Blogi
Blogi społeczności
-
- 17
wpisów - 154
komentarzy - 284369
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
# 376 Lichtenheiner
Jedno z tych piw, przy których najmniej się napracowałem
W skrócie wstawiłem fermentory do temp. pokojowej i "zapomniałem" na miesiąc. Potem zlałem na cichą i zapomniałem na miesiąc. Potem zabutelkowałem i zapomniałem na dwa tygodnie. Wyszło nieźle, chociaż wg mnie jest zbyt mocno wędzone. Wędzony cherry jest bardzo intensywnym słodem.
- 17
-
- 14
wpisów - 31
komentarzy - 92395
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Generowanie etykiet
Wersja tak bardzo pre-alpha że aż boli, niemniej jednak może się przyda komuś poza mną. W szczególności jak składzik wilgotny i nie ma sensu posiadania etykiet, ale by się przydało kilka czasem do jakiegoś depozytu etc. Nie wiem na ile w przyszłości będzie mi się chciało toto rozwijać, w szczególności że póki co spełnia swoją funkcję. Tyle tytułem wstępu.
Tak mniej więcej wygląda wynik pracy skryptu:
który to skrypt tworzy stronę A4 w formacie PDF, zawierającą 8 etykiet wypełnionych odpowiednio dopasowanym strumieniem wejściowego tekstu każda. Strumieniem bo pomijane jest jakiekolwiek formatowanie, niepuste ciągi białych znaków zamienia na pojedyncze spacje i całość stara się upchąć na powierzchni etykiety. Spodziewa się tekstu w formacie UTF-8, szuka go w pliku zrodlo.txt, jak nie znajdzie użyje wartości zmiennej text hardkodowanej w treści skryptu. Wyniki zapisuje do pliku etykiety.pdf o ile nic nie klęknie wcześniej, bo żadnej walidacji, obsługi błędów, konfigurowalności etc. się nie uświadczy.
Ściągnąć, rozpakować, odpalić z pythona. Dla tych co nie wiedzą co i jak:
- ściągnij pythona w wersji 2.7.10
- po instalacji wywołaj jednorazowo z linii komend:
python -m pip install pylabels reportlab
- a następnie za każdym razem gdy będziesz chciał wygenerować etykiety:
python ety.py
edit: Pierwsze poprawki - podwójne znaki nowej linii zostaną zamienione na pojedyncze i pozostawione. Efekt poniżej:
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 14
-
- 31
wpisów - 15
komentarzy - 90503
wyświetleń
Ostatnie wpisy
- 31
-
- 7
wpisów - 9
komentarzy - 56851
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
sałatka z grillowanym halloumi
doskonały przepis na lekką sałatkę
składniki:
- mieszanka świeżych warzyw 160g (cykoria andywia, sałata fryzyjska, sałata lollo czerwona, cykoria sałatowa, radicchio, rukola)
- połowa średniej cukinii
- dwa małe kabaczki
- 150 g sera halloumi - jak zrobić halloumi proszę się pytać leszcza, dzięki któremu mogę się delektować całym daniem
- suszone pomidory (plus 4 łyżki zalewy olejowej)
- trzy papryki (opiekane w piekarniku i obrane ze skóry)
- mała cebulka
- ząbek czosnku
- łyżeczka miodu
- łyżka octu winnego
- łyżka soku z cytryny
- szczypta soli
czosnek rozetrzeć z solą, wymieszać z miodem, octem i sokiem z cytryny oraz olejem z suszonych pomidorów. suszone pomidory i cebulę drobno pokroić - wszystko dokładnie wymieszać.
cukinię i kabaczka kroimy w cienkie plastry i grillujemy (na patelni do grillowania z niewielką ilością oliwy z pomidorów suszonych). po zdjęciu warzyw grilujemy małe kosteczki halloumi po czym mieszamy wszystkie składniki razem.
Źródło: sałatka z grillowanym halloumi
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 7
-
- 2
wpisy - 11
komentarzy - 48201
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
CYDR czyli jak znienawidzić jabłka
Jeszcze jedno PIWO nie zrobione bo miło fermentator bulka a moja najukochańsza połowa wpadła na bardzo fajny ciekawy i intrygujący pomysł pt. misiaczku zrobimy sobie CYDR-a. (czyli niektórzy mówią jabcok sikacz ) .
Plan był prosty tak się wydawało zorganizowaliśmy bardzo dużo jabłek różnych typów od słodkich twardych do kwaskowatych i mącznych ALE :
ALE nr 1
Nikt jeszcze nie nakłonił jabłka aby samo się pokroiło usunęło nasiona i oczywiści najpierw umyło.
ALE nr 2
Mieliśmy przykład jak postęp okazuje się kiepski tzn. kwestia sokowirówek mieliśmy 2 sztuki :
a/ nowoczesna znanej firmy,
b/stara jeszcze radziecka, która jest starsza niż ja i w dodatku była ostatnie 15 lat w piwnicy pod pół metrową warstwą kurzu.
Nowoczesna po odciśnięciu około 5-6 jabłek zaczynała się zapychać dodatkowo śmierdziała spalonym plastikiem z tego co wiem : to nie dobrze
Natomiast ta stara po 30 jabłkach dopiero weszła w tryb normalnej pracy i nie była nawet ciepła ta sokowirówka oczywiście .
oczywista stara jest brzydka nie nowoczesna chodzi głośno i koszmarnie się ją potem myje ALE powiem to raz jeszcze takie sprzętu nie wyrzucę nigdy bo kiedyś to robiło się ciężko topornie ale na wieki .
Co by nie wieszać psów na tej nowoczesnej ona jest okej na zrobienie sobie szklaneczki soczku a nie otrzymania 20 litrów za jednym zamachem.
Suma summarum Cydr nastawiony w Balonie i czekamy na magię fermentacyjną. Bo dla mnie to jest magiczny i tajemniczy proces przemiany jednego produktu w drugi i nie ważne czy to sok - w wino czy słód w piwo, chodzi o proces dzięki czemu coś tworzymy sami nie idziemy do sklepu aby iść na łatwiznę nie zamawiamy przez neta bo tak szybciej lepiej i łatwiej tylko tworzymy coś sami bo nic tak nie smakuje jak swojskie i nie ważne czy jedzenie czy picie czy tez alkohol który proszę pamiętać jest dla ludzi tak samo jak inne używki.
- 2
-
Ostatni wpis
Pomysł i założenia do budowy eHERMS
Założenia
Założenia do budowy browaru są proste.
- system typu HERMS
- zasilanie elektryczne,
- kadzie zrobione z kegów
- wszystkie elementy mające styczność z brzeczką zostaną wykonane ze stali nierdzewnej
- możliwie kompaktowy i mobilny
- sterowanie wzorowane na http://theelectricbrewery.com/
Zasilanie
Dostępne mam zasilanie trójfazowe do płyty kuchennej, więc do 40A mogę pożerać bezboleśnie, co spokojnie powinno wystarczyć na takie pojemności kadzi.
Kompaktowy i mobilny
Browar ma się zmieścić do małej kuchni i dać się wywieźć windą pasażerską do schowka w garażu.
Idea jest taka, aby wszytko (kadzie, pompy, sterowanie) było zainstalowane na mobilnym stelażu wykonanym z profili stalowych.
Zajmowana powierzchnia - około 0,5 m2 co przekłada się na rzut 50-60 na 90-100 cm i dwa poziomy.
Kadzie
Kadź zacierna: 50 litrów
Kadź warzelna: 50 litrów
Zbiornik grzewczy do wody/wymiennik ciepła: 30 litrów
- system typu HERMS
-
- 5
wpisów - 18
komentarzy - 41308
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Sprzątanie lodówki, czyli "Warzywny Krambl"
Sprzątaniu lodówki z resztek bardzo dobrze sprzyja przygotowywanie jedzenia do pracy "na drugi dzień", czy jak kto woli "na lancz". Wczoraj coś mnie tchnęło i postanowiłem połączyć przyjemne z pożytecznym. A, że dostałem ułańskiej fantazji, to wyszło... dość ciekawie.
Jeżeli nie spotkaliście się dotychczas z angielskim/irlandzkim "crumble" to szybko wyjaśnię, że to nic innego jak owoce zapiekane pod słodką kruszonką. W przeciwieństwie do naszych tradycyjnych "placków" nie ma tam na spodzie ciasta. Po prostu wrzucany do foremki owoce (maliny, borówki, jabłka, itp. co kto lub lub aktualnie ma pod ręką), posypujemy kruszonką i zapiekamy. Efekt jest świetny.
Stety, niestety, tak się złożyło, że nie znalazłem w lodówce resztek owoców leśnych a głównie warzywa. A że przypomniałem sobie, że potomkowie Druidów robią krambla też na ostro, popełniłem co następuje.
- dostępne warzywa pokroiłem w plastry, kostkę, co tam mi akurat wyszło (miałem: pomidory, cukinię, paprykę, cebulę, pieczarki)
- dodałem trochę przecieru pomidorowego, żeby się na początku nie przypaliło
- polałem oliwą, coby dodać smaku i zapachu
- sypnąłem solą i pieprzem
- ...i tyle na początek
Wszystko zgrabnie zmieściło się w niewielkiej, głębokiej foremce i przykryte folią aluminiową wylądowało w piekarniku do uduszenia.
Kiedy się udusiło i zapachniało warzywkami w całym domu, zdjąłem folię i przygotowaną wcześniej kruszonką posypałem całość. Po czym zapiekłem już trochę mocniej aż kruszonka się zrumieniła.
Acha, kruszonkę zrobiłem z mąki Gram (mąka z soczewicy, bodajże), oliwy i tymianku, dla aromatu.
Całość wyszła na prawdę fajna i smaczna, choć kruszonka się rozpadała (winię oliwę) i było jej trochę za dużo (winię siebie). Detale do dopracowania, ale generalnie polecam
Nie mogę się zdecydować jakie piwo było by do tego dobre, ale celowałbym w jakieś ciemne lekkie.
P.S. Na zdjęciu wyglądało toto niestety mało apetycznie, więc się zdjęciem nie podzielę.
- 5
-
- 4
wpisy - 4
komentarze - 36233
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Todays Beer
Na facebookowym profilu SmakiPiwa podpatrzyłem fajną aplikację o nazwie Todays Beer. W zasadzie nie robi nic, z wyjątkiem prezentowania raz dziennie ciekawego rzemieślniczego piwa. Dzisiejszy stout dyniowy, to chyba coś co zachęciło mnie do jej instalacji
Aplikacja jest dopracowana, estetyczna, nie instaluje żadnego dodatkowego oprogramowania, ani nie wyświetla żadnych reklam. Sama prezentacja piwa i jego zdjęcia są wysokiej jakości. Możemy, sprawdzić parametry, oglądnąć butelkę w całej okazałości (z obrotem o 360*) oraz nalane piwo w szklance (choć niestety zawsze tego samego rodzaju). Aplikacja dostępna na iOS i Androida (bezpłatnie).
Zobaczymy co będzie jutro
- 4
-
Ostatni wpis
1 wpis - dlaczego zostałem piwowarem domowym
Witam wszystkich zwolenników dobrego piwa.
Moja przygoda z piwowarstwem domowym zaczęła się całkiem niedawno - 16 lutego 2013 roku w tym dniu zrobiłem 1 piwo.
Piszę zrobiłem bo to tzw. zupa chińska - zestaw brewkit coopersa (dodać wodę przefermentować, rozlać..
Troszkę cierpliwości i po miesiącu można będzie pic (ja już piłem, nie wytrzymałem) ). Ale o tym w kolejnym wpisie.
Tak naprawdę zaczęło sie dużo wcześniej 12 maja 2012 wraz z sąsiadem Wojtkiem odwiedziliśmy Festiwal Dobrego Piwa we Wrocławiu,
zaraz po wejściu trafiliśmy na degustacje piw domowych, niesamowite wrażenia smakowe i to wszystko bez chemii, zrobione samodzielnie w domu.
Obydwaj wiedzieliśmy że trzeba podjąć wyzwanie, kwestia usiąść, przeanalizować co będzie potrzebne na początek i ...
... i tu zaczęły sie problemy co trzeba kupić są zestawy z 1 wiaderkiem są też z dwoma, co z czym i dlaczego. Koniec końców temat umarł.
Nastała zima, ilość pracy w budownictwie po nowym roku zmniejszyła sie, przeglądając filmiki na youtube trafiłem na filmik w którym pokazano jak zrobić piwo w domu.
Sam filmik jak filmik, poza jednym znaczącym momentem. Pan Andrzej każdy filmik zaczyna od degustacji swojego piwa.
Decyzja prosta i szybka, koniec gadania czas na realizację. Umówiłem sie we wrocławskim sklepie dla browarników "twojbrowar.pl" i się zaczęło. Nie ograniczałem sie w sprzęcie więc kupiłem fermentor, wiadro z kranikiem i filtratorem, termometry, balingomert, mieszadło, pompkę do przelewania, suszarkę do butelek szczotki do mycia. W lokalnym sklepie dostałem 50l gar zacierny, w cenie tych 30l z allegro.
Mając sprzęt do zestawu twojbrowar dodał nam zestaw słodów na polskie jasne. Ale tak jak pisałem 1 warka poszła z brewkita. Wybrany został taki zestaw na który nie trzeba będzie długo czekać....
o tym w kolejnym wpisie.
-
- 3
wpisy - 0
komentarzy - 28804
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Jak kontrolować procesy produkcji piwa
Obejrzałem niedawno film dokumentalny o kulturze tworzenia i konsumowania piwa - cały jest dostępny na YouTube [media]
[/media]Inny fajny film to ta produkcja BBC
[media]http://www.youtube.com/watch?v=m1ZP2K9o5-k[/media]
Oprócz kilku smaczków zainteresowało mnie to, jak niewielką cześć produkcji w tej branży kontrolują komputery, jak bardzo jest to w tej chwili proces oparty na wiedzy i wyczuciu rzemieślników. Oprócz dużych graczy, którzy w naturalny sposób chcą wszystko standaryzować i automatyzować, mniejsze podmioty mają jednak dużo bardziej tradycyjne podejście. Poza administracją czy marketingiem, nie stawiają jednak na kontrolę komputerów nad całym procesem. Zastanawiam się, jak długo branża będzie się opierać temu wpływowi - moim zdaniem to podejście dobrze wpisuje się w wizerunek tradycyjnych piwowarów, ale z drugiej strony za bardziej "ręczne", rzemieślnicze podejście trzeba więcej zapłacić.
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 3
-
- 3
wpisy - 12
komentarzy - 27189
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Kolejny styl - nowe doświadczenia
Tyle się czyta o piwach Belgijskich, że w końcu postanowiłem na zmierzenie się z tym wyzwaniem. Żart - na razie wyzwanie przede mną, gdyż wszędzie piszą, że w Belgach najważniejsza jest fermentacja. W związku z tym, że miałem ciut czasu na to wyzwanie - postanowiłem to zrobić bez dłuższego ociągania.
Najważniejsze jak piszą to dwie sprawy: drożdże w stylu belgijskim i że muszą być to płynne drożdże. Na szczęście miałem możliwość zaopatrzyć się w takie drożdże - Belgijskie pagórki z Fermentum mobile - FM26.
Oczywiście drożdże przez jakiś czas siedziały w fiolce i (lodówce)... no właśnie
wymyśliłem sobie, że należy je rozmieszać, zanim je wyleje. Kto tego nie robił - to niech mu do głowy nie strzela, robić to samo - wstrząsanie fiolką, żeby się wymieszały. Oczywiście człowiek jest mądry po szkodzie - ale efekt mojej zabawy to: fontanny drożdży uciekające po poluzowaniu zakrętki. Nie straciłem wszystkich, ale dość porządnie je przetrzebiłem z początkowego stanu :). Na szczęście mieszadło magnetyczne po 2,5dniach ciągłej pracy - chyba coś odbudowało. W każdym bądź razie - 300 ml świeżego startera udało mi się chyba nazbierać. By być z wami szczerym - starter składał się z brzeczki 10Brix i wzbogacane pożywką dla drożdży z witaminą B1.
Surowce do przygotowania piwa były brutalnie proste: słody:
Pilzneński, Carabelge i caraaroma, zacierane w 50' na 20 minut i 67' na 40 minut. o Mash out nie muszę chyba pisać.
Chmiel: Marynka - z uwagi na fakt że to nie chmiel ma być gwiazdą w piwie. Chmiel w porcjach: 15g na 60min i 20g na 15min. 15 gram zostawiam na końcowe 5 dni przed zabutelkowaniem, dla podkreślenia chmielowości w piwie.
Filtracja przeszła bez przeszkód, kolor piwa: 20 EBC gęstość w fermentorze 1,048. Końcowa temperatura wlewanego piwa do fermentora to 22' o podobnej temperaturze był starter. Po zamknięciu fermentora - eksmisja do pudła styropianowego od 18'C na 3 tygodnie.
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 3
-
- 2
wpisy - 7
komentarzy - 23493
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Swoje pierwsze tzw. warki robiłem z brewkitów. Mogłem zatem je robić w domu na indukcji. Chęć zacierania słodów spowodowała potrzebę zakupu czegoś, co pozwoli mi na warzenie w garażu.
Wybór padł na niewypasiony model Klarsteina. Wiem, że te droższe modele z pewnością są wygodniejsze, ale jak na początek mój też jest niezły. Trzeba tylko nabrać nieco wprawy i przystosować sposób warzenia do rodzaju zasypu. Pierwsza moja warka w Klarsteinie była porażką. Kocioł odmówił współpracy na początku przerwy 64st C. Wyłączył się i musiałem się szybko przenieść do kuchni na indukcję (powrót do korzeni). Byłem trochę wk...wiony bo nowy i od razu się zepsuł. Okazało się że w b. kiepskiej instrukcji i nie w ojczystym języku przeoczyłem istnienie Reset button.
Niestety warka wyszła kiepsko bo zorganizowanie dużego gara, który jeszcze będzie chodził na indukcji oraz przenosiny z garażu do kuchni trochę potrwały i wszystko wystygło.
Dlatego wszystkich początkujących użytkowników Klarsteina informuję, że taki przycisk jest i jego wciśnięcie usprawnia gar.
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 2
-
- 3
wpisy - 0
komentarzy - 20773
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Hefeweizen - warka nr 3
Warzone w nocy 8/9.07.2016r. z zestawu zakupionego w Browamatorze.
Zasyp:
-
słod pszeniczny Weyermann - 2,5 kg
-
słód pilzneński Weyermann - 1,6 kg
-
słód Carahell - 0,2 kg
Zacieranie:
w 15 litrach wody o temperaturze 47oC. Po wsypaniu słodów obniżyła się do 45oC
- Przetrzymane w 45oC przez 15 minut.
- Podgrzew do 53oC i przetrzymane w takiej temperaturze przez 15 minut.
- Podgrzew do 63oC - 30 min.
- Podgrzew do 72oC - przetrzymane do uzyskania pozytywnej próby jodowej (ok. 20 min.)
- Podgrzew do 78oC - ok. 3 min.
Filtracja:
Nie obyło się bez problemów, bo zapomniałem zamontować sraczwężyka, zanim przełożyłem cały zacier do pojemnika. W efekcie musiałem przekładać wszystko do innego pojemnika, zamontować wężyk i z powrotem umieścić zacier w filtratorze.
Wysładzanie:
Pierwsze 3 litry brzeczki zwrócone do ponownej filtracji. Trzykrotne wysładzanie wodą o temperaturze 80oC (6/6/5)
Uzyskałem 25 litrów brzeczki.
Gotowanie - 80 min.
Chmiel - Spalt Select (granulat)
- 10 g w 10 min. gotowania
- 10 g w 50 min. gotowania
- 10 g w 75 min. gotowania
Schłodzone w około 30 minut do temperatury 25oC. Uzyskałem 21 litrów i blg 13o
Drożdże Safbrew WB-06 (suche) - rehydratyzacja w 100 ml wody (25oC). Dodane do brzeczki i wstawione do torby termoizolacyjnej (temp. 18oC)
Rozlew w dniu 21.07.2016r. - wyszło 40 butelek 0,5L. Do refermentacji dodano 170g cukru rozpuszczonego w 0,5 litra wody.
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 3
-
- 5
wpisów - 2
komentarze - 17490
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
Praca...praca :/ Koszulka :)
Po dłuższej przerwie powracam z moimi wypocinami.
Powinna być już ocena mojego piwa żytniego, ale narodziny nowego członka rodziny i nerwowa atmosfera związana ze słabymi wynikami badań tegoż człowieka sprawiły, że przez ponad 2 tygodnie odleciało z mojego życia... Miałem w dupie pracę i jakieś działanie z piwem... Na szczęście wszystko wskazuje na to, że jest OK, więc wziąłem się za nadrabianie pracowych zaległości
Piwo co prawda dalej siedzi w wiadrze, ale to ogarnę jakoś na dniach...
Dzięki pomyłce w ilości koszulek, które miałem zamówić mogłem zrobić sobie własną
Będę wdzięczny za jakieś pomysły na coś ciekawego na następnym T-shirt'cie.
Były pomysły jeszcze na jakieś gadżety z plexi ale czekam cały czas na ofertę leasingową a laser co2, więc na razie temat odpadł.
Jeśli czas pozwoli (czyt. jak skończy się szał kalendarzowy - działam w branży reklamowej) ogarnę nadruk na własnych kapslach
które oczywiście wrzucę na moim pseudo piwym blogu
Jeśli miałby ktoś jakieś ciekawe pomysły na grafikę na otwieracze (takie jak plakietki studniówkowe), koszulki lub inne gadżety to będę wdzięczny za takowe koncepcje
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 5
-
Ostatni wpis
no to startujemy
Postaram się co jakiś czas coś tutaj wyklikać na różne tematy około piwne
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
Ostatni wpis
Na start się przedstawię ;)
Czesć wszystkim! Na początek napiszę kilka słów o tym, co chciałbym umieszczać na blogu
Jestem łukasz i jako że sam nie ważę browarów [a jestem ogromnym fanem piwa] postanowiłem opisywać moje przygody z browarami różnych miast. Ostatnio byłem w Toruniu, więc niebawem napiszę słów kilka o moim pierwszym doświadczeniu z Toruńskim Posłem z Albionu w Janie Olbrachcie
Wiem, że blogi to także dobra okazja na reklamę to i ja z tej możliwości skorzystam i raz na jakiś czas zareklamuję sprzęty do minibrowarów, którymi zdarza mi się handlować
Mam nadzieję, ze nie bedziecie mi mieli tego za złe
Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do czytania moich wpisów!
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
Ostatni wpis
Minął rok
Witam wszystkich serdecznie
Niektórych może dziwić mój nick SP5 - od dawna bawię się czymś co współcześnie może być uznawane za hobby archaiczne
mianowicie krótkofalarstwo a mój nick to początek mojego znaku wywoławczego
.
Skąd warzenie - pierwszy raz usłyszałem o samodzielnym warzeniu piwa w roku 2000 od znajomego z Sydney , który zajmował się tym i bardzo sobie chwalił .
Były to czasy Somy na Foksal, gdzie często dokonywaliśmy degustacji ich wyrobów.
Minęło 10 lat i jeden z kolegów pochwalił się domowym piwem - dziękuję Ciesiel .Decyzja była jedna , następnego dnia sklep Piwowar , zestaw startowy, 2 brewkity i się zaczęło
.
Po jakimś czasie krótkim dosyć decyzja wraz z tym właśnie kolegą że przechodzimy na zacieranie, on już miał kociołek, ja załatwiłem chłodnicę , trochę uzupełniliśmy sprzętu i tak do dzisiaj.W międzyczasie wciągnął się jeszcze jeden kolega i tak we 3 tworzymy coś w wolnych chwilach.
Piszę ten wpis bo właśnie otworzyłem Saisona i po raz kolejny się upewniłem że nic do piwa ze sklepu mnie już nie przekona .
Przez rok uzbierało się 20 warek, w planach następne , znajomi są zadowoleni
Dziękuję też żonie za cierpliwość w zajmowaniu kuchni na pół dnia
Piotr SP5
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
- 4
wpisy - 0
komentarzy - 15132
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
#4 Oatmeal Stout
A szkoda strzępić ryja, zrobione na gęstwie po #3 i ten sam efekt, nie warto było kurwa.
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 4
-
Ostatni wpis
#7 Powrót Szkota - Scottish 80
#7 Powrót Szkota - Scottish 80
Piwo uwarzone na rundę eliminacyjną PiwoWarCraft 2015, czyli Podlaskie Bitwy Piwowarów Domowych.
Piwa w owym stylu nie piłem, przynajmniej świadomie i troszkę ciężko mi było ocenić czy jest to dokładnie tak jak ma być ale wg mnie większość się zgadzała z opisem stylu wg PSPD.
Po raz pierwszy do fermentacji piwa użyłem płynnych drożdży Wyeast 1728 Scottish Ale.
2 dni przed wrzeniem...
Napuchnięta saszetka:
Przygotowanie i chłodzenie mini brzeczki pod starter:
Gotowy starter:
Na tamtą chwilę nie posiadałem mieszadła ani kolby, jednak ręczne mieszanie sprawdziło się znakomicie.
Nie obyło się między czasie bez degustacji znakomitej IPA w towarzystwie startera (przyjemniej się mieszało)
48 godzin później...
Podgrzewanie wody 17,5 litra ( Na 1 kg zasypu 3,5 wody)
Zasyp (całość słody Weyermann):
Pale Ale - 77%
Caraamber - 9%
Carabohemian - 3%
Caraaroma - 2%
Monachijski typ I - 4,5%
Melanoidowy Parzony - 4,5%
Międzyczasie mycie sprzętu:
Płyn do mycia naczyń i gąbeczka. Następnie dezynfekcja OXI ONE.
Słody dodane w temperaturze 65 stopni. Podgrzanie do temperatury 70-71 stopni Celsjusza i jedziemy 60 minut
... jeszcze mash out (75 C) i filtracja...
Tradycyjnie pierwsze parę litrów zawracam i kontynuacja filtracji. Do wysładzania użyłem 9l + 7l + 6,5l wody o temperaturze 72 C
Między czasie przygotowanie chmielu
... no i gotujemy...
chmiele dodane:
EKG - 23gr - 60 min
EKG - 10 gr - 10 min
EKG - 7 gr - 5 min
między czasie na 15 minut dodany mech irlandzki 5gr ku chwale klarowności
...szybkie chłodzenie do 18 C w 17 minut...
początkowe blg to 12,8 (aerometr biowinu oszukuje około 1 blg, sprawdzone drugim dokładniejszym dzięki Bartek)
dodane drożdże gotowe do działania... jeszcze tylko napowietrzenie...
11 dni na fermentacji burzliwej gdzie zeszło do 3,5 blg
temperatur fermentacji to:
1 dzień 18 C
2-10 dzień 16-17 C
11 dzień 19-20 C
16.01.2015 przelane na cichą na 10 dni w temperaturze 16 C
między czasie gęstwa trafiła do Krzystofa Gajewskiego na słynną już chyba z pewnego powodu AIPA
26 stycznia do brzeczki dodałem glukozy do otrzymania nagazowania 2,2 vol i rozlewanie...
do kapslowania używam niezawodnej kapslownicy Grifo
i gotowe:
Scottish 80 - 12,8 BLG, 4,8% alc 23,2 IBU
no i jeszcze etykieta
a finał okazał się wyśmienity, piwo chyba posmakowało bo udało się awansować z I miejsca do II rundy PiwoWarCraft 2015 z gdzie zaprezentuje swojego Grodzisza
-
Ostatni wpis
Blog założony
Oto mój pierwszy blog. W wolnych chwilach coś "skrobnę", teraz jestem trochę zmęczony butelkowaniem "Lekkie'05, Sybilla".
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
Ostatni wpis
WARKI # ?
11.04 2016 r
WARKA #6
SUMMER Ale 12*
Słody:
Pilzneński .Pszeniczny , Wiedeński, Karmelowy
Chmiele :
Galaxy Motueka, Amarillo
Wysładzanie;
zbił się belingometr i jadę na czuja
burzliwa tem :19-20°C
22.04 przelane na cicha w/g instrukcji
Butelkowanie 3°Blg
ok 19l piwka
Warka # 7
TASMANIAN Red Ale 13* BLG
Słody:
Pale Ale , czerwony, karmelowy, Black of black
Chmiel:
Topaz 70 g
Zasyp temp: 70°C
Wygrzeb 78°C
Początkowe BLG 22* , Końcowe 5*
Po warzeniu 13°Blg
Drożdże : Nottingham 2 fermentacja
Temper 19-20 °C podczas fermentacji burzliwej i cichej.
18.05 . Butelkowanie
6* alk
25 l piwka
WARKA # 8 14.06.2016
Belgian I.P.A. 15*BLG
Słody:
Pale Ale , Pilzneński, Caro blond, Biscuit
Chmiel:
Apollo, Cascade, Amarillo
Cukier kandy. biały
Zacieranie "na lenia"
temp 68* - 78°C
BLG 15
na cichą 4*
Drożdże na cichą Amarillo Cascade
Piwko warzone na na wesele wiec rozcieńczyłem trochę woda żeby nie było takie mocne .
Ale i tak wyszło treściwe
WARKA #9
Polskie Jasne 12*
WARKA # 10 10-11.08
Prawdziwe pszeniczne 12*
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
- 2
wpisy - 0
komentarzy - 11684
wyświetleń
Ostatnie wpisy
Ostatni wpis
American Pale Ale 11,5 BLG (APA)
3. warka (18.08.2016) - American Pale Ale na bazie niechmielonych ekstraktów słodowych.
Brzeczka i zacieranie:
- 2*1,7 kg ekstrakt słodowy jasny (syrop) Bruntal
- 250 g słód monachijski typ I Viking Malt (12-15 EBC)
- 250 g słód karmelowy 30 Viking Malt (30-40 EBC)
Połowa ekstraktu i słody zacierane 40 minut w 66 st. Celcjusza w 5 litrach wody.
Warzenie:
- 30 g chmiel goryczkowy Marynka (9,5 aa) 60 min
- 30 g chmiel aromatyczny Cascade (6,9 aa) 10 min
- 2 g mech Irlandzki 10 min
- druga połowa ekstraktu słodowego 5 min
- w międzyczasie dolałem w sumie 2 litry gorącej wody aby uzupełnić to co odparowało
- ostateczna objętość gęstej brzeczki 6,5 l
Zagęszczoną brzeczkę rozcieńczyłem do końcowej objętości 22,5 l.
BLG: 11,5
Temperatura zadania drożdży Safale US-05 (bezpośrednio do fermentora) 22 st. Celcjusza.
W planach jeszcze chmielenie na zimno po przelaniu na cichą fermentację - 30 g Casscade (6,9 aa)
Update:
23.08.2016: 5 BLG
25.08.2016: ~2,9 BLG - przelane na cichą wraz z 30 g Cascade na zimno
04.09.2016: butelkowanie, refermentacja 140 g cukru na 22 l ostatecznej ilości piwa
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
- 2
-
Ostatni wpis
Pierwszy chmiel
Wczoraj przyszły mi 4 sadzonki chmielu. Chciałem wziąć 2 ale była promocja, że jak się weźmie 3, to czwarta jest gratis. No i po polsku przyszły 4. Wszystkie Magnum, bo najwięcej ak, zacząłem je sadzić o 18:08, o 18:35 skończyłem podlewać. Wyglądają całkiem, całkiem, jaram się. Tylko jedna jest taka smutna i ma czubek pochylony w dół. Na weekend trzeba będzie pomyśleć o jakiś prowadnicach na pnącza
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
Ostatni wpis
#1 Oatmeal Stout 13°Blg
#1 Oatmeal Stout 13°Blg
Długo zastanawiałem się jakie piwo uwarzyć jako pierwsze. Pamiętając smak świetnego Guinessa ze szkockiego pubu stwierdziłem, że będzie to stout, a po głębszym namyśle, żeby było trochę ciekawiej, zdecydowałem się na stouta owsianego
W międzyczasie skompletowałem jeszcze cały sprzęt potrzebny do warzenia z pełnym procesem zacierania i zrobiłem zanurzeniową chłodnicę z rury miedzianej. Kupiłem gotowy zestaw surowców ze sklepu Browamator ( swoją drogą, po raz ostatni z tego sklepu) i już myślami byłem przy nadchodzącej niedzieli
. Niedziela nastała, wpadł kumpel, który miał mi trochę pomóc i zabraliśmy się do roboty. Całość starałem się robić według dołączonego przepisu i wytycznych.
Słody:
Weyermann Pale Ale 3,2kg
Caraaroma 0,3kg
Carafa Special Typ I 0,2kg
Dodatki:
Płatki owsiane 0,5kg
Palony jęczmień 0,3kg
Chmiel:
East Kent Goldings 30g granulat
Drożdże:
Safale S-04 11,5g
Zacieranie:
67° - 60 minut,
następnie dodany palony jęczmień oraz słód Carafa. Podgrzanie do 76° i filtracja. Ta przebiegła bezproblemowo na wężyku z oplotu. Wysładzanie według przepisu do zebrania 22l brzeczki. Zmierzona gęstość brzeczki to 12°Blg.
Gotowanie:
60 minut
Chmielenie:
EKG 15g - 5 min
EKG 15g - 40 min
Szacowana goryczka - 15 IBU
Fermentacja:
Burzliwa w temp. 18°-20° przez 7 dni, później cicha w temp. 18°-20° przez 14 dni.
Niestety zamiast myśleć, ślepo kierowałem się wytycznymi z instrukcji. Dopiero po zlaniu na cichą wpadłem na pomysł zmierzenia blg
Niestety pomiar pokazywał 5,5°Blg. Nie mając w ogóle doświadczenia stwierdziłem, że piwko na cichej dofermentuje i będzie wszystko ok. Niestety po dwóch tygodniach cichej pomiar pokazał 5°Blg
No ale cóż, piwko zabutelkowałem z nadzieją, że może chociaż będzie pitne...Niestety chwilę później popełniłem kolejny błąd wstawiając zabutelkowane piwo do piwnicy gdzie temperatura wynosiła 13°C (tu jakoś przestałem zwracać uwagę na instrukcję, bo tam było wyraźnie napisane co robić ). Jakież było moje zdziwienie gdy po 3 tygodniach piwo w ogóle nie było nagazowane
Chcąc to naprawić wystawiłem piwko do temperatury pokojowej z nadzieją, że drożdże jednak ruszą. Dziś gdy to piszę, mija 5 tydzień od zabutelkowania, czyli drugi w temperaturze pokojowej. Piwo jest już prawie optymalnie nagazowane. Niestety w smaku bardzo cienkie i puste
No cóż, takie początki...
Nie ma co się poddawać, trzeba jechać dalej. Piwo jest pitne, więc może powinienem być zadowolony... Następna warka Special Bitter
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy
-
Ostatni wpis
Zapiski piwowara domowego
Cześć,
przygodę z domowym warzeniem piwa zacząłem na początku 2014 roku (zainspirowany filmami Kopyra:) ). Popełniłem do tej pory 4 warki, może bez większych sukcesów, chociaż moim prywatnym sukcesem było to, że żadnego piwa nie schrzaniłem i dało się je wypić
Na początku były to oczywiście brew-kity (stout, dark ale oraz coś na podobieństwo Christmas ale, z wanilią i kakao), a pierwszym piwem powstałym z zacieraniem była IPA sripa
Jako, że nie został po nich ślad, nie będę się rozpisywał z recepturami.
Pochwalę się recepturą piwa, które aktualnie fermentuje.
#5 23,10,2015
Surowce:
Słody:
4kg Pilzneński Weyermann
1 kg Pszeniczny Strzegom
1 kg Monachijski I.
Chmiele: Magnum, Equinox, Chinook, Centenial, Cascade.
Drożdże Safale S-04.
Zacierano w 18 litrach wody, o temp. 64 stopni około 1 godziny. Następnie mash-out w 78 stopniach.
Filtracja i wysładzanie poszły całkiem sprawnie, wg obliczeń wyszło 24 litry, a wg pomiaru 17 Blg.
Następnie warzenie i chmielenie:
60 minut: 50 g Magnum
50 minut 25 g Equinox
40 minut 25 g Chinook
20 minut 20 g Centenial
10 minut 20 g Cascade.
Schłodzono do ok 22 stopni, zadano drożdże i fermentuje od wczoraj.
I już wiem co zawaliłem-nie zrobiłem przerwy białkowej i piwo ucieka mi przez rurkę fermentacyjną.
- Czytaj więcej..
- 0 komentarzy