Jump to content

andy1856

Members
 • Posts

  164
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Reputation Activity

 1. Thanks
  andy1856 reacted to Suchejroo in [Kwas] lactobacillus casei z kefiru albo jogurtu - da się ?   
  Póki nie zmierzysz pH to nie wiesz czy się zakwasza - a co do "ruszenia" to nie o to w zakwaszaniu chodzi. Jeśli rusza fermentacja to masz dzikie drożdże a nie kwaśną brzeczkę. Zakwaszanie to nie jest fermentacja drożdżami saccharomyces. Nie ma pojawiać się piana ani produkować CO2. Czasami może minimalnie obniżyć po 2 dobach ekstrakt, ale Ty masz juz po prostu fermentację. 
 2. Thanks
  andy1856 reacted to krzychoo in Wschodnie piwowarstwo   
  Rosja ma tylko tradycje w grabieżach, gwałtach i masowych mordach. Wszelkie know-how kupione lub częściej ukradzione. Oni nigdy niczego sami nie stworzyli. Tyle w temacie wschodniego piwowarstwa.
 3. Thanks
  andy1856 reacted to zasada in Grainfather w praktyce   
  A może w tym cytacie chodzi o konkretny kocioł,.który stoi u @Piotr Ba?
   Wtedy zdanie brzmialoby: "Jeszcze zadne piwo z mojego GF nigdzie nic nie wygrało" i byłoby to asekurujace uzupełnienie do wcześniejszego zaproszenia na wspólne warzenie.
  Mhm?
   
 4. Haha
  andy1856 got a reaction from tabacznik in Osad na dnie butelek   
  Ja przyjąłem inna strategię. Piję swoje piwo ze szklanki tylko i wyłącznie po to, żeby je wypić. Taki jakiś inny jestem.
 5. Like
  andy1856 got a reaction from x1d in IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
  W nomenklaturze piwowarskiej posługujemy się raczej wyrażeniem "aromat" chmielu, a nie "zapach".
  Jest chmiel aromatyczny, ale nie ma chmielu zapachowego.
   
  Zamiast "po zapachu i smaku chmielu" przetłumaczyłbym to jako "po aromacie i smaku chmielu" albo bardziej "po aromatach i smakach chmielu".
   
  Takie moje 3 gr.
   
   
 6. Thanks
  andy1856 reacted to lechu555 in Mocna PIPA   
  O ludu, jak ja znam ten ból z tą cholerną Zulą... Tak się cieszyłem, że w końcu jakiś chmiel się trafił co to o połowę taniej będzie można te aromaty wyciągnąć, a jeszcze ani razu Zula w żaden sposób nie dała kompletnie niczego w aromacie. Daję mu ostatnią szansę (trzecią), a jak nie podziała to na kompost wyrzucę precz. O Oktawii też zdania są strasznie podzielone na tym forum, jedni, że super chmiel, drudzy, że kompletnie zero aromatów. Piłem Kormorana Oktawię i Zulę - oba ZERO aromatu, ale może sposób przechowywania w Żabce nie jest wybitny. Tyle czasu szukam jakiegoś porządnego polskiego chmielu w stronę ameryki, ale chyba powoli kieruję się ku opinii, że po prostu polskie chmielarstwo jest do bani, a przynajmniej coś z powtarzalnością efektów polskich nowofalowych chmieli jest chyba nie tak. Albo na allegro sprzedają jakieś podróby.
 7. Haha
  andy1856 got a reaction from Mibor in Sklep Marxam Brewing- Kraków   
  Nie domyślasz się? Do gotowania chmielu. W moim systemie sie sprawdza. Stosuję od lat i chwalę sobie.
   
  Skonfundowanym kolegom przypomnę, że proszę sklep o uzasadnienie, skąd ta cena?
   
  Jak widać:
  https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/warzelnia/siateczka-do-gotowania-chmielu
  https://www.alepiwo.pl/?produkty/sprzet/warzelnia/siateczka-do-gotowania-chmielu.html
  https://homebrewing.pl/siateczka-do-gotowania-chmielu-p-651.html
   
  ceny na tak samo wyglądającą siateczkę mogą być diametralnie różne. A że cena siateczki w Marxam'ie (którego jestem klientem) jest najwyższa, chę się dowiedzieć z czego ona wynika Być może to jest jakaś inna siatka? Nie wiem i dlatego pytam.
 8. Confused
  andy1856 got a reaction from skazi in Sklep Marxam Brewing- Kraków   
  Proszę mnie przekonać do zakupu
  https://marxam.pl/akcesoria-woreczek-muslinowy-do-gotowania-chmielu,c436,p2397,pl.html
  za trochę ponad 1EUR/1 szt.
 9. Confused
  andy1856 got a reaction from Mibor in Sklep Marxam Brewing- Kraków   
  Proszę mnie przekonać do zakupu
  https://marxam.pl/akcesoria-woreczek-muslinowy-do-gotowania-chmielu,c436,p2397,pl.html
  za trochę ponad 1EUR/1 szt.
 10. Confused
  andy1856 got a reaction from Igorrodz in Niskoalkoholowe [prośba o porady]   
  Na pewno zmieniłbym drożdże:
   
  https://fermentis.com/en/product/safbrew-la-01/
  lub
  https://fermentum-mobile.pl/portfolio-item/fm56-wozem-jestem/
   
  Ich stopień odfermentowania pewnie będzie miał wpływ na schemat zacierania. Ale nie mam żadnych doświadczeń z tymi drożdżami.
 11. Confused
  andy1856 got a reaction from Igorrodz in Niskoalkoholowe [prośba o porady]   
  Nie są sezonowe i są gdzieniegdzie dostępne.
 12. Confused
  andy1856 reacted to kiwitom in Temperatura butelkowania, refermantacja a coldcrash   
  Obliczaj zawsze dla temperatury przechowywania, to jaką temperaturę na piwo przy butelkowaniu ma mniejsze znaczenie, ważne w jakiej temperaturze będziesz trzymał butelki.
 13. Confused
  andy1856 reacted to kiwitom in Temperatura butelkowania, refermantacja a coldcrash   
  Ano taki, że to CO2 trzeba dopiero wytworzyć, w momencie butelkowania nie ma go wcale, albo są śladowe ilości. Pytanie jest ile czasu potrzeba do nagazowania piwa? 10 minut? Może godzinę? Nie, to trwa dobrych kilka dni, nieraz 2 tygodnie. To według Ciebie w jakiej temperaturze to piwo będzie przebywało większość czasu gazowania? Myślisz naprawdę, że mając 6°C przy butelkowaniu, to po tygodniu przebywając w temperaturze 20°C osiągnie 8°C? Czy może temperatura piwa wyrówna się z temperaturą otoczenia?
 14. Like
  andy1856 reacted to repek in Kożuch na ekstrakcie pszenicznym   
  O, Koledzy, jak ja nie lubię kiedy ludzie piszą niedbale po internetach nie zważając ani na interpunkcję, ani na ortografię. No i mi się to przytrafiło, strasznie się wstydzę  Już poprawione;-)

  A co do sedna to te same zdjęcia wysłałem (w zasadzie zrobiła to moja żona) z prośbą o wyjaśnienie do producenta. I oto co otrzymaliśmy (niżej). Myślę, że dalsze komentarze nt. sklepu są zbyteczne. Nie wiem tylko czy podać Wam, o który sklep chodzi. W zasadzie zaopatruję się tam od kilku lat i dotąd nie miałem podobnej sytuacji. No i w końcu dostanę zwrot pieniędzy. Jednak ta pierwsza odpowiedź, że niby wszystko to jest OK vs. odpowiedź od Bruntala....
   
  Od: Ing. Pavel VAVŘÍK <pavel.vavrik@sladovnabruntal.cz>
  Date: wt., 18 maj 2021 o 10:26
  Subject: Re: question about the quality of wheat extract   Dear Alicja,   the quality of your photo is not the best, but I suppose (I am sure for 99%), it is MOULDS on the malt extract and so definitelly DO NOT USE IT, DO NOT EAT IT. Who is the seller of the extract please? Are they write the production date, best before and batch number, please? Please, ask the satisfaction from the e-shop and if they would inform us about it, so we would satisfy them. But I need to know best before and the batch number. We suppy our malt extracts in the doses without labels to the e-shop and the fix their own labels and sell the extract under they brand usually. I am sorry for the complication. We have deposit of the sample from each batch of the extract, so we would check it. It is possible, that the extract was not stored in the good condition, or the dose was contaminated befor the filling of the extract to the dose. The Extract is pasteurized before its filling to final packaging and it is a natural product and we do not add any preserve to the extract. And the extract is best natural nutrition for the yeast and moulds. It is very occasionaly only, but it could happend sometimes, it could get wrong. Let me know closer information, please. I am sorry again.
  Kind regards  Pavel VAVRIK
  director  
 15. Like
  andy1856 got a reaction from x1d in Kożuch na ekstrakcie pszenicznym   
  Korzuch na ekstrakcie pszenicznym

  Tytuł tego wątku wygląda dużo gorzej niż to co widać na zdjęciach. Litości.
 16. Like
  andy1856 got a reaction from paajonk in Kożuch na ekstrakcie pszenicznym   
  Korzuch na ekstrakcie pszenicznym

  Tytuł tego wątku wygląda dużo gorzej niż to co widać na zdjęciach. Litości.
 17. Haha
  andy1856 got a reaction from Radi_wroc in Kożuch na ekstrakcie pszenicznym   
  Korzuch na ekstrakcie pszenicznym

  Tytuł tego wątku wygląda dużo gorzej niż to co widać na zdjęciach. Litości.
 18. Like
  andy1856 reacted to anmar in W drugim tygodniu po zabutelkowaniu piwo się psuje   
  Czytając ten wątek zastanawiamy się: czy przez te 13 sezonów warzenia mamy aż tyle szczęścia, że nie spapraliśmy żadnej warki, czy też niektórzy uczestnicy tej dyskusji coś cudują.
  Każde piwo przelewamy do szklanego balonu na cichą, każde butelkujemy z fermentora z kranikiem, do każdego do refermentacji dodajemy cukier w postaci gorącego syropu. Nie przepłukujemy pojemników CO2, nie cudujemy z dodatkami np. z przeciw utleniaczami. Dajemy piwu czas od uwarzenia do butelkownia min. 6 tygodni. To jeśli chodzi o piwo. Natomiast przestrzegamy (może nawet przesadnie) czystości. Do mycia zarówno sprzętu jak i butelek używamy aktywnej piany (Dimer). Pomieszczenia do warzenia i fermentacji są regularnie sprzątane i myte. Od 4 sezonów do odkażania  używamy CLO2 doceniając wygodę stosowania. Poprzednio używane środki (pirosiarczan, aktywny tlen) były równie skuteczne. Wychodzimy z założenia, jeśli ludzkość warzyła piwo od 6k lat nie mając naszych możliwości i wiedzy i piwo było dobre to co my musimy robić źle, że zakładane są takie wątki. Warzmy świadomie, nie brońmy się przed wiedzą to jest skuteczny sposób otrzymania smacznego piwa.

 19. Like
  andy1856 reacted to skybert in Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
  Mam trochę czasu w tą mroźną niedzielę to sobie popiszę.
   
  Temat wody nie jest taki prosty, trzeba by być chemikiem żeby to dobrze ogarniać i opisać (ja nie jestem). Jeśli jest na sali chemik to proszę śmiało poprawiać.  

  Generalna rada jest taka żeby za bardzo składem wody się nie przejmować. Jeśli woda nie śmierdzi chlorem, nie jest bardzo twarda, smakuje dobrze to i do piwa najpewniej się nada.
  Dla początkujących polecam jedynie kontrolę pH plus eliminację chloru np. poprzez najprostszy filtr węglowy.
   
  Dla bardziej wnikliwych napiszę parę wskazówek:
  Twardość wody definiują głównie Ca2+ i Mg2+ - czyli woda ze zdjęcia wydaje się miękka.
   
  Trochę teorii:
  Twardość może być nietrwała (węglanowa) i trwała (tworzy się z np. chlorków czy siarczanów).
  Węglany w czasie gotowania wytrącają się (stąd nazwa że to twardość nietrwała) przez co obniżają twardość. Jednym z tipów aby zmniejszyć twardość wody to właśnie intensywne gotowanie. Wodorowęglany przekształcają się do węglanów, które się wytrącają. Pływające gluty w czajniku do gotowanie wody to te wytrącone węglany

  Twardość trwała to ta, której nie da się pozbyć poprzez zagotowanie. Tworzą ją przede wszystkim chlorki, siarczany, azotyny i inne.
  Jednak do prawidłowego zacierania min 50 mg/l Ca jest wymagane.

  Alkaliczność wody - najprościej to zdolność wody do buforowania pH (kwasu). Mierzymy ją ilością wodorowęglanów (HCO3). Im więcej wodorowęglanów tym więcej kwasu musimy użyć aby zmienić pH wody. U Ciebi jest 143 to nie dużo a więc "łatwo" będzie zmieniać pH.
  Tutaj ciekawostka żywieniowa  - aby zapobiegać modnemu ostatnio "zakwaszeniu organizmu" zaleca się pić wodę mocno alkliczną. Jednak trzeba uważać na nerki i nie przesadzać z ilością. Np. woda lecznicza Zuber ma ok 16000 mg/l wodorowęglanów...
   
  Dla piwowarów ważniejsza jest:
  "Alkaliczność rezydualna -  to zdolność wody do wiązania kwasów. Chemicznie – to różnica w stężeniach anionów i kationów. Można ją obliczyć przy pomocy kalkulatorów, albo stosując poniższy wzór: Alkaliczność rezydualna = Alkaliczność całkowita [ppm CaCO3] – [ppm Ca2+]/1,4 – [ppm Mg2+]/1,7 Im wyższa wartość alkaliczności rezydualnej, tym większa zdolność wiązania kwasów, np. kwasu fitowego ze słodu. Dlatego dla piw ciemnych zaleca się pozostawienie lub wytworzenie wyższej alkaliczności rezydualnej" .Patrz uwaga na końcu.
      
  Jony:
  Wapń i magnez wpływają na twardość. Węglany na alkaliczność. Razem wzięte wpływają na pH i proces zacierania.
   
  Wapń: najważniejszy jon dla piwowara. Wpływa na zacieranie (kofaktor amylaz), fermentację ("lubiany przez drożdże) i klarowanie (wpływa na koagulację białek). Zalecany zakres to 50-150 ppm (mg/l). Jak jest za mało należy dodać np. węglanów wapnia. U Ciebie na granicy, przy niewielkich nastawach  można odpuścić dodatek przy dużych dodałbym odrobinę węglanów wapnia.
   
  Magnez - podobnie jak wapń, wpływa na pH zacieru, u Ciebie jest go trochę mało - można dodać z 0,5g siarczanu magnezu MgSo4 (sól epsom) ale nie musimy się martwić bo jego źródłem jest słód.  10-40 ppm jest OK.
   
  Sód - wpływa na pełnię (zalecany zakres to 0-50 ppm/mg/l) Duża ilość sodu z jonami siarczanowymi negatywnie wpływa na jakość goryczki. Duża ilość sodu daje posmaki słone, cierpkie, szorstkie. Sód w dużych ilościach jest toksyczny dla drożdży. W oryginalnym gose zdaje się jest bardzo dużo sodu. Mówiąc inaczej niska ilość jonów sodu to lepsza jakość goryczki. U ciebie jest OK.
   
  Chlorki (Cl-) - powyżej 100 ppm uwydatnia słodowość i podkreśla pełnię, szczególnie w "słodowych" stylach. Dla marcowego przydało by się trochę więcej tych jonów chloru.
   
  Chlorków nie mylić z chlorem Cl2 - którego nie chcemy w ogóle. Chlor może pochodzić z kiepskiej wody lub po dezynfekantach. Daje obce posmaki i problemy z fermentacją.
   
  Siarczany - podkreślają wytrawność w piwie, uwydatniają goryczkę z chmielu i poprawiają jej jakość. W wysokich stężeniach dają zapach i posmaki siarki.
  Siarczany są bardzo ważne w piwach intensywnie chmielonych. Zaleca się 100-250 ppm. Dla marcowego stężenie w wysokości 27 nie ma znaczenia. Można dodać pirosiarczynu np. potasu gdyby ktoś chciał. Ja dodaję ok 1g do piw mocno chmielonych.
   
  Wodorowęglany (HCO3-) jest to główne "źródło" alkaliczności w wodzie. Jak pisałem wyżej sole węglanowe (CO3-2) dysocjują w wodzie z wodorowęglanów w czasie gotowania brzeczki w danym ph. Fosforany ze słodu powodują obniżenie alkaliczności. Węglan wapnia jako dodatek (do podniesienia alkaliczności) jest prawie nierozpuszczalny w wodzie o pH 7 i wyższym. Czyli powinniśmy go dodawać do kwaśnego roztworu (np do gotowania) wtedy utrzymamy go w "roztworze"

  Podsumowując:
  - Utrzymuj właściwe pH w czasie zacierania, i gotowania. 
  - Możesz dodać z 5 ml chlorku wapnia do zacierania (na warkę 20l) i ewentualnie z 3-5 ml do wody do wysładzania aby obniżyć pH, dostarczyć chlorków i zwiększyć twardość bez wzrostu alkaliczności.
  - Aby podnieść delikatnie twardość możesz dodać z 1g siarczanu wapnia (gips) 
  - Możesz ale nie musisz dodać soli epsom (magnez i twardość) tak z 0,5g do zacierania.
   
  Jeszcze raz upraszczając:
  - Jony wapnia i magnezu są pożądane
  - Jony sodu nie koniecznie.
  - Umiarkowana twardość wody jest dobra, leciutke "utwardzanie" wody bardzo miękkiej jest wskazane. Można dodać gips, epsom albo chlorek wapnia. Ja mam filtr zmiękczający więc dodaję wszystkiego po trochu :).

  Wniosek - woda po zmiękczaczach wody nie za bardzo się nadaje bo ma mało magnezu i wapnia a dużo sodu. Taką wodę należy modyfikować. 
   
  - Utrzymuj pH zacieru 5.2-5.3
  - Utrzymuj ph wody do wysładzania poniżej 6 ale nie niżej niż pH zacieru.
   
  - Węglan wapnia dodany do zacierania podnosi chwilowo alkaliczność rezydualną. Wysoka alkaliczność nie jest dobra.Dodatek kwasu, jonów wapnia czy magnezu redukuje alkaliczność rezydualną podnosząc twardość...

  - Dodatek gipsu jest wskazany w piwach mocno chmielonych
  - Chlorek wapnia jest wskazany w piwach słodowych
  - Jeśli piwo ma być słodowe i mocno goryczkowe dodajemy siarczani wapnia (gips) z 2-5 g i chlorku wapna z 5 ml. 
   
  - Z węglanem wapnia (CaCO3) bym uważał. Ciężki temat. Wskazany jest do piw ciemnych gdzie zacieramy ciemne słody w ilości ok 10ml. 
   
  uf
 20. Like
  andy1856 got a reaction from vmario in Niemieckie Ale (Koelsch, Altbier) - porady techniczne.   
  Wielu kolegów przy różnych okazjach podaje ten link.
  Powiem tak: albo jestem ślepy, albo już czas przestać używać komputera, ale pod tym linkiem znajduję jedynie informację o możliwości zakupienia aplikacji na iOS'a lub Androida ( zresztą na Androida raczej nie bardzo). Kalkulatora na desktopie tam nie ma (? ).
   
  Nie załamujcie mnie. Tak na prawdę tam nie ma tego kalkulatora. Prawda? ?
 21. Thanks
  andy1856 reacted to skybert in Problem z aldehydem octowym   
  Nie za bardzo rozumiem. Ja widziałem na refraktometrze 2 Brix dziesiątki razy . Np w czasie wysładzania.
   
  Używam refraktometr z 10 lat w piwowarstwie ale nie mierzę nim nigdy fermentującego piwa stąd nie wiem na szybko ile mniej więcej pokazuje pod koniec fermentacji.
  Teraz popatrzyłem w tabelę i przypuszczam że chodzi Ci o to że refraktometr w gotowym piwie powinien pokazać powyżej powiedzmy 5,7 Brix. Bo 2 brix to to -4 Plato.... co jest niemożliwe raczej.  Stąd powinienem wyciągnąć wniosek że te 2 brix to faktycznie końcowa zawartość cukru. No ok.
   
  Wspomniałem o tym bo 2 Brix to dosyć mało jak na końcową zawartość cukru w piwie (przy założeniu że to faktycznie ok 2blg) . To dosyć głębokie odfermentowanie.  Rzadko się zdarza bez dodatku cukru lub glukozy, no i przy przerwie dekstrynującej. Dodatkowo ta jednostka więc uznałem że coś może być nie tak.
 22. Thanks
  andy1856 reacted to witur in Wyszynk   
  1.5 bar
   
   
   
  Miałem robić keezer  ,  nawet kupiłem zamrażarkę skrzyniową  . Przemyślałem  sprawę dogłębnie i stwierdziłem ze lepiej będzie pójść w chłodziarkę nawet ze względu mobilności i zajmowanego miejsca . Kupiłem  Lindr Kontakt 40 i nie żałuje .  
   
  Pozdro
 23. Thanks
  andy1856 reacted to anatom in kosztowanie podczas burzliwej   
  Daleki jestem od tego żeby pisać tylko po to żeby pisać. Możesz zauważyć że napisałem dwa razy mniej postów niż Ty (biorąc pod uwagę staż na forum).
  Nie wiem czy zauważyłeś ale zdania pytające nie są zdaniami twierdzącymi i ciężko w ten sposób wytykać błędy. Nigdzie nie stwierdziłem że autor popełnił błąd. Zapytałem tylko po co zrobił to co zrobił. I się dowiedziałem.
  Paradoksalnie zadane przeze mnie pytania sporo wniosły do dyskusji bo pojawił się temat ponownego wykorzystania chmielu o którym nie miałem pojęcia. Mniemam że wniósł więcej niż Twój, bo kolega @tortoisenapisał wcześniej mniej więcej to co Ty.
  Co do mojej niewiedzy to owszem post kolegi @zasada sporo mi wyjaśnił. Odpowiedział na moje pytania. 
  Kwestia ponownego użycia chmielu odbiega od tematu wątku więc wyłączam się z dyskusji. To jest w sumie najbardziej interesujące w tym wątku.
   
  i bardzo słusznie. 
 24. Like
  andy1856 reacted to elroy in Browamator - opinia   
  Proszę sobie darować takie komentarze do innych użytkowników.
 25. Like
  andy1856 reacted to zasada in Browamator - opinia   
  Z tego co pamiętam, jako nowicjusz dostałeś na forum sporo konkretnego wsparcia a sam jedziesz po nowych użytkownikach.
  No słabe to.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.