Skocz do zawartości

media a piwowarstwo domowe


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu artykułu - smutek na duszy :/ Dlaczego Państwo nie odda inicjatywy w ręce obywateli w myśl zasady "żyj i pozwól żyć"? Wymienione przez Autora korzyści płynące z uwolnienia piwowarów spod kurateli "ŻONDU" wydają się tak logiczne, że aż szokujące. Z jednej strony nie dziwota, że tak wielu zrezygnowanych emigruje na Zachód, bo "nie znaleźli szczęścia w ojczyźnie"; z drugiej strony - prawdziwym wyzwanie jest żyć w kraju nadwiślańskim i codziennie wystawiać twarz w beznadziejnym oczekiwaniu na "wiatr zmian".

 

Take me to the magic of the moment

On a glory night

Where the children of tomorrow share their dreams

With you and me

Take me to the magic of the moment

On a glory night

Where the children of tomorrow dream away

in the wind of change

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem przed chwilą SMS.

 

 

"Nadałem twój tekst o browarach do wierchuszki PiSu. Jest zainteresowanie tematem. I pytanie, co by trzeba zrobić?"

 

Panowie prezesi z PSPD, do was skierowałem ludków. Oczekujcie :)

Przed wyborami, to ja ich...

Po wyborach, z tymi co wygrają można gadać. Nie będzie nikt na plecach piwowarów sobie głosów przysparzał.

 

EDIT: jak jacer nawarzyłeś piwa, to je wypij. :/

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chętnie wystąpię w spocie;

 

Panie Premierze, czy Pan mnie słyszy? Mam na imię Piotr i od pół roku próbuję założyć mini-browar.

Czy Pan zdaje sobie sprawę, że muszę otrzymać 16 zezwoleń od różnych instytucji, a załatwienie każdej twa 2 miesiące ?

Swoboda działalności gospodarczej w Polsce to kpina...

 

:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wyborami, to ja ich...

Po wyborach, z tymi co wygrają można gadać. Nie będzie nikt na plecach piwowarów sobie głosów przysparzał.

Trzeba grać na całym boisku, a nie tylko pod bramką. Koniunkturalizm że "po wyborach" albo "z tym gadać a z tym nie gadać" zmniejsza siłę nacisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacer, fajnie napisane:okey:

Żywo i konkretnie, chciało mi się czytać do końca a szczerze mówiąc ostatnio niewiele tekstów o piwie chce mi się czytać do końca...

Drobna szlifierka i mógłby to być kolejny manifest :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie o akcyzę bo jej wartość ni jak mi się nie zgadza z rzeczywistością, nawet przy maksymalnych zniżkach to jest akcyza za piwo 6 blg, poproszę przykład takiego piwa. Poza tym większość problemów jest tutaj skrajnie wyolbrzymiona, ale może życie mnie rozpieszcza. A urzędnicy celni to nie potwory ziejący ogniem i całkujący po Y i jeśli tylko się jest konkretnym i uprzejmym to można się z nimi dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce legalizacja browaru trwa ok. 1,5 roku

GUM plus UC to raptem kilka miesięcy. Można do tego doliczyć ochronę środowiska czy Sanepid, ale te sprawy można prowaadzic równolegle.

 

Chyba już nie muszę wyjaśniać, że własna instalacja nie wchodzi w rachubę. Każda kadź, pojemnik, tank leżakowy, kadź fermentacyjna musi być zalegalizowana w Urzędzie Miar i Wag.

Można zalegalizowac każdy sprzęt, nawet pospawany w stodole. Tylko trzeba zrobić rysunki, opisy itd.

Kadzie fermentacyjne nie muszą posiadać świadectwa legalizacji.

 

Tu dużo do powiedzenia ma naczelnik urzędu, który według swojego widzimisię, ograniczonego przez widełki ustawowe, określa ilość tzw. zaników. Zaniki jest to ilość piwa, brzeczki, która jest tracona w naturalnym procesie produkcji. Zawsze coś zostanie w pompach, wężach, tankach itp. Ustalenie przez naczelnika dolnej granicy może nawet spowodować nieopłacalność całego interesu.

Tutaj autor "pojechał po całości". Maksymalne zaniki określa naczelnik, to sie zgadza, ale robi to na podstawie rzeczywistych zaników z pierwszych 6 miesięcy działalności. Jesli więc przez pół roku będziemy mieli zaniki na poziomie X, to takie zostaną nam przydzielone. Pod warunkiem, że nie będą wyższe niż te, okerslone w rozporządzeniu MF.

 

Aby uwarzyć piwo trzeba najpierw na specjalnym druku powiadomić właściwy Urząd Celny z dwutygodniowym wyprzedzeniem o tym zamierzeniu.

O ile się nie mylę to ten termin wynosi 3 dni.

 

Chyba nie trzeba dodawać, że gdy podamy poziom 12 Blg a uzyskana brzeczka miała by 12,5Blg można sobie narobić kłopotów

Nie chcę się rozpisywać, ale nie słyszałem o tym, aby ktoś kogoś pozywał do sądu za ułamki Ballinga. Z resztą w browarze przemysłowym 0,5 stopnia to dosyć sporo, przekłada sie to na kilka kilo słodu.

 

Gdy browar posiada własny wyszynk i przy barze tank pośredniczący, przepompowanie do niego piwa z tanku leżakowego musi się odbywać w obecności urzędników celnych.

Też nieprawda. Piwo opuszczając leżak ma juz zapłaconaą akcyzę i nikogo nie interesuje jaki jest ubytek. Po za właścicielem :/.

O podanej kwocie akcyzy pisał Wiktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A urzędnicy celni to nie potwory ziejący ogniem i całkujący po Y i jeśli tylko się jest konkretnym i uprzejmym to można się z nimi dogadać.

Już przeszedłeś na ciemną stronę mocy. :/ Oczywiście, że tak jest. Większość urzędników, z którymi mam styczność w kilkunastu gminach, jest miłych. Są też tacy jakby PRL nadal trwał. Urzędnik ma być miły, to jego obowiązek.

 

Tu idzie o to, że musisz się o cokolwiek prosić w urzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomniałem jeszcze o składzie podatkowym i kwitologii jaka jest potrzebna aby go prowadzić, ale to tylko z powodu aby nie zanudzać pt czytelników.

przy prowadzeniu produkcji poza składem celnym trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów piwa. Nie wyobrażacie sobie chyba żeby w browarze nie było czegoś takiego. Raz na miesiąc robimy przedpłatę akcyzy i rozliczamy akcyzę za zeszły miesiąc - w sumie 3 papierki. I WZtki wydania piwa na restauracje z browaru. Więcej makulatury jest z kartami mycia i dezynfekcji dal sanepidu i hacapu. Wyolbrzymiacie problemy, najlepiej by było żeby Panie z UC i US wypełniały wszystkie papiery za was i jeszcze wam kegi myły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy browar posiada własny wyszynk i przy barze tank pośredniczący, przepompowanie do niego piwa z tanku leżakowego musi się odbywać w obecności urzędników celnych.

Też nieprawda. Piwo opuszczając leżak ma juz zapłaconaą akcyzę i nikogo nie interesuje jaki jest ubytek. Po za właścicielem :).

O podanej kwocie akcyzy pisał Wiktor.

Wszystko zależy jak masz zorganizowany browar. Jeżeli leżaki są w składzie podatkowym, to przepompowanie z nich do tanków wyszynkowych jest właśnie opuszczeniem składu, co musisz zgłosić i na co może przyjechać celnik, żeby się poprzyglądać.

 

Dodałbym jeszcze, że Obama wcale nie warzy piwa, tylko spija co mu jeden z pracowników Białego Domu nawarzy. :/

 

 

Nie wspomniałem jeszcze o składzie podatkowym i kwitologii jaka jest potrzebna aby go prowadzić, ale to tylko z powodu aby nie zanudzać pt czytelników.

przy prowadzeniu produkcji poza składem celnym trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów piwa. Nie wyobrażacie sobie chyba żeby w browarze nie było czegoś takiego. Raz na miesiąc robimy przedpłatę akcyzy i rozliczamy akcyzę za zeszły miesiąc - w sumie 3 papierki. I WZtki wydania piwa na restauracje z browaru. Więcej makulatury jest z kartami mycia i dezynfekcji dal sanepidu i hacapu. Wyolbrzymiacie problemy, najlepiej by było żeby Panie z UC i US wypełniały wszystkie papiery za was i jeszcze wam kegi myły.

Wiktor, jacer napisał o składzie celnym, ty piszesz o jego braku. To chyba są dwie różne sytuacje.

 

A już na marginesie mógłbyś napisać jakie są plusy i opisać procedurę produkcji poza składem podatkowym, np. w tym wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo krzyczycie że koniecznie trzeba zmienić prawo bo nie da się małego browaru prowadzić. Zamiast ominąć problemy sami sobie je stwarzacie. Składy celne są dobre dla żywców i innych żeby nie ładować kasy w akcyzę bo to są duże pieniądze. Jak warzysz 50 hl miesięcznie to możesz sobie pozwolić władować te 4 czy 5 tysięcy na akcyzę i mieć spokój. Jak będę miał chwilę wolnego czasu i chęci to mogę to opisać, ale chyba lepiej to zrobi e-prezes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo krzyczycie że koniecznie trzeba zmienić prawo bo nie da się małego browaru prowadzić. Zamiast ominąć problemy sami sobie je stwarzacie. Składy celne są dobre dla żywców i innych żeby nie ładować kasy w akcyzę bo to są duże pieniądze. Jak warzysz 50 hl miesięcznie to możesz sobie pozwolić władować te 4 czy 5 tysięcy na akcyzę i mieć spokój. Jak będę miał chwilę wolnego czasu i chęci to mogę to opisać, ale chyba lepiej to zrobi e-prezes.

Ominąć skład celny? Opisz koniecznie, choćby w skrócie, bo to by było odkrycie kopernikańskie.

 

A problem leży w cenie i dostępności zbiorników, zbiornik 1000 L z nierdzewki mozna kupić łatwo za 3-6 tys, a taki nadający się do obmiaru jest 3-10 razy droższy.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekopywałem ostatnio rożne papierzyska których gromadzi się w domu trochę i w ręce wpadły mi wycinki z Dziennika Zachodniego z datą 10-11 listopada 2005.

To z nich się dowiedziałem, że piwo można zrobić w domu i po ich przeczytaniu nabrałem chęci żeby tego spróbować. Pięć lat się zbierałem ale w końcu się udało :tort:

Nawet nie wiedziałem, że sobie zachowałem te wycinki. Dla tych którzy tych artykułów nie znają i dla tych którzy znają ale chętnie sobie przypomną skany poniżej.

 

p.s. Artykuły raczej z działu "media a piwowarstwo domowe dawno temu" ale wstawiam tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Wielkiego_B nie poznałem osobiście. Ale ten artykół z DZ też mam zachowany bo był dla mnie inspiracją do warzenia piwa. 10-11 listopad 2005 artykół - a 8 styczeń 2006 warzyłem pierwsze moje piwo. Było to z puszki, ale do dzisiaj mam jeszcze jedną butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.