Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Ja pije do zdania

 

"Sama pszenica i owies - 54' - 20' dodane słody jęczmienne 53- 10'"

 

Nie bardzo kumam po co bez jęczmienia (czyli bez słodow) te 20' siedziało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamyśle było to kleikowanie. Kręciłem ręcznie na śrutowniku, na pierwsze mielenie poszła pszenica niesłodowana i owies więc władowałem ją do wody 57C na 20 minut zanim dośrutowałem resztę. I tyle jakieś tu ukrytej filozofii nie ma i nie trzeba jej szukać :P Gdybym śrutował z pomocą wiertarki pewnie bym zrobił zwykłą białkową 15 minut z wszystkimi składnikami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zlałem warkę 171 ZDUPA do kego 18,5 l i 4 butelek 0,5l przy 3,7 blg - 1,014 FG. W smaku i zapachu piwo wyszło dobre. Więcej po głębszej degustacji za kilka dni.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek zlałem na cichą warkę 172 APA wyszło 21,5 l przy nie zmierzonym blg ;) Wrzuciłem na cichą po 20 g Equinoxa, Citry oraz Cascade. 

 

Dzisiaj śrutowanie na Pszenicę oraz odpalam drożdże FM do niej :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27.05.2015
warka 175 Pszeniczne (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pszeniczny - 2,4 kg
  • Strzegom Pilzneński - 2,2 kg
  • Perle 7% 15 g
  • Tradition 6% 20 g
  • Drożdże FM40 Pszeniczny Łan rozbujane w starterze około 100 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 4,6 kg w 5 minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 14l

44C -30'

54C-10'

64-61C - odebrany dekokt 1/3 zacieru podgrzana do 74C-10' potem gotowane w 100C -30' Zwrócony do głównego zacieru.

74-71 - 15'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+5 = około 14 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5 ml. 


GOTOWANIE 60':
60' Perle 15 g

15' Tradition 20 g 

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 25l o gęstości 12,6 Blg, przy wydajności 68% oraz IBU 18

Odczyt z refraktometru: 13,1 Brix
SG: OG - 1.051
FG - 1.013

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 14 dni


[EDIT]

12.06.2015 W piątek co zapomniałem odnotować zlałem warkę 175 Pszeniczne do kega 18,5 l oraz 9*0,5l butelek przy 3,4 blg - 1,013 FG. Jest mega estrowa, ale jest też spory banan i goździk, generalnie fajnie choć może być trochę przyciężka zobaczymy jak spiję kiedyś tam butelkę.

 

DEGUSTACJA:

 

Dobra solidna pszenica, drożdże te to na pewno odpowiednik Bawarian Wheat, oprócz mocnego banana dały trochę goździka oraz sporo estrów jabłkowo-gruszkowych. Natomiast smak złożony lekko słodki, generalnie w stylu pszenicznym. Piwko rozeszło się bardzo szybko, pszeniczne się nie utrzyma u mnie za długo :)



KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

- Trochę za mało wysłodziłem i wyszło mi 23 litry 13,5 blg, rozwodniłem to około litrem wody do 12,6 blg i do tego zadałem już finalnie drożdże. Przyjemnie się warzyło ;) Pszenica poleci do kega.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A w trakcie zlałem warkę 173 Bitter do kega 18,5 l oraz do 9*0,5l butelek przy 2,9 blg - 1,011 FG. W smaku dobre lekkie chmielowe, z mocną goryczką czyli takie jakie miało być. Bardzo mało estrów te drożdże coś w nim dały ale to się jeszcze okaże bo próbkę miałem dość zimną.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelałem warkę 174 Witbiera do kega 18,5 l oraz 9*0,5 l butelek przy 3,6 blg -  1,014 FG, dość wysoko i jest lekko słodkawy w aromacie, ale generalnie wyszło nieźle. Trochę za małe cytrusy i za mocna kolendra, ale co najważniejsze nie ma siarki!!!! Dobrze i szybko spisały się te drożdże zobaczymy bo stwierdziłem że zrobię drugiego witka na nich ;) Tym razem z innymi ziołami może mięta, albo czarny bez? W sumie obydwa kuszą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o te drożdże Witowe od Gozdawy - czy po fermentacji opadły grzecznie na dno fermentora, czy może do końca utrzymywał się kożuch? Bo u mnie ciągle siedziały na górze (ale mozliwe, że ich unoszenie związane jest z infekcją, która się przypałętała w międzyczasie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o te drożdże Witowe od Gozdawy - czy po fermentacji opadły grzecznie na dno fermentora, czy może do końca utrzymywał się kożuch? Bo u mnie ciągle siedziały na górze (ale mozliwe, że ich unoszenie związane jest z infekcją, która się przypałętała w międzyczasie). 

 

Opadły ładnie na dno, ale przy dnie też pływały w postaci mgiełki lekkiej. Wrzuciłem wiadro na noc do lodówki (6C) ładnie opadło mi większość na dno. Czapa drożdżowa od początku u mnie bardzo niska taka 1 cm nie większa, przez pierwsze 3-4 dni potem wszystko już opadało na dno. Nie koniecznie pływanie drożdży i czapa drożdżowa musi być związana z infekcją, z tego co czytałem niektóre szczepy tak mają (US-05, wiadomo nie zawsze ale zdarza się). Generalnie piwo jest dalej lekko mętne ale nie przez drożdże ;) Zobaczymy jak się wyklaruje w butelkach/kegu i jaki wyszedł jego profil... Niestety skończył mi się gaz CO2 i dzisiaj nabiję dopiero, wtedy dogazuje Witka i na weekend odpalę, bo już żona chodzi wokół kega :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 x razy na nich fermentowałem i czapka się nie tworzyła. U mnie witki nie wychodziły klarowne, ale WIPA na nich było kryształowe.

Sądzę więc, że mętność w witkach była z pszenicy niesłodowanej, którą w WIPA zastąpiłem słodem pszenicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 x razy na nich fermentowałem i czapka się nie tworzyła. U mnie witki nie wychodziły klarowne, ale WIPA na nich było kryształowe.

Sądzę więc, że mętność w witkach była z pszenicy niesłodowanej, którą w WIPA zastąpiłem słodem pszenicznym.

 

O i podsunąłeś mi pomysł na 3 piwo na nich :D White AIPA w sumie nie należy do mojego ulubionego stylu, ale jak dobrze ją podrasuje i zaplanuje to może się uda coś ciekawego stworzyć :D  ;)

 

No tak dlatego napisałem, że zmętnienie raczej nie od drożdży tylko bardziej od pszenicy niesłodowanej. Zobaczymy jak się zachowają z czasem w butelkach i jaki efekt będzie, napisze w odpowiednim temacie na forum wtedy.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem właśnie warkę 172 APA do kega 10 litrów oraz 20*0,5l butelek przy 2,9 blg - 1,011 FG. Aromat fajny mocny owocowy z nutą cytrusową, ale też trochę trawiastości :) W smaku okej choć na końcu trochę zalega goryczka. Zobaczymy po nagazowaniu :)

 

Dzisiaj użyłem pierwszy raz suszarki na butelki oraz zaworka grawitacyjnego do rozlewu i dziwię się sobie, jak ja kutwa sobie poradziłem z rozlewem 175 warek bez tego wynalazku? :D No nic człowiek uczy się całe życie, ale coś czuje, że będę ich regularnie używał, warto wykosztować się na tą plastikową suszarkę ułatwia znacznie pracę i nie zajmuje dużo miejsca. Co do zaworka dopiero pierwszy test ale wypadł bardzo pomyślnie, piwo nalewa się nie natleniają i nie pieniąc, szybko i wygodnie bez kręcenia co chwilę kranikiem :) Dosłownie 3-4 minuty i miałem wszystkie butelki zapełnione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzisiaj użyłem pierwszy raz ... zaworka grawitacyjnego do rozlewu i dziwię się sobie, jak ja kutwa sobie poradziłem z rozlewem 175 warek bez tego wynalazku?

Dużo czasu zajęło Ci przekonanie się do tej "nowości" :smilies:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj użyłem pierwszy raz ... zaworka grawitacyjnego do rozlewu i dziwię się sobie, jak ja kutwa sobie poradziłem z rozlewem 175 warek bez tego wynalazku?

Dużo czasu zajęło Ci przekonanie się do tej "nowości" :smilies:.

 

 

Takie życie :P

 

Wczoraj spita została resztka ABA piwo zdecydowanie do powtórzenia, wyszło bardzo fajne aromat cytrusowo, owocowy plus do tego lekka czekoladka i karmel. W smaku tez dobrze zbalansowane idealnie się smaki przełamują z przewagą na goryczkę. Jedyne co bym zmienił to wzmocnił aromat jej. A prezentuje się tak jak na zdjęciu ;) Nic dodać nic ująć :D

post-3297-0-09511900-1432969470_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.06.2015
warka 176 EIPA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale ale - 5 kg
  • Strzegom bursztynowy - 0,3 kg
  • Strzegom pszeniczny - 0,2 kg
  • Perle 7% 23 g
  • Iunga 10% 55 g
  • EKG 6,6% 27 g
  • Tradition 6% 15 g
  • Na cichą: po 15 g  Iungi i Perle.
  • Drożdże Wyeast 1275 Thames Valley około 150 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5,5 kg w 5 minut.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 16l

na lenia wrzucone w 68C potem zostawione na 2 h po powrocie 58C.

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,3 do 5,2 przez 80% kwas mlekowy 6 ml. 


GOTOWANIE 70':
70' Iunga 25 g

40' Iunga 15 g

15' Perle 11 g

10' Perle 12 g

5' EKG 15 g

0' w 70C  12 g EKG i po 15 g Iunga i Tradition

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 14,8 Blg, przy wydajności 66% oraz IBU 52

Odczyt z refraktometru: 15,3 Brix
SG: OG - 1.060
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
18 C - 13 dni

Cicha: 15 C - 7 dni z 15 g Iungi i Perle. 


[EDIT]

17.06.2015 Zlałem właśnie na cichą warkę 176 EIPA przy 2,6 Blg, z 15 g Iungi i Perle. W smaku okej goryczka dobra mocna, jedynie mętność na tych drożdżach mnie wkurza, bardzo słabo flokują... A druga sprawa, dają mało estrów i mało profilu angielskiego... Zobaczymy Bitter jeszcze leżakuje w butelkach zobaczymy za miesiąc jak trochę się ułoży.

[EDIT]

25.06.2015 Wczoraj zlałem warkę 176 EIPA wyszło 18,5 litra do kega i 7 butelek 0,5 l przy 3 blg - 1,012 FG jednak pomiar przy zlewaniu na cichą błędny był ;) Piwo mnie trochę zaskoczyło w aromacie, miało wyraźne cytrusy, fajną skórkę chleba i skórkę mandarynki. Ciekawie, czyżby Iunga pokazywała po raz kolejny swoje dobre oblicze? Czy to Perle dodało takiego aromatu w połączeniu z nią. Dałem spróbować żonie to piwo to  stwierdziła, że dobra AIPA :D Czekam na gaz i sprawdzimy jaki będzie aromat, ale podoba mi się.

 

DEGUSTACJA:

Piwo wyszło idealne, mocno pijalne z mocną goryczką, choć trochę szorstką. W aromacie dobrze czuć Iungę fajna owocowość, wyszły też delikatne estry. W smaku karmelowe z solidną porcją goryczki, nawet trochę ciała miało to piwo. Generalnie można powtórzyć je w przyszłości.


KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

09.06.2015
warka 177 Witbier z czarnym bzem(receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale Ale - 1,6 kg
  • Strzegom Pilzneński - 0,6 kg
  • Pszenica niesłodowana z targu - 2 kg
  • Owies niesłodowany z targu - 0,2 kg 
  • Perle 7% 35 g
  • Trafition 6,6% 15 g
  • Czarny bez 70 g - 20 baldachów
  • Skórka z 5 cytryn - 40 g
  • Syrop z czarnego bzu 300 ml
  • Drożdże Gozdawa Classic Belgian Witbier gęstwa 120 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki 5 minut 4,4 kg.

ZACIERANIE:
woda do zasypu - 12l

Sama pszenica i owies - 54' - 20' dodane słody jęczmienne podgrzewanie

64-61C - 40'

74-71 - 25'

mash-out 75C

 

WYSŁADZANIE:
9+9 = około 18 litrów pH wody zbite z 7,2 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5,5 ml. 


GOTOWANIE 60':
60' Perle 30 g

10' Tradition 10 g i skórka cytryny 40 g oraz 300 ml syropu z czarnego bzu

5' Perle 15 g oraz czarny bez 70 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 24l o gęstości 10,7 Blg, przy wydajności 61% oraz IBU 20

Odczyt z refraktometru: 11,2 Brix
SG: OG - 1.043
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 20 minut około 80 litrów. 

 

FERMENTACJA:

Planowana burzliwa:
19 C - 11 dni



[EDIT]

20.06.2015 Zlałem przed chwilą warkę 177 Witbier z czarnym bzem wyszło 18,5l do kega i 8 butelek 0,5 l przy3,1 blg - 1,012 FG. W smaku bardzo przyjemne czuć ładnie bez skórkę cytryny i lekkie fenole  :) Czekam na nagazowanie i ładną pogodę.

 

DEGUSTACJA:

Idealnie nie przegiąłem z dzikim bzem :D W aromacie króluje właśnie on oraz delikatna skórka cytryny, do tego dość czysto. W smaku tak jak powinien być witek, lekko wytrawny, z delikatnym finiszem słodkim. Bez czuć też w smaku :D Ciekawe piwko bardzo pijalne i orzeźwiające a o to chodziło! No to za rok powtórka.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h,

- Przy okazji nastawiłem też szampana z kwiatów bzu wg. tego przepisu: http://www.herbiness.com/szampan-z-kwiatow-dzikiego-bzu/ będzie troszeczkę inaczej zrobiony niż w przepisie nastał około 12 litrów.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.