Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę tam 3 skale, które kompletnie do siebie nie pasują.

To gdzie masz od 1.0 to właśnie g/cm^3.

To gdzie jest 15,30,45 to pojęcia nie mam co to jest... a cyferek do tej trzeciej nie widzę (na drugim zdjęciu na "dolnej" krawędzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tam 3 skale, które kompletnie do siebie nie pasują.

To gdzie masz od 1.0 to właśnie g/cm^3.

To gdzie jest 15,30,45 to pojęcia nie mam co to jest... a cyferek do tej trzeciej nie widzę (na drugim zdjęciu na "dolnej" krawędzi)

No właśnie ja też nie wiem do czego ta druga, ale ta trzecia to chyba chodzi o "procenta alkoholu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gramy cukru na litr to nie blg, blg to skala w g/kg a nie na litr.

jak chcesz szybki sposób i w miarę dokładny to bierz skalę sg (tą np. 1.040) i dziel ostatnie dwie cyfry przez 4, to wtedy w przybliżeniu masz blg. I tak 1.040 To około 10 blg, 1.060 to około 15 blg, a 1.012 to około 3 blg.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Na górze masz 990 czyli minus 2.5 blg.

Niżej masz 1.000, to 0 blg.

Niżej jest 10, oznacza to 1.010sg lub 2.5 blg

Niżej 20 to 1.020 sg lub OKOŁO 5 blg.

Pełne wartości to te długie kreski pod liczbami. Działka jest co 0.002 sg. Ale zero (czyli 1.000 sg ) to sobie lepiej sprawdź na wodzie

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo ;) Aha i dla wyższych wartości ta skrótowa zasada sg/4 zaczyna się rozjezdzac i poszukaj sobie kalkulatora w internecie. Tu np masz tabelkę (plato to to samo co blg) http://www.brewersfriend.com/plato-to-sg-conversion-chart/

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mój przelicznik z wykorzystaniem drugiej skali byłby bardziej precyzyjny niż to dzielenie na 4. Proponuję pobawić się tym kalkulatorem i dla kilku przykładowych wartości porównać te 2 skale.

 

A docelowo i tak lepiej kupić spławik z jedną, właściwą skalą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mój przelicznik z wykorzystaniem drugiej skali byłby bardziej precyzyjny niż to dzielenie na 4. Proponuję pobawić się tym kalkulatorem i dla kilku przykładowych wartości porównać te 2 skale.

 

A docelowo i tak lepiej kupić spławik z jedną, właściwą skalą :)

A która to jest ta właściwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu liczymy wszystko w blg, więc właściwą będzie ta, która pasuje do naszych receptur.

 

 

 

Gramy/l z gramami/kg rozjezdzaja się z tego co pamiętam dużo szybciej niż sg/4. Ale to już jak komu wygodniej i jak kto woli.

Owszem, ale mam wątpliwości czy dobrze to opisali w sklepie... dlatego proponuję jednak sprawdzić.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu liczymy wszystko w blg, więc właściwą będzie ta, która pasuje do naszych receptur.

 

 

 

Gramy/l z gramami/kg rozjezdzaja się z tego co pamiętam dużo szybciej niż sg/4. Ale to już jak komu wygodniej i jak kto woli.

Owszem, ale mam wątpliwości czy dobrze to opisali w sklepie... dlatego proponuję jednak sprawdzić.

Każdy używa skali jaka mu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drobne pytanie:

 

Zaniedbałem grodziskie (7,5blg). Musiałem wyjechać i piwko nie zdążyło przejść na cichą tylko zostało zmuszone na przedłużenie "burzliwej"... obecnie jest w fermentorze od 14 dni...

 

I tu pytanie

- rozlewać i zrobić wyrób grodziskopodobny?

- cicha/ żelatyna/ inna magia?

 

Drożdże to S-33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie drobne pytanie:

 

Zaniedbałem grodziskie (7,5blg). Musiałem wyjechać i piwko nie zdążyło przejść na cichą tylko zostało zmuszone na przedłużenie "burzliwej"... obecnie jest w fermentorze od 14 dni...

 

I tu pytanie

- rozlewać i zrobić wyrób grodziskopodobny?

- cicha/ żelatyna/ inna magia?

 

Drożdże to S-33.

Cicha nie jest warunkiem wymaganym do otrzymania dobrego piwa. Jeżeli drożdże zakończyły pracę, to lej w butelki, otrzymasz normalne grodziskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pierwsze grodziskie, a z rozmów ze znajomymi wyszło, że cicha jest konieczna, bo inaczej akurat to piwo nie może być uznane za zgodne ze stylem.

 

Edit.

O, Jacenty, prawieśmy sąsiady.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając tę niezgodność ze stylem, co jest notabene bzdurą, jak po przelaniu piwa z butelki do szkła można stwierdzić czy było przelane z wiadra do wiadra i czy w związku z tym jest "prawdziwym" grodziskim? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezgodne ze stylem będzie jak nie będzie klarowne. Cicha i tak nie wyklaruje Ci go idealnie, musiałbyś bawić się z żelatyną.

 

Inna sprawa, że jak nie zamierzasz wysyłać tego piwa na jakiś konkurs to jest to ostatnia rzecz, o którą powinieneś się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezgodne ze stylem będzie jak nie będzie klarowne. Cicha i tak nie wyklaruje Ci go idealnie, musiałbyś bawić się z żelatyną.

 

Inna sprawa, że jak nie zamierzasz wysyłać tego piwa na jakiś konkurs to jest to ostatnia rzecz, o którą powinieneś się martwić.

E tam zabiegi żelatyną, cichą, itd. Kup sobie sklepowe grodziskie i zobacz klarowność a raczej brak. Grodziskie ma być dobre i tyle. Kiedy jest konkurs z kategorią: 'grodziskie'? Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.