Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

#79 Country Mild poszło do kega z 70g cukru białego i strzałem 2bar do zaryglowania. Skończyło fermentować przy 3.5°Blg, co mu daje również 3.5% alkoholu.

 

Jest ciemne, o wiele ciemniejsze niż to wyliczał mi BS. I pyszne. Koniecznie do powtórki w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#80 Borowik został wczoraj wlany do butelek ze 116g cukru białego na 21.5l piwa (2.3v/v). Skończył fermentować przy 4°Blg, co mu daje 4.7% alkoholu.

 

Kolor: ciemny bursztyn/miedź. Jałowca nie czuć ani w smaku, ani w zapachu, ani nawet "retronosowo" (czyli jak się odbija). Ale nie szkodzi, bo poza tym to smakuje doskonale. Zanosi się pyszne piwo na późną jesień/wczesną zimę. :)

 

A dziś zaciera się właśnie #81 PA, ale o tem potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza robota

 

#81 PA

z dnia 26.10.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 3.50kg
  • słód monachijski jasny (Weyermann) 0.60kg
  • słód karmelowy 25 EBC (Weyermann) 0.14kg
  • słód karmelowy 70 EBC (Weyermann) 0.06kg

Chmiele:

  • Lubelski gran. 2011 3.9% a-k 50g
  • Sybilla gran. 2011 6.2% a-k 20g

Drożdże: Nottingham I pok. (1 saszetka, uwodnione)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (14l wody):

  • 55-54°C - 10'
  • 65-61°C - 30'
  • 73-71°C - 60' (+4l wody)
  • 75°C - 10

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l, do obj. ok. 27l

Gotowanie: 90'

Chmielenie:

  • 60' - Lubelski 30g + Sybilla 20g
  • 10' - Lubelski 20g
  • 10' - mech irlandzki 3g

Wybicie 23l 12.8°Blg, zadane drożdże 27.10.2012 rano w temp. 16°C, fermentacja w temp. 16°C. W wiadrze mam 21l.

 

Kolejna warka pod znakiem sprzątania magazynu chmielu. Trzeba zrobić w zamrażarce miejsce na tegoroczny granulat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nottinghamy nie odpaliły. Uwodniłem i zadałem drugą saszetkę.

 

Nie mam wielkiego doświadczenia z suchymi drożdżami, ale wydaje mi się, że przy uwadnianiu tych pierwszych nie utworzył się "krem", tylko po prostu sobie opadły na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może użyłeś za zimnej wody i w za małej ilości i dlatego się wszystkie drożdże nie "rozpuściły". Ja miałem taki problem ostatnio z suchymi.

Ale skoro niektórzy nie uwadniają i sypią pół saszetki, a fermentacja im zachodzi to może poprostu trafiło ci się jakieś felerne opakowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem Ci tak , ja uwadniam i mieszam w zimnej wodzie i zawsze jest ok. Po zamieszaniu powinna się zrobić ładna pianka na powierzchni wtedy zlewam na fermentatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fermentowni 11°C, wiadro owinięte matą kempingową z trudem utrzymuje 13°C, ale Nottinghamy jakoś dają sobie radę. Mam nadzieję, że to jeszcze nie czas lagerów, bo brakuje mi 40 litrów piwa, żeby przetrwać zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#81 PA przelałem wczoraj na cichą przy 3°Blg. Wygląda i pachnie zwyczajnie, ale do dzisiejszego BAA pójdzie jednak świeża paczka Nottinghamów.

 

Wyszedłem dziś z pracy 2 godziny wcześniej, bo czeka mnie kleikowanie 1.3kg kaszy gryczanej, a potem zacieranie z długą przerwą białkową. I tak pewnie będę trollował do późnej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#82 BAA (Buckwheat Amber Ale)

z dnia 09.11.2012

 

Zasyp:

  • słód pilzneński (Castle Malting) 2.60kg
  • kasza gryczana palona (Melvit) 1.30kg
  • słód monachijski jasny (Weyermann Munich Type I) 0.80kg
  • słód karmelowy 100 EBC (DMGP/Strzegom) 0.20kg

Chmiele:

  • Hallertau Spalt Select gran. 2010 6.1% a-k 34g
  • Styrian Goldings gran. 2011 5.2% a-k 20g

Drożdże: Nottingham I pok. (1 saszetka, uwodnione)

Dodatki:

  • mech irlandzki 3g

Zacieranie (15l wody):

  • 55-54°C - 15'
  • 65-61°C - 40'
  • 73-70°C - 40' (+3l wody)
  • 75°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: 3x4.5l, do obj. ok. 27l

Gotowanie: 70'

Chmielenie:

  • 60' - Spalt Select 34g
  • 10' - Styrian Goldings 20g
  • 10' - mech irlandzki 3g

Wybicie 23l 14.5°Blg, rozcieńczone do 14°Blg (oczekiwane: 13.5°Blg). Drożdże zadane 10.11.2012 rano w temp. 16°C, fermentacja w temp. 16°C. W wiadrze mam 21.5l.

 

Kasza była ześrutowana i kleikowana przez 40' w temperaturze 65-75°C. Na oko wyglądała na dobrze rozgotowaną i napęczniałą, więc jej już nie gotowałem żeby nie tracić niepotrzebnie aromatu.

Filtracja to był koszmar, kapało przez prawie 2 godziny. Potem jakoś szybko udało mi się zagotować brzeczkę i gotowało się całkiem solidnie, dlatego skróciłem z zakładanych 90 minut. Wydajność wyszła stosunkowo wysoka, ale pewnie dlatego, że asekuracyjnie założyłem niską ekstraktywność kaszy gryczanej, zweryfikowaną moimi dotychczasowymi doświadczeniami.

W ostatniej chwili powąchałem resztki Lubelskiego z zeszłego roku i nie spodobał mi się jego zapach, więc nastąpiła nagła zmiana w schemacie chmielenia, ale na efekt nie narzekam. Goryczka w brzeczce jest całkiem przyjemna, fajnie się rozwija na języku. Aromat chmielu wyraźnie wyczuwalny, ale schowany trochę za plecami gryki. Kolor: jasny bursztyn.

 

Następne będzie ciemne żytnie, podobne do tego co zrobiłem wiosną. Jako że nazewnictwo skrótowe mi się spodobało, to nazwa będzie RBA - Rye Brown Ale.

 

A dziś jedziemy do skansenu do Kuligowa wypić Country Milda. :)

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mild pojechał do skansenu i wrócił, bo nalewak zaliczył awarię. Mam teraz kega pełnego piwa i nie wiem co z nim zrobić. Szlag by to trafił.

 

Wieści z fermentowni: postawiłem wiadro nieco wyżej i temperatura podjechała do nieoczekiwanych 19°C, idealnie dla Nottinghamów. Spodziewam się nieco pełniejszego bukietu estrów.

 

Jeżeli pogoda się utrzyma do połowy grudnia, to może zdążę zrobić eksperyment z grochem. Wpadło mi do głowy, żeby dodać jakichś przypraw pasujących do grochu, np. majeranku, ale nie jestem do końca przekonany. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pogoda się utrzyma do połowy grudnia, to może zdążę zrobić eksperyment z grochem. Wpadło mi do głowy, żeby dodać jakichś przypraw pasujących do grochu, np. majeranku, ale nie jestem do końca przekonany.

chcesz zrobić piwo czy obiad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę na nieco szorstkie wrażenie na języku i wysoką pełnię z racji sporej zawartości białek. Resztę to się zobaczy. Szukam czegoś, co będzie pasowało do mojej wizji "polskiego piwa", co da efekt "rustykalnego charakteru".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#81 PA poszło do butelek ze 120g cukru białego w syropie (2.4v/v). Skończyło fermentować przy 2.8°Blg, wyliczona zawartość alkoholu to 5.6% obj.

 

Jest jasne, całkiem przyjemnie wytrawne i ma fajną, ostrą goryczkę. Pachnie dość mocno monachijsko, zobaczymy jak się to poukłada.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#82 BAA przelałem na cichą przy 3°Blg. Nie jest jakość szczególnie klarowne, ale w porównaniu do piwa z kaszą gryczaną fermentowanego na S-33 to i tak jest bardzo dobrze.

 

Zebrane Nottinghamy w sobotę pójdą fermentować ciemne żytnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.