Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu wczorajszym warzyłem piwo. Typowa 12. Słód pilzneński,chmiel marynka i lubelski oraz drożdże S-04.

Problem jest w tym iz dane drożdże dodałem na brzeczki, która miała 32 stopnie celsjusza. Lukam przez fermentator, robi się piana, ale nierównomierna.

Czy część drożdży mogła zginąć? A te które "przeżyły" to się "obudza" do fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zlałem drożdże do słoika, który okazał się za wysoki w stosunku do rozmieszczenia półek w lodówce. nie mam żadnego mniejszego, nowego. czy drożdżaki mogą stać w spiżarce, w której temperatura w ostatnich dniach waha się od 9 do 14 °C, czy koniecznie muszą być w lodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zlałem drożdże do słoika, który okazał się za wysoki w stosunku do rozmieszczenia półek w lodówce.

Pardon, ale nie możesz go po prostu zamkniętego... położyć, a nie postawić? :P

 

mógłbym tak zrobić gdyby z lodówki nie korzystał nikt poza mną. słoik w poziomie może stwarzać problemy. będzie zajmował więcej miejsca i co chwilę się przetaczał po półce, aż w końcu wypadnie. bo takie akcje najczęściej tak się kończą. niby wydają się prawie niemożliwe, a jakże często się zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie odnośnie goryczki w piwie.

Uwarzyłem ostatnio Pale Ale z zacieraniem. Dodałem 40 gr. marynki i 35 gr. lubelskiego chmielu.

Tydzień po zabutelkowaniu goryczka była bardzo mocna, przyjemna w smaku.

Trzy tygodnie od zabutelkowania, goryczka ledwo wyczuwalna.

Czym to może być z powodowane, że goryczka zanika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zmienia z tygodnia na tydzień. Może być mniej wyczuwalna przez pewien czas, potem znowu bardziej, gdy inne składowe smaku staną się mniej intensywne.

 

Co do zmian w aromacie podczas dojrzewania -> http://www.uclouvain.be/cps/ucl/doc/inbr/documents/presentation-jean-marie-rock.pdf (raczej dla hardkorów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedz.

Zabutelkowałem dwa transportery 0.33 L. Na bieżąco będę kontrolował.

Mam nadzieję że wróci do normy.

Dzisiaj odebrałem zapas słodów, uwarzę jeszcze raz PA. Tym razem zmienię chmiele na inne, morze to coś zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W sobotę zatarłem drugą warkę - zestaw Witbier z CP. Nurtuje mnie kwestia ilości wody do wysładzania. Słody poszły w 13 litrów, gotowane zgodnie z przepisem - negatywna próba jodowa, przerzucenie do fitrowania. Do wysładzania założyłem 12 litrów, dodane w 2 turach po 6 litrów. Po wszystkim, wyszło mi BLG 150 zamiast założonych przez sklep 9.50 (finalnie ma być 11.50). Skąd taka różnica w blg, gdzie popełniam błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek wody do ziarna przy zacieraniu był ok, zazwyczaj wynosi on 1kg-3l. Oczywiście można to zwiększyć, tylko nie wiem jaki masz gar. Jeśli 30l to śmiało mógłbyś nawet 1kg-4l, czyli 16l na zacieranie. Reszte na wysładzanie. Zestaw jest przemyślany na 20l, więc śmiało możesz założyć, że po wysładzaniu musisz mieć te 22-23 litry wody, żeby zostawić sobie rezerwe na odparowanie podczas gotowania i nieco na przełom i chmieliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wilkor :)

 

Gar emalia 30 litrów, więc i 4:1 wejdzie. Po świętach kolejne warzenie, bogatszy o powyższe, liczę na założony przez sklep efekt.

Pozostaje mi jedynie nanieść skalę na gar do którego wysładzam, albo wysładzać do fermentora ze skalą. I używać od razu więcej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi jedynie nanieść skalę na gar do którego wysładzam, albo wysładzać do fermentora ze skalą. I używać od razu więcej wody.

Nie przesadzałbym... 2-3 warki i będziesz mniej więcej wiedział ile wody tracisz, a wtedy będzie jasne w ilu zacierać i ile przygotować do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.