Skocz do zawartości

Klarstein brauheld Pro 45 l


Raf78

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zastanawiałem się nad zrobieniem tej pierwszej Warki w moim Klarstein bez bazuki. Chmieliłbym w Hop spider. Zlewanie zaraz po gotowaniu brzeczki przez np. skarpetę poliestrową do chmielenia. Chłodzenie w fermentorze 

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ununul napisał(a):

Nie, ale jest tam wiele dziwnych wpisów (spośród przeważającej liczby naprawdę ciekawych). Nie wiem na jakiej zasadzie ma to działać. Chyba na zasadzie autosugestii. Sprężyna służy do filtracji brzeczki po zacieraniu. Używanie jest do filtracji chmielin to nonsens, bo szpary pomiędzy zwojami sprężyny są dużo większe niż drobinki chmielu i osadu białkowego.

A co wg Ciebie będzie dobre do filtracji chmielu i białek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię filtrator spiralny. Nie wiem czy ten 100 cm będzie ok, czy owalny. Czy te 100cm nie będzie zbyt długie do mojego kociołka?

 

Mam jeszcze pytanie, czy hopspider 200 micron stożkowy będzie lepszy niż w kształcie walca 300 micron

 

Moderatorski edit: @Raf78 proszę nie pisz posta pod postem, jeśli chcesz uzupełnić użyj opcji edytuj schowanej w prawym górnym rogu pod kropkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne informacje dotyczące aplikacji

Drogi Użytkowniku Klarstein,

Mamy nadzieję, że ta wiadomość zastanie Cię w dobrym zdrowiu. Z przyjemnością informujemy Cię o kolejnej aktualizacji aplikacji Klarstein, która wprowadza kilka ekscytujących zmian i ulepszeń poprawiających wygodę użytkowania.

W tej wersji wprowadziliśmy zaawansowaną funkcję zwaną „Automatyzacją”, która zastępuje poprzednie harmonogramy i funkcję odliczania. Ta nowa funkcja, obecnie znana jako „Automatyzacja”, oferuje bardziej intuicyjny i elastyczny sposób zarządzania zadaniami.

Oto krótki przegląd tego, czego można się spodziewać po kolejnej aktualizacji:

  • Automatyzacje: twórz spersonalizowane sekwencje działań w celu płynnego zarządzania zadaniami.
  • Dotknij, aby uruchomić: Z łatwością uruchamiaj zapisane automatyzacje jednym dotknięciem, dzięki czemu wykonywanie zadań jest wygodniejsze niż kiedykolwiek.
  • Dodatkowo należy pamiętać, że ta aktualizacja wprowadzi także zmiany w panelu sterowania każdego urządzenia. Panel sterowania został przeprojektowany, aby uwzględnić nową funkcję Automatyzacji, zapewniając bardziej spójny i przyjazny dla użytkownika interfejs na wszystkich urządzeniach.
  • Google Home: Od kolejnej wersji aplikacji będziesz mógł sterować swoimi urządzeniami poprzez Asystenta Google.

Jednocześnie ta aktualizacja będzie miała niewielki wpływ na Twoje konto, ponieważ zmieniamy także naszą infrastrukturę techniczną.

Jeśli logujesz się do aplikacji Klarstein za pomocą adresu e-mail i hasła, w wyskakującym okienku zostaniesz poproszony o wykonanie operacji „Zapomniałem hasła” i ustawienie nowego hasła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze na takim sposobem, że wywalę tą bazukę i nie będę stosował żadnego filtratora. Chmielił będę w hop spider, a ostatecznie brzeczkę gorącą zleję do fermentora z wężykiem z oplotu. Mam nadzieję że ta pompka sobie spokojnie poradzi z jakimś drobinami ze słodu. A pompa będzie je transportowała na górę do kosza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mi daje chłodzenie w kotle, który rozgrzany trudniej schłodzić. A poza tym chcę filtrować resztki białek chmielu w  fermentorze z oplotem: 1. gorąca brzeczka dodatkowo go  zdezynfekuje, 2. Wiele razy czytałem, że gorącą brzeczkę lepiej się filtruje, 3. Schłodzoną resztki brzeczki trudniej się usuwa w kotle w przewodach.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Raf78 napisał(a):

A co mi daje chłodzenie w kotle, który rozgrzany trudniej schłodzić. A poza tym chcę filtrować resztki białek chmielu w  fermentorze z oplotem: 1. gorąca brzeczka dodatkowo go  zdezynfekuje, 2. Wiele razy czytałem, że gorącą brzeczkę lepiej się filtruje, 3. Schłodzoną resztki brzeczki trudniej się usuwa w kotle w przewodach.

Ano to, że przełom osiada na dnie i skuteczniej filtruje się brzeczkę, nie potrzebujesz kolejnego zdezynfekowanego pojemnika.

Ciepłą woda, Ludwik i pompa usuwa z przewodów wszystko skutecznie i bez najmniejszego wysiłku z Twojej strony.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrator spiralny możesz sobie zostawić jak będziesz chciał warzyć dekokcyjnie to wtedy zrobisz sobie zacieranie i filtracje we wiaderku z kranikiem, a potem przelejesz brzeczkę na gotowanie do kotła. Hopspider możesz normalnie stosować do chmielenia w kotle podczas gotowania. A z bazuki to możesz strzelać w wormsach.
 

A co do filtracji białek i chmielin to właśnie whirlpool i sedymentacja na dno kotła osadu, a później zlanie znad osadu. Niektóre kotły mają ramię do whirlpoola, ale w sumie w ruch wirowy można wprawić brzeczkę mieszając łygą parę razy. I tyle. Gorzej jak ktoś ma wymiennik albo chłodnicę przeciwbieżną. Ale w takim wypadku to wydaje się, że hopstoper z małym oczkiem siatki będzie najlepszym rozwiązaniem. Chociaż nie testowałem tego i nie wiem czy rzeczywiście się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu spędziłem wczoraj wieczorem na analizie wpisów w niniejszym temacie i postanowiłem jak wyżej kolega radzi chłodzić w kotle. Zamówiłem sobie większą chłodnicę. Jakby ktoś był zainteresowany mam do odsprzedania chłodnicę dziewięciozwojenową 

 

https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/Male-AGD/Kotly-warzelne/Chiller-6-chlodnica-do-brzeczki-20-cm-9-zwojow-stal-nierdzewna-304-9-petli-chlodzacych.html?price=189.90&lb=luigisbox&filterCategoryPathROOT=prod_10033081

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mycie detergentem albo czysta ciepłą wodą i gąbeczką/ szmateczką, potem nadweglan w obieg (4g/l, ok 10-15 l, ok.60°C), potem kwasek cytrynowy w obieg (mniej więcej jak wyzej), potem dobrze osuszyć (moze wytrzec?) i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Raf78 napisał(a):

Nie mam "środka cobra" do czyszczenia kotła po wykonaniu nastawu. Czy wystarczy tak jak kolega wyżej wskazał płyn do naczyń i później dezynfekcja OXI. Mam starsan, ale nie wiem czy pompa nie zrobi zbyt dużej piany.

Ja myję kocioł samą wodą i gąbką do naczyń wstępnie kładąc przy zlewie, a później prysznicem w wannie czyszcząc ciśnieniowo pompę. Nie należy tylko porysować dna, bo będzie przywierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Raf78 napisał(a):

Mam starsan, ale nie wiem czy pompa nie zrobi zbyt dużej piany.

Starsanem nie umyjesz, co najwyżej kamień usuniesz. Dezynfekować kociołka też nie ma sensu.

 

2 godziny temu, zasada napisał(a):

Mycie detergentem albo czysta ciepłą wodą i gąbeczką/ szmateczką, potem nadweglan w obieg (4g/l, ok 10-15 l, ok.60°C), potem kwasek cytrynowy w obieg (mniej więcej jak wyzej), potem dobrze osuszyć (moze wytrzec?) i już.

Kwasku cytrynowego można dać mniej. Ja sypię tyle ile się sypnie. Ma on tylko usunąć ewentualne osady po oxi i kamień

 

Jest jeszcze opcja mycia środkiem enzymatycznym. Podobno działa cuda, z tym, że taki Enzybrew10 jest mało ekonomiczny. Ale jest tańsza alternatywa. Eko tabletki do zmywarki. Mają ciut lepszy skład niż zwykle, więcej enzymów a przede wszystkim brak dodatków zapachowych. Dzisiaj zamierzam przetestować Ludwik Ekologiczny. Jak się sprawdzą to oszczędzą trochę czasu. Bo zamiast 4 etapów: mycie płynem, oxi, kwasek, płukanie będą tylko 2: mycie tabletkami, płukanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wizi napisał(a):

Starsanem nie umyjesz, co najwyżej kamień usuniesz. Dezynfekować kociołka też nie ma sensu.

 

Kwasku cytrynowego można dać mniej. Ja sypię tyle ile się sypnie. Ma on tylko usunąć ewentualne osady po oxi i kamień

 

Jest jeszcze opcja mycia środkiem enzymatycznym. Podobno działa cuda, z tym, że taki Enzybrew10 jest mało ekonomiczny. Ale jest tańsza alternatywa. Eko tabletki do zmywarki. Mają ciut lepszy skład niż zwykle, więcej enzymów a przede wszystkim brak dodatków zapachowych. Dzisiaj zamierzam przetestować Ludwik Ekologiczny. Jak się sprawdzą to oszczędzą trochę czasu. Bo zamiast 4 etapów: mycie płynem, oxi, kwasek, płukanie będą tylko 2: mycie tabletkami, płukanie.

 

Ja myje jakimis najzwyklejszymi ale pomysle o tych eko, jakaś konkretna firma?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myję tylko OXI, później woda  z kilkoma kroplami 85% kwasu fosforowego (ew kwasek cytr.).i stal się błyszczy jak psu...

Enzybrew jest super, ale do Fermzilli, czy KegKinga, gdzie trzeba się wstrzymać z mocniejszą chemią... 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anteks napisał(a):

Ja myje jakimis najzwyklejszymi ale pomysle o tych eko, jakaś konkretna firma?

Na razie sprawdzę to co stosuję w zmywarce i jest robione w Polsce, czyli Ludwik. W zmywarce sprawdza się lepiej niż zwykłe tabletki innych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej temperatury schłodzić brzeczkę w kotle, a następnie wykonać Whirlpool?

Zakupiłem produkty  na kolejne piwo. Oczywiście będzie z chmieleniem na zimno, ale jest w przepisie także dodanie chmielu na Whirlpool. Czyli jak myślę, po schłodzeniu brzeczki dodać chmiel i zamieszać (nie mam ramienia do Whirlpool, będę kręcił łygą)? Czy jest przyjęty jakiś czas ile ten chmiel ma pozostać w brzeczce?

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.