Skocz do zawartości

2 WARKI + CHECK LISTA


Kluner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Postaram się jak najkrócej.

Będą to moje pierwsze warki - przez ostatnie 2 tygodnie przebrnąłem przez wiele treści i książkę "Jak warzyć piwo" J.Palmer. Sporo nowej wiedzy i wolałbym sprostować całość, żeby 40L nie poszło w odpływ... ?

 

WARKA NR. 1 

 

Tutaj bez kombinacji po kolei według instrukcji ten (lub może inny od nich) przepis:

https://browamator.pl/ba-prawdziwy-witbier-12-0-zestaw-na-20-l-piwa-z,3,34,4369

 

Jeśli ktoś warzył któregoś z "gotowców" od nich i był wyjątkowo dobry, dobrze dobrany to będę wdzięczny za opinię. (Może być z innej strony).

 

WARKA NR. 2 

 

Tutaj dalej po linii początkującego, warka z ekstraktów AIPA.

Naczytałem się sporo przepisów i wymiksowałem coś takiego:

 

Ekstrakt:

 

BRUNTAL EKSTRAKT SŁODOWY JASNY - 5.1kg (W kilku przepisach było rozbite na mniej płynnego ekstraktu + część sypkiego - jaki ma efekt moja propozycja, a ta z suchym?)

 

Chmiele: (Tutaj w przepisach zaskoczyła mnie rozbieżność w gramaturach, więc zastanawiam się czy będzie w porządku).

 

30g Simcoe  60min

20g Citra 30min

15g Chinook 15min

15g Citra 0min

-----------

Na zimno:
Amarillo 30g

Citra 15g

 

Drożdże:

 

Safale US-05 (Jedna saszetka 10g wystarczy?)

 

Co do samego procesu warzenia pytań nie mam, chyba że na coś szczególnie zwrócić uwagę przy tych piwach (poza dezynfekcją oczywiście).

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ostatnia rzecz to CHECK-LISTA do zamówienia - czy o czymś nie zapomniałem? Coś niepotrzebne?

 

1. Fermentor z kranikiem i rurką fermentacyjną x2

2. Fermentor z kranikiem x2

3. Termometr ciekłokrystaliczny x2

4. Rurka do rozlewu butelkowego (ze stoperem)

5. Dodatkowy wężyk ~1.5m

6. Kapslownica

7. Kapsle

8. Butelki

9. Areometr + Cylinder

10. Łyżka piwowarska

11. Oxi One

12. Myjka do butelek

13. Reduktor Osadów x2

14. Siateczka na chmiele i słody specjalne

15. Termometr spożywczy do 100 stopni

 

 

 

 

Z góry dziękuję!

Pozdrawiam i na zdrowie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytnie co lubisz odnośnie piwa. Zaróno wietbier jak i aipa są spoko ale moim zdaniem nie są to najprostsze style na start. W wietbierze żeby osiągnąć fajny efekt dobrze urzyć belgijskich, najlepiej płynnych dedykowanych. Można też na innych ale nie będzie to klasyczny wietbier jakiego znasz. 

Druga sprawa aipa, piwo tak popularne że wydaje się że nie ma ni prostszego. Ale... pierwsza kwiestia że przy ekstrakcie najlepiej dać już gęstwę, albo z dwie paczki. Czym szybciej zaczniesz jej uzywać tym lepiej. Piwo na suchych czy starterze nigdy nie wyjdzie tak dobrze jak na dobrej gęstwie. Przy większym ekstrakcie trudniej też utzymać odpowiednie temperatury, lepiej opanować na niższych. No i dużo chmielu to większe straty i trudniej to dobrze odfiltrować szczególnie po cichej. nie mówię że to jest jakoś barszo trudne, ale z perspektywy wolałbym zostawić na pożniejsze warki.

 

Kluczowe pytanie jak zamierzasz kontrolować temperaturę fermentacji.

 

Od siebie na pierwszą mogę polecić na przykład lekkiego stouta jeśli lubisz. A zamiast aipa może na początek American wheat bez cichej? Bardziej chmielowy, pooli ci stopniowo zobaczyć na czym polega trudność w odzieleniu chmielin. Jednocześnie oba piwa można w miarę szybko spijać co na początku może mieć znaczenie.

 

Co do listy

2. Fermentor z kranikiem jest spoko do rozlewu, ale do fermentacji lepiej bez. Brak ryzyka że zacznie ciec, łatwiej dobrze zdezynfekować.

3. Nie są zbyt wiarygodne, na ali są takie małe fajne za kilka zł, można snde do boku przykleić i zailozować.

5. Najlepiej silikonowy można gotować co znacznie ułatwia dezynfekcję

6. Na początkek spoko jest etherna

8. Możesz spokojnie zbierać butelki po wypiciu piwa, jak wypłuczesz dobrze po wypiciu nie trzeba nawet myć. Nie istotne czy zwrotne czy nie, o ile nie będziesz się spieszył przy fermentacji. Jak będziesz to i tak i tak mogą strzelać.

9 Oby nie browin czy jakoś tak, są do niczego

10 możesz spokojnie używać zwykłej kuchnnej ale to kwestia gustu

11 Na początek może starczy, ale na dłuższą metę lepiej starsan + Naoh. Do naoh obowiązko co najmniej okulary i dowiedzieć się jak z nią postępować i jakie niesie zagrożenia 

13 raczej zbytek

 

36 minut temu, Kluner napisał:

Safale US-05 (Jedna saszetka 10g wystarczy?)

Jeśli będziesz zbierał gętwę tak, ale biorąc pod uwagę długi termin lepiej kupić dodatkową paczkę na zapas jak coś pójdzie nie tak.

Jeśli nie to w zależnosci co będziesz robił jedna lub dwie na każdą warkę. 

 

Przy czym każdy trochę inaczej zaczynał, wyrobił własne metody i co osoba to może być inna opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze jak to jest z drożdżami - raz czytam w podobnych przepisach o jednej 10g saszetce, a czasami o dwóch.? 

 

Szukam obecnie chmieli - jak w Praktyce wypada granulat, a jak granulat z lupiliny? Według opisu jest teoretycznie bardziej stężony, mocniejszy, intensywniejszy? Co finalnie cenowo wypada lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2022 o 21:04, Kluner napisał:

Zastanawiam się jeszcze jak to jest z drożdżami - raz czytam w podobnych przepisach o jednej 10g saszetce, a czasami o dwóch.?

To zależy od ilości piwa i blg, stosujesz wg wskazań producenta, zazwyczaj 1 saszetka starcza na 20l <15blg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do własnych receptur: wklep to sobie w Brewfather, Brewness czy innego Beersmitha i będziesz wiedział czy IBU, ekstrakt i kolor są odpowiednie dla stylu.

 

Ja bym się witbiera na pierwszą warkę jakoś super nie bał. Styl jest mętny z założenia więc nie musisz się bawić w mega dokładną filtrację i klarowanie, jest pijalny po tygodniu w butelce, a sama fermentacja też powinna się wyrobić w 2 tygodnie, a 3 z pewnością. Do tego wszelkie błędy początkującego zostaną przykryte przyprawami. Zarówno T-58 jak i Mauribrew Weiss dają dobre witbiery na sucharach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.