Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam takie pytanko:

Jak wiadomo warzenie z zacieraniem zajmuje trochę czasu a nie każdy może sobie na to pozwolić :/ Czy można cały proces rozbić na dwie części? Chodzi mi czy zacierając i wysładzając jednego dnia a chmieląc następnego nie traci się na wartości warki? Czy ktoś może robił w ten sposób i może się podzielić swoimi spostrzeżeniami? Zawsze to jakieś 2 godzinki mniej jednego dnia przy garach...

Pozdrawiam :)

Z chyba powodu zwykłego lenistwa nie chciało by mi się tak robić :smilies: . Po prostu wolałbym na drugi dzień wykonać kolejne piwo lub poleżeć albo iść na spacer. Dochodzi jeszcze istotny temat: strata energii, zagotować trzeba i potem jeszcze conajmniej 1h na gazie. Następnie znów chłodzenie. Bez sensu... Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem doskonale że to niezbyt ekonomiczne ale po prostu przez kolejne 2 tygodnie nie znajdę czasu aby zrobić warkę "na raz" :( A żeby utrzymać ciągłość zapasów muszę cosik uwarzyć do końca tygodnia...

Edytowane przez giekon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak robię ostatnio że zacieram jednego dnia a warzę następnego ze względu na to że pomieszczenie browaru mam nie ogrzewane i ciężko siedzieć tam kilka godzin w zimnym ,

dlatego zrobiłem kadź zacierną (jest w galerii ) i zacieram w jednym miejscu a warzę w innym czyli w moim browarze . Zrobiłem już tak dwie warki i jest Ok choć wydajność jest słabsza niż na mojej podstawowej instalacji ale jest zima a pić się chce więc potrzeba matką wynalazków .Czyli jest to możliwe warzenie na dwa razy (dni)

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) Jak nie spróbuję sam to nie będę wiedział co i jak a człowiek uczy się na błędach więc jakieś tam kolejne doświadczenie nabędę :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wa

Witam,

Mam takie pytanko:

Jak wiadomo warzenie z zacieraniem zajmuje trochę czasu a nie każdy może sobie na to pozwolić :/ Czy można cały proces rozbić na dwie części? Chodzi mi czy zacierając i wysładzając jednego dnia a chmieląc następnego nie traci się na wartości warki? Czy ktoś może robił w ten sposób i może się podzielić swoimi spostrzeżeniami? Zawsze to jakieś 2 godzinki mniej jednego dnia przy garach...

Pozdrawiam :)

Zrobiłem tak trzy warki, piwo wyszło takie jak inne, czyli dobre. Dzisiaj, tj. 7.01. o 16.15 zacząłem zacierać, a następnego dnia miałem skończyć. Ale się spiąłem i 40 minut temu ( 7.01 23.30) do brzeczki poszły drożdże. Może wydawać się to długo, ale gotuję ponad dwie godziny.

Edytowane przez Krzysztoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto trzymać niezbyt udane piwo czy się z nim pożegnać, pobłogosławić na drogę i w kanał? Chodzi mi o tego nieszczęsnego stouta o którym wspominałem prędzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto trzymać niezbyt udane piwo czy się z nim pożegnać, pobłogosławić na drogę i w kanał? Chodzi mi o tego nieszczęsnego stouta o którym wspominałem prędzej...

Jeśli ma Ktoś odp to daj link, nie wiadomo o czym piszesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Dzisiaj rozlewałem i butelkowałem swoje pierwsze piwo, typ IPA 14 BLG.

 

Niestety spieprzyłem i z fermentora w którym była cicha zdekantowałem piwo do fermentora z kranikiem, problem był taki iż, w 2 fermentorze było 2 litry wody o temperaturze około 90 stopni. Pytanie więc czy to zabiło wszystkie drożdze i piwo się nie nagazuje? Czy może jednak zabiło te drożdze początkowe, ale piwo się nagazuje bo wraz z przelewaniem następowało chłodzenie młodego piwa i drożdze dadzą sobie radę?

 

Piwo tak czy siak zabutelkowane, więc za dwa tygodnie się przekonam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki kolego.

 

Czyli generalnie mogę stosować taką metodę, tj dekantacja do gorącej wody z cukrem, czy też lepiej poczekać aż woda ostygnie? Co jest poprawne, zgodne ze sztuką piwowarstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że to będzie jednak za mała ilość drożdży . Fermentacja będzie przebiegać lepiej przy pełnej saszetce . O stresowaniu pozytywnym dla pszeniczniaków nigdy nie słyszałem .

 

Oczywiście zakładając std warkę ok. 20 l i blg 11-12 bo jak napisał wizi - nie napisałeś szczegółow .

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sypalem cała paczkę bez rehydratyzacji, to mozesz pół zrehydratyzowanej, na jedno wyjdzie. Mi pszenice na wb06 wychodziły ok, połowa zwycięskich receptur na wiki na wb06 tez ma spory underpitching.

A zestresowane drożdże robią więcej banana Quentin, nie tylko pszeniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sypalem cała paczkę bez rehydratyzacji, to mozesz pół zrehydratyzowanej, na jedno wyjdzie. Mi pszenice na wb06 wychodziły ok, połowa zwycięskich receptur na wiki na wb06 tez ma spory underpitching.

A zestresowane drożdże robią więcej banana Quentin, nie tylko pszeniczne

 

U mnie dokladnie tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jest to mój pierwszy post (poza przywitaniem) więc nie bijcie :)

 

tak jak pisałem w przywitaniu jestem przed pierwszą warką, zbieram informacje, czekam na wypłatę :), i jak już będę miał wszystko to zacznę. a zacząć chcę ambitnie bo z zacieraniem. jestem pewien że dam radę. na chwilę obecną, zacznę pewnie z gotowych zestawów z browamatora. jak na razie jestem na etapie czytania i chłonięcia wiedzy. wiem już sporo, przynajmniej jeśli chodzi o proces powstawania piwa, technikę i czynności, na co zwracać uwagę itd. wiem też chyba wszystko co potrzebuje nt sprzętu, co jest polecane a co nie, co lepsze itd.

 

piszę ten post bo czytając nasunęło mi się kilka pytań. a mianowicie:

 

-chciałbym się dowiedzieć jak dobierać drożdże i chmiel do konkretnych rodzajów piw? jakie będą miały wpływ na smak te składniki?

-piwo Pils - jedno z moich uwielbianych - doczytałem że fermentuje w 8-12st C. a co jeśli by fermentowało w 18-20? będzie złe?

-czy któryś sklep ma wysyłkę w cenie powyżej jakiejś kwoty?

 

oczywiście nie oczekuję referatu a chociaż link lub trop gdzie szukać.

 

dodałem się tez do mapy i widzę piwnych sąsiadów w bliskiej okolicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże na początek polecam suche. Z podstawowych z fermentisa uwarzysz chyba większość stylów. Poczytaj ich charakterystykę w odpowiednim temacie . Do każdego rodzaju jest podane do jakich piw się nadają.

Co do pilsa w 18.. nie będzie to Pils przede wszystkim właśnie ze względu na temperaturę . Jeśli nie masz warunków do takiej fermentacji to zdecydowanie użyj drożdży górnej fermentacji na przykład US05. W temp temperaturze poniżej 16 stopni dają bardzo czysty profil. A drożdże lagerowe w zakresie temperatur dla górnej to kiepski pomysł. Co do sklepów nie podpowiem. Ale chyba nie ma sensu robić wysyłki poniżej kwoty która zapłacisz za kuriera ?

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp. w kwestii drożdży i chmielu to bardziej mi chodziło o to że browarnicy eksperymentują i dodają inne drożdże czy chmiel niż te "standardowe".

 

a chcąc uwarzyć Pilsa i używając drożdży górnych otrzymam Pilsa?

 

a co do sklepów to chodziło mi o to czy jest sklep który powiedzmy od 300zł w koszyku daje wysyłkę za free?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a chcąc uwarzyć Pilsa i używając drożdży górnych otrzymam Pilsa?

Nie, otrzymasz raczej golden ale albo pale ale.

 

a co do sklepów to chodziło mi o to czy jest sklep który powiedzmy od 300zł w koszyku daje wysyłkę za free?

Chyba browamator i alembik, ale w pierwszym się dość długo czeka a w drugim jest słaby wybór. Jakoś 15 zł wysyłki przy 300 zł zamówienia nie jest powalające. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.