Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Sprawdź też gastronomiczny.pl

 

Taniej nie znalazłem. Zamówione!

to może "ku pamięci" dla innych, wklejcie poprawnego linka bo ten podany wyżej adres jest raczej mylny ponieważ aktualnie domena jest na sprzedaż :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdź też gastronomiczny.pl

 

Taniej nie znalazłem. Zamówione!

to może "ku pamięci" dla innych, wklejcie poprawnego linka bo ten podany wyżej adres jest raczej mylny ponieważ aktualnie domena jest na sprzedaż :(

 

Strona WWW: http://www.gastroplus.pl/

Allegro użytkownik: gastronomiczny

Firma:

Paweł Wojdyła

NET.Trading

ul. Niska 6

31-306 Kraków

REGON: 120417827

NIP: 513-011-18-87

 

Mam nadzieje, że nie łamie regulaminu forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam taki "problem". Uwarzyłem w tamtym tygodniu lambika, po przefermentowaniu w S-33 przelałem dziś na cichą z blendem lambikowym Wyeast. Tyle, że jak zauważyłem, że w gąsiorze zostało mi jeszcze ze 20 litrów miejsca i troche mi szkoda go marnować zwłaszcza, że piwo będzie stało rok. Myślicie, że to dobry pomysł abym jeszcze dorobił 20 l i dolał (bez wstępnej fermentacji) czy to zaburzy układ sił pomiędzy bakcylami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItajcie, 

 

uwarzyłem Stouta zacieranego na słodko dla niej (do fermentora poszło 10.5l), zasyp:

- Strzegom słód pale ale 2,3 kg, (dodałem od siebie do przepisu ze sklepu 300g)

- płatki jęczmienne błyskawiczne 0,2 kg,

- Strzegom słód jęczmień prażony 0,2 kg,

- Strzegom słód czekoladowy ciemny 0,1 kg,

 

Zacierane 65 min w około 69 stopniach, wygrzew 79 i do filtracji. Odfiltrowałem całą brzeczkę, było około 5 litrów, dolałem 5 litrów o temp 80 stopni, wzburzyłem złoże, potem to samo 3l. Na końcu wysładzania leciało 5 blg.

 

Finalnie było około 15,5 blg, po czym dolałem do prawie max garnka 14 litrów ze dwa litry wody żeby rozcieńczyć brzeczkę.

 

Gotowanie/chmielenie godzinę, no i odparowało właśnie do 10,5l.

 

 

I tutaj moja zagwozdka :) Po dodaniu drożdzy, pobrałem próbkę (20 stopni), 17 blg i nie chce być inaczej :D Na wodzie w tej samej temp spławik pokazuje idealne zero. 

 

 

Czy to jest możliwe czy spławik mogę zawieść na tory? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwozdkę co do chmielenia na zimno: założyłem, że wrzucę chmiel na 4 dni. Temperatura wewnątrz komory styropianowej to 17°C. Czy wystawienie fermentora do temperatury pokojowej(ok 24°C) zmieni smak chmielenia na zimno? Pytam, bo zrobiłem tak ostatnio i aromat prawie niezauważalny ale goryczka zrobiła się ściągająca(uczucie jak po wypiciu mocnego naparu z herbaty).

Wystawienie fermentora miało za zadanie dojedzenia przez drożdże resztek cukru które by ewentualnie zostały.

Obecna warka to American Pale Ale, 13,5 blg na starcie, teraz jest 4,5 blg. Drożdże zadane 5.07 zacierałem w 68°C przez 60 minut i 72°C przez 10 minut, drożdże US-05. Boję się, żeby nie było granatów, chociaż blg stoi już od 9 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chmielenie na zimno to najlepiej w temp. 10-12oC na 2-4 dni.

Skrzynia styropianowa jest na dwa fermentory. W jednym stoi APA na cichej a w drugim SMaSH na burzliwej. Zejście do 10°C nie dość że wymagałoby bardzo dużo lodu to jeszcze fermentacja SMaSHa by ustała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chmielenie na zimno to najlepiej w temp. 10-12oC na 2-4 dni.

Skrzynia styropianowa jest na dwa fermentory. W jednym stoi APA na cichej a w drugim SMaSH na burzliwej. Zejście do 10°C nie dość że wymagałoby bardzo dużo lodu to jeszcze fermentacja SMaSHa by ustała.

Zrób sobie przegródke ze styropianu. Ja w takiej podzielonej lodówce z jednej strony mialem 9C a w drugiej komorze 19C

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zrób sobie przegródke ze stypianu. Ja w takiej podzielonej lodówce z jednej strony mialem 9C a w drugiej komorze 19C

Akurat skrzynia jest na styk na dwa fermentory. Gdy dodam przegrodę będę miał problem z umieszczeniem fermentorów. U mnie skrzynia jest pod biurkiem czyli nie wkładam fermentory od góry tylko od frontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A no to faktycznie problem. Ale w takim razie jak masz te 17C w styropianie to czemu na chmielenie go chcesz wyciągać ? 17C to nie 10, ale lepsze niż te 24 na zewnątrz.

Bo refermentacja przebiega w 24°C. Po butelkowaniu od razu nastawiam kolejną warkę, wstawiam drugi fermentor do pojemnika i nie ma miejsca dla dwóch krat z rozlewu. Piwko refermentuje w temperaturze pokojowej. Dlatego chciałem podnieść temperaturę stopniowo a nie skokowo. Chyba, że taka gwałtowna zmiana temperatury nie wpływa negatywnie na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A no to faktycznie problem. Ale w takim razie jak masz te 17C w styropianie to czemu na chmielenie go chcesz wyciągać ? 17C to nie 10, ale lepsze niż te 24 na zewnątrz.

Bo refermentacja przebiega w 24°C. Po butelkowaniu od razu nastawiam kolejną warkę, wstawiam drugi fermentor do pojemnika i nie ma miejsca dla dwóch krat z rozlewu. Piwko refermentuje w temperaturze pokojowej. Dlatego chciałem podnieść temperaturę stopniowo a nie skokowo. Chyba, że taka gwałtowna zmiana temperatury nie wpływa negatywnie na smak piwa.

 

 

Wydaje mi się, że mniejsza krzywda będzie z tego skoku, niż z chmielenia w 24C, ale tu to już się muszą wypowiedzieć bardziej doświadczeni.

Ja bym się nie pchał w kolejne warki, jak nie mam miejsca w lodówce

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja bym się nie pchał w kolejne warki, jak nie mam miejsca w lodówce

Ciężko zrobić komorę na dwa fermentory i dwie skrzynki. Fermentory stoją w stabilnej temperaturze a refermentacja musi odbyć się kilka dni w cieple, potem do przechowalni gdzie jest 17°C. Szału nie ma ale da się żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

musi odbyć się kilka dni w cieple, potem do przechowalni gdzie jest 17°C

 

Refermentacje robisz w takiej samej temperaturze jak fermentacje.

W ogóle jak masz pomieszczenie z 17C to po co ta lodówka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.