Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

No to po zakończeniu fermentacji, gdy wiadro będzie puste, sprawdź czy oba termometry pokazują to samo stojąc obok siebie. Oczywiście trzeba dać troche czasu by się ustabilizował odczyt.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po zakończeniu fermentacji, gdy wiadro będzie puste, sprawdź czy oba termometry pokazują to samo stojąc obok siebie. Oczywiście trzeba dać troche czasu by się ustabilizował odczyt.

Czy ten ciekłokrystaliczny naklejony na fermentor, kiedy baniak jest pusty też powinie pokazywać normalnie temperaturę? sorki jeśli pytanie jest kuriozalne, ale nigdy takiego nie używałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum    :)

Założyłem konto ponieważ potrzebuję pomocy przy moim pszenicznym. To dopiero druga warka w mojej karierze i zarazem druga z brewkita.

Mam za sobą fermentację burzliwą, drożdże przerobiły cały cukier, blg zeszło niemal do zera. Cichą fermentację przy pszenicznym pomijam.

Piwo będzie naturalnie mętne, pytanie tylko czy przed butelkowaniem zamieszać gęstwę drożdżową tak, aby w równej ilości była przelewana do butelek?

Edytowane przez KAM1L0S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zdobyć gar!!! (rada  : dużo pytać  po rodzinie ;)  ), wymiary h=34,5 cm, r=20,75 cm. Czyli jak na moje to jakieś 46,6 L!!! choć jeszcze go nie widziałem, i sam nie mierzyłem tak że może być jakaś lekka pomyłka w pomiarach.pytanie takie: czy w takim garze można myśleć o warzeniu warek podwójnych tzn. receptury na typowo 23L brać x2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zdobyć gar!!! (rada : dużo pytać po rodzinie ;) ), wymiary h=34,5 cm, r=20,75 cm. Czyli jak na moje to jakieś 46,6 L!!! choć jeszcze go nie widziałem, i sam nie mierzyłem tak że może być jakaś lekka pomyłka w pomiarach.pytanie takie: czy w takim garze można myśleć o warzeniu warek podwójnych tzn. receptury na typowo 23L brać x2?

Bez obrazy: tak głupiego zapytania to ze świecą szukać "nie widziałeś gara",może fajny cynk do krochmalu leży na strychu. Pytanie bez sensu o warzenie itd.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Udało mi się zdobyć gar!!! (rada : dużo pytać po rodzinie ;) ), wymiary h=34,5 cm, r=20,75 cm. Czyli jak na moje to jakieś 46,6 L!!! choć jeszcze go nie widziałem, i sam nie mierzyłem tak że może być jakaś lekka pomyłka w pomiarach.pytanie takie: czy w takim garze można myśleć o warzeniu warek podwójnych tzn. receptury na typowo 23L brać x2?

Bez obrazy: tak głupiego zapytania to ze świecą szukać "nie widziałeś gara",może fajny cynk do krochmalu leży na strychu. Pytanie bez sensu o warzenie itd.

 

Tyle akurat wiem że zwykła emalia, o to pytałem pierwsze co.Nie jestem tylko pewien czy te wymiary prawidłowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Po prostu wysładzasz do gara jakieś ~44 litry i potem stopniowo uzupełniasz odparowaną wodę, zebraną w osobne naczynie dodatkową brzeczką.

Próbuję opanować brewtarget'a, większość wiem, ale największy problem mam właśnie z wstawieniem objętości wody gdzie, co jak,gdzie  co jest. Gdzie powinienem wstawić objętość gara, gdzie mi oblicza ile wody na zacieranie, a ile na wysładzanie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś robił eksperymenty z rozcieńczaniem brzeczki? Jak duży może być dodatek wody by piwo wiele nie straciło? Jak wyjdzie APA o początkowym blg 20 rozcieńczona do 10-12blg? Chodzi mi o przygotowanie większej ilości piwa dla mniej wymagających gości. Myślałem też o brewkitach ale nigdy nie robiłem poza tym dosyć drogo to wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz w skrócie jest nazywane HGB  (ang. High Gravity Brewing) , pod tym hasłem przeszukaj forum, np:

http://www.piwo.org/topic/17929-wi%C4%99ksze-warki-na-ma%C5%82ym-sprz%C4%99cie-jak-zwi%C4%99kszy%C4%87-wybicie/?hl=hgb

http://www.piwo.org/topic/14760-czy-moge-zrobic-hgb/?hl=hgb

Edytowane przez camilos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o przygotowanie większej ilości piwa dla mniej wymagających gości.

Zamiast rozcieńczać i tworzyć coś złego kup najtańszy słód, najtańszy chmiel i takie drożdże i otrzymujesz piwo, które będzie i tak dużo lepsze od sklepowego. Mniej wymagający będą zadowoleni. A koszt? Nie więcej niż 30 zł za 25-30 litrów.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem troszkę zagubiony , robię właśnie stouta z kita początkowe blg 12 , po tygodniu 9blg . Popełniłem błąd - dodałem drożdże w 30 stopniach wydaje mi się że to może być przyczyną . Czy jest jeszcze szansa na uratowanie tej warki? Z góry dziękuje za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz w skrócie jest nazywane HGB  (ang. High Gravity Brewing) , pod tym hasłem przeszukaj forum, np:

http://www.piwo.org/topic/17929-wi%C4%99ksze-warki-na-ma%C5%82ym-sprz%C4%99cie-jak-zwi%C4%99kszy%C4%87-wybicie/?hl=hgb

http://www.piwo.org/topic/14760-czy-moge-zrobic-hgb/?hl=hgb

 

HGB to chyba coś nieco innego niż mam na myśli. Ja chcę rozcieńczyć brzeczkę tuż przed zadaniem drożdży. Nie chcę fermentować wysokiego ballingu i rozcieńczyć po fermentacji. Tak czy inaczej przejrzałem te oraz jeszcze kilka innych wątków gdzie były poruszane podobne problemy jednak nikt nie rozcieńczał w takim stopniu jaki mam na myśli, czyli ~20blg -> ~10-12blg

 

 

Chodzi mi o przygotowanie większej ilości piwa dla mniej wymagających gości.

Zamiast rozcieńczać i tworzyć coś złego kup najtańszy słód, najtańszy chmiel i takie drożdże i otrzymujesz piwo, które będzie i tak dużo lepsze od sklepowego. Mniej wymagający będą zadowoleni. A koszt? Nie więcej niż 30 zł za 25-30 litrów.

 

 

Chodzi bardziej o robotę niż o koszta. Chciałbym za jednym razem uzyskać z 35-40l a gar mam tylko 30l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak czy inaczej przejrzałem te oraz jeszcze kilka innych wątków gdzie były poruszane podobne problemy jednak nikt nie rozcieńczał w takim stopniu jaki mam na myśli, czyli ~20blg -> ~10-12blg

Rozcienczałem z 18 do 12 i jedyna różnica, jaką odnotowałem to niższa goryczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to cenna, dobrze rokująca wiadomość. Czyli radzisz przy chmieleniu np. 20l 20blg na 50 IBU wklepać do programu liczącego ibu docelowe parametry piwa, czyli np. 35l 11blg? I zasadniczo chyba można zrobić jeszcze lekki zapas bo przy wyższym blg substancje z chmielu wolniej przechodzą do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź , tak jak pisałem drożdże zadane w 30 stopniach , temperatura teraz to 22-23 stopnie , drożdze to te z kita czy jak sądzę górniaki , skoro to nie śmierć drożdzy to nie wiem jaka to może być przyczyna. Czy warto zadać następną paczkę czy to już raczej bez sensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być mnóstwo, a nie podałeś żadnych informacji. Zepsute zacieranie (np. walnięty termometr) i brak konwersji skrobii oraz martwe drożdże już na samym starcie (stare/źle przechowywane) to pierwsze co przychodzi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.