Skocz do zawartości

Które piwo będzie gotowe w 4 tygodnie ?


groszeq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Poszukuję stylu ( a idealnie receptury) na piwo, które będzie gotowe na 16 września. Problem w tym, że uwarzyć je będę mógł za 2 tygodnie dopiero ( ok 20 sierpnia).  To ma być coś pijalnego, na imprezę rodzinną. Raczej górna fermentacja i refermentacja w butelkach. Nie mam możliwości kegowania i sztucznego nasycania CO2. Robię właśnie american wheat, ale nie uchowa się raczej do września.

Wszelkie sugestie mile widziane. Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia bitter wymaga jakiegoś tam minimalnego leżakowania i w ciągu 4 tygodni (czyli pewnie po 1-2 tygodniach w butelce) pewnie nie będzie w optymalnej formie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie to wszystko o małym ekstrakcie tak do 11 blg i ze sporą dawką chmielu, który jak perfum przykryje wszystkie niedociągnięcia

 

Mylisz się ;) Może słabemu sensorykowi zakryje, ale większości wad mocne nachmielenie nie zakryje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ogólnie to wszystko o małym ekstrakcie tak do 11 blg i ze sporą dawką chmielu, który jak perfum przykryje wszystkie niedociągnięcia

Jak Undeath pisał, często jest dokładnie odwrotnie, to wady (np. mocna estrowość) przykrywają aromaty od słodu czy chmielu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cześć,   Poszukuję stylu ( a idealnie receptury) na piwo, które będzie gotowe na 16 września.

 

Cześć. 

 

Zaskoczysz rodzinkę zapewne stylem APA. Bo wątpię, żeby komuś na pierwszy raz przysmakował grodzisz, a pszeniczne pewnie pili :P 

Co do receptury to standardowo. Np. 

3-4 kg pale ale, 0,5-1 kg wiedeńskiego, i chmielenie żebyś nie przesadził z goryczką, np 20-25 g Marynki - 60 minut, Cascade 30 g - 5 minut, i na whirpool np 20 g Cascade i 20 Mosaic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu powtórzyłbym american wheat'a, któregeo już zrobiłeś. Będziesz wiedział co ewentualnie poprawić. No chyba że ten styl jest już w Twojej rodzinie ,,oklepany" i nie chcesz go powtarzać. Ja robiłem to piwo wg receptury z bloga Dori homebrewing.pl. i mogę śmiało polecić.

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American Wheat jest właśnie wg receptury Dori robiony :D ( tylko coś nie chce fermentacja ruszyć, ale to inny temat). Pomyślałem, ze kilka butelek przechowam na wrzesień, a zrobię jeszcze coś innego. Myślałem o weizenie, ale to nowu pszenica, może apa wg Pindina ? 

 

20 sierpnia warzenie, 27 przelew na cichą, 3 września butelkowanie i na 17 gotowe. Wygląda ok ?

Bardzo dziękuję za odzew i fachową pomoc. :drinks:

Edytowane przez groszeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 sierpnia warzenie, 27 przelew na cichą, 3 września butelkowanie i na 17 gotowe. Wygląda ok ?

Nie zapomnij drożdży poinformować o swoich planach, bo inaczej nic z tego może nie wyjść ;)

 

A tak na poważnie Kolego, to odpuść sobie takie wyścigi z czasem... Gdyby to było jeszcze gazowanie w kegu to bym rozumiał. Plany planami, ale wiadomo jak jest z piwem. Fermentacja rządzi się swoimi prawami czasami i ciężko nad nimi zapanować.

 

Jeśli jednak jesteś przekonany o tym, że chcesz spróbować, to jedyna opcja jak dla mnie to Weizen. Reszta odpada!

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o weizenie, ale to nowu pszenica, może apa wg Pindina ?

Przecież to już właśnie APA ma dużo więcej podobieństw z American Wheat niż Hefeweizen.

 

20 sierpnia warzenie, 27 przelew na cichą, 3 września butelkowanie i na 17 gotowe. Wygląda ok ?

Nie, 7 dni burzliwej to mało dla praktycznie każdego piwa. Nawet jak przefermentuje to drożdże nie sprzątną do końca.

 

20 sierpnia warzenie, 3 września butelkowanie bez cichej - to już wygląda dużo bardziej sensownie.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za delikatne OT, ale nie mogę się powstrzymać:

 

 

 

7 dni burzliwej to mało dla praktycznie każdego piwa. Nawet jak przefermentuje to drożdże nie sprzątną do końca.
 

 

Przesadzasz ... Pan Tomasz twierdzi co innego.

 

Ale żeby nie było tylko OT to: groszeq, może jednak pomyśl o warzeniu wcześniej niż ten 22 sierpnia. To by znacznie ułatwiło Ci cały proces, bo warzenie "na czas" to zły pomysł. Szkoda żeby np. piwo było niedofermentowane i na okazję 17 września przy otwieraniu pięknie strzelały kapsle z "gratisową" pianą na kilka cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dziękuję wszystkim za pomoc. Myślę, ze zrobię weizena. American wheat i apa to trochę za dużo ameryki na raz.

Jak nie zdążę, to trudno Lepiej żałować, że coś nie wyszło, niż to że nie nie spróbowało ( że tak filozoficznie wyskoczę).

Wasze zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dziękuję wszystkim za pomoc. Myślę, ze zrobię weizena. American wheat i apa to trochę za dużo ameryki na raz.

Jak nie zdążę, to trudno Lepiej żałować, że coś nie wyszło, niż to że nie nie spróbowało ( że tak filozoficznie wyskoczę).

Wasze zdrowie.

Jakich drożdży chcesz użyć do tego weizena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem. Szukam receptury. Jestem początkujący, więc korzystam z gotowców.

Preferowałbym jakieś suche( mam nadzieję, że czegoś nie palnąłęm) bo nie mam kiedy zrobić startera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.