Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy to pytanie padło wcześniej, bo nie chce mi sie przeglądać 153 stron, ale do rzeczy. Czy aromat DMSu jest wstanie się jakoś zredukować podczas fermentacji, albo czy da się go czymś chociaż trochę ukryć? Pytam bo z racji niewiedzy za krótko gotowałem brzeczkę.

 

Nie przejmuj się, to chyba mit z tym DMS-em bo nie spotkałem piwa domowego z tą wadą.

 

Edit: Godzina to nie jest za krótko, to jest w sam raz :D

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, to chyba mit z tym DMS-em bo nie spotkałem piwa domowego z tą wadą.

U Ciebie co problem to mit - musisz mieć niewyobrażalne szczęście i życzyć tylko innym żeby tak im się powodziło. A bardziej w temacie to w czwartek warzyłem na strzegomiu (pilzneński + jasny karmel) i tak waliło kukurydzą że przedłużyłem gotowanie do 90'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że patent z blow of tube się nie sprawdzi bo ciśnienie mogłoby wypchnąć dekiel i narobić porządnego bałaganu

blow of tube to sprawdzony patent więc bez obaw, spełnia swoją rolę.

 

Tak jak pisaliście, patent dał radę. Myślę, że teraz na sam początek burzliwej będę na wszelki wypadek zakładał wężyk zamiast rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle postów a odpowiedzi wciąż brak. Dodam że styl to czeskie tmave. Myśle czy nie zrobić delikatnego chmielenia na zimno, albo dodaniu płatków dębowych. Czy już lepiej zostawić tak jak jest?

 

Edit. Wiem że chmielenie na zimno w tmavym średnio pasuje.

Edytowane przez RobertJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle postów a odpowiedzi wciąż brak. Dodam że styl to czeskie tmave. Myśle czy nie zrobić delikatnego chmielenia na zimno, albo dodaniu płatków dębowych. Czy już lepiej zostawić tak jak jest?

 

Edit. Wiem że chmielenie na zimno w tmavym średnio pasuje.

 

Jeśli ten DMS jest już obecny w piwie po gotowaniu to niczym go nie "przykryjesz".

Mam 2 propozycje:

1. zaakceptować ten stan rzeczy i działać dalej aż do zabutelkowania/leżakowania i jeśli będzie dla Ciebie akceptowalne to po prostu wypić; ja osobiście b.lubię DMS w czeskich piwach, zwłaszcza pilznerach;

2. przestudiować ten temat (powstawanie DMS) i skorygować ew. elementy procesu warzenia (gotowanie, chłodzenie); fajny artykuł na ten temat napisał Coder w nr12 Piwowara;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to pytanie padło wcześniej, bo nie chce mi sie przeglądać 153 stron, ale do rzeczy. Czy aromat DMSu jest wstanie się jakoś zredukować podczas fermentacji, albo czy da się go czymś chociaż trochę ukryć? Pytam bo z racji niewiedzy za krótko gotowałem brzeczkę.

 

DMS nie jest możliwy do zredukowania podczas fermentacji. Trzeba też wspomnieć, że taki zapach może być wynikiem infekcji bakteryjnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam poważny problem. Dziś robiłem moje pierwsze piwko z brew-kita, wszystko zgodnie z zaleceniami i byłoby super, tylko mam problem z kranikiem, gdyż cieknie z niego.

 

Wnioski na przyszłość wyciągnięte, ale chciałbym jeszcze coś z tej pierwszej warki wyciągnąć. Czy da się jakoś zatamować ten wyciek, czy ewentualnie przelać szybko do innego gara i spróbować naprawić kranik, czy po prostu zostawić i liczyć, że kapanie ustanie po czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kara za używanie kranika do burzliwej ;)

Jak bardzo słabo kapie, to cukier powinien się samemu zalepić po pewnym czasie.

czy bedą z tego infekcje? pewnie nie. A może tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, to chyba mit z tym DMS-em bo nie spotkałem piwa domowego z tą wadą.

U Ciebie co problem to mit - musisz mieć niewyobrażalne szczęście i życzyć tylko innym żeby tak im się powodziło. A bardziej w temacie to w czwartek warzyłem na strzegomiu (pilzneński + jasny karmel) i tak waliło kukurydzą że przedłużyłem gotowanie do 90'.

. Trzeba też wspomnieć, że taki zapach może być wynikiem infekcji bakteryjnej

 

A faktyka, miałem raz w zainfekowanej pszenicy DMS wzorcowy, skoncentrowany.

 

Co do szczęścia to chyba mam bo na jakieś 150 swoich warek i kilkaset degustowanych innych piw domowych nie spotkałem DMS-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeeeee, nie trafiłeś, nadal pijam piwa od innych piwowarów, zdziwiłbyś się ile tego dostałem w mijającym roku, kilka skrzynek by się uzbierało :P.

 

No a za offa to zaraz do śmieci polecimy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post dla upartych zwolenników wiader z kranami. To samo tyczy się rurki, też zbędna.

Kara za używanie kranika do burzliwej ;)

Jak bardzo słabo kapie, to cukier powinien się samemu zalepić po pewnym czasie.

czy bedą z tego infekcje? pewnie nie. A może tak.

Przygotowując się do wazenia w wielu miejscach na forum czytałem że taki schemat jest OK (burzliwa z kranikiem, cicha bez, rozlew z kranikiem) cos sie zmieniło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post dla upartych zwolenników wiader z kranami. To samo tyczy się rurki, też zbędna.

Kara za używanie kranika do burzliwej ;)

Jak bardzo słabo kapie, to cukier powinien się samemu zalepić po pewnym czasie.

czy bedą z tego infekcje? pewnie nie. A może tak.

Przygotowując się do wazenia w wielu miejscach na forum czytałem że taki schemat jest OK (burzliwa z kranikiem, cicha bez, rozlew z kranikiem) cos sie zmieniło ?

Taki schemat jest polecany tylko jeśli ktoś nie ma innego wyjścia, czyli ma do dyspozycji tylko dwa fermentory - z kranikiem i bez kranika. W tym schemacie chodzi o to, żeby na koniec, czyli przy rozlewie mieć fermentor z kranikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś kiedyś pisał, że za słabo miał kranik dokręcony

wziął duży foliowy worek (taki na śmieci), zdezynfekował piro z wierzchu i użył jako rękawicy, czyli po prostu wsadził rękę do fermentującej brzeczki i dokręcił kranik od środka

infekcji ponoć nie było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.