Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Krzywonos Jerzy napisał:

Cześć, Chciałem zrobić mój pierwszy starter drożdżowy z płynnych drożdży, ale suchy ekstrakt jaki kupiłem do tego celu jakiś czas temu jest przeterminowany. Myślicie że mogę go użyć skoro jest zamknięty w puszce z datą do 11.2022?? 

Spokojnie możesz użyć, ja mam przeterminowany kilka lat i jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Krzywonos Jerzy napisał:

Cześć, Chciałem zrobić mój pierwszy starter drożdżowy z płynnych drożdży, ale suchy ekstrakt jaki kupiłem do tego celu jakiś czas temu jest przeterminowany. Myślicie że mogę go użyć skoro jest zamknięty w puszce z datą do 11.2022?? 

Jeśli puszka nieuszkodzona, to spokojnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

3 tygodnie temu warzyłem milk stouta. Po gotowaniu miałem 15,3 BLG. Zadałem drożdże i ruszyła fermentacja kolejnego dnia, bulkało, była piana. Drożdże suche s04 niestety z braku czasu bez uwadniania (21l piwa). Piwo miało 17 stopni jak fermentowało. Przestało bulkać po kilku dniach, nie zlewałem na cichą. Mamy 21 dzień feemtacji, ale zeszło mi tylko do 10 BLG. Od piątku juz nic nie spada. Trochę boję się butelkować i też zakładałem że piwo będzie miało trochę ponad 5% alkoholu. Jakieś pomysły co zrobić by ruszyć ponownie fermentację?

Dodam że po 14 dniach fermentacji było 11BLG więc podniosłem temperaturę piwa do 20 stopni, czyli przez 5 dni spadło jeszcze o 1 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@INTseed

@Koora

Załączam zasyp. Do tego było 500g laktozy.

Co to znaczy "czy próbka była odgazowana"? Jeżeli pytasz czy było w niej czuć gaz - nie, ani troszkę.

 

BTW jak się kogoś woła do posta? Dałem @ ale nie podswietla nicku

Screenshot_20230205-213920.png

Edytowane przez daj-pompke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@INTseed
@Koora
Załączam zasyp. Do tego było 500g laktozy.
Co to znaczy "czy próbka była odgazowana"? Jeżeli pytasz czy było w niej czuć gaz - nie, ani troszkę.
 
BTW jak się kogoś woła do posta? Dałem @ ale nie podswietla nicku
Screenshot_20230205-213920.thumb.png.a64882c7bfd75eac7d96c8328d5cb10e.png
Ja bym poczekał jeszcze tydzień i butelkował. Nie ma opcji aby nie dofermentowało.
Pół kilo laktozy nie dużo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, INTseed napisał:

A gdzie ci się spieszy. Ja bym poczekał. Trzy tygodnie to tak nigdy nie wiadomo czy już posprzątane czy nie. Stout i tak z pół roku potrzebuje ;)

Ale co w piwie 15blg ( w tym 2 z laktozy) po 3 tygodniach ma sie jeszcze dziać?

ps po pól roku to juz wypity ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, INTseed napisał:

A gdzie ci się spieszy. Ja bym poczekał. Trzy tygodnie to tak nigdy nie wiadomo czy już posprzątane czy nie. Stout i tak z pół roku potrzebuje ;)

No posprzątane jak badanie Ballingów wskazuje. Nie wiem po co pół roku w wiadrze trzymać, w butelkach owszem. Rozumiem, że o trzymanie w butlach chodziło?

Edytowane przez daj-pompke
przecinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, daj-pompke napisał:

No posprzątane jak badanie Ballingów wskazuje. Nie wiem po co pół roku w wiadrze trzymać, w butelkach owszem. Rozumiem, że o trzymanie w butlach chodziło?

Z tym "posprzątane", to nie tylko chodzi o cukru, ale też np. aldehyd. Spróbuj pomiaru na próbce odgazowanej, niech postoi w temperaturze pokojowej z 20 minut,  pokręć też spławikiem, żeby nie było przyczepionych bąbelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Łachim napisał:

Z tym "posprzątane", to nie tylko chodzi o cukru, ale też np. aldehyd. Spróbuj pomiaru na próbce odgazowanej, niech postoi w temperaturze pokojowej z 20 minut,  pokręć też spławikiem, żeby nie było przyczepionych bąbelków.

Tak zrobiłem i nadal odczyt ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, daj-pompke napisał:

Cześć,

3 tygodnie temu warzyłem milk stouta. Po gotowaniu miałem 15,3 BLG. Zadałem drożdże i ruszyła fermentacja kolejnego dnia, bulkało, była piana. Drożdże suche s04 niestety z braku czasu bez uwadniania (21l piwa). Piwo miało 17 stopni jak fermentowało. Przestało bulkać po kilku dniach, nie zlewałem na cichą. Mamy 21 dzień feemtacji, ale zeszło mi tylko do 10 BLG. Od piątku juz nic nie spada. Trochę boję się butelkować i też zakładałem że piwo będzie miało trochę ponad 5% alkoholu. Jakieś pomysły co zrobić by ruszyć ponownie fermentację?

Dodam że po 14 dniach fermentacji było 11BLG więc podniosłem temperaturę piwa do 20 stopni, czyli przez 5 dni spadło jeszcze o 1 blg.


W ostatnich dniach spotkałem się z podobnym problemem. Milk Stout, drożdze S-04, fermentacja zatrzymała się na 7 BLG, początkowo 14 BLG z laktozą 0,5 kg. Po tygodniu fermentacja sie zatrzymała. Rozlałem w sobotę do butelek, po tym jak ponad 5 tygodni trzymałem we wiadrze, ostatnie dwa tygodnie w temperaturze 24 stopni. Nie ruszyło, test FFT również nie ruszył. Butelki w zamkniętej skrzyni refermentują, zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.