Skocz do zawartości

Polish IPA (PIPA)


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Sybilla do zacieru lub przedniej brzeczki (dla eksperymentu, jeszcze tak nie chmieliłem a Sybilla pięknie pachnie)

Sybilla ma piękny aromat i smak pozostawia również ciekawy. Robiłem na niej kilka warek. Lagery z początku roku wyszły bardzo ciekawe ale jako dość młode piwka, teraz po 6, 7 miesiącach (może to wina przechowywania piwa w temp ok 20 stC - niżej to niestety latem niemożliwe) aromat oklapł, uwydatniła się ponownie goryczka ale już jakoś tak inaczej niż przy 6 tygodniowym piwie. Z całego bukietu jaki był po kilku tygodniach to piwo straciło na dzień dzisiejszy dość sporo, zwłaszcza gdy pije się je baaardzo schłodzone. Ogólnie jednak polecam sybille, mi bardzo podpasowała i następne zamówienie obejmie również ten chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam w planach uwarzyć 25l PIPA.

Recepta robocza:

pale ale 5kg

pszeniczny 0,5kg

karmelowy 150 0,25kg

 

Chmielenie. I tutaj jest problem. Mam do dyspozycji 25g granulatu Marynki, 25g granulatu Lubelskiego, 0,5kg szyszki Sybilli.

Proszę o porady jak chmielić? Pierwszy mój pomysł to single hop Sybilla. Druga opcja to Gorycz z Marynki + Sybilla, potem na smak, aromat, chmielenie na zimno Sybilla. Z góry dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Czy ktoś próbował chmielić na aromat lub na zimno iungą?

Pół roku minęło, odświeżam pytanie.

Receptura:

http://www.piwo.org/topic/8414-browar-piwny-ul/page__st__100#entry279031

 

i opinie, nieskromna moja i próbującego - kilka postów niżej

 

http://www.piwo.org/...140#entry300676

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W przyszłym tygodniu planuje zrobić Polish Pale Ale z Oktawia w szyszce

Troche danych: ok 22l, 12BLG, pilznenski 4kg, karmelowy 30EBC 2.5gkg, drozdze S-04. Zacieranie 20min. w 62oC, 50 min. w 72oC, a potem 10min w 78oC.

I mam pytanie odnosnie chmielenie. Bo plan jest nastepujacy, a jeszcze nigdy nie chmielilem szyszka:

25g - Iunga - granulat - 60min

20g - Oktawia - szyszka - 30min

20g - Oktawia - szyszka 10min

20g - Oktawia - szyszka 5min

40g - Oktawia - szyszka 0min

Na cichą:

100g - Oktawia szyszka ok 7dni

IBU = 50

Zastanawiam sie czy piwo nie bedzie przechmielone. Chociaz chcialbym jak najlepiej wydobyc aromat z Oktawi. Czy macie jakies sugestie co do zmian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to szyszka, to może spróbować dodać trochę do zacieru? Są głosy, że daje to dobre efekty w mocniej nachmielonych piwach, a przy okazji ułatwi filtrację... 50 IBU przy 12BLG to moim zdaniem trochę za dużo, nie poznasz dobrze charakteru goryczki, ponieważ i tak wyda się zbyt ściągająca, dla tego ekstraktu celowałbym max w 30 IBU. Przy wyliczaniu wartości IBU założyłeś nieco większą ilość chmielu w stosunku do obliczeń dla granulat (ok. 15%)? Pierwszą dawkę chmielu wrzuciłbym na FWH, od razu do brzeczki przedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBU liczylem w: http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/ i tam uwzglednialem granulat oraz szyszke.

Ok, moge zmienic IBU do 30 i moze zrobie wtedy single hop'a z Oktawi.

A tak swoja droga jaka ilość chmelu do FWH jest zalecana. 20g Oktawi wystarczy czy moze aby dalo to efekt to trzeba z 50g szyszki dorzucic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyglada na to ze potrzebuje wyjasnien odnosnie FWH. Ja rozumiem to tak ze nalezy dodacchmiel podczas filtracji i ten chmiel bedzie juz traktowany jako chmiel goryczkowy. Czyli oddaje sie go do odebranej brzeczki. Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie mi się wydaje, że pytanie bardziej odnosiło się do chmielenia zacieru. Na taki zasyp można dać te 50g do zacieru, mniej raczej nie ma sensu. To też kwestia troszkę jaką zwracasz uwagę na koszty. A do FWH, tak jak pisał santa tyle co na 60' i uwzględniasz w obliczeniach IBU, że wzrośnie o ok. 10% całościowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyglada na to ze potrzebuje wyjasnien odnosnie FWH. Ja rozumiem to tak ze nalezy dodacchmiel podczas filtracji i ten chmiel bedzie juz traktowany jako chmiel goryczkowy. Czyli oddaje sie go do odebranej brzeczki. Tak?

Tak - a chmielenie zacieru, to wrzucanie chmielu razem ze słodami, co wpłynie pozytywnie na pH zacieru i dodatkowo ułatwi filtrację (plus jest duża szansa, że wpłynie pozytywnie na ostateczny aromat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagajenie masz tutaj, na forum na pewno znajdziesz więcej. Ja dodatek FWH traktuję jak zwykły wczesny dodatek na goryczkę. BS2 pokazuje co prawda różnicę w IBU, ale jest ona w mojej ocenie marginalna.

 

Chmielenie zacieru to inna sprawa. Ja dawałem do swojej PIPA 50 gr., ale z powodu braku porównania, ciężko mi ocenić jaki to dało efekt. Sybilli mi nie było szkoda, ale drogiego chmielu z USA/NZ/AUS chyba by było jednak :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pytałem i dostałem odpowiedź że ibu w FWH rośnie o 10%. Ogólnie polecam ten temat przeczytać:

http://www.piwo.org/topic/4300-tlumaczenie-artykulu-z-byo-na-temat-chmielenia/

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10% jest możliwe, tylko trzeba pamiętać, że mowa jest o konkretnej dawce, a nie całym IBU dla warki (żeby sobie ktoś przypadkiem nie policzył za dużo).

 

W przypadku mojej następnej warki, różnica dla 5 gr. Iungi danej na 90 min. przedstawia się następująco: 11,2->12,3 IBU.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakupic 200g chemielu wiec dodanie go do zasypu pewnie odpada. Jesli chodzi o FWH to dodam 20g i wyjdzie mi z 32-33IBU

Chcmielenie bedzie wygladalo mniej wiecej tak + 100g na cicha.

Boil Size: 27 (Liters) Batch Size: 23 (Liters)

Grams - Alpha Acids* - Boil Time - Type - IBUs

20 - 7 - 60 - Whole/Plug - 14.21

20 - 7 - 30 - Whole/Plug - 8.61

20 - 7 - 10 - Whole/Plug - 5.15

40 - 7- 0 - Whole/Plug - 2.83

 

Total IBU:

30.81

Edytowane przez Jacu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyglada na to ze potrzebuje wyjasnien odnosnie FWH. Ja rozumiem to tak ze nalezy dodacchmiel podczas filtracji i ten chmiel bedzie juz traktowany jako chmiel goryczkowy. Czyli oddaje sie go do odebranej brzeczki. Tak?

Tak - a chmielenie zacieru, to wrzucanie chmielu razem ze słodami, co wpłynie pozytywnie na pH zacieru i dodatkowo ułatwi filtrację (plus jest duża szansa, że wpłynie pozytywnie na ostateczny aromat).

Z moich obserwacji chmielenie zacieru wpływa raczej na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wyglada na to ze potrzebuje wyjasnien odnosnie FWH. Ja rozumiem to tak ze nalezy dodacchmiel podczas filtracji i ten chmiel bedzie juz traktowany jako chmiel goryczkowy. Czyli oddaje sie go do odebranej brzeczki. Tak?

Tak - a chmielenie zacieru, to wrzucanie chmielu razem ze słodami, co wpłynie pozytywnie na pH zacieru i dodatkowo ułatwi filtrację (plus jest duża szansa, że wpłynie pozytywnie na ostateczny aromat).

Z moich obserwacji chmielenie zacieru wpływa raczej na smak piwa.

Ok - przyznaję tu rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję jutro popołudniu odpalić Polish IPA z wykorzystaniem techniki chmielenia zacieru. Poczyniłem następującą recepturę:

 

Polish IPA (16,0 Blg)

Blg: 16

IBU: 50

Drożdże: starter z Gozdawa USWC

 

Składniki

- Pale Ale 3,8 kg

- Pszeniczny 0,5 kg

- Monachijski I 0,5 kg

- Karmelowy 30 0,3kg

 

- Sybilla 5,5% 150g

- Iunga 11% 25g

- Marynka 9,5% 10g

 

Chmielenie:

- Sybilla 75g - do zacieru

- Iunga 25g - 75'

- Marynka 10g - 75'

- Sybilla 25g - 10'

- Sybilla 25g - 0' lub na chłodzenie < 80C

- Sybilla 25g - na zimno, 3dni

 

Czy coś ewentualnie zmienić w tym schemacie chmielenia, aby osiągnąć lepszy efekt?

 

Chciałbym zostawić chmieleniu zacieru, gdyż jeszcze nie próbowałem tej techniki. Uprzedzając pytania, Marynkę wrzucam po to, żeby się jej pozbyć - ostało mi się 10g i nie mam co z nią zrobić.

Trochę mało zostało tej Sybilli na zimno - zastanawiam się, czy nie dokupić np. jeszcze z 50g na aromat, natomiast podczas gotowania chmielić Sybillą na 15' i na 5' (zamiast 10' i 0')?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynkę bym dał na 30 minut, ma fajny ziołowy smak. Goryczkę zostaw Iundze, zrobi robotę :). Sybillę dałbym pod koniec gotowania, potem do wira, potem do wira poniżej 80 °C, a potem na zimno. Na zimno zdecydowanie więcej. Do swojej PIPA dałem 50 gr., dziś bym dał 100 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.