Skocz do zawartości

Kangaroo Pale Ale - 13°BLG i Klarstein Brauheld Pro 45 l


Rekomendowane odpowiedzi

Byle nie z kiszonej

8 minut temu, Raf78 napisał(a):

Mam w domu kwas l-askorbinowy, ale przeterminowany. W pobliskim sklepie zielarskim mieli tylko coś takiego, myślicie, że się nada?

 

 

Byle nie  kiszonej ;) W tej cenie na allegro to nawet 1kg kupisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zakończyłem chmielenie na zimno, przelałem piwo do drugiego fermentora i dodałem środek klarujący Mangrove. Piwo schłodzone do około 4 stopni przez noc, rano pobrałem próbkę i nie widzę klarowności. Na stronie twój browar pisze żeby klarować dwie doby. Piwa jest 22 l zadałem jedną paczkę która ma wystarczać na 23 l piwa. Jak myślicie czy się jeszcze wyklaruje?

A i środek klarujący dodałem do schłodzonego piwa, gdyż przed zlaniem schłodziłem go dobę.

IMG_20240201_090214.jpg

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Raf78 napisał(a):

Zastanawiam się jeszcze, czy powodem zmętnienia nie jest jednotemperaturowa przerwa zacierania. 

 

Ale dlaczego ? 

Chcesz klarownego piwa, to wybierz inne drożdże , użyj Whirfloc pod koniec gotowania, zrezygnuj z chmielenia na zimno, albo zastosuj po nim żelatynę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fotohobby napisał(a):

 

Ale dlaczego ? 

Chcesz klarownego piwa, to wybierz inne drożdże , użyj Whirfloc pod koniec gotowania, zrezygnuj z chmielenia na zimno, albo zastosuj po nim żelatynę,

Tak czytałem, tylko skoro ten środek Mangrove po przeszło dobie nic nie dał, to nie wiem czy żelatyna coś zmieni. 

Do kolejnej warki zakupiłem już Whirfloc T. Czytałem jeszcze coś o środku dwuskładnikowym turboklar, jednak teraz chyba już nie warto żebym dodawał kolejny środek do tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Raf78 napisał(a):

Tak czytałem, tylko skoro ten środek Mangrove po przeszło dobie nic nie dał, to nie wiem czy żelatyna coś zmieni. 

Do kolejnej warki zakupiłem już Whirfloc T. Czytałem jeszcze coś o środku dwuskładnikowym turboklar, jednak teraz chyba już nie warto żebym dodawał kolejny środek do tego piwa.

Olej  środki do klarowania. Whirfloc i ew żelatyna. Żelatyna klaruje baardzo dobrze

 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie piwo ma temperaturę około 3 stopnie. Czy w przypadku gdybym jutro nie widział efektów po tym środku klarującym, mógłbym zastosować żelatynę? Mam jednak pytanie, czy przygotowaną żelatynę mógłbym wlać do tak schłodzonego piwa czy musiałbym go najpierw ogrzać do temperatury pokojowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Raf78 napisał(a):

Obecnie piwo ma temperaturę około 3 stopnie. Czy w przypadku gdybym jutro nie widział efektów po tym środku klarującym, mógłbym zastosować żelatynę? Mam jednak pytanie, czy przygotowaną żelatynę mógłbym wlać do tak schłodzonego piwa czy musiałbym go najpierw ogrzać do temperatury pokojowej?

Czasami jak wlałem gorącą to mi się nie sklarowało - pytanie czy przypadek czy nie. Teraz jak potrzeba to pół łyżeczki żelatyny w pół szklanki ciepłej wody. Wstawiam do zimnej wody szklankę i po kilku minutach wlewam do kega. Po dobie klar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwie nie ma widocznych stałych cząsteczek. Pokusiłem się nawet aby próbkę przefiltrować kilkukrotnie przez materiał filtracyjny. Na filtratorze nie zostaje osad, a piwo nadal nie jest klarowne.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Raf78 napisał(a):

W piwie nie ma widocznych stałych cząsteczek. Pokusiłem się nawet aby próbkę przefiltrować kilkukrotnie przez materiał filtracyjny. Na filtratorze nie zostaje osad, a piwo nadal nie jest klarowne.

No ale co to zmienia? By wykorzystać filtrację mechaniczną to byś musiał mieć membranę bardzo drobną. Jeśli nie jest klarowne to są białka, polifenole itp. Środki klarujące działają na zasadzie łączenia np. białek ze sobą i gdy są odpowiednio cięższe opadają na dno.

 

EDIT: Poza tym widzę, że to po chmieleniu na zimno. Rzadko klaruje się piwa chmielone na zimno - i bardzo mało rzeczy na to działa. To właśnie jest miks białek i polifenoli dodanych z chmielem na zimno. Czemu zależy Ci na klarowaniu takiego piwa? Zazwyczaj klaruje się pilsy, bittery. Przy piwach chmielonych na zimno normalne jest zmętnienie. Na przykład West Coast IPA bym klarował, ale to też wpływają na to drożdże. Bardzo duzo zmiennych i zależne co chcemy uzyskać. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Problem może być w tym jak kolega wyżej wskazuje, że mętność mojego piwa mogą powodować substancje naładowane dodatnio lub ujemnie. Może wskazany byłby środek klarujący dwuskładnikowy. Są dostępne z firmy Cobra, ale do niego nie mam dostępu w dniu dzisiejszym. Jest w pobliskim sklepie środek z Browinu turbo 2 składnikowy. Czy waszym zdaniem równie nada się do piwa, i czy mogę powtórnie zastosować środek do klarowania, gdy ten mangrove okazał się nieskuteczny.

Edytowane przez Raf78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, tego środka nie znam, zresztą nigdy nie miałem takiego parcia na klarowną IPE.

Przy pilsach używam Whirfloca, cold crash i sporadycznie żelatyny.

Później resztą robi czas.

 

IPki też mi się w butelkach klarowały same, czasem nawet bardziej , niż chciałem, ostatnio dwie wartki na drożdżach Mangrove Jack's Hophead Ale M66 mimo płatków w zasypie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu i koloru wnioskuję, że to co zrobiłeś to może być bardzo smaczne piwo. Nie klaruj go teraz na siłę. Pomijając Stouta przez którego absolutnie nic nie widać to u mnie  każde piwo klaruje się podczas refermentacji. Ja nawet chciałbym żeby były mętne a one i tak się klarują prędzej czy później. 

Ja bym już nic nie kombinował i cierpliwie wyczekiwał dnia degustacji. 

Cierpliwości nauczyłem się przy winach. Np na wino z truskawek czekam nie mniej niż 3 lata bo nie da się go wcześniej pić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.