwierać ostrożnie i stopniowo (jak wstrząśniętą butelkę cocacoli, upuścić trochę gazu, poczekać i znowu upuszczać). Niektóre fiolki są nagazowane i przy szybkim otwarciu potrafi trochę wylecieć.
 3. Like
  baczek1991 reacted to Kamot1 in Puchar PSPD   
  Szanowni - jesteśmy po rozmowach z członkami Komisji Technicznej PSPD oraz organizatorem MKPD Jankiem Krysiakiem. Konkurs ten jest dość specyficzny, bo związany jest z imprezą organizowaną przez miasto, która raz trafia się na koniec czerwca, a raz odbywa się na początku lipca. Jest to akurat dość niefortunny okres końca/początku sezonu pucharowego PSPD. Data konkursu jest uzależniona od daty imprezy miejskiej, bo Janek chcąc utrzymać współpracę z miastem oraz otrzymać  dodatkowe wsparcie jest zobligowany do współdziałania z władzami lokalnymi. 
   
  Ustaliliśmy z KT oraz organizatorem MKPD, że bez względu na datę konkursu będzie on zawsze zaliczany do sezonu kończącego się w czerwcu danego roku. Nie chcemy, abyście czuli się poszkodowani podczas planowania swojego sezonu pucharowego, więc mam nadzieję, że takie rozwiązanie problemu przypadnie Wam do gustu.
   
  Początkowa decyzja Komisji Technicznej o zaliczeniu tegorocznego konkursu do nowego sezonu pucharowego wiązała się tylko z chęcią przestrzegania zasad regulaminowych przez komisję, a w żadnym wypadku nie była powiązana z chęcią manipulowania wynikami końcowymi. 
   
  Wszystkim nam zależy na poczuciu sprawiedliwości i komfortu piwowarów oraz na trwałości Pucharu PSPD, bo wiążemy z nim duże nadzieje na przyszłość i zamierzamy rozwinąć do większego formatu. 
   
  Zarząd PSPD wystąpił tutaj w roli mediatora - żadne decyzje nie zostały narzucone, a są wynikiem wypracowanego kompromisu.
   
  Mam nadzieję, że zaproponowane rozwiązanie będzie właściwe dla całej sytuacji i rozwiąże drobne nieporozumienie.
   
  PSPD powstało dla piwowarów domowych, którzy chcą rozwijać swoją pasję, naszym celem jest integrowanie całego środowiska i zawsze możecie liczyć na naszą przychylność i współpracę.
   
  Z poważaniem
  Artur Kamiński
  Wiceprezes Zarządu PSPD
 4. Like
  baczek1991 reacted to bimbelt in 19.03.2017 - VI Szczeciński Konkurs Piw Domowych   
  Krótkie podsumowanie. Zakodowaliśmy 179 piw, dwa jeszcze mają zostać dosłane ze względu na stłuczki. 
  Jak tylko dostaniemy listę przelewów z księgowości, to zweryfikujemy wpłaty i roześlemy powiadomienia.
  Konkurs będzie się odbywał od piątku (eliminacje) do niedzieli (finał). Oficjalne ogłoszenie wyników około godziny 14 w niedziele w Browarze Stara Komenda. Chwilę po tym wyniki opublikujemy online. Na FB oraz tutaj.
 5. Like
  baczek1991 got a reaction from ASadam in Chłodnica z rury nierdzewnej karbowanej   
  To i ja dorzucę swoją chłodnicę, montowana na podstawie opisu ASadama. Dla mało cierpliwych osób nie polecam samodzielnego wykonywania chłodnicy, strasznie ciężko zrobić to dobrze. Ja użyłem trochę za cienkiej blachy i trochę się nogi uginają.
   

 6. Like
  baczek1991 reacted to wogosz in Niedofermentowanie - gushing w ciemnych piwach   
  Tomassino, zdecyduj się czy piwo wypienia się bo jest mocno przegazowane, czy wypienia się przy w miarę normalnym nagazowaniu. To dość ważne aby znaleźć przyczynę problemu. Z wcześniejszych postów stawiałbym na gushing pochodzący ze słodu (tylko ciemne piwa, 3 dzień po butelkowniu, niezbyt dobre odfermentowanie choć to dość normalne w ciemnych). Nie zgadzam się z tą prezentacją (http://www.wolczaska.pl/Infekcje.pdf) że pleśnie Aspergillus i Penicillum są odpowiedzialne za gushing. Według mijej wiedzy tylko Fusarium i to nie wszystkie a tylko niektóre szczepy, odpowiadają za tę przypadłość. I nie jest to pleśń magazynowa, a tylko i wyłącznie przywleczona na ziarniakach jęczmienia z pola. Czyli długość przechowywania gotowego słodu nie ma tu nic do rzeczy. Ważniejszy jest sposób produkcji słodu - tu też jest lekki problem bo dwa surowce to słody palone (a więc słód pilzneński upalony) a dwa to surowce niesłodowane. Oczywiście gushing w słodzie pilzneńskim (czytaj Fusarium) jest oczywiście możliwy, ale pewnie też ktoś inny kupiłby też taki słód i też miał by te same problemy - bo na pewno tylko część tej partii upalono, resztę sprzedano jako słód pilzneński.
  Żeby być pewnym czy odpowiedzialnym za gushing jest jeden z tych surowców, należałoby by zrobić cztery piwa na bazie słodu w którym na 100% nie było gushingu i dodać do każdego po jednym sorcie tych ciemnych które podejrzewasz, w proporcjach stosowanych w stoutach, no i patrzeć czy wystąpi gushing. Swoją drogą, przy tak niskim udziale takich słodów w piwie, zainfekowanie fuzariozą ziaren musiałoby być ogromne, aby wywołać duży gushing. Normalnie na jasnym słodzie tę pleśń łatwo zauważyć, jednak po upaleniu będzie niewidoczna.
 7. Like
  baczek1991 got a reaction from Luis in Barley Wine 100% pale ale?   
  Pisałem o tym kilka postów wyżej, drożdże naprodukowały tyle alkoholu, że padły i już niżej nie zejdzie. Na nagazowanie bym nie liczył. Żeby zejść do 5 Blg musiały by wytrzymać 13% alkoholu.
 8. Like
  baczek1991 reacted to ASadam in Jak zrobić chłodnicę z karbowanki   
  Z pierwszą się strasznie męczyłem więc opisze jak zrobiłem drugą bo poszło dużo lepiej.
  Na początek trzeba zmierzyć ile cm trzeba na jeden zwój. Można oczywiście zwinąć kółko , potem rozprostować i zmierzyć. Zostawiamy tyle co wysokość kadzi + jakieś 25cm.
  Odmierzamy potem jednakowe odcinki, znacząc markerem na wewnętrznych karbach. 

  Zwijamy wstępnie chłodnicę (dla ułatwienia montażu skręciłem tymczasowo dwoma listewkami).

  Teraz trzeba przygotować stabilizatory.
  Najpierw paski blachy (raczej cienkiej, np 0,6mm) o szerokości ok. 2cm znaczymy co 6cm.

  Kombinerkami zaczynamy wyginać blachę w takie kształty.

  Te 6cm, to odcinek na jedną przerwę oraz jedną obejmę rurki.
  Teraz z grubszej blachy 1,2 - 2mm podobnej szerokości paski znaczymy i wiercimy co 8,5cm. (co druga rurka).
  Warto jednak dolny odcinek nawiercić każdą przerwę a więc ok, 4,2cm.

  Każdego z opisanych elementów przygotowujemy po 3szt.

  Przygotowujemy śrubki i nakrętki i zaczynamy montaż.
  Ja użyłem śrubek m5x16mm a otwory wierciłem 6mm, to znacznie ułatwia montaż.
  Pierwszy stabilizator montujemy obok znaków naniesionych wcześniej. Dzięki temu chłodnica będzie miała jednakową średnicę każdego zwoju.
  Potem zakładamy drugi stabilizator oraz trzeci. 
  Ustawiamy co 120st. jeszcze raz sprawdzamy czy nic się nie przesunęło, i czy chłodnica "trzyma pion" 
  Jeśli tak to dokręcamy.
  Wyjście chłodnicy od dołu warto wyprowadzić na zewnątrz jeśli używamy mieszadła przy chłodzeniu, nie będzie przeszkadzać.
  Przyłącza warto wywinąć na zewnątrz, na wypadek gdyby coś pociekło.

   
   

 9. Like
  baczek1991 reacted to Dagome in 21.05.2016 II Podlaski Konkurs Piw Domowych   
  Umiłowani w piwie!

   

  Dziękuję wszystkim, którzy uwarzyli i wysłali do nas swoje piwo! Bez Was nie byłoby konkursu! 

   

  Tak jak napisał Dawid powyżej, jeszcze kupa roboty przed nami. A oto rozkład jazdy jeśli chodzi o kwestie związane z oceną piw.

   

  Za opracowanie i wysyłkę wszystkich metryczek, tak samo jak w poprzednim roku jest odpowiedzialny przewodniczący jury, czyli ja.

   

  Kolejność rozsyłania metryczek będzie następująca:

   

  - eliminacje Brett Saison

  - eliminacje Pilzner

  - eliminacje Witbier

  - finał Brett Saison

  - finał Pilzner

  - finał Witbier

   

  W tym roku rozesłanie przeze mnie metryczek potrwa nieco dłużej niż w poprzednim. Powody tego są w zasadzie trzy. Nadesłaliście 2,5 raza więcej piw niż przed rokiem. W tym tygodniu wypada tzw. "długi weekend"; wprawdzie w jego trakcie będę przy piwie sporo "pracował", ale nie koniecznie w sensie metryczek

  No i najważniejszy - na naszym konkursie sprawa wysyłki metryczek wygląda nieco inaczej niż zwykle. Normalnie wysyłka metryczek zajęłaby maksymalnie 2-3 wieczory (pstryknąć zdjęcie arkusza i wysłać mailem). Jednakże u nas, przewodniczący jury (czyli ja), konfrontuje arkusze oceny z otwartym w tym celu Waszym piwem (tzw. butelka rezerwowa). W razie gdyby na arkuszu były jakieś niejasności, braki lub inne "kwiatki", dopisuję w treści maila coś, co w zeszłym roku zaczynało się od: "Dodatkowy komentarz szefa jury..." Wprawdzie do większości metryczek nie mam zastrzeżeń, ale tak czy inaczej zajmuje to bardzo dużo czasu.

   

  W praktyce metryczki eliminacyjne powinny zacząć napływać od następnego poniedziałku. Metryczki finałowe około tygodnia później. Wiem, że to długo, ale taki mamy "system".

   

  Po rozesłaniu wszystkich metryczek wrzucę ogólne podsumowanie nadesłanych piw w każdej kategorii, a następnie informacje na temat kryteriów oceny jakimi posługiwali się nasi sędziowie w poszczególnych kategoriach oraz parę słów na temat systemu opisu sensorycznego na arkuszach finałowych. Na samym końcu podsumuję pracę samych sędziów.

   

  W razie jakiejś zwłoki czy niejasności pytajcie albo poganiajcie!  
 10. Like
  baczek1991 reacted to WAŚKO in Chłodnice zanurzeniowe do kupienia   
  hej szukam dobrej chłodnicy macie coś do polecenia  
 11. Like
  baczek1991 reacted to Łukasz in Tabelki, zestawienia dotyczące chmieli i drożdży   
  Witam,
   
  szperając po internecie w poszukiwaniu pewnych informacji natrafiłem na zbiór tabel, które zestawiają pewne chmiele, drożdże oraz style pod danym kątem: alfa kwasów, kohumulonów, tolerancji alkoholu, flokulacji, stopnia odfermentowania, temperatury pracy, koloru, OG i FG, ABV czy też IBU.
   
  Plusem tego jest to, że wszystko jest w 1 tabeli i łatwo można sobie porównać te parametry i wyszukać to, co potrzebujemy o danej charakterystyce.
   
  Może komuś się to przyda.
   
  Pozdrawiam
  Łukasz  Tabelki_wszystkie.rar
 12. Like
  baczek1991 reacted to Undeath in Suche drożdze do Saisona, Safbrew BE-256 (Abbaye)?   
  Zasyp klasyczny amerykański - czyli wpieprz wszystko w dużych ilościach do gara - najlepiej po 1 kg karmelu, następnie nachmiel to tak by goryczka i aromat przykryło wszystko i najlepiej 2 kg chmielu na cichą. Co tam drożdże co tam receptura freestyle jak na hameryke przystało!!!
   
  A tak na serio w Saisonie 98% robią drożdże i prawidłowa fermentacja, a klasyczny przepis na Saisona to Pilz/pale ale plus słód pszeniczny i jakiś abbey albo karmele   Masz tu przepis, który w zeszłym roku wygrał w Poznaniu w Saisonie http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page-61?do=findComment&comment=366767
 13. Like
  baczek1991 reacted to adamsky in Prośba o recenzje RIS-a   
  No nie do końca Łukaszu. Przede wszystkim trzeba to drożdżom to wytłumaczyć. Ja na ogół stawiam słoik z gęstwą albo suchary w trakcie rehydratacji przed monitorem i puszczam im jutuba z Kopyrem, Dzięki temu wiedzą jaki mają deadline i mogą sobie tak zorganizować pracę żeby zdążyć w terminie.
   
  Podobno w niektórych kręgach nazywa się to "czelendżowaniem drożdży".
 14. Like
  baczek1991 reacted to ThoriN in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Jest kolega na tyle pewien, aby radzić?
   
  http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87

 15. Like
  baczek1991 reacted to Oskaliber in RIS - przymiarki do warzenia   
  Naprawdę nigdy nie piłeś komercyjnego, mocno chmielnego na aromat RISa? Zanim zaczniesz gratulować innym zrozumienia stylu, spróbuj kilku komercyjnych przykładów. Resztę już doskonale podsumował kantor. Chmiel nie zniknie całkowicie kiedy piwo będzie ułożone, stąd ważne jest wyczucie, żeby nie zrobić z tego Imperial Black IPA, ale żeby zachować odpowiedni charakter chmielu jak piwo się ułoży. IBU też spada z czasem i trzeba brać na to poprawki. To nie jest ani dry stout, ani FES, tylko RIS.
 16. Like
  baczek1991 reacted to opos in program BeerSmith - pomoc dla użytkowników   
  Dwa dni temu kupiłem klucz aktywacyjny do BS na australijskiej stronie, za 59zl (tak mi PayPal przeliczył 19,95AUD):
  http://brewadelaide.com/retail/index.php?main_page=product_info&cPath=27&products_id=162
  Taniej nie znalazłem. Klucz przyszedł po dwóch dniach. Wszystko działa bez zarzutu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.