Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

własnie jestem po pierwszej uwazonej warce, nie wiem czy wyjdzie wg instrukcji bo jednak temp. jest jednak trudno utrzymac w warunkach domowych ale zobaczymy, no i czas jednak myslalem ze to bedzie krocej trwalo, moze jakbym nie przegotowywal wodyy, ale coz, jedno tylko pytanie, wg instrukcji fermentacja burzliwa ma byc w 10 stopniach, jednak na drozdzach ( dolniak Saflager W34/70) pisza ze przedzial to 9-22 a idelana 12-15, czy zatem moze zeby drozdze ruszyly utrzymywac ta 12 stopni co mam, czy jednak zejsc do tych 10 jak instrukcja pisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie wiem, gdzie to Pytanie umieścić. Właśnie dojrzałem do piwowarstwa prawdziwego. I w związku z tym pytanie. Taboret gazowy 9.2 kw wystarczy? na allgro za 165 zł, czy warnik 30l z grzałką elektryczną za 450 zł grzałka 3kw. Kupując taboret muszę kupić garnek, a warnik nie, odpada też kombinowanie z kranikiem spustowym. Co do dalszych pytań to dochodzę do nich powoli. Pierwsze piwo chciałbym uwarzyć Kożlaka wszystkie dostępne słody mam w Strzegomiu, i cena super. Co do warzenia więcej pytań jak kupie sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie wiem, gdzie to Pytanie umieścić. Właśnie dojrzałem do piwowarstwa prawdziwego. I w związku z tym pytanie. Taboret gazowy 9.2 kw wystarczy? na allgro za 165 zł, czy warnik 30l z grzałką elektryczną za 450 zł grzałka 3kw. Kupując taboret muszę kupić garnek, a warnik nie, odpada też kombinowanie z kranikiem spustowym. Co do dalszych pytań to dochodzę do nich powoli. Pierwsze piwo chciałbym uwarzyć Kożlaka wszystkie dostępne słody mam w Strzegomiu, i cena super. Co do warzenia więcej pytań jak kupie sprzęt.

Jestem w podobnej sytuacje, ALE u mnie problemem jest płyta indukcyjna. Biorę więc pod uwagę nieco inne, tańsze opcje:

1. Kociołek elektryczny z Lidla. Kosztuje on 100-150zł, a z tego, co piszą koledzy na forum, rolę swoją dobrze spełnia.

2. Widziałem tańsze taborety na Allegro - czy z nimi coś jest nie tak? Takie 7,5kW kosztują 60-70zł.

 

Mam jeszcze kuchenkę gazową turystyczną i tutaj mam pytanie - czy da się z nią coś zrobić, aby podłączyć ją do instalacji gazu ziemnego?:>

Butle, jak wiadomo, są drogie - prawdopodobnie wychodzą nawet drożej niż prąd.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kuchenkę gazową turystyczną i tutaj mam pytanie - czy da się z nią coś zrobić, aby podłączyć ją do instalacji gazu ziemnego.

 

Z tym nic nie zrobisz bo jest na propan- butan (ew. wymień dysze), ale jak podłączysz gaz. A poza tym to jest kuchenka turystyczna herbata tak gar zupy 23 l nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

No dobra, teoretycy, włoski taboret 7,5kW u mnie bez problemu obsługuje 120l garnek. Owszem jest izolowany matą z wełny mineralnej, takiej do kominków.

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie policzyć koszty. Gaz tańszy niż prąd.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

Dlaczego tańszy?

1 m3 gazu kosztuje około 2 zł.

1 m3 gazu odpowiada około 9 kWh prądu.

1 kWh prądu kosztuje 0,5 zł.

Wychodzi 2 do 4,5 zł wprawdzie na korzyść prądu, ale grzejąc prądem zwykle większość energii zużywane jest na grzanie, przy gazie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam doświadczenia w branży grzewczej, to wiem że lepiej kupić kocioł większej mocy, jak siedzieć w swetrze bo kocioł nie dogrzewa, a poprzez to zużywa więcej paliwa. A na dziś nie wiem, czy będę robił jedną warkę 20l czy 2-e jednocześnie. Czas nie ........ nie stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wszystko fajnie, tylko że mówiąc o kotle w branży grzewczej masz na myśli zamkniętą instalację, która jednak to ciepło oddaje w dom. Przy małym garze i dużym palniku nadwyżka tego ciepła nie pójdzie w gar, tylko bokami w atmosferę. Różnica, jak dla mnie, gigantyczna... a i cena początkowa takiego taboretu 2x większa.

 

Oczywiście to Twoja decyzja, ale skoro wiele osób poddaje w wątpliwości sensowność takiego przedsięwzięcia to powinien to być chociaż znak, że "coś jest na rzeczy" :)

 

Ja to mam teraz dopiero mętlik.... mam gar 20L, mam 2 fermentory i mam płytę indukcyjną. W jaki sprzęt (głównie 'grzewczy') pójść, żeby wydać jak najmniej, a móc spokojnie zacierać, a jednocześnie bardzo się nie ograniczać na przyszłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam gar 20L

trochę mało - da radę uwarzyć standardowe warki, ale myśl o większym

 

2 fermentory

na razie wystarczy

 

W jaki sprzęt (głównie 'grzewczy') pójść, żeby wydać jak najmniej, a móc spokojnie zacierać

palnik gazowy 7,5kW np. taki

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no tak właśnie myślałem, w planach mam jego przeróbkę pod instalację gazu ziemnego - mam akurat w piwnicy wolne, zaślepione wyjście (dawniej była tam stara kuchnia gazowa) i mógłbym się tam wpiąć. Czy wystarczy przeróbka dysz w palniku takiego taboretu? Dedykowane pod gaz ziemny kosztują po 300zł...

 

Rozważałem jeszcze lodówkę turystyczną 30L w komplecie, ale palnik i tak potrzebny, bo i tak nie mam na czym grzać tego dużego gara...

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.