Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dla świętego spokoju sprawdzam FFT dopiero po jakimś tygodniu

Tylko w przypadku zakażenia możesz mieć zafałszowany odczyt w teście FFT, bo bakterie, czy dzikie drożdże zjedzą Ci to czego normalne drożdże nie przerobią, więc w efekcie w teście FFT możesz mieć głębsze odfermentowanie niż w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałbym mieć bakterie czy dzikie drożdże w FFT? Jeśli tak to i w fermentorze pewnie by chulały. Z FFT Należy obchodzić się tak jak z piwem. Może Ty robisz w brudnym słoiku albo bez przykrycia? Ostatnio znalazłem w szafce test z października i nic go nie opanowało. Nawet Blg zmierzyłem i spróbowałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z drożdzami.

 

W dniu wczorajszym dałem do fermentatora drożdze US-05 Suche górna fermentacja). Oczywście uprzednio zrobiłem rehrydacje. Temperatura brzeczki była 19stopni. Woda do rehrydacji również była w tej temperaturze. Mineło 13 godzin od zadania i nic się nie dzieje. Co robić? Czekać dalej? Mozliwe jest że drożdze nie wystartowały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wpis kolegi chomiczon z dnia 13 lutego 2012r. odnosnie drożdży US-05.

 

"Uwarzyłem Pale Ale. Nastawna miała 12,5Blg. Zrobiłem rehydratyzację US-05 i zadałem do fementora wcześniej silnie napowietrzając. Temp brzeczki przy zadawaniu 21°C i taka temp się utrzymuje.

Drożdze zadałem około 18.00 dnia poprzedniego, po 14h nie zauwazyłem aktywności. Wcześniej uzywałem Safale S-04 i po 12h miałem oznaki fermentacji (piana + różnica poziomów w rurce). Kolejna warka na S-04 intensywne bulganie, WB-06 po 12h róznica poziomów i piana.

 

Czy to normalne, że US-05 długo startują? Na dnie mam 1cm jasnego osadu czyli wygląda na to że drożdze się namnożyły.

 

 

No to ruszyły szubrawcy"

 

Dodam iż u mnie również na dnie fermentatora jest 1cm warstwa białego osadu. Oraz na górze brzeczki jest inny kolor taki jaśniejszy od tego co jest na spodzie. Kolor jaśniejszy zajmuje 5 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj pierwsze zacieranie. W moim browarze dzisiaj rano termometr pokazywał 14,5 °C. Pytanie czy w takich warunkach mogę przeprowadzić fermentację burzliwą czy lepiej fermentor postawić w kuchni gdzie jest 20 °C.

Piwo to BPA z Alepiwo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże US05 wystartowały :) Może z opóźnieniem a jednak. 30 godzin czekałem. Uff ,te drożdże to nie dla ludzi cierpliwych :P Zawału serca mozna przy nich dostać.

Ważne że wystartowały.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś po raz pierwszy miałem styczność z drożdżami safale s-04. Po 6 godzinach od zadania drożdże ruszyły z kopyta a moim oczom ukazał się taki widok

http://pokazywarka.pl/oawepu/

 

Czy mam coś z tym zrobić myślałem aby zdjąć pokrywę i zamienić ją na czystą czy raczej zostawić to w spokoju.

Przepraszam za słabą jakość ale miałem tylko telefon pod ręką.

Edytowane przez Szymon90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozszczelnioną, czy po opadnięciu piany oczyścić pokrywę czy zostawić tak jak jest. Czy tak obfita piana jest normalna u tych drożdży, pytam ponieważ wcześniejszą warkę robiłem na s-33 i tam piany nie miałem prawie w ogóle.

 

Przważnie powinno się oczyścić pokrywę z resztek drożdży. Tak aby wieko było sterylne. Im obfitsza piana tym lepiej :)

Dlaczego nie dałęś pokrywy z rurką fermentacyjną? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli nie masz pokrywy z otworem na wężyk/rurkę do blowoff tube to pozostaje wstawić fermentor do jakiejś miski czy czegoś co ochroni podłogę i czekać. Jak opadnie piana to możesz umyć i zdezynfekowac na szybko pokrywę, przykrywając fermentor na ten czas czymś w miarę sterylnym.

Edit:

Najlepszym wyjściem jest jednak blowoff tube.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.