Jump to content

Brewkity i słody przeterminowane

Recommended Posts

Witam, będę zaczynał przygodę z brewkitami. Dostałem od kuzyna parę puszek brewkitow i słodów. Wszystkie są po około 12-16 miesięcy przeterminowane. Trzymał je w piwnicy. Powiedzcie proszę czy mogę je jeszcze użyć? I jak myślicie który ekstrakt słodowy będzie się nadalaw do którego brewkita. Dziękuję bardzo za pomoc.

Nie mogę się doczekać ;)

IMG20230815133400.jpg

U mnie pucha pół roku po terminie "zadziałała"... Te brewkity są chmielone, więc ogólnie wyjdzie Ci nowy styl... Jakbyś chmielił na zimno - ważne żeby chmiel nie znalazł się na koniec w butelkach - filtracja, worek muślinowy, hop spider etc... 

Edited by Szumidło

4 godziny temu, Plactuch napisał(a):

A czy można dochmielic jakimś cytrusowym chmielem?lubię takie nutki

Citra 😁 W Amerykanskich APA uzywany czesto. Przejrzyj forum jak to zrobic dobrze i sprytnie zapewne na zimno :)

P.s. przejrzyj rowniez forum jakich drozdzy uzyc, te dodane z puszkami wyrzuc do kosza. Do lagera inne, do IPA i PA inne, jak i o temperaturach..

Edited by Igor Gorelord

13 godzin temu, Plactuch napisał(a):

A jakie drożdże do reszty brewkitow? Również 05? Dzięki bardzo. Pozdrawiam 

tak jak @wizi pisze wyżej w drugim zdaniu, wszystko zrób na US-05, przynajmniej ja zrobiłbym tak

Część, chłopaki czy robicie Warki w takie temperatury? Pytam bo chce się zabrać za mojego brewkita, ale nie mam piwnicy i nie miałbym trzymać mojego piwka. Czy może lodówka się będzie nawadac? Mogę stara lodówkę uruchomić i tam w wiadereczku trzymać piwko. Czy ktoś z was tak praktykował ? Pozdrawiam i udanej niedzieli życzę.

Edited by Plactuch

47 minut temu, Plactuch napisał(a):

Taki będzie ok

Wg opisu ten regulator w podstawowej wersji ma tylko funkcję grzania, więc się nie nada do lodówki.

Szukaj takiego, który ma dwa wyjścia - jedno na grzanie, drugie na chodzenie.

Polecam Stc-1000. Mam, jestem zadowolony.

Edited by dzejkej

2 godziny temu, Szumidło napisał(a):

Stc-1000 chyba nie ma podłączenia do zwykłej wtyczki - przerabianie kabla etc.

Są też takie z normalną wtyczką: https://allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-z-wtyczka-gniazdkiem-230v-13965882104

Poczytaj opinie o konkretnym modelu...

Stc-1000 może być również podłączony pod 230V. To zależy od modelu.

Sterownik, który przedstawiasz ma wtyczkę ale nie ma podwójnej funkcji grzanie/chlodzenie. 

Skoro zaczynasz, to puszka (od lewej) nr 2 i ekstrakt nr 5. Daj drożdże (uwodnione) spod wieczka nr 2 i 3 razem (przeterminowanie dotyczy głównie drożdży). Nie jest to pierwsza liga ale dadzą radę. Zwróć uwagę, skąd te zestawy pochodzą. Wysokie temperatury im nie straszne. Jak będziesz dochmielał to w gęstym woreczku albo odfiltrowana porządnie herbatka, bo będziesz potrzebował gęstwy na puszkę nr 3. Resztę doczytasz. Zanim grzybki z pierwszego wsadu skończą pracę, zdążysz przeczytać to forum. Smacznego!

@Plactuch jeżeli masz jakiś zasilacz 12V to polecam najprostsze rozwiązanie https://allegro.pl/oferta/omega-zone-termostat-cyfrowy-w1209-12v-50c-110c-7145784064?fromVariant=7283824325, jeżeli nie masz dwóch lewych rąk to spokojnie dorobisz sobie kabel z wtyczką i gniazdem i działa. Mam taki termostat od 2 lat i nic się z nim nie dzieje.

ten z linka @Szumidło po 2-3 tygodniach mi padł. 

21 godzin temu, monodem napisał(a):

Sterownik, który przedstawiasz ma wtyczkę ale nie ma podwójnej funkcji grzanie/chlodzenie. 

Już zakupiłem STC 1000 STC-1000 230V z sondą. Dziękuję wam wszystkim za pomoc. 

W dniu 20.08.2023 o 20:55, monodem napisał(a):

Jak najbezpieczniej zamontować sondę do lodówki? Robić w niej jakoś otwór?