Skocz do zawartości

Pierwsza warka


Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Jestem w trakcie realizacji mojej pierwszej warki. Wykonana z zestawu ze strony twój browar - piwo polskie Jasne pełne. 

Początkowe Blg wynosiło 12, dzisiaj po 10 dniach fermentacji zmierzyłem i wynosi 4 Blg. Zmierzę Blg po 48h. Z racji że po raz pierwszy robię piwo, zamieszczam zdjęcie brzeczki po 10 dniach, czy ten osad drożdżowy na górze to normalna sprawa?

 

 

IMG20231101180139.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Raf78 napisał(a):

czy ten osad drożdżowy na górze to normalna sprawa?

Jakby go nie było, to powinieneś zacząć się martwić, że brzeczkę nie fermentują drożdże a inne żyjątka.

 

6 minut temu, Raf78 napisał(a):

Zmierzę Blg po 48h.

Po co? Chcesz kolejny post wstawić w poniższym wątku?

A tak na serio, to zamknij pokrywę i przypomnij sobie o piwie za 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrób sobie nawyk. Nastaw, zajrzenie do piwa po 21 dniach, pomiar blg. Po 3-4 dniach drugi pomiar blg. Nie spada w butelki.

 

Ja zawsze butelkuję dla świętego spokoju w około miesiąc po zaszczepieniu drożdży do brzeczki.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Czyli jak wyżej piszesz, zostawić zamknięte na 14 dni a następnie glukoza i butelkowanie?

Tak. Pod warunkiem, że Blg nie spada. Nie musisz używać glukozy. Zwykły cukier też się nada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Raf78 napisał(a):

Czyli zaczekam te 14 dni, następnie zbadam blg, po 48 godzinach ponownie, jeżeli nie będzie spadać to cukier/glukoza i w butelki. 

W okolicach 10-11 dnia dobrze jest podnieść temperaturę brzeczki, ułatwisz drożdżom w dojadaniu cukrów i posprzątanie po sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

W okolicach 10-11 dnia dobrze jest podnieść temperaturę brzeczki, ułatwisz drożdżom w dojadaniu cukrów i posprzątanie po sobie. 

Do jakiej wartości  podnieść temperaturę brzeczki, i czy należy trzymać ją podwyższoną do końca procesu fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Raf78 napisał(a):

Do jakiej wartości  podnieść temperaturę brzeczki,

2-3'C wyżej. Nie wiem w jakiej temperaturze zacząłeś fermentować, ale jako że to Twoja pierwsza warka, to podejrzewam że w zbyt wysokiej :P Drożdże powinieneś zadawać do brzeczki o temperaturze w dolnej granicy temperatury danego szczepu drożdży, a wraz z postępującą fermentacją podnosić. Idealne warunki do tego to lodówka+pas grzewczy+sterownik temperatury, ale na początek kombinacje typu początek fermentacji w piwnicy, przeniesienie po kilku dniach do mieszkania, a następnie postawienie w najcieplejszym miejscu są wystarczające. Są też szczepy drożdży (Kveik), w których kontrola temperatury nie jest kluczowa, ale są one zauważalnie droższe i mają też swoje minusy. Szczep powinieneś dobierać do warunków jakie masz, np. jeśli masz piwnicę, w której jest stałe 15'C, to warto fermentować szczepami typu US-05 czy Nottingham.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że jak już podwyższysz temp. fermentacji pod koniec burzliwej to sądzę, że nie trzeba po kilku dniach jej celowo zbijać do temp. w jakiej startowały drożdże(czyli najlepiej właśnie w dolnych granicach) Refermentacja też w podobnej temp. Chodzi o to, żeby drożdżom też co chwilę nie dawać drastycznych spadków temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Raf78 napisał(a):

wymyśliłem sposób na całodobowy dostęp do faktycznej temp. brzeczki. Wykorzystałem do tego czujnik i sterownik swojego kotła pelletowego z modułem wifi

 

Sposób super! Ma tylko jedno istotne ograniczenie: trzeba posiadać taki zbędny kocioł z takim czujnikiem 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno miejsce - kotłownia podpiwniczona w drugim domu, gdzie jest niższa temp otoczenia, ale to także mam tam kocioł z wolnym wejściem na czujnik temp. I oczywiście moduł wifi. Już nam pomysł na to miejsce 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2023 o 20:56, ciezkicoswybrac napisał(a):

... Idealne warunki do tego to lodówka+pas grzewczy+sterownik temperatury, 

Możesz coś więcej napisać na temat tego rozwiązania. Czyli sterownik reguluje dwoma urządzeniami, lodówką do schładzania i pasem grzejnym do podwyższenia temperatury brzeczki, gdyby była temperatura w komorze zbyt niska zgadza się. Czy używasz takiego rozwiązania? Jeżeli tak to jaki sterownik używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci tą chłodziarkę:

 

https://www.ceneo.pl/135194977

 

Testuje ją od około 3 tygodni. Na tą chwilę już jej się poduczyłem. Prosta i rewelacyjna w trzymaniu temperatury. W innym temacie tutaj na forum opisuje szczegółowo jej testowanie. Teraz mam od 16 dni portera bałtyckiego. Na panelu ustawione 11 stopni termometr wewnątrz na środku chłodziarki pokazuje mi około 10.4-11.4 teraz pracuje 13-14 min i wyłącza się na około 55 minut. Jak burzliwa podniosła temp. w brzeczce to pracowała około 18 min i około 40 min bez pracy agregatu. Więc sądzę, że na prawdę spoko. A zużycie prądu jednak w tych czasach jest ważne. Też światełko w środku jest kozak do podglądania co się dzieje w środku fermentora. Jest zgrabna, nie za duża a mieści się cały fermentor, po zostawieniu jednej półeczki. I zakres temp jest ekstra bo 5-20.

 

Jak kogoś stać polecam z czystym sumieniem. Szczególnie że ona już jest wycofana z produkcji.

 

 

 

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzisiaj 20 dzień od początku fermentacji mojej pierwszej warki-jasne pełne. Zbadałem przedwczoraj poziom blg i wynosił on około 4 Blg. Dzisiaj po 48 godzinach, pokazuje również około 4 Blg. Nie wiem czy mogę już butelkować. Chciałbym zaznaczyć że na górze brzeczki nadal są widoczne pływające elementy drożdży, trochę mniej niż na moim zdjęciu z pierwszego postu. I teraz zastanawiam się czy one mają całkowicie opaść na dno i dopiero wtedy będę mógł przelać do fermentora z kranikiem celem butelkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz pewności, że drożdże odpowiednio od fermentowały, to delikatnie z wyczuciem zabujaj fermentorem i zostaw piwo na około 7 dni w temp. jak pisałeś około 22 stopni. Ale to tak zapobiegawczo. Bo i tak z tego co czytam fermentowałeś dość wysoko. Wtedy zmierz już tak ostatecznie blg. Jak ponownie nie spadło to 99%, że drożdżaki odpowiednio przerobiły swoją pracę. Lepiej czasami dmuchać na zimne, niż zabutelkować nie dofermentowane piwo, co jest jednym z gorszych błędów.

 

I przeczytaj ten temat:

 

Tutaj opisuję sytuację jaka mi się przytrafiła w około 21 dniu fermentacji. Daje do myślenia.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Raf78 napisał(a):

Mam jeszcze pytanie czy do ostatecznej sterylizacji butelek wystarczy Oxi, czy lepiej kupić Sanipro?

 

 

Oxi / nadwęglan do mycia. Dezynfekcja Starsan, ktorego sanipro jest odpowiednikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.