Skocz do zawartości

Ulubione suche drożdże - połowa 2023 roku


zasada

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz pytanie o ulubione suche drożdże pojawiło się na forum ponad 13 lat temu (KLIK), ponad 5 lat minęło od kolejnego (KLIK) a ponad 3 lata od ostatniego rzutu oka na to zagadnienie (KLIK). 13 i 5 lat to szmat czasu ale nawet minione 3 lata obfitowały w suche premiery, a nawet słynące z drożdży płynnych laboratoria Whitelabs i Omega wprowadziły na rynek sucharki.

 

Zainspirowany artykułem z przedostatniego numeru BYO oraz posiłkując się pomysłem z HBT (KLIK) zapraszam do ankiety Google:

https://forms.gle/vVWLc6ac2YA83WDEA

 

Równoległe zapraszam do wpisywania się w wątku, gdzie o każdym wskazanym szczepie można napisać coś więcej.

 

Ulubiony suchy szczep do:
1. Amerykańskich ejli (poza mętnymi).
2. Mętnych amerykańskich ejli.
3. Brytyjskich ejli.
4. Belgijskich piw klasztornych (enkel - dubbel - tripel - quadrupel).
5. Saisonów
6. Piw pszenicznych typu belgijskiego.
7. Piw pszenicznych typu niemieckiego.
8. Lagerów wszelkiej maści.

 

Pod koniec sierpnia/ w początku września postaram się podsumować uzyskane wyniki.

 

Wiem, że powyższy podział nie jest wyczerpujący - nie ma piw kwaśnych, brak niemieckich piw górnej fermentacji innych niż weizeny, nie ma BPA i Belgian Blonde... Po uwagach z discorda rozbiłem Belgię na trzy różne kategorie co i tak powiększyło "narzędzie" do granic znośności.

 

Zapytacie po co? Dla rozrywki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.07.2023 o 13:13, zasada napisał(a):

Czwarty dzień trwania ankiety, 37 odpowiedzi, tylko 7 z piwo.org.

Ej! Koledzy i koleżanki, dajcie sygnał!

Niestety nie obseruje tego wątku na piwo.org dlatego ja na workplace zobaczyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Suchejroo napisał(a):

Niestety nie obseruje tego wątku na piwo.org dlatego ja na workplace zobaczyłem :)

Ważne, że (jak rozumiem) wyklikałeś!

Materiał się zbiera, analiza przyniesie niezbyt zaskakujące wnioski w ogólności, nie mam pojęcia czy w podziale na lata warzenia/ liczbę warek wyjdą jakieś różnice. Z analiz w podziale na źródło informacji (p.org/ b.biz/ media pspd) raczej zrezygnuję.

Na razie dobijamy do 50 obserwacji. Jeśli dojdziemy do 100 w ciągu miesiąca będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zasada napisał(a):

Ważne, że (jak rozumiem) wyklikałeś!

Materiał się zbiera, analiza przyniesie niezbyt zaskakujące wnioski w ogólności, nie mam pojęcia czy w podziale na lata warzenia/ liczbę warek wyjdą jakieś różnice. Z analiz w podziale na źródło informacji (p.org/ b.biz/ media pspd) raczej zrezygnuję.

Na razie dobijamy do 50 obserwacji. Jeśli dojdziemy do 100 w ciągu miesiąca będzie dobrze.

No pomysł fajny, ale mocno się wstrzymywałem  w niektórych momentach, bo np. w banku drożdży notorycznie używam Chico jako WLP001, a to to samo co US-05 ale mimo wszystko chodziło o używanie suchych więc wpisywałem, że "NIE MAM". Moze dla czystko statystycznych informacji można by dopisać czy używamy zamienników płynnych danego szczepu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Wyniki opracowane już od 1,5 miesiaca, wykresy, tabele czestosci i opisy. Czekam jeszcze na jedną informacje od @elroy żeby dopisać fragment do metodologii.

Spoilerując: wiarygodnosc ankiety jest żadna, blad statystyczny na poziomie 13%. Niemożność wnioskowania o statystycznej istotności zróżnicowaniu odpowiedzi w grupach wyłonionych ze względu na staż w latach i warkach oraz miejsce z ktorego przyszlo sie do ankiety (piwo.org, browar.biz, media pspd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i jest. Gotowe od mniej więcej października, krótkie opracowanie uzyskanych wyników.

Zainteresowanych zapraszam do plikowni:

Ulubione suche drożdże - połowa 2023 roku: podsumowanie ankiety internetowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.