Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w ocenie ryzyka wybuchów


Rekomendowane odpowiedzi

Wywiercenie idealnie okrągłego otworu w pokrywce pod uszczelkę wbrew pozorom nie jest taką łatwą sprawą... Na foto efekty po zastosowaniu wkrętarki - wyszło totalne cudo, bardziej do kosza się nadaje... Już lepiej uważam kupić pokrywkę z nawierconą dziurą, chyba że się ma na stanie jakieś super narzędzia. Plastik podczas nawiercania ma tendencję do zadziorów, kruszenia się etc.

20240106_004530.thumb.jpg.7f1c39d773deb772a0460af508579077.jpg

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Szumidło napisał(a):

Wcale tak łatwo idealnie okrągłego otworu na gumową uszczelkę w pokrywce się nie wywierci

No weź przestań 😁 Nie nazywam się Adam Słodowy, a mimo tego nie było żadnych problemów. Podstawa to wiertło stożkowe, zaznaczyć taśmą ok. 16 mm średnicy (o ile dobrze pamiętam) i musi być ok. Jak za mało to poprawić.

Trochę więcej zachodu jest z otworem pod kranik, bo może wiertła nie starczyć, ale też się da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak bym miał wiercić otwór na kranik. Przy samym dole fermentora. Z moimi zdolnościami by to wyglądało jeszcze gorzej niż na zdjęciu od Szumidła😁

 

Swoje 3 fermentorki mam klasyczne 33l, przezroczyste z kranikiem przy samym dole, ale też nie za nisko. Moje piwa zawsze robię w jednym fermentorze i oczywiście musi być odpowiedni reduktor osadów w kranikach. Jest taki jeden klasyczny malutki bardzo dobrze mi się sprawdza. Jak ktoś robi rozlew po przelaniu do drugiego fermentora i stosuje zalewę cukrową wiadomo że taki reduktor jest zbędny.

 

Wizzi to tzw. złota rączka, niestety nie wszyscy mają takie talenty😁

 

I właśnie zamiast rurki fermentacyjnej to zauważyłem, że nie tylko ja jej się pozbyłem. Pewnie macie jeszcze jakieś inne metody jak ją zastąpić. Też ona jest wysoka i cały czas wkurzała mnie z bulgotaniem😉

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Szumidło napisał(a):

Wiertło stożkowe w OBI - 60 zł, pokrywka z otworem i rurką w BA - 8 zł

To faktycznie średnio się opłaca taka zabawa.

Ale na allegro takie wiertła od 10 zł, Od czasu do czasu bywają też w Lidlu 3 sztuki w normalnej cenie. A jak ktoś akurat ma, to już prawie całkiem "za darmo" wychodzi. Nawet jak wcześniej kupił za 60 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Szumidło napisał(a):

Na foto efekty po zastosowaniu wkrętarki - wyszło totalne cudo, bardziej do kosza się nadaje.

Tępe wiertło. Najpierw nawiercasz mniejszym, a potem docelowym. Wszystko na wolnych obrotach. Przetrenowane na doniczkach, tam parę wpadek zaliczylem. Kranik wierciłem łopatkowym to była zabawa.

 

8 godzin temu, dzejkej napisał(a):

zaznaczyć taśmą ok. 16 mm średnicy

U mnie chyba to było 13mm. Są różne uszczelki do rurki.

 

8 godzin temu, Reters napisał(a):

I właśnie zamiast rurki fermentacyjnej to zauważyłem, że nie tylko ja jej się pozbyłem. Pewnie macie jeszcze jakieś inne metody jak ją zastąpić. Też ona jest wysoka i cały czas wkurzała mnie z bulgotaniem😉

Pokochać. Na WFP był nawet wykład pod tytułem Pokochać swoją rurkę.

 

38 minut temu, Szumidło napisał(a):

Wiertło stożkowe w OBI - 60 zł, pokrywka z otworem i rurką w BA - 8 zł. Kiedyś mieli chyba same bez rurek w opcjach... Tyle w temacie.

Też był kupił pokrywę widząc taką cenę wiertła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wizi napisał(a):

Tępe wiertło. Najpierw nawiercasz mniejszym, a potem docelowym.

 

Nie tyle tępe wiertło, co złe.

Takie otwory w PP, PE doskonale wierci się piórkiem:

https://allegro.pl/oferta/wiertlo-piorowe-lopatkowe-do-drewna-16mm-c9956-10201187938

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wizi napisał(a):

Pokochać. Na WFP był nawet wykład pod tytułem Pokochać swoją rurkę.

 

Hi,hi ogólnie nic do niej nie mam😄 Aczkolwiek w plastrach nie widzę wad. A już na pewno nie utlenienie. Więc ten piwowar głupot nie gadał😉 Ale dla spokoju i tak naklejam dwa na siebie poprzecznie o szerokości 6 cm. Tylko oczywiście to nie jest ten cały cienki. Po środku ma tą gąbeczkę. I w tym właśnie jest cały pic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fotohobby napisał(a):

Nie tyle tępe wiertło, co złe.

Takie otwory w PP, PE doskonale wierci się piórkiem:

https://allegro.pl/oferta/wiertlo-piorowe-lopatkowe-do-drewna-16mm-c9956-10201187938

Takie wiertło w niektórych domach to już luksus 🙂 Ja wierciłem zwykłym do metalu. Ale rada dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Reters napisał(a):

Podobnie jak bym miał wiercić otwór na kranik. Przy samym dole fermentora. Z moimi zdolnościami by to wyglądało jeszcze gorzej niż na zdjęciu od Szumidła😁

 

Swoje 3 fermentorki mam klasyczne 33l, przezroczyste z kranikiem przy samym dole, ale też nie za nisko. Moje piwa zawsze robię w jednym fermentorze i oczywiście musi być odpowiedni reduktor osadów w kranikach. Jest taki jeden klasyczny malutki bardzo dobrze mi się sprawdza. Jak ktoś robi rozlew po przelaniu do drugiego fermentora i stosuje zalewę cukrową wiadomo że taki reduktor jest zbędny.

 

Wizzi to tzw. złota rączka, niestety nie wszyscy mają takie talenty😁

 

I właśnie zamiast rurki fermentacyjnej to zauważyłem, że nie tylko ja jej się pozbyłem. Pewnie macie jeszcze jakieś inne metody jak ją zastąpić. Też ona jest wysoka i cały czas wkurzała mnie z bulgotaniem😉

Można spróbować wywiercić dziurę w denku na kranik. Na płaskim prościej. Ciekawe czy by się to sprawdzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.