Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W wielu warkach trafiło mi się 1-2 właśnie takie butelki. Więcej drożdży i piwo wychodzi przy otwieraniu.

Od jakiegoś czasu ostatnie 3-4 butelki przy rozlewie oznaczam sobie krzyżykiem na kapslu - te są do wypicia w pierwszej kolejności i nie rozdaje ich nikomu, bo właśnie w nich zdarza się czasem przegazowane piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po mojemu po prostu piwa są niedofermentowane i jak jest dużo drożdży to cos tam dodatkowo dojadają,ja nawet te ostatnie testowe co wlewam i jest kupa osadu nie są przegazowane

miałem ze 2-3 razy po jednej butelce ale to wydaje mi się że od tego jak wlewany jest syrop na dno i na to piwo to wypełniało kranik takie z dużą ilością cukru ,teraz spuszczam trochę pierw do szklanki i jest ok, co do rurki z zaworkiem wolno leci przez to ale nie trzeba kręcić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po mojemu po prostu piwa są niedofermentowane i jak jest dużo drożdży to cos tam dodatkowo dojadają,ja nawet te ostatnie testowe co wlewam i jest kupa osadu nie są przegazowane

miałem ze 2-3 razy po jednej butelce ale to wydaje mi się że od tego jak wlewany jest syrop na dno i na to piwo to wypełniało kranik takie z dużą ilością cukru ,teraz spuszczam trochę pierw do szklanki i jest ok, co do rurki z zaworkiem wolno leci przez to ale nie trzeba kręcić :)

 

No jak niedofermentowane? To bym miał granaty lub gushing we wszystkich butelkach a nie tylko w dwóch. W pozostałych jest cienki, bardzo mocny, zwarty i zbity osad na dnie, który nie podrywa się przy przelewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem. Rano, przed warzeniem, ściągnąłem z mieszadła starter na WLP530. Przed chwilą wyciągnąłem z niego mieszadełko i zmierzyłem gęstość. Okazało się, że drożdże w ogóle nie ruszyły. Data ważności na opakowaniu - 3 sierpnia, starter przedwczoraj przygotowany, cały czas na mieszadle.

 

Co zrobić?

 

Poczekać do jutra i jak ruszą zadać? Czy od razu po schłodzeniu brzeczki je zadać i modlić się żeby ruszyły?

 

Jestem w trakcie warzenia, zostało jeszcze ~30' do końca chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś objawy na staterze były, zmętnienie ? piana ? Do wieczora może jeszcze ruszą choć przez 2 dni powinny ruszyć bez problemu jeśli żywe.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy nastawiłeś starter? To jest właśnie najczęstszy problem jak się nastawia startery 2 dni przed warzeniem, ja po pierwszej takiej nauczce robię to minimum tydzień przed i doradzam wszystkim też to robić. Nie masz innych drożdży? Albo od kogoś pożyczyć? Może wystartują jeszcze, wrzuć na mieszadło i jutro zadaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zostawić, piwa nie zepsujesz, ale postaraj się żeby temperatura się utrzymała - owiń gar jakimiś kocami itp. Po wyrzuceniu ;-) gości sprawdź temperaturę i zrób próbę jodową, jak będzie negatywna to podgrzej do 78 i filtruj.

Edytowane przez Winger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda pomocy nie potrzebuję pilnie, ale mam ciekawostkę:

zrobiłam dość mocnego Saisona na dedykowanych drożdżach (Wyeast 3724), 17 BLG - drożdże te lubią sobie długo dojadać więc piwko stało półtorej miesiąca. Piwa nie chciało mi się rozlewać przed pierwszym wyjazdem (prawie miesiąc temu) i zostawiłam je na 2 tygodnie. Po powrocie z wyjazdu piwo zaczęło bulkać. Zwaliłam to na podniesienie temperatury w mieszkaniu po powrocie, ale bulkało przez prawie 2 tygodnie. Kolejny wyjazd 2 tygodniowy, po powrocie piwo znowu zaczyna bulkać, co prawda tym razem już słabo, ale jednak. Piwo w sumie stało na fermentacji 2,5 miesiąca. Czy to możliwe, żeby drożdże tak długo je jadły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie: Mam pszenicę (hefe-weizen) 22,5 litra, gęstość początkowa ~11,5 BLG, drożdże WB-06. Piwo stoi w fermentorze już dwa tygodnie i pasuje zlać je do butelek. Ile dać cukru do refermentacji i w jakiej ilości wody go rozrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie: Mam pszenicę (hefe-weizen) 22,5 litra, gęstość początkowa ~11,5 BLG, drożdże WB-06. Piwo stoi w fermentorze już dwa tygodnie i pasuje zlać je do butelek. Ile dać cukru do refermentacji i w jakiej ilości wody go rozrobić?

http://www.piwo.org/files/file/13-kalkulator-rezerwy-brzeczki-do-refermentacji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstość końcowa (ostatecznie) 1 BLG. Wtedy też zostało zabutelkowane. Na pewno przy pierwszym "bulkaniu" (po powrocie z wyjazdu) gęstość była 3,5 BLG, także coś tam jeszcze dojadły ;) Temperatura: pierwsze 3 tygodnie fermentacji 24-26C, potem kolejne 2 tygodnie 21C, podczas naszego 2 tygodniowego wyjazdu temp. spadła do ok. 18-18C, po powrocie ponownie 21C.

Edytowane przez moria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zabutelkowanego w srode Dunkelweizena. Oprocz szkla, uzylem tez jednej butelki pet, 1,5 L, zeby sprawdzac nagazowanie. Wyglada to w tej chwili tak:

butelka.jpg

 

nakretka.jpg

 

Moze nie widac dokladnie, ale nakretka juz sie zaczyna wybrzuszac. Butelka jest twarda, w tej chwili dno sie uwypuklilo i ciezko ja postawic pionowo, bo sie przewraca :). Do refermentacji dodalem 250 gr cukru, rozpuszczonego w ok. 0,7 litra wody. Piwa przed butelkowaniem i dodaniem syropu bylo mniej-wiecej 21,5 L. Dzis mija trzecia doba w temperaturze pokojowej.

 

Powinienem upuscic troche gazu z butelek? Boje sie granatow... mam tez do dyspozycji piwnice (ok. 15 stopni C, stala temperatura) i taras, ale w nocy temperatura spada juz dosc nisko.

 

Edit: drożdże WB-06. saszetka.

Edit 2: i jeszcze informacja - stalo 10 dni na burzliwej i 7 na cichej. Przed burzliwa mialo 16,7 BLG, przed cichą - 3,5 BLG, po cichej - 3 z groszami (ciężko mi odczytać na pływaku precyzyjnie). Stawiałbym na jakieś 3,2, mniej-wiecej.

Edytowane przez pan_czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego aż tyle cukru dałeś? W Twoim przypadku powinno być max 180g (nasycenie 2,9).

 

posluzylem sie ta strona: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?16511999#tag

wg ich widelek, nagazowanie dla stylu to miedzy 3.6 a 4.5, wiec wzialem "bezpiecznie" 3.8. Mozesz polecic jakis inny kalkulator?

 

No i last but not least, co zrobic poki mi pokoju nie zaleje :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.