Skocz do zawartości

3.10.2015 I Podlaski Konkurs Piw Domowych


b.dawid

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, ale za chwilę dojdziemy do tego, że będziemy dodawać aromaty do piwa.

Poszukaj sobie zwycięskich receptur z NHC, zobaczysz jak aromaty potrafią w niektórych stylach dawać dobre efekty ;)

 

 

I co spoko?

Dla mnie jak najbardziej.

 

A wysłałeś tego gose na warszawski?

 

edit:

Może żeby nie robić samego off-topa to inni uczestnicy konkursu powiedzą jak kwasili, cześć osób oczywiście ma w zapiskach ale nie zawsze jestem w stanie połączyć nick z nazwiskiem? Będzie to miało jakąś wartość merytoryczną.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale za chwilę dojdziemy do tego, że będziemy dodawać aromaty do piwa. Raz wrzuciłem do stouta aromatyzowanej Kawy Irlandzkiej, efekt był genialny, piwo miało smak i aromat jakby takiego irlandzkiego likieru. I co spoko? To chemia i to chemia :)

 

Każdy ma swoje zdanie na ten temat ;) A kwas mlekowy to znowu nie taka chemia tylko naturalny produkt ;) Nie dajmy się zwariować, a regulacje zostawmy politykom i unii europejskiej. Piwowarstwo domowe jest dla mnie właśnie dlatego wspaniałe bo można osiągnąć dany efekt na milion sposobów, użyć za każdym razem innych składników i eksperymentować na potęgę. Nigdy bym się nie zainteresował piwowarstwem jakbym miał warzyć piwa wg. jakiś regulacji. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inni uczestnicy konkursu powiedzą jak kwasili

Gęstwa (yeast cake) Wyeast 3209 Oud Bruin. Bez dokwaszania kwasem mlekowym.

5 tygodni w jednym wiadrze.

edit: dla porządku: 7 miejsce.

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

edit:

Może żeby nie robić samego off-topa to inni uczestnicy konkursu powiedzą jak kwasili, cześć osób oczywiście ma w zapiskach ale nie zawsze jestem w stanie połączyć nick z nazwiskiem? Będzie to miało jakąś wartość merytoryczną.

 

 

Ja natomiast tą metodą: http://beerandwinejournal.com/schoppe-recipe/ 

Z tym, że ciężko na tej podstawie wysnuć wniosek, bo bakterie były przeterminowane, ale innych nie udało mi się zdobyć (podziękowania dla Cześka za użyczenie fiolki). Zakwaszanie trwało w butelkach w zasadzie do ostatniej chwili. Nie mam problemu z tym, że ktoś dodał kwas mlekowy - bardzo ciężko przewidzieć, ile to zajmie bakteriom, poza tym kusząca jest możliwość precyzyjnej kontroli kwaśności gotowego piwa. Jeśli piwo jest technicznie dobre, to mi jest obojętne czy piwowar fermentował bakteryjnie, czy może jednak z użyciem drożdży - najważniejszy jest efekt, oceniany wg zakodowanych próbek, bez znajomości receptury i procesu (tak dla przypomnienia). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje zdanie na ten temat ;) A kwas mlekowy to znowu nie taka chemia tylko naturalny produkt ;) Nie dajmy się zwariować, a regulacje zostawmy politykom i unii europejskiej. Piwowarstwo domowe jest dla mnie właśnie dlatego wspaniałe bo można osiągnąć dany efekt na milion sposobów, użyć za każdym razem innych składników i eksperymentować na potęgę. Nigdy bym się nie zainteresował piwowarstwem jakbym miał warzyć piwa wg. jakiś regulacji. :P

Przecież historia to już zweryfikowała - Reinheitsgebot ;) Jakoś specjalnym uznaniem wśród craftowców się teraz nie cieszy.

 

pan_czarny czasowo też to u Ciebie wyglądało jak w tym linku? Tydzień z lacto i potem tydzień z drożdzami i w butelki?

 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coby nie pogarszać czytelności tematu, a także żeby zainteresowani mogli później znaleźć interesujące ich informację tutaj wrzuciłem swój opis:

http://www.piwo.org/topic/18318-kwach-syntetycznie-czyli-piwo-z-dodatkiem-kwasu-mlekowego/?p=369061

 

Szczegółowy opis mam też w notatkach z warzenia, sądzę że po loginie nie będzie problemu z identyfikacją autora piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pan_czarny czasowo też to u Ciebie wyglądało jak w tym linku? Tydzień z lacto i potem tydzień z drożdzami i w butelki?

 

 

 

yup. Chociaż dodatek drożdży wydawał się zbędny, bakterie wszamały brzeczkę praktycznie do końca. 

Edytowane przez pan_czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yup. Chociaż dodatek drożdży wydawał się zbędny, bakterie wszamały brzeczkę praktycznie do końca. 

I trzymałeś faktycznie w tych 30-40 stopniach podczas zakwaszania? Jak utrzymywałeś taką temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoją recepturę akurat widziałem ;) i jak, rozumiem że zadowolony byłeś z efektu?

Receptura była dostępna, ale nie wiedziałem czy wiesz, że ja to ja :)

Byłem/jestem zadowolony, aczkolwiek nie zachwycony. Gdzieś tam po głowie chodziła mi nota w granicach 30pkt, może troszkę więcej.

Nie wiem na ile piwo się nagazowało, bo wysyłałem jeszcze w zasadzie nienagazowane, z kwaśności byłem zadowolony, niemal dokładnie w moje gusta, według mnie podobny poziom do pintowego. W aromacie trochę siarkowo. Zobaczymy na metryczce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metryczka otrzymana, nagrody zrealizowane, dyplom i blacha otrzymane, a wszystko to w około 10 dni od ogłoszenia wyników. Pełna informacja na temat przebiegu konkursu, dużo zdjęć, wpisów na FB i forum, szybkie odpowiadanie na emaile i wiadomości. Nie za dużo kategorii myślę, że w sam raz jak na możliwości organizacyjne. Nie ma sensu robić 5 kategorii jeżeli nie mamy odpowiedniej obsady ludzi. Wszystko ogłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem, style dobrane do warunków domowego piwowarstwa. Pełny profesjonalizm i ewidentne pełne zaangażowanie Organizatorów. Pozostaje tylko zaliczyć konkurs do Pucharu.

 

Nic nie zmieniajcie, i do zobaczenia za rok! Wielkie gratulacje, tak trzymać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszym zaliczeniem konkursu do pucharu PSPD kończymy pierwszą edycję. 
Na tym etapie chcemy jeszcze raz podziękować naszym sponsorom, dzięki ufundowanym nagrodom, praca i wysiłek piwowarów - zawodników, mógł być nagrodzony nie tylko pamiątkami i dyplomami.
Sklep Marxam Brewing nagrodził asortymentem swojego sklepu zwycięzców obu kategorii.
CentrumPiwowarstwa.pl ufundował bony do swojego sklepu zdobywcom drugich miejsc obu kategorii a Centrum Warzenia Domowego Piwa bony dla zdobywców trzecich pozycji obu kategorii. 
Swoim asortymentem wsparł wszystkie miejsca, w obu kategoriach, sklep z akcesoriami dla piwnych maniaków, przedstawicielka Hopheadshop zjawiła się na ogłoszeniu wyników z plakatami i koszulkami.
Dla każdego miejsca z podium Fermentum Mobile ufundowało fiolkę wybranego szczepu drożdży ze swojej oferty.

 

Nasz konkurs nie odbył by się także bez naszego partnera, MultiBrowaru, restauracja udostępniła nam swoje lodówki, miejsce na przeprowadzenie wszystkich etapów konkursu a załoga MB była gotowa nam pomóc w każdej chwili. Wyśmienita kuchnia pozwoliła zapomnieć o głodzie w trakcie długich rozmów, dyskusji i wytężonej pracy sędziów.

 

Jak widać, mieliśmy duże wsparcie, za co jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.