Skocz do zawartości

Dori z piwem zmagania


dori

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 142 - ekstrakt brzeczki podstawowej 12,8Blg. Rozlana do dwóch fermentorów, do jednego przeniesiona piana z warki 141 Wyeast 3638 Bavarian Wheat,do drugiego dodane WB-06.

 

@Jacenty my jakoś specjalnie nie walczymy o wydajność. Podnosimy kosz, wysładzamy do czasu, aż brzeczka dotyka dna tuby... i tyle.

jeśli zależy Ci na wydajności, to możesz spróbować innej metody - wysładzać do momentu aż brzeczka dotknie wkładu, następnie wyjąć koszt, przenieść do jakiej miski (my mamy pospawaną z nierdzewki z poprzecznymi prętami na których stoi kosz) i skończyć wysładzanie. Dolać "cienkusz" do Spaidla i ewentualnie dłużej gotować, aby trochę więcej odparowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że może masz jakiś sposób. Robię dokładnie tak jak Wy. Z tym, że z cienkusza który odzyskuję z kosza stojącego poza kotłem, robię cieniutkie piwa-podpiwki-eksperymenty smakowe. No nic, dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 142 - ekstrakt brzeczki podstawowej 12,8Blg. Rozlana do dwóch fermentorów, do jednego przeniesiona piana z warki 141 Wyeast 3638 Bavarian Wheat,do drugiego dodane WB-06.

 

Jako miłośnik pszenic, jestem ciekawa Twojej oceny drożdży 3638, a w zasadzie już gotowego piwa uwarzonego na nich. Podobno są lepsze od 3068...

Edytowane przez ciafu1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

WARKA 144

CIENKA AIPA

 

Miała być AIPA, ale trochę przeholowałam z wodą do wysładzania.

 

Zasyp:

12kg Pale Ale Weyermann

0,15g karmelowy Litovel

 

Zacieranie:

70 minut w 66C

10 minut w 72C

 

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

70g Simcoe na 85minut

10g Simcoe i 20g Centennial na 60 minut

30g Centennial na 60 minut

60g Citra na 0minut

 

Ekstrakt - 12,8Blg. Całość zadana starterem Wyeast1056 American Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu APA?

Nie liczyłam, ale podejrzewam, że goryczka jest za wysoka jak na APA. Nazwa i przyporządkowanie do odpowiedniej kategorii jest tu najmniej ważne, mam nadzieję, że piwo wyjdzie dobre :beer: :beer: :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sobotę Janusz uwarzył warkę z ekstraktów, a dziś zacieranie:

 

WARKA 146

BELGIAN PALE ALE

 

Zasyp:

7,0kg Pale Ale

3,0kg Monachijski I

0,8kg Abbey

0,6kg Carabelge

 

Zacieranie

10 minut w 54C

40 minut w 64C

20 minut w 72C

 

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

60g Brewers Gold w 30 minucie gotowania

70g Styrian Goldings po wyłączeniu palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś w planie były Amerykańska Pszenica i IPA. Niestety podczas zacierania pszenicy siadła pompa w Speidlu i mieliśmy trochę problemów. Czas i temperatura zacierania nie do odtworzenia, zacier natleniony, wydawało mi się też że straty ekstraktu będą duże, więc dodałam od razu puchę 1,7kg ekstraktu jasnego i teraz to mam Amerykańską Pszenicę Imperialną ;) Na IPA brakło już czasu.

 

WARKA 147

AMERYKAŃSKA PSZENICA IMPERIALNA

 

Zasyp:

5,5kg pszenicznego

4,0kg pilzneńskiego

0,2kg zakwaszającego

0,2kg Carawheat

 

Zacieranie - nie do odtworzenia

 

Gotowanie 75minut

Chmielenie:

40g Simcoe - chmielenie pierwszej brzeczki

20g Centennial - w 15 minucie gotowania

30g Simcoe - podczas chłodzenia

 

1,7kg ekstraktu jasnego Bruntal do gotowania

 

Wybicie: 40l, ekstrakt 17,1Blg. 1/2 zadana Wyeast 1010 American Wheat, 1/2 Mauribrew Weiss.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie powstała klasyczna, angielska IPA

 

WARKA 148

India Pale Ale

 

Zasyp:

11,5kg Pale Ale Muntons

0,5kg Crystal 150 Muntons

 

Zacieranie:

10 minut w 56C

20 minut w 64C

40 minut w 72C

 

Gotowanie 80 minut

Chmielenie:

40g East Kent Goldings - chmielenie brzeczki przedniej

60g Challenger na 60 minut gotowania

40g East Kent Goldings na 15 minut

40g East Kent Goldings po zakończeniu gotowania

 

Wybicie 40l, ekstrakt 14,0Blg. 1/2 zadana starterem Wyeast 1968 London ESB, 1/2 uwodnionymi Danstar Nottingham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj Janusz uwarzył AIPA z ekstraktów

 

WARKA 149

American India Pale Ale

 

4,2kg ekstrakt słodowy jasny w płynie Bruntal

 

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

30g Cenntenial na poczatku gotowania

10g Simcoe na 20 minut przed końcem gotowania

35g Citra po wyłączeniu palnika

 

Wybicie 18l, ekstrakt 16Blg, zadane pianą z warki 148 - Wyeast 1968 London ESB. Dziś już ładnie fermentuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W środę 15.08.2012 powstała w uCiesznym Browarku 150 warka :)

 

WARKA 150

BELGIJSKIE

 

- 9,0kg Pilzneński Litovel

- 1,5kg Amber 50EBC Brewferm

- 1,0kg Caraamber Weyermann

 

Zacieranie:

- 10 minut w 52C

- 40 minut w 64C

- 25 minut w 72C

 

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

- 42g Northern Brewer na 65 minut

- 30g Styrian Goldings na 20 minut

- 30g Aurora na 5 minut

- 1kg cukru brązowego kandyzowanego na 15 minut

- 20g mchu irlandzkiego uwodnionego wcześniej na 15 minut

 

Wybicie 40l o ekstrakcie 17Blg

1/2 zadana Wyeast 1388 Belgian Strong Ale, 1/2 drożdżami T-58.

 

Warka 147 - Amerykańska Pszenica Imperialna zdecydowanie do powtórzenia, już niewiele jej zostało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje 150 warki!

 

Warka 147 - Amerykańska Pszenica Imperialna zdecydowanie do powtórzenia, już niewiele jej zostało

 

Ale to piwo jest nie do powtórzenia, no chyba że zepsujesz pompę i dodasz ekstrakt z puchy ;)

A tak na serio na jakich drożdżach będziesz je powtarzać - Wyeast 1010 American Wheat czy Mauribrew Weiss.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa co warkę nawala, więc z tym nie powinno być problemu ;) a chcąc uzyskać tak wysoki ekstrakt warząc w Speidlu, to dodatek ekstraktu jest wręcz koniecznością.

Jak się można było spodziewać wyszły dwa całkiem różne piwa, to na Mauribrew Weiss jest bardzo goździkowe, a przez to ma dużo wspólnego z Weizenem, natomiast to na American Wheat jest bardziej stonowane, na pierwszy plan wybijają się amerykańskie chmiele i dość znaczna goryczka. Jedno i drugie wyszło bardzo dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa co warkę nawala, :)

Masz problemy z pompą? Raz mi się zdarzyła awaria pompy. Udało mi się ją uruchomić. Od tego czasu największą uwagę przywiązuję do dokładnego jej przepłukania po całym procesie. Biorę wąż i silnym strumieniem płuczę, przykładając koniec węża raz do jednego, raz do drugiego otworu pompy w kotle. I jeszcze jedno, po warzeniu i dokładnym umyciu zostawiam kocioł z wodą na dnie, żeby nic nie zaschło. Od czasu, gdy tak robię mam spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa co warkę nawala, :)

Masz problemy z pompą? Raz mi się zdarzyła awaria pompy. Udało mi się ją uruchomić. Od tego czasu największą uwagę przywiązuję do dokładnego jej przepłukania po całym procesie. Biorę wąż i silnym strumieniem płuczę, przykładając koniec węża raz do jednego, raz do drugiego otworu pompy w kotle. I jeszcze jedno, po warzeniu i dokładnym umyciu zostawiam kocioł z wodą na dnie, żeby nic nie zaschło. Od czasu, gdy tak robię mam spokój.

Jedna pompa działa dobrze, z drugą jest problem. Podobno pomoże wymiana wirnika, na który czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz tylko byłem przy warzeniu na klonie Speidla i to właśnie pszenicy i muszę powiedzieć że poniżej temp. maltozowej to jedynie dekokcja pomaga. Każdy wynalazek typu moje FD herms itp. mają tą wadę że poniżej temp. scukrzania albo się przypala, albo nie wydala pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się Jejski ;) Robiłam przerwy i to dość długie w 44C, w 52C i nie było problemu. Uwarzyłam na tym sprzęcie już niejedną warkę nigdy się nic nie przypaliło!!! Chociaż i tak są pewnie tacy którzy mi nie uwierzą. Tam się nie ma co przypalić, bo wszelkie części stałe zacieru są w tubie i nie mają styczności z grzałkami. Normalnie pompa wydala niezależnie od lepkości (skorelowanej z temperaturą) przy standardowych zasypach, dostosowanych do wielkości Speidla. Moje problemy wynikają prawdopodobnie stąd, że wyszła kiedyś wadliwa partia pomp i niestety mnie się pewnie taka przytrafiła. Nie ma problemu z wymianą wirnika na nowy i mam nadzieję, że to pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

WARKA 151

BLONDYNKA

 

- 10,0kg Pale Ale Brewferm

- 1,5kg Pszeniczny Brewferm

- 0,4kg Carabelge Weyermann

- 0,3kg Amber 50EBC Brewferm

 

Zacieranie:

- 5 minut w 52C

- 40 minut w 64C

- 25 minut w 72C

 

Gotowanie 90 minut

Chmielenie:

10 minuta gotowania 50g Brewers Gold

85 minuta gotowania 60g Styrian Goldings

w 70 minucie gotowania dodany cukier biały w ilości 1,2kg

 

Wybicie 40l o ekstrakcie 14,5Blg. Zadane gęstwą Wyeast 1388 Belgian Strong Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znów zaniedbałam zapiski... W między czasie uwarzyliśmy Stouta Owsianego, rozlany został w sobotę do butelek i zapowiada się całkiem OK. W ramach testów popełniliśmy tez dwie warki z brewkitów Brewfermy - Klasztorne i Malinowe. Na efekty jeszcze trochę poczekamy.

Dziś coś lekkiego, bardzo jasnego, na rozruszanie drożdży przed koźlakiem:

 

WARKA 155

PILS NIEMIECKI

 

Zasyp:

8,5kg słód pilzneński Litovel

1,0kg słód krótki (Chit malt) Wayermann

0,4kg Carapils Wyermann

0,1kg zakwaszający Weyermann

 

Zacieranie

10 minut w 53C

40 minut w 64C

20 minut w 72C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie 75 minut

Chmielenie:

35g Hallertauer Mittelfruh do pierwszej brzeczki

60g Perle na 75 minut

40g Spalt Select na 7 minut

40g Hallertauer Mittelfruh po zakończeniu gotowania

30g Hallertauer Mittelfruh przy chłodzeniu, w temperaturze 60C

 

Ekstrakt brzeczki podstawowej 13,1Blg. 1/2 zadana starterem Wyeast 2206 Bavarian Lager, a resztę 2 saszetkami uwodnionych Mauribrew Lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.