Skocz do zawartości

darnok267

Members
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla dziedzicpruski w Butelki z pleśnią   
    Lepszy byłby kwas fosforowy, no ale jak już masz  cytrynowy to tez będzie, okulary sobie dobre kup do tego koniecznie.
    Wycior poszukaj z naturalnego włosia, przeżyje 10 z plastikowego.
    Najlepiej odmocz te butelki, umyj wyciorem, potem zalej ługiem na  dobę ,najlepiej po prostu w skrzynce do piwa i odizoluj od dzieci jak masz.
  2. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Bezczynność II kwartału w Brewcrafter/Coobra/Bulldog 25   
    To teraz ja.
    Wczoraj zakupiłem kociołek Coobra ze strony http://spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-CB25/1251
    Musze pochwalić dobry kontakt, bardzo sprawnie odpisują na maile, mój kociołek odebrałem na ul. Kołowej 46 ale mają jeszcze drugi sklep na ul. Zamoyskiego (vis a vis Wedla). Kociołki jeszcze powinny być, bo była świeża dostawa.
    Zdziwiło mnie, że instrukcja jest napisana bardzo precyzyjnie. Spodziewałem się, że będzie kopiuj/wklej z translatora a tu zdziwko. Wszystko ładnie wytłumaczone, krok po kroku, początkowe mycie, pierwsze warzenie itd. 
    Na pierwszy ogień poszło Belgian Pale Ale(receptura Dori). Receptura: https://brewness.com/pl/recipe/33-belgian-pale-ale/view
    Czytając wcześniejsze posty, założyłem że będę miał 70% wydajności, 5,5 kg słodów, 20 l wody, żeby wyszło 25 l zacieru bo niby tyle przewiduje instrukcja. Słody ześrutowane w Piwnym Krafcie tak jak zawsze, czyli sporo mąki. Wiem, że wszyscy o tym pisali, że śrutowanie do tego sprzętu grubiej, jednak stwierdziłem, że taki zasyp nie jest zbyt duży, tylko słody jęczmienne, więc warstwa filtracyjna powinna być normalna. Poza tym chciałem sprawdzić jak mi pójdzie na słodach, które brałem do normalnego gara z wężykiem i ostatnio miałem wydajność ok 85-90 %. Kociołek umyłem, zacząłem zasypywać mocno mieszając, żeby nie było grudek, załączyłem pompę, wszystko ładnie chodziło chwilę i koniec. Pompa przestała podawać brzeczkę. Łycha w dłoń i mieszamy. Na dnie zrobił się korek, mimo że wszystko było dobrze chwilę wcześniej rozmieszane to słody ubiły się jak kamień. Po tym mieszaniu aż mi się drewniana łyżka wygięła na końcu, standardowa plastikowa nie miała by szans. Znowu zapuściłem pompę, znowu działało chwile i znowu stop. Postanowiłem nie zakładać już talerzyka, bo trzyma się dosyć ciasno i w dodatku jest gorący. Nie uśmiechało mi się,co 5 minut co wyjmować i parzyć sobie dłonie. Znowu mieszanie, znowu na dnie kamień. I tak na mieszaniu, zleciało mi pół godziny. I w pewnym momencie spokój. Nie było już kamienia, nie przytykało się. Widocznie mąka, która zatykała sitko i robiła ciasto na sitku po mieszaniu opadła i zostały grubiej ześrutowane słody. Na pewno tak się stało bo widać było, że pomimo założonej bazooki, na talerzyku pojawiały się drobiny słodów, te które podczas mieszania przeleciały niżej.
    Dla pewności drugą przerwę też czasami mieszałem ale już nic się nie przytkało. Żeby złoże filtracje się ułożyło, przestałem go tykać na ostatnie 10 minut. Brzeczka zaczęła lecieć klarowna.
    Przygotowałem sobie wodę do wysładzania, zgodnie z wytycznym programu, chciałem wysłodzić do 30 l. Wielkość kotła to niby 30 l, akurat wyjęty kosz zacierny gdy ocieka, spód sięga dokładnie w tym miejscu gdzie na podziałce jest 30 l. Więc wysadzanie do tej objętości to zero problemów, bo nawet słychać jak przestaje kapać brzeczka i widać z boku, że brzeczka zaczyna dotykać kosza. Od razu zaznaczam, bo miałem takie obawy, że wysłodzenie do 30 l to nie problem, jest jeszcze trochę miejsca na pianę, można wysłodzić nawet 32 l, tylko że wtedy to już będzie z zakładkami i jak się nie dopilnuje gotowania to wyskoczy. Te 30 l to bezpieczna granica. Pisze o tym, bo nie lubię zlewać mniej niż 25 l brzeczki do fermentora a miałem takie obawy co do tego kotła. Wysładzanie poszło w miarę sprawnie, przeczytałem gdzieś, że lepiej trochę wcisnąć talerzyk przy wysładzaniu, żeby brzeczka nie przeleciała za szybko. Tak też zrobiłem i dlatego powoli się wysładzało. Gdybym tego nie zrobił to pewnie wysładzanie by trwało 10 minut. A tak zeszło mi ok pół godziny, jednak nie ma co porównywać do wysładzania przez wężyk. Tu tylko wlałem wodę i już zacząłem mocno grzać brzeczkę. Zanim skończyłem, brzeczka już prawie się gotowała. Wysładzanie bajka!
    Brzeczkę gotowałem na mowy 2500 W, ustawiłem temperaturę 104°C. Gdy się zaczęła gotować stopniowo zmniejszałem moc do 1600 W, temperatura na sterowniku 103°C. Gotowało się lekko, bez szaleństwa. Jak dla mnie w sam raz, bo nie chciałem zbyt wiele wygotować. Chmiel miałem zadać w woreczku filtracyjnym, kupiłem go wcześniej, zrobiłem wykład Małżonce jaki to jestem zaradny, po czym wsypałem chmiel do kotła bez woreczka. Trudno się mówi. Pomyślałem, że przetestuję bazookę czy rzeczywiście tak się zapycha. Na ostatnie 15 minut poszła ostatnia dawka chmielu i chłodnica. Podniosłem moc do 2000 W, zazwyczaj na indukcji przestawało się gotować z chłodnicą, tu gotowało się naprawdę żwawo. 
    Chłodzenie poszło sprawnie. Myślałem, że użyję pompki do mieszania ale bazooka była tak zapchana, że nic nie leciało. Hop stopper jest niezbędny. Pozostało mi zlać jak zawsze, czyli mocny wir i odczekanie aż trochę osiądzie.
    Tu worek się przydał bo zawiesiłem go na fermentorze i przelewałem prze niego. Do gotowania szło ok 30 l, nawet trochę ponad, po gotowaniu i schłodzeniu zostało 27 l a do fermentora zlałem 26,5 l. czyli tylko 0,5 straty na tym co zostało w chmielinach. 
    Co najlepsze: przy 70 % wydajności zakładanej brewness wyliczył mi, że zleję 25,2 l o gęstości 11,3 blg. Ja zlałem 26,5 o gęstości 14 blg! Takie zdziwko. Nie ma mowy o pomyłce, bo mierzyłem spławikiem i refraktometrem. Wynik ten sam. Brewness wyliczył wydajność na 94%. Nigdy takiej nie miałem a zawsze używam tego programu do obliczeń.
     
    Podsumowanie:
    1. Tak jak mówią wszyscy, grubsze śrutowanie to podstawa.
    2. Mieszanie zacieru podnosi pewnie wydajność.
    3. 20 l wody na 5,5 kg słodów to za mało. Spokojnie można by dolać jeszcze 5 l wody.
    4. Trzeba kupić dłuższą łyżkę, bo zwykła drewniana która mi służyła jest za krótka.
    5. Duży plus dla czasu i czystości. Podczas zacierania w garze, przelewanie zacieru, zawracanie brzeczki przedniej to zawsze sporo czasu i brudu. Tutaj tego nie było. Zacząłem wsypywac słody ok 17, o 21.30 było zlewanie do fermentora. Zawsze trwało to o wiele dłużej, 6-7 godzin. 
    6. Mycie kociołka bez żadnego problemu. Gąbka, płyn do naczyń, włożyłem go do wanny i odkręciłem zawór, żeby sobie woda zleciała. Myłem 15 minut i to było długo bo go pucowałem pierwszy i pewnie ostatni raz.
     
    Wiem, że się rozpisałem ale przed kupnem nurtowały mnie te pytania. Kociołek polecam. Oprócz początkowych trudności o które w zasadzie sam się prosiłem, reszta poszła bardzo sprawnie.
    Kto skorzystał, niech kliknie plusika. Będę wiedział czy nie na darmo tyle się rozpisałem.
  3. Dzięki!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Fradio w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Najczęściej używa się brzeczki 10Blg, ale teraz już trochę późno żeby kombinować.
    http://blog.homebrewing.pl/starter-drozdzowy-prosta-instrukcja-ze-zdjeciami/
    Dori pisze o ekstrakcie 7-10Blg więc nie powinno być źle.
    Tak, ma to na celu zapobiegnięcie zakażenia startera.
     
    Nie, jak wyżej, może wtedy ci coś wlecieć.
  4. Dzięki!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Grodziskie fermentuje - kiedy klarować karukiem?   
    Aha, to instrukacja jeśli karuk jest w formie proszku, stąd to mieszanie i zakwaszanie wody aby dobrze go rozpuścić. Oczywiście później dodaje się do piwa. W Polsce chyba takiego nie widziałem więc nie wiem jaki masz, karuk w płynie dozuje się poprostu do piwa, 2-5ml na 10l. Jeśli masz oryginalną buteleczką jest to napisane na opakowaniu.
  5. Dzięki!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla WiHuRa w Grodziskie fermentuje - kiedy klarować karukiem?   
    Poprawne przygotowanie karuku to złożony proces (kilka kroków). Dobrze jeśli byś miał kwas fosofrowy/mlekowy oraz możliwość pomiaru PH (paski z zakresu 2-3 ph, ph-metr). Ogólnie mówiąc odpowiednią ilość karuku dodaje się do odpowiedniej ilość czystej, zimnej wody, zakwasza się tą wodę do PH 2,5-3, następnie trzeba dobrze wymieszać i trzymać ten płyn w lodówce przez okres 2-3 dni, od czasu do czasu może mieszać. Tak przygotowany karuk można zadać do schłodzonej brzeczki, najlepiej takiej 1-2°C. W 24h efekt powinnień być już widoczny. 
  6. Smutny
    darnok267 przyznał(a) reputację dla dirk gently w Grodziskie fermentuje - kiedy klarować karukiem?   
    Nie zapomnij postawić kalendarza obok fermentora, żeby drożdże wiedziały do kiedy się muszą wyrobić.
  7. Smutny
    darnok267 przyznał(a) reputację dla mc007 w Grodziskie fermentuje - kiedy klarować karukiem?   
    Jak mają dostęp do światła dziennego, to sobie zliczą doby przecież
  8. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Lodzermensch w Fermentum Mobile - FM21 Odkrycie sezonu   
    To nie chmiel ukryl wodnistosc tylko gliceryna produkowana przez drozdze.
    Mimo faktycznego glebokiego odfermentowania gliceryna zwieksza uczucie pelni w piwie.
    Rozne szczepy drozdzy produkuja rozne ilosci tego zwiazku. Szczepy saisonowe sa zazwyczaj tymi, ktore produkuja go wiecej niz inne i schodzac nawet do 0,5-1,5 blg nie sa wodniste a przyjemnie rzeskie.
  9. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla leszcz007 w Obsługa systemu Cornelius keg   
    Mała uwaga do osób korzystających z system Cornelisu.
     
    Proszę uważać na złączki OUT (te czarne) nie można ich czyścić silnymi zasadami (NaOH) nie przechodzą takiej próby.
     
    Po dłuższym czasie (i jednej infekcji w kegu) postanowiłem wszystko przeczyścić NaOH. Do kega nasypałem NaOH i zalałem gorącą wodą, podpiąłem linię wyszynku (raz z kranem) i zostawiłem. Pozostały sprzęt (złączki IN, drugą złączkę OUT, węże, kran) także wsadziłem do roztworu NaOH. Wchodzę do kuchni, a tam kałuża...... złączka OUT na kegu się rozszczelniła, poniżej efekty czyszczenia.
     

     
    cała reszta sprzętu przetrwała, łącznie z szarymi złączkami IN
  10. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla zgoda w Obsługa systemu Cornelius keg   
    To się może nie udać. Mało który keg jest na tyle szczelny po zamknięciu, żeby CO2 wyprodukowane przez drożdże nie uciekło. Dlatego lepiej po nalaniu piwa z surowcem do refermentacji zaryglować go jednym strzałem CO2.
  11. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Shooter w Obsługa systemu Cornelius keg   
    Nie ma tu mowy o pomyłce.
    Maksymalne ciśnienie próbne dla butli CO2 w zależności od butli wynosi 190-225 bar.
    Butle są nabijane pod ciśnieniem w granicach 10 bar, im większe ciśnienie tym szybciej się nabija.
    CO2 w butli jest w postaci płynnej, tak jak w gaśnicach śniegowych, różnica polega na sposobie jego pobierania, gaśnice śniegowe mają rurkę pobierającą z dna, aby wyrzucać ciekły dwutlenek, który po rozprężeniu da śnieg, a butle do celów spożywczych i migomatów mają inny typ zaworu (z większą średnicą wylotową) i nie mają rurki, pobierając gazową postać CO2. Podanie na reduktor płynnego CO2 powoduje jego zamarzanie i w końcu uszkodzenie.
    Butle wystarczy trzymać w zacienionym miejscu, lub okryte - zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, mogących spowodować jej nagrzanie i wzrost ciśnienia wewnętrznego. W sprawnej butli, regularnie poddawanej przeglądom i badaniom dozoru technicznego (zbiornik butli CO2 jest zbiornikiem ciśnieniowym i podlega badaniom dozoru co 10 lat), nie istnieje żadne ryzyko eksploatacji, nawet jeśli by miało miejsce nagrzanie butli i wzrost ciśnienia, to na zaworze jest (bo zawór do butli CO2 musi mieć) zawór bezpieczeństwa, który opróżni nam zbiornik, zanim osiągniemy ciśnienie niebezpieczne. Wraz ze wzrostem temperatury ciśnienie (w temp. 20 st.C ok. 58bar) wzrasta do ok 70bar przy 30st.C, powyżej zwykle wyrzuca zawór bezpieczeństwa ustawiony najczęściej na 150-200bar czasami nawet 300.
    Należy jeszcze dodać, żeby butle z wszelkimi gazami zabezpieczać przed przewróceniem. Przewrócenie butli może spowodować utrącenie zaworu, a gaz wydobywający się z niej w sposób niekontrolowany zamienia butlę i odtrącony zawór w pociski o napędzie odrzutowym.
  12. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Undeath w Suche drożdze do Saisona, Safbrew BE-256 (Abbaye)?   
    Zasyp klasyczny amerykański - czyli wpieprz wszystko w dużych ilościach do gara - najlepiej po 1 kg karmelu, następnie nachmiel to tak by goryczka i aromat przykryło wszystko i najlepiej 2 kg chmielu na cichą. Co tam drożdże co tam receptura freestyle jak na hameryke przystało!!!
     
    A tak na serio w Saisonie 98% robią drożdże i prawidłowa fermentacja, a klasyczny przepis na Saisona to Pilz/pale ale plus słód pszeniczny i jakiś abbey albo karmele   Masz tu przepis, który w zeszłym roku wygrał w Poznaniu w Saisonie http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page-61?do=findComment&comment=366767
  13. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla moria w Klonowanie piw - wykaz receptur z magazynu BYO   
    Zrobiłam dla siebie wykaz receptur na klony piw z magazynu BYO, obejmuje lata 2006-2013 wraz z odnośnikiem, w którym magazynie można znaleźć daną recepturę. Wrzucam i dla Was Dodaję poniżej osobno spis receptur z wydania specjalnego BYO z 2006 r: 150 Classic Clone Recipes
     
     
    Magazyny BYO 2006-2013:
     
    21st Amendment Bitter American clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Abita Brewing Co.'s Andygator Doppelbock clone BYO 2012 Vol 18-06 October
    AieSmith Old Numbskull clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Allagash Trippel clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
    Allies Win the War clone BYO 2012 Vol 18-05 September
    Amherst Brewing’s Anniversary Ale clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Anderson Valley Barney Flats Oatmeal Stout clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Anderson Valley Summer Solstice Cerveza Crema clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Archer's Golden Bitter clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Avery The Kaiser Imperial Oktoberfest clone BYO 2006 Vol 12-08 December
    Baird Brewing Belgian Strong Pale Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Ballantine IPA clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
    Ballantine XXX (original recipe) clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
    Barley Brewing's Blurry Bike IPA clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    Bass & Cos Pale Ale clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
    Bateman 's XXXB Bitter clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Bend Brewing’s Hophead Imperial IPA clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Big Sky Moose Drool Ale clone BYO 2010 Vol 16-05 September
    Big Sky Moose Drool Brown Ale clone BYO 2011 Vol 17-07 November
    Big Sky Moose Drool clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Bison Brewing's Honey Basil Ale clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
    Bison Organic Chocolate Stout clone BYO 2008 Vol 14-06 October
    Black Diamond Brewing's Winter Ale clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
    Blue Dot Double India Pale Ale clone BYO 2008 Vol 14-06 October
    Boulder Singletrack Copper Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    Boulevard Brewing Co Nutcracker Ale clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Brasserie a Vapeur's Saison de Pipaix clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Brewdog Hardcore IPA clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
    Brewdog Punk IPA clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
    Brewdog Rip Tide Imperial Stout clone BYO 2010 Vol 16-01 Jan-Feb
    Brooklyn Local . 2 clone BYO 2011 Vol 17-08 December
    Brooklyn Monster Ale clone BYO 2011 Vol 17-08 December
    Brooklyn Sorachi Ace clone BYO 2011 Vol 17-08 December
    Brooklyn Summer Ale clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Broughton Black Douglas clone BYO 2007 Vol 13-07 November
    Butte Creek Organic Pilsner clone BYO 2008 Vol 14-06 October
    C.H. Evans Brewing Co.'s Kick Ass Brown Ale clone BYO 2012 Vol 18-05 September
    Carolina Brewing Co. Imperial Stout clone BYO 2010 Vol 16-05 September
    Cashmere Brewing Company Bulldog Amber clone BYO 2006 Vol 12-06 October
    Coach House Post Horn Premium Ale clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Coopers Sparkling Ale clone BYO 2009 Vol 15-02 Mar-Apr
    Dark Horse Thirsty Trout Porter clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
    Dark Winter Saison clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
    Dave's BrewFarm Matacabras Ale clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
    De Dolle Export Stout clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
    Deschutes Green Lake Organic Pale Ale clone BYO 2008 Vol 14-06 October
    Deschutes Hop Trip Fresh Hop Beer clone BYO 2013 Vol 19-04 Jul-Aug
    Dicks Bottleworks IPA clone BYO 2006 Vol 12-01 Jan-Feb
    Dick's Brewing Co. Danger Ale clone BYO 2011 Vol 17-05 September
    Dogfish Head 60–Min IPA clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
    Dogfish Head’s Chateau Jiahu clone BYO 2007 Vol 13-07 November
    Dogfish Head’s Midas Touch clone BYO 2007 Vol 13-07 November
    Dogfish Head’s Shelter Pale Ale clone BYO 2007 Vol 13-04 Jul-Aug
    El Camino (Un)Real Black Ale clone BYO 2012 Vol 18-05 September
    Elk Grove Brewery’s Otis Alt clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Elysian The Wise clone BYO 2010 Vol 16-05 September
    Empire Brewing Company American Strong Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Epic Brewing Company Imperial Red Ale clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
    Erie Brewing’s Drake’s Crude clone BYO 2007 Vol 13-08 December
    Ettaler Curator Doppelbock clone BYO 2008 Vol 14-05 September
    Faust Schwarzviertler clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
    Firestone Walker 'Lil Opal clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Fish Tale Trout Stout clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
    Flossmor Station Brewing’s Black Wolf Schwarzbier clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Flying Dog Gonzo Imperial Porter clone BYO 2006 Vol 12-08 December
    Founder Brewing Company's Breakfast Stout clone BYO 2009 Vol 15-01 Jan-Feb
    Fred's Black Lager clone BYO 2008 Vol 14-06 October
    Fuller's ESB clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
    Fuller's London Porter clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
    Fuller's London Porter clone BYO 2009 Vol 15-01 Jan-Feb
    Fullers London Porter clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
    Fuller's London Pride clone BYO 2011 Vol 17-02 Mar-Apr
    Glacier Brew House's Imperial Blonde Ale clone BYO 2012 Vol 18-04 Jul-Aug
    Goose Island Summertime Koelsch clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Great Basin Brewing’s Smoke River Rauchbier clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Great Divide Brewing’s Old Ruffian balery Wine clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Great Divide Yeti Imperial Stout clone BYO 2006 Vol 12-08 December
    Great Lake Brewing's Edmund Fitzgerald Porter clone BYO 2009 Vol 15-08 December
    Haand Norwegian Wood clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
    Haand Norwegian Wood clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
    Hardy's and Hanson's Kimberly Classic clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Harpoon English-Style Old Ale clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
    Harpoon Summer Beer clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Heine Brothers Coffee Stout clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Hitachino Nest Sweet Stout clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
    Holden's Black Country Bitter clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Hook Norton Double Stout clone BYO 2009 Vol 15-01 Jan-Feb
    Ice Harbor Runaway Red Ale clone BYO 2009 Vol 15-02 Mar-Apr
    Ithaca Brewing Co IPAbbey clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
    Jack and Ken's Ale clone BYO 2012 Vol 18-05 September
    Jolly Pumpkin La Roja blone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
    Karmaleit clone (Belgian Triple) BYO 2008 Vol 14-05 September
    Kissmeyer Baltic Porter clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
    Laht Neppur's American Hefeweizen clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Left Hand Twin Sisters Double IPA clone BYO 2006 Vol 12-08 December
    Leviathan Russian Imperial Stout clone BYO 2010 Vol 16-06 October
    Long Trail Double Bag Alt clone BYO 2008 Vol 14-07 November
    Lost Abbey Devotion clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
    M. T. Head Brewing Company's Bonehead Brown Ale clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Magic Hat Hocus Pocus clone BYO 2009 Vol 15-04 Jul-Aug
    Mauldron's Black Adder clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Mayflower IPA clone BYO 2013 Vol 19-03 May-Jun
    McKenzie's Saison Vautour clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
    Megalodon Imperial IPA clone BYO 2010 Vol 16-06 October
    Merriman Old Fart clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Midnight Sun Arctic Devil clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Midnight Sun Brewing’s Full Curl Scotch Ale clone BYO 2007 Vol 13-02 Mar-Apr
    Mikkeller Beer Geek Breakfast clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
    Millstream Brewing Co's Schild Brau Amber clone BYO 2010 Vol 16-06 October
    Mole's Brew 97 clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    More Brown than Black IPA clone BYO 2012 Vol 18-05 September
    Mt. Stasha's Abner Weed Amber Ale clone BYO 2008 Vol 14-05 September
    N0gne 0 Imperial Brown Ale clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
    Narke Tanngnjost & Tanngrisnir clone BYO 2011 Vol 17-04 Jul-Aug
    Narke Tanngnjost and Tanngrisnir clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
    New Albion Ale clone BYO 2013 Vol 19-01 Jan-Feb
    New Belgium 1554 clone BYO 2010 Vol 16-08 December
    New Belgium Abbey clone BYO 2010 Vol 16-08 December
    New Belgium Fat Tire clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    New Belgium Fat Tire clone BYO 2010 Vol 16-08 December
    New Belgium La Folie clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
    New Belgium Ranger IPA clone BYO 2010 Vol 16-08 December
    New Belgium Trippel clone BYO 2010 Vol 16-08 December
    New Holland Dragon's Milk clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
    Newcastle Brown Ale clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
    Ninkasi Brewing Company's Racin' Mason Irish Red Ale clone BYO 2011 Vol 17-01 Jan-Feb
    Oakhill Yeoman Ale clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Oakshire Brewing Co. O'Dark:30 clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
    Occidental Brewing Co. 's Dunkel Lager clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Oceanside Ale Works American Strong Ale clone. BYO 2012 Vol 18-08 December
    Odell Cutthroat Porter clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
    Odell Double Pilsner clone BYO 2006 Vol 12-08 December
    Old Style Ught clone BYO 2012 Vol 18-04 Jul-Aug
    Olde Burnside Brewing's Ten Penny Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    Ommegang Witte clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
    Oskar Blues Old Chub Scotch Ale clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Pecan Street Brewing CO. 's County Jail Pale Ale clone BYO 2012 Vol 18-03 May-Jun
    Pelican Stormwatcher's Winterfest clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Phillip's Brewing's Burleywine clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Pike Tandem Double Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    Punctured by Corpses Undead Porter clone BYO 2012 Vol 18-07 November
    Real Ale Brewing Co's Brewhouse Brown Ale clone BYO 2006 Vol 12-07 November
    Red Car Brewing’s Two Rail Pale Ale clone BYO 2007 Vol 13-03 May-Jun
    Red Lodge Ale’s Glacier Ale clone BYO 2007 Vol 13-07 November
    Red Rock Brewing Co Pacome blonde clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
    Rogue Dead Guy Ale clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Rogue Shakespeare Stout clone BYO 2011 Vol 17-03 May-Jun
    Rogue Shakespeare Stout clone BYO 2007 Vol 13-08 December
    Rudgate Viking clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Russian River Temptation clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
    Rusty Truck Brewing Co.'s Fender Bender Amber Ale clone BYO 2013 Vol 19-02 Mar-Apr
    Saint Arnold Summer Pils clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
    Salmon Creek Brewing’s Brother Larry’s Belgian clone BYO 2007 Vol 13-01 Jan-Feb
    SanTan Epicenter Ale clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Sasquatch Brewing Co.'s Oregon Session Ale Clone BYO 2013 Vol 19-04 Jul-Aug
    Schneider Aventinus clone BYO 2008 Vol 14-05 September
    Sea Dog Blue Paw Wheat Ale clone BYO 2006 Vol 12-04 Jul-Aug
    Secession Black IPA clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Selin's Grove Brewing's Shade Mountain Stout clone BYO 2010 Vol 16-08 December
    Short's Brew ing Company's The Magician clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
    Sierra Nevada Bigfoot Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Sierra Nevada Bigfoot clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Sierra Nevada Celebration clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Sierra Nevada Ovila Quad clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Sierra Nevada Pale Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Sierra Nevada Ruthless Rye IPA clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Sierra Nevada Torpedo Extra IPA clone BYO 2009 Vol 15-05 September
    Sierra Nevada’s Stout clone BYO 2007 Vol 13-07 November
    Ska Brewing Co. Kingpin Double Red clone BYO 2010 Vol 16-05 September
    Ska Brewing’s Pin Stripe Red Ale clone BYO 2007 Vol 13-05 September
    Slipstream Cream Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    Smuttynose Brewing Co. 's Noonan (Black IPA) clone BYO 2012 Vol 18-01 Jan-Feb
    Snake River Brewing 01 ' Stinky's Strong Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Snake River Brewing Co. See You In Helles clone BYO 2006 Vol 12-05 September
    Southern Tier Brewing Co. 's Creme Brulee Milk Stout clone BYO 2011 Vol 17-08 December
    Speedway Brewing Company's Speedy Kiwi clone BYO 2008 Vol 14-03 May-Jun
    Squatters Full Suspension Pale Ale clone BYO 2010 Vol 16-02 Mar-Apr
    St. Bernardus Abt 12 clone BYO 2008 Vol 14-05 September
    St. Peter's Organic Best Bitter clone BYO 2008 Vol 14-06 October
    Stewart's Brewing Co. McBride's Strong Ale clone BYO 2012 Vol 18-08 December
    Stone 12 clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Stone Darth Porter clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
    Stone IPA clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Stone Pale Ale clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Stone Ruination IPA clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Stone Russian Imperial Stout clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Stone Smoked Porter clone BYO 2008 Vol 14-08 December
    Summit Extra Pale Ale clone BYO 2009 Vol 15-03 May-Jun
    Surly Bitter Brewer clone BYO 2012 Vol 18-02 Mar-Apr
    Surly Brewing Company 's Furious clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Sweet Water Tavern Giddyup Stout clone BYO 2006 Vol 12-08 December
    Timothy Taylor Best Bitter clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Traquair House Ale clone BYO 2008 Vol 14-02 Mar-Apr
    Triple Rock Brewery Dragon's Milk Brown Ale clone BYO 2009 Vol 15-05 September
    Troegs Nugget NE)ctar Ale clone. BYO 2011 Vol 17-06 October
    Trout River Rainbow Red Ale clone BYO 2006 Vol 12-02 Mar-Apr
    Turmoil Cascadian Dark Ale clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Two Brother Domain DuPage clone BYO 2008 Vol 14-04 Jul-Aug
    Two Brothers Brewing Co's Domaine DuPage clone BYO 2010 Vol 16-05 September
    Upstream Grand Cru clone BYO 2008 Vol 14-01 Jan-Feb
    Victory Brewing Co. Storm King Imperial Stout clone. BYO 2012 Vol 18-08 December
    W -10 Pitch Black IPA clone BYO 2010 Vol 16-04 Jul-Aug
    Weeping Radish Black Radish Lager clone BYO 2009 Vol 15-06 October
    Weimar Weisse clone BYO 2007 Vol 13-06 October
    Weyerbacher Fifteen clone BYO 2010 Vol 16-05 September
    Wolaver's Alta Gracia Coffee Porter clone BYO 2010 Vol 16-03 May-Jun
    Wynkoop Pattys Chili Beer clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
    Wynkoop's Tut's Royal Gold clone BYO 2010 Vol 16-07 November
    Youngs Double Chocolate Stout clone BYO 2006 Vol 12-03 May-Jun
     
     
     
     
    BYO 150 Classic Clone Recipes - 2006 (pogrubione są nazwy browarów):
     
    ABITA BREWING CO. Turbodog
    ALASKAN BREWING CO.
    Alaskan Amber
    Alaskan Smoked Porter
    ALESMITH BREWING CO. AleSmith IPA
    ALLGAUER BRAUHAUS AG Oberdorfer Weissbier
    ANCHOR BREWING CO. Anchor Steam
    AVERY BREWING CO.
    New World Porter
    Old Jubilation Ale
    BASS P.L.C. Bass & Co.'s Pale Ale
    BEAMISH & CRAWFORD P.L.C . Beamish Genuine Irish Stout
    BEAR REPUBLIC BREWING CO.
    Hop Rod Rye
    Racer 5 .
    BELL'S BREWERY INC.
    Bell 's Best Brown Ale
    Two Hearted Ale
    BIG HOLE BREWING CO. Wisdom Cream Ale
    BIG ROCK BREWERY Warthog Cream Ale
    BIG SKY BREWING CO.
    Slow Elk Oatmeal Stout
    Powder Hound Winter Ale
    BITBURGER BREWERY Bitburger Premium
    BJ'S RESTAURANT & BREWERY
    BJ's Grand Cru
    BJ's Millenium Ale
    BOSTON BEER CO. Sam Adams Winter Brew
    BRASSERIE D'ORVAL Orval Trappist Ale
    BRAUEREI AYING Ayinger Celebrator
    BRECKENRIDGE BREWERY
    Avalanche Ale
    Breckenridge Christmas Ale
    BREWERY OMMEGANG
    Hennepin
    Ommegang Abbey Ale
    BRIDGEPORT BREWING CO. BridgePort Porter
    BROUWERIJ BOSTEELS DeuS
    BROUWERIJ DUVEL MOORTGAT Duvel
    BROUWERIJ WESTMALLE Westmalle Tripel
    BRURM@ BAR
    BAR Pale Ale
    Raven Hair Beauty
    BUTTE CREEK BREWING CO. Butte Creek Winter Ale
    CAMBRIDGE BREWING CO. Cambridge Amber Ale
    CAPITAL BREWERY CO. Capital Brown Ale
    CAROLINA BEER CO. Cottonwood Frostbite
    CLEARWATER BREWERY Clearwater Light
    COOPERS BREWERY LTD. Coopers Sparkling Ale
    CRAIGMILL BREWERY Fraoch Heather Ale
    CREEMORE SPRINGS BREWERY Creemore Springs Premium Lager
    CROOKED RIVER BREWING CO. Crooked River ESB
    DARK HORSE BREWING CO. Thirsty Trout Porter
    DESCHUTES BREWERY
    Black Butte Porter
    Mirror Pond Pale Ale
    DICK'S BREWING CO. Bottleworks IPA
    DOGFISH HEAD CRAFT BREWERY
    60-min IPA
    90-min IPA
    Indian Brown Ale
    Midas Touch
    FISH BREWING CO. Fish Tale Trout Stout
    FLYING DOG BREWERY Tire Biter Golden Ale
    FLYING FISH BREWERY Farmhouse Summer Ale
    FREDERICKSBURG BREWING CO. Fredericksburg Porter
    FULL SAIL BREWING CO.
    Full Sail Amber Ale
    Full Sail Wassail
    FULLER, SMITH & TURNER P.L.C.
    Fuller's ESB
    Fuller's London Porter
    GRAND TETON BREWING CO. Bitch Creek ESB
    GUINNESS & CO.
    Guinness Draught
    Guinness Foreign Extra Stout
    HAINES BREWING CO. Lookout Stout
    HARPOON BREWERY
    Harpoon IPA
    Winter Warmer
    HEINEKEN BROUWERIJEN Heineken
    HIGHLAND BREWING CO.
    Gaelic Ale
    Highland Heather Ale
    LA CONNER BREWING CO. La Conner Pilsner
    LABATT BREWING CO. Labat! Blue
    LAGUNITAS BREWING CO.
    Cappuccino Stout
    Lagunitas IPA
    LAKE PLACID PUB & BREWERY Ubu Ale
    LAKEFRONT BREWERY Eastside Dark
    MAC & JACK'S BREWERY African Amber
    MAGIC HAT BREWING CO.
    #9
    Feast of Fools
    MARKET STREET BREWERY & PUBLIC HOUSE Vanilla Creme Ale
    MENDOCINO BREWING CO. Red Tail Ale
    MINNEAPOLIS TOWN HALL BREWERY Hope and King Scotch Ale
    MURPHY BREWERY LTD. Murphy's Pub Draught
    NEW BELGIUM BREWING CO.
    Fat Tire Amber Ale
    La Folie
    Saison Belgian Style
    Farmhouse Ale
    NORTH COAST BREWING CO.
    Acme IPA
    Blue Star Wheat Beer
    Old Rasputin Imperial Stout
    O'FALLON BREWERY Cherry Chocolate Beer
    ODELL BREWING CO.
    Cutthroat Porter
    Easy Street Wheat
    OLD DOMINION BREWING CO. Oak Barrel Stout
    OTTER CREEK BREWING CO.
    Mud Bock Spring Ale
    Otter Creek Pale Ale
    PACIFIC COAST BREWING CO. Blue Whale Ale
    PAPER CITY BREWERY Winter Palace Wee Heavy
    PAULANER BRAUEREI GMBH & CO. KG Paulaner Hefe-Weizen
    PIZZA PORT BREWING CO. Mo' Betta Bretta
    PLZENKY PRAZDROJ Pilsner Urquell
    PYRAMID BREWERIES INC. Snow Cap Ale
    RAM BIG HORN BREWING CO. Total Disorder Porter
    REDHOOK ALE BREWERY
    Double Black Stout
    Redhook ESB
    Winterhook
    ROCKY RIVER BREWING CO. Chocolate Jitters
    ROCKYARD BREWING CO. Double Eagle Ale
    ROGUE ALES
    Hazelnut Brown Nectar
    Imperial IPA (I' PA)
    St. Rogue Red Ale
    RUSSIAN RIVER BREWING CO.
    Pliny the Elder
    Sanctification
    SAINT ARNOLD BREWING CO.
    Elissa IPA
    Saint Arnold Christmas Ale
    Saint Arnold Summer Pils .
    SAMUEL SMITH OLD BREWERY Samuel Smith's India Ale
    SAND CREEK BREWING CO. Oscar's Chocolate Oatmeal Stout
    SCHLOSS EGGENBERGER Samichlaus
    SCOTTISH & NEWCASTLE P.L.C
    John Courage Amber
    Newcastle Brown Ale
    SHIPYARD BREWING CO. Shipyard Export Ale
    SIERRA NEVADA BREWING CO.
    Celebration Ale
    Sierra Nevada Pale Ale
    SIN CITY BREWERY Sin City Amber .
    SPOETZEL BREWERY Shiner Bock
    SPRECHER BREWING CO. Sprecher Special Amber Lager
    SPRINGFIELD BREWING CO. Mueller Wheat
    SQUATTERS PUB BREWERY Full Suspension Pale Ale
    STEELHEAD BREWING CO. Wee Heavy Scotch Ale
    STONE BREWING CO. Ruination IPA
    SUDWERK RESTAURANT & BREWERY Sudwerk HUbsch Marzen
    SUMMIT BREWING CO. Summit Winter Ale
    T&R THEAKSTON LTD Old Peculier
    TABLEROCK BREWPUB & GRILL TableRock Nut Brown Ale
    TERRAPIN BEER CO. Terrapin Rye Pale Ale
    THE CAROLINA BREWING CO. Carolina Nut Brown Ale
    THE PORTSMOUTH BREWERY Navish's Oatmeal Stout
    THIRSTY DOG BREWING CO. Old Leghumper Porter
    THREE FLOYD'S BREWING CO.
    Alpha King Pale Ale
    Dreadnaught
    TOMMYKNOCKER BREWERY Imperial Nut Brown
    TRAQUAIR HOUSE BREWERY Traquair House Ale
    TROEGS BREWING CO. Troegs Hopback Amber Ale
    TROUT RIVER BREWING CO. Rainbow Red Ale
    VERMONT PUB & BREWERY Vermont Smoked Porter
    WARSTEINER BRAUEREI Warsteiner Premium Varum
    WIDMER BROTHERS BREWING CO.
    Hop Jack Pale Ale
    Snowplow Milk Stout
    WOLVERHAMPTON & DUDLEY BREWERIES Banks's Mild Ale
    YOUNG & CO.'S BREWERY P.L.C.
    Young's Double Chocolate Stout
    Young's Special London Ale
    YUKON BREWING CO. Arctic Red
  14. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla GB... w Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej   
    Co ma wspólnego CO2 z żelatyną? Te powyżej odp powinny odfrunąć do innego wątku np "nie nagazowało się"
  15. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla bart3q w Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej   
    Trochę kwestia w liczbach jest.
    Nam chodzi o to czy jest to zauważalne, i o ile trzeba dać mniej cukru do refermentacji piwa, które skończyło fermentację i zostało schłodzone. Jeśli jest to kilkanaście/kilkadziesiąt gram to ok, ale jeśli to 1-2% cukru mniej to bardzo fajnie że takie zjawisko zachodzi, ale przy uwzględnianiu stopnia nagazowania można je olać.
  16. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Mrzon w Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej   
    Podnieta będzie jak Tomek temat zamknie lub posprząta. Jeszcze trochu i większość tematów będzie do zamknięcia. Jake chcesz pisać na ten temat to Proszę załóż nowy powiadom wszystkich zainteresowanych i piszcie sobie o bulkaniu przenikaniu i hu.j wie jeszcze o czym, a tak to Scoobiemu zaraz zamkniecie wątek.
    Pzdr
  17. Dzięki!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla mimazy w Pierwsze zacieranie, intrygujący problem...   
    no raczej
    jedyne co mogłoby się przydarzyć to przekroczenie 78-80°C kiedy skrobia kleikuje się (zmienia w krochmal) i będzie stanowić trwałą mętną lub opalizującą zawiesinę, w każdym innym wypadku opadnie na dno. Oczywiście dokona się to podczas gotowania z chmieleniem, ale dobrze przeprowadzona filtracja zapobiegnie temu Zawsze śladowe ilości skrobi pozostają w zakamarkach łuski.
  18. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Jasiu w Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
    Ja tam tylko płuczę po spożyciu i przed rozlewem wsypuję trochę Oxi i zalewam gorącą wodą z kranu, bez problemu od kilkudziesięciu warek na tych samych butelkach.
  19. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Undeath w Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.   
    Temperatura nie ma wpływu na działanie i skuteczność. Minimalny kontakt to 30 minut. Trzymam czasem kilka dni w wiadrze, żeby nie wylewać świeżego roztworu do kibla tylko umyć nim kilka fermentorów.
  20. Haha
    darnok267 przyznał(a) reputację dla PawelH w Dodałem drożdże do brzeczki o 30 stopniach ...   
    @eattek, totalnie zawaliłeś etap prawidłowego przygotowania brzeczki do fermentacji niestety wiem, co mówię bo pierwsze dwa swoje piwa dokładnie zawaliłem w ten sam sposób. Wyższe alkohole zwalały mnie z nóg. Oba piwa poszły w kanał. Byłem kompletnie zniechęcony do kolejnego warzenia. Poczytałem jednak więcej na temat fermentacji, drożdży etc. i kolejne warki były zdecydowanie lepsze.
     
    Pamiętaj zawsze o tym by:
    1. Uwadniać suche drożdże - czytaj instrukcje na drożdżach jak to robić! W czym problem by uwodnić drożdże w odpowiednim momencie?
    2. Zadawaj drożdże w dolnym zakresie dopuszczalnej temperatury fermentacji. Jeśli w instrukcji drożdży jest napisane 18stC do musisz chłodzić brzeczkę do tej temperatury. Ostatnio sam zawaliłem ten etap ponieważ nie mam chłodzenia a od zakończenia warzenia do zdania drożdży minęło już prawie 24 godziny. Groźba infekcji była spora. Za poradami kolegów dolałem zimnej wody do fermentorów (mogłem sobie na to pozwolić bo miałem zbyt wysokie blg). Do jednego z fermentorów poleciały nawet kostki lodu. Efekt udało się obniżyć temperaturę brzeczki z 24stC do 19stC. Ze spokojnym sumieniem mogłem zadać drożdże
    3. Napowietrzaj brzeczkę! Metod jest mnóstwo i nawet bez specjalnych narzędzi można to zrobić całkiem dobrze.
     
    Uwierz mi to co będzie się działo później możesz już tylko kontrolować - mierzyć blg, kontrolować temperaturę fermentacji etc. Jednak do etapu zadania drożdży naprawdę bardzo dużo zależy od Ciebie. Narazie zawaliłeś, ale nie jedna warka jeszcze przed Tobą
  21. Dzięki!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Makaron w Danstar Windsor   
    Tak samo jak w przypadku drożdży Nottingham nie przetłumacze części nas naj mniej interesujące. Jeśli jednak ktoś będzie się upierał nad tym tłumaczeniem to je kiedyś tam zrobie
     
    Kawałek ze strony http://www.danstaryeast.com/windsor.html
     
    Piwowarzy, którzy chcą uzyskać autentyczne angielskie ale powinien wybrać drożdże Danstar Windsor aby uwydatnić odpowiedni charakter w ich piwach.
     
    Windsor jest prawdziwych angielskim szczepem drożdży, które produkuje piwo, które jest estrowy zarówno w smaku jak i w zapachu, wraz z lekkim świerzym drożdżowym smakiem. Piwo stworzone na drożdżach Windsor są przeważnie określane jako treściwe, owocowe angielskie ale. Piwowarzy wybierają Windsor`y by wytworzyć od pale ale do portera z umiarkowanym poziomem alkoholu i charakterystykami smaku i aromatu, które cechują najlepsze tradycyjne ale.
     
    W zależności od kompozycji receptury, Windsor przedstawiają umiarkowane odfermentowanie, co powoduje relatywnie wysoką gęstość. Zalecana temperatura fermentacji waha się od 17° do 21°C.
     
    Właściwości
    1.Szybki start fermentacji, która może być skończona w ciągu 3 dni (powyżej 17°C)
    2. Umiarkowane odfermentowanie, które pozostawi relatywnie wysoką gęstość.
    3. Wskaźnik fermentacji, czas fermentacji i stopień odfermentowania zależy od gęstości zaszczpienia, obchodzenia się z drożdżami, temperatury fermentacji i jakości odżywczej brzeczki.
    4. Nie flokulacyjny szczep, ale trochę opadania może być wzmożone poprzez schłodzenie i użycie środków klarujących i karuku.
    5. Aromat jest estrowy zarówno w smaku i zapachu i przeważnie piwo jest określane jako treściwe, owocowe brytyjskie ale. Jeśli drożdże są prawidłowo użyte nie produkują odoru. Drożdże Windsor zyskały szerokie zastosowanie przy produkcji pełnych w smaku bitterów, stoutów, weizen i hefe weizen.
    6. Najlepiej użyć w tradycyjnej temperaturze fermentacji ale po uwodnieniu w zalecany sposób drożdży.
  22. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla anmar w Słodownia Optima   
    Jesteśmy po pierwszych zakupach (po zmianach) w sklepie internetowym (http://www.optimaslodownia.pl/) Słodowni Pneumatycznej Optima z Poznania.
    Zmiany: jak na razie wiele plusów dodatnich
    Szybka dostawa, zamówienie w poniedziałek,  dziś (czwartek) przed 9.00 dostarczono przesyłkę. Zamawialiśmy drobne ilości słodów, przyszły popakowane po 5 kg w eleganckie papierowe torby ze stosownymi opisami. Korzystna cena za przesyłkę, nasza paczka ważyła 31 kg same słody - koszt 20 pln.wydaje nam się, że w tej cenie przyślą i większe paczki. Niestety brak wyraźnie opisanych kosztów dostawy   Płatności można dokonać np. za pomocą "przelewy24.pl" duże ułatwienie Jesteśmy bardzo zadowoleni.

  23. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla Jejski w Przechowywanie pustych butelek.   
    Każdy z nas myje butelkę po degustacji, ale większość szuka sposobu jak taką butelkę przechować czystą do następnego rozlewu. Przykrywanie transportera folią, zakładanie foli aluminiowej, czy jak gdzieś wyczytałem nakładanie obciętych z rękawiczek chirurgicznych paluszków są metodami albo nie skutecznymi, albo nie ekonomicznymi, lub czasochłonnymi. Jest metoda szybka i skuteczna na załatwienie problemu. Podczas mycia butelki należy umyć też zużyty kapsel i nacisnąć ręką na szyjkę. Tantiemy za pomysł proszę przelewać na konto kolegi Wena .
  24. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla rafiosso w Drożdżowa arytmetyka - zadawanie suchych, płynnych, startery itp.   
    Tak jak się zobowiązałem w wątku http://www.piwo.org/forum/t3677-%22Drozdzowa-Biblia%22-dla-piwowarow.html postanowiłem się podzielić wrażeniami z książki White'a i Zainasheffa "Yeast: The Practical Guide to Beer Fermentation". Postanowiłem stworzyć mały poradnik dla początkujących piwowarów, żeby im trochę rozjaśnić w głowie i odpowiedzieć na pytania typu: robić starter czy nie?, jeśli tak to jaki?, dzielić drożdże suche, czy nie?, rehydratyzować, czy od razu do brzeczki? itp.
    Generalnie jestem pod dużym wrażeniem wiedzy autorów i cieszę się, że mamy w końcu książkę dla praktyków. Ale do rzeczy: najważniejsza myśl (dla mnie na miarę objawienia ) jest następująca:
     
    Najważniejszy proces w piwowarstwie to fermentacja, a dla zdrowej fermentacji najistotniejsza jest właściwa ilość zadanych drożdży (pitching rate).
     
    O ile pierwsza część zdania jest znana na naszym forum i przewijała się w postach doświadczonych kolegów, to druga część była traktowana po macoszemu (albo to tylko takie moje wrażenie). Autorzy książki wyraźnie to podkreślają i podają sposoby na uzyskanie spójnych wyników fermentacji z warki na warkę.
     
    Generalnie nie odkryję Ameryki, jeżeli przypomnę ogólny wzór na ilość zadawanych drożdży do brzeczki:
    Liczba komórek = (1 miliard) * (liczba litrów brzeczki) * (gęstość brzeczki w Blg)
    Ponadto dla piw górnej fermentacji możemy tę liczbę pomnożyć przez 0,75; dla dolniaków mnożymy razy 1,5.
     
    Przećwiczmy to w praktyce:
    Przykład 1:
    Planujemy lekkie ale: 20litrów/10Blg
    Liczba komórek = 1 miliard * 20 * 10* 0,75= 150 miliardów
     
    Przykład 2:
    Warzymy typowego pilsa: 20litrów/12Blg
    Liczba komórek = 1 miliard * 20 * 12 * 1,5= 360 miliardów
     
    Co z tego wynika? Musimy tu jeszcze uświadomić sobie ile komórek drożdży jest w saszetkach/fiolkach różnych producentów. Oto porównanie:
    Drożdze suche firmy Fermentis: ok 6mld/g, czyli ok. 70 miliardów w paczuszce
    Drożdze płynne Wyeast Propagator: ok. 25 miliardów w opakowaniu
    Drożdze płynne Wyeast Activator: ok. 100 miliardów w opakowaniu
    Drożdze płynne White Labs: ok. 100 miliardów w fiolce
     
    Widać z tego, że dla przykładu nr 1 musielibyśmy (bez przygotowywania startera) użyć np. 2 paczuszek drożdży suchych (co prawda jest to ok. 140, anie 150 miliardów, ale co tam) albo 1,5 fiolki drożdży White Labs (abstrahuję od tego co zrobimy z pozostałą połówką). W drugim przykładzie jest jeszcze gorzej: potrzebujemy 5 paczuszek suchych drożdży(!) albo ze 3 i pół Wyeasta Activatora ( tu z tą połówką można by ew. odpuścić )
     
    Oczywistym jest, że dopóki produkcja drożdży nie przeniesie się do ChRL (swoją drogą, że Oni jeszcze na to nie wpadli???) to żadnego z forumowiczów nie będzie stać na wywalanie takiej kasy na drożdże. I tu zaczynamy temat starterów, ale to za moment w następnym poście, bo pies chce na spacer.
  25. Super!
    darnok267 przyznał(a) reputację dla vettis w Budowa Kegeratora w Browarze Escarabojo   
    Ogólne podsumowanie:
    Chciałem zrobić zdjęcie, ale nie zdążyłem Keg jest pusty po 36h Dobry czas. Ogólnie jestem zadowolony bardzo, tylko szybciej się gdzieś rozchodzi piwo lane niż z butelek. Rozlew oceniam w skali od 1-10 na 8, więc spoko. Gazowałem Brown Ale przez 4 dni 2 bar w temp. 6°C Normalne, że po dłuższym nie użytkowaniu 2h-4h to co w kolumnie leciała piana, ale potem już piwo. Próbowałem się przerzucić z 8mm na 6 mm igielit i leciała sama piana bez możliwości regulacji, nic nie pomagało, więc wróciłem do dawnego rozwiązania. 2 metry węża typowo do piwa + długość kolumny czyli w sumie 2,3 metra długość linii przekrój 8 mm, rozlew przy 1,2 bara i tak przy tym zostanę. Jestem zadowolony, a to że mam w kuflu 3 cm pianę zamiast 2 cm po dłuższym nie używaniu mi jakoś nie przeszkadza Podkreślam, że największą zasługę za taki rozlew mogę przyznać dla "regulatora przepływu" w kranie. Istny bajer i bez niego byłoby ciężko
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.