Skocz do zawartości

Pierwsza Warka z brewkitu - jakie temperatury podczas fermentacji?


DonKamilo

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.01.2024 o 15:48, fotohobby napisał(a):

Warto jeszcze ze dwa dni przetrzymać na posprzątanie po fermentacji.

Biorąc pod uwagę, że fermentowałeś lekkie piwo w dość wysokiej temperaturze to wtedy myśleć o butelkowaniu.

@fotohobby Jeśli chodzi o butelkowanie to planuje dodać około 3g glukozy/butelka. Będzie ok?

 

Rozumiem, że jeszcze przetrzymać zabutelkowane piwo w takiej temperaturze w jakiej fermentowało? Jak długo zanim zaniosę do piwnicy do 10C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, DonKamilo napisał(a):

@fotohobby Jeśli chodzi o butelkowanie to planuje dodać około 3g glukozy/butelka. Będzie ok?

 

Rozumiem, że jeszcze przetrzymać zabutelkowane piwo w takiej temperaturze w jakiej fermentowało? Jak długo zanim zaniosę do piwnicy do 10C?

3g glukozy to będzie nagazowanie 2.2vv, czyli trochę mniej, niż koncernowe lagery.

Jeśli chcesz porównywalnie, to jakieś 3.5g.

 

Po zabutelkowaniu 5-7 dni w 20C, później piwnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj spróbowałem swoje pierwsze piwo - w smaku jest ok, lepsze niż się spodziewałem.  Dziękuję raz jeszcze za pomoc :)

 

W dniu 2.01.2024 o 23:25, fotohobby napisał(a):

3g glukozy to będzie nagazowanie 2.2vv, czyli trochę mniej, niż koncernowe lagery.

Jeśli chcesz porównywalnie, to jakieś 3.5g.

 

Dałem 3g i faktycznie za mało - piwo jest słabo nagazowane ale jak najbardziej pijalne :)

 

W dniu 2.01.2024 o 23:30, ciezkicoswybrac napisał(a):

Zamiast glukozy możesz sypać biały cukier, nie poczujesz różnicy. Pamiętaj że glukozy sypie się trochę więcej niż białego cukru, można obliczyć to kalkulatorem:

https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

@ciezkicoswybrac Chciałem skorzystać z tego kalkulatora do piwa pszenicznego, które niedługo mógłbym rozlewać. Wychodzi mi 6,3g cukru na butelkę. Czy to nie za dużo?

 

cukier.png

Edytowane przez DonKamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fotohobby napisał(a):

@DonKamilo

Poziom 4vol to już szampan,  dla mnie nawet do pszenicznych (których osobiście nie lubię) za dużo.

3,5 to max

 

@fotohobby Wówczas byłoby 5,3g cukru. Przy pomiarze BLG zauważyłem, że samo piwo już teraz mocno się pieni/wydaje się być nagazowane (ale to chyba specyfika pszenicznych). Czy taka ilość będzie bezpieczna pod kątem ewentualnego rozsadzenia butelki?

Edytowane przez DonKamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy też ile Ci CO2 zostało w piwie po fermentacji. Jeśli fermentowałeś w niskich temp. To zostało dość sporo. Chyba że podniosłeś temp. fermentacji do np. pokojowej to CO2 się uwolniło. Ja akurat stosuję różne dropse coopersa itp. I jak dam jeden cukierek (3.2-3.4gr) to jest u mnie w piwach totalnie na styku i to w stylach typu pszeniczne, lager gdzie wskazane jest wyższe nagazowanie. A testowałem też i 4gr i 5 gr. Mało tego. Ponad miesiąc temu butelkowałem lagera w 8 stopniach i został wyniesiony do warsztatu do 3-4 stopni. Na butelkę dałem 1,5gr dropsa analogicznie cukru. I co się wydarzyło? Po ponad miesiącu piwo odpalone zimne i nagazowanie już takie prawie akurat. Przyczyna taka, że dużo CO2 rozpuściło się w piwie w tak niskiej temperaturze fermentacji i jak bym dał np. 3.2-3.4 gr cukru na butlę to po jakimś czasie miał bym właśnie szampana nie lagera🙂 Ciekawi mnie co się będzie działo jak w warsztacie zacznie mi się ocieplać. Pewnie te 1.5 gr będzie po jakimś czasie na styku. Ta wiedza jest też zdobyta od takiego chłopaka jak mapajak z tematu Dębickie Lagery. Świetne informacje są w nim zawarte ale to z forum browar.biz.

 

Do tego u mnie piwa siedzą w fermentorze zazwyczaj miesiąc i ponad miesiąc bo boję się granatów i przegazowań. Więc na 99.9% butelkuję odfermentowane piwo.

 

Podsumowując. Spostrzegłem mimo to, że po 3-5-8 miesiącach na jednym dropsie piwo mam totalnie na styku czyli pewnie tak vol 2.6-2.8

 

I to przy jednym dropsie czyli 3.2-3.4 gr. Po prawie roku otworzyłem też butelkę (1 drops coopersa) piwo Dark Ale i jak na ten styl to lipa bo takie nagazowanie to dla lagera a nie ciemnych piw. Aczkolwiek co znaczy zabutelkować dofermentowane piwo. Piwo stało cały czas w temp. pokojowej a w lato nawet w 22-24 stopniach. I kiedy je otwierałem nie chłodząc nie było mowy o gushingu i totalnym przegazowaniu. Dlatego cierpliwość i zabutelkowanie dofermentowanego piwa jest kluczowe apropo nagazowania i też smaku. Bo jak nam dojada piwo jeszcze w butelkach to były przypadki, że z 4 blg przy butelkowaniu po pół roku chłopakowi zeszło do 2 blg a lager zrobił się po prostu wytrawny.

 

Kończąc.... Moja sugestia, jak chcesz trzymać piwa kilka miesięcy. Max na butelkę 3 gr cukru czy tam 1 drops(style pszeniczne, lagery itp) do ciemnych szczególnie typu porter max 2gr po ponad miesiącu te 2 gr w porterze jest tak akurat. Aczkolwiek jeszcze dla testów poleciało u mnie do portera 1,5 gr na butlę, zobaczę po ponad pół roku i po roku co się będzie działo.  W przyszłości style typu Porter pewnie będę dodawał max 1.5 gr a nawet 1 gr cukru i tak zamierzam już teraz większość takich piw leżakować najlepiej kilka lat😁

 

Acha jeszcze tak informacyjnie. Apropo portera. Te wartości są dodane do piwa które fermentowało w 11 stopniach(otoczenia) ale po 3 tygodniach zostało przeniesione do temp. pokojowej na prawie 3 tygodnie. Czyli CO2 rozpuszczonego w piwie zostało bez porównania mniej niż jak bym butelkował od razu przy 11 stopniach. Dla mnie samego też bardzo przydatne doświadczenia na przyszłość. I komuś może tak do wiedzy się przyda.

 

Aaa i jeszcze zapomniałem o flokulacji drożdży🤪 To dopiero nie dawno zauważyłem. Do szczepów co ma ją niską już praktycznie będę dodawał max 2.5 gr cukru na butelkę. Pszenice, Hazy Ipy itp. Przyczyna wiadomo jaka😉

 

Więc nawet w tak niby błahym nagazowaniu piwa można sporo błędów popełnić. Nie jest to zero-jedynkowe.

 

 

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/27/2024 at 10:18 AM, DonKamilo said:

Wychodzi mi 6,3g cukru na butelkę. Czy to nie za dużo?

Dobrze, że masz taki instynkt samozachowawczy - przydatna sprawa.

Nie bardzo mam teraz czas szukać tego materiału, ale kojarzę że typowe butelki (Vichy, podstawa polskiego kraftu) mają rating do 4 vol. CO2 właśnie. Jakikolwiek błąd pomiaru (niedofermentowanie, nieco niższa temperatura fermentacji niż wpisana w kalkulator, skazy na butelce, etc.) mogą skutkować granatami.

Z tego względu lambiczi czy inne belgi mają butelki o znacznie grubszym szkle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.