Jump to content

Płatki gryczane i jaglane - ich wpływ na piwo?


Igorrodz

Recommended Posts

Witam

Byłem dziś w pewnym sklepie wielkopowierzchniowym. Przechodząc obok regału z różnymi płatkami pomyślałem, co by było, jakby dodać ich do piwa. Wiem, że takie rzeczy już były próbowane, stosowane oraz opisywane, omawiane etc ale... ale szukając na forum nie znalazłem nic naprawdę konkretnego a zarazem krótkiego o płatkach gryczanych i płatkach jaglanych (zainteresowały mnie szczególnie te ostatnie, czy dodanie ich do jasnego piwa np Belgian Golden Strong Ale rozjaśni jego kolor?)

Na forum jest, co prawda świetne kompedium ale brakuje tych płatków, o które pytam.

 

 

Płatki owsiane pogłębiają smak i treściwość piwa, daje gładki, jedwabny, głęboki smak w piwie (Oatmeal Stout). Poza tym pomaga pianie.
Płatki jęczmienne dają ostry, kłujący smak, który jednak dobrze łączy się z jęczmieniem palonym (Dry Stout). Także pomaga pianie.
Płatki pszenne i żytnie dają większy smak pszenicy i żyta niż ich słody. Także pomagają pianie.
Płatki kukurydziane i ryżowe nie dają własnego smaku, ale rozjaśniają piwo w smaku I kolorze (np. lekki lager).

 

post-17468-0-36144700-1478732465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem nie z płatkami tylko z kaszą gryczaną, to efekt bez jakiegoś szału, przypomina pszenicę, jakbym nie wiedział, to nie powiedziałbym że to piwo z gryką, jednocześnie filtracja gorzej niż żyto ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem z kaszą jaglaną. Czy bardzo rozjaśnia? Chyba nie. Natomiast dodaje taki fajny posmak, piwo jest ostrzejsze w smaku. Ja lubię. A, tylko ja jedno robiłem z 25% kaszy, a drugie z 70% kaszy. To drugie długo się musiało układać. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Kiedyś szukałem materiałów o żółtym piwie i natrafiłęm na taki materiał, moze cię zainteresuje:

Dzięki. Po obejrzeniu dwóch części tego filmu - a szczególnie końcówki ostatniego - wygląda, że kasza jaglana daje efekt rozjaśnienia koloru piwa wprowadzając kolor żółty, złoty. Mam nadzieję, że płatki jaglane wprowadzą podobny efekt, wszak są z tego samego zboża i praktycznie niewiele się różnią.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.