Skocz do zawartości

Brak piany podczas fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tu nowy i nie mogłem nigdzie znaleźć informacji na temat mojego problemu (o ile to jest problem). To moja pierwsza warka i wszędzie jest napisane oraz pokazane, że podczas fermentacji wytwarza się gruba czapa piany. Jednak w moim przypadku nawet podczas bardzo intensywnej (moim zdaniem) fermentacji jedynie pojawiały się jakby wysepki z kilku bąbelków i tyle. Drożdże wrzuciłem 5 dni temu i były, to S-04. Ciągle to wygląda tak samo, więc zamieszczam niżej zdjęcia. Przy okazji co to mogą być za ciemne kropki pływające po powierzchni? Piwo pachnie i smakuje normalnie. Jedynie jest nieco zbyt słodkie, ale ma jeszcze 5,5blg więc może przez to.

IMG_20240320_163703.jpg

IMG_20240320_163642.jpg

IMG_20240320_163622.jpg

Edytowane przez To_Ja321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • To_Ja321 zmienił(a) tytuł na Brak piany podczas fermentacji
1 godzinę temu, To_Ja321 napisał(a):

Było. Wężykiem z wysokości starałem się rozchlapywać.

Czyli nie napowietrzyłeś porządnie. Jaka jest temp. fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś z ilu zeszło do tych 5,5, ale zakładając że standardowo z 12 to znaczy że piwo fermentuje. Zostaw na 2 tygodnie i nie otwieraj. Ciemne kropki to zapewne drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blender ze zdezynfekowaną trzepaczką, kamień do napowietrzania i nebulizator lub pompka, bujanie zamkniętym fermentorem na piłce, przelewanie z fermentora do fermentora, energiczne mieszanie łygą piwowarską. Powinno być kilka centymetrów piany po tych czynnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energiczne bujanie na piłce lub kocu. Blender z trzepaczką. Pompka z kamieniem napowietrzającym. Ewentualnie kilkukrotne przelewanie z wysoka z wiadra do wiadra. Ostatecznie napowietrzenie mieszadłem.

Dobre napowietrzenie to kilka litrów piany.

 

46 minut temu, To_Ja321 napisał(a):

21°C na termometrze.

Podnieś temperaturę o 3-4 stopnie. To powinno pobudzić drożdże do dojedzenia  cukrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.