Jump to content

Piwo na drożdżach winnych - Eksperyment


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,

Zrodził mi się w głowie ciekawy pomysł, jasne piwo na drożdzach dedykowanych do chardonnay. Wiem, że były już takie eksperymenty, ale chciałbym jakieś świeższe informacje bo te które znalazłem pochodzą głównie z przed 8 lat. Próbował ktoś z Was robić piwo na winiarskich grzybkach (niekoniecznie coś o czym tu pisze, pytam ogólnie). Jakie były wrażenia, na co warto zwrócić uwagę? Co wtedy z chmieleniem, myślałem o jakiejś delikatnej/średniej goryczce i jakichś aromatach intensywnie kwiatowych, piwo byłoby mocno aromatyczne. Bazy jeszcze nie wymyśliłem, może pszenica?

Uważam ten wątek jako pole do szerokiej dyskusji o takich eksperymentach i zapraszam do udziału wszystkich piwowarów i piwowarki.

Link to comment
Share on other sites

Teraz, zielony07 napisał:

Już Ci nie smakują piwa na drożdżach piwowarskich?

Jak najbardziej smakują i to bardzo ;) ostatnie dwie warki są dla mnie sporym sukcesem, toteż obudziła się we mnie potrzeba poeksperymentowania. Normalnych warek nie rzucam, nie ma się co obawiać, już słody i chmiele czekają jak znajdę chwile czasu. 

Link to comment
Share on other sites

Kolega @jaras robił piwa na Bayanusach. Piwa technicznie wychodzily, ale były często puste w smaku, odfermentowane na maksa dość wytrawnie, aromat czysty z niską ilością estrów. Generalnie były okej ale czuć było w nich braki tych specyficznych estrów oraz bardzo brakowało jakichkolwiek cukrów resztkowych. Kolejna sprawa to właśnie słabe aromaty chmielowe - jego piwa nigdy nie były mocno aromatyczne pomimo stosowania ameryki. Więc ogólnie jak te dwie rzeczy CI nie przeszkadzają to możesz użyć spokojnie winnych drożdży. 

Link to comment
Share on other sites

Bayanusy nawet kamienie przerobiły by na wino :) Ciężko je ubić, więc polecałbym drożdże o mniejszej tolerancji na alkohol a chmiel dodać głównie może po zakończeniu fermentacji? Podbijam tak smak wina, dodając drugą partię owoców po zakończeniu pracy drożdży lub pod sam jej koniec. Wychodzą bardziej owocowe. W końcu to eksperyment

Link to comment
Share on other sites

47 minut temu, Undeath napisał:

Kolega @jaras robił piwa na Bayanusach. Piwa technicznie wychodzily, ale były często puste w smaku, odfermentowane na maksa dość wytrawnie, aromat czysty z niską ilością estrów.

Dziwna sprawa, bo ja robiłem Milda na Bayanusach i odfermentowanie było dość niskie (chyba z 8°Blg do 3°Blg), co raczej było zgodne z przewidywaniami, bo drożdże winne mają problemy z fermentacją tricukrów.

Ogólnie można zrobić ale bez szału, estry niskie, piwo dość puste, jakaś taka dziwna pełnia, pewnie na jakiś agresywniejszych estrowo winnych mogłoby być lepiej.

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

A gdyby zrobić je na browarniczych, jakichś wysoko estrowych i potem przelać na cicha i dorzucić winne by narobiły swoich aromatów ? Dałoby to cos ? Czy moze nie rusza wtedy ? Ewentualnie mozna zrobić dwie Warki i zmieszać po fermentacji (na ostatnich kilka dni zeby po zmuszaniu dofermentowalo co ma dofermentowac) i zrobić takie dziwactwo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Hobbysta Moim zdaniem trochę szukasz na ślepo nie wiadomo czego. Powiem Ci, że jest tyle szczepów drożdży do piwa, które dają różne efekty, że szkoda by mi było czasu na takie zabawy. Widzisz co napisał kantor i ja, szczepy winne średnio nadają się do piwa, zrobisz owszem na nich piwo w miarę poprawne, ale to nigdy nie będzie WOW. Wątpię żeby takie blendowanie coś dało pozytywnego. Drożdże winne to nie bretty, żeby dodawały coś aromatu na metabolitach z sacharomyces.

 

Z swojej strony dodam, a propo mieszania - zobiłem miks wina porzeczkowego 3 litry z 5 litrami piwa obydwa przefermentowane i zlane do baniaka. I szczerze nie wyszło piwo owocowe tylko dalej smak jak wino, cechy piwa całkiem się zatraciły nawet w takim stosunku.  Było fajne orzeźwiające ale jakiegoś ekstra smaku nie otrzymałem. Do tego trochę alko przeszkadzał... Wino miało z 12-13%.  Lepiej mi smakowało blendowanie wina owocowego w szklance z piwem ;)

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Hobbysta napisał:

No dobra, Dzieki zatem za uwagi i opinie. Widzę, ze nie tedy droga.

Co nie tędy :) Zrób jakiegoś PA na jakiś ciekawych winnych, później opisz w tym wątku, sam jestem ciekawy co z tego wyjdzie.

Ja jak mam okazję to z chęcią próbuję piw na drożdżach niepiwnych (czy to domowych czy komercyjnych), te piwa niekoniecznie są lepsze ale są inne, jak masz czas i chęć eksperymentowania to działaj i opisuj wyniki.

 

edit:

A jak chcesz efekt wow to polecam świat Brettanomyces ;)

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, Jasiu napisał:

Ponieważ bardzo dobre efekty daje chmielenie podczas aktywnej fermentacji i dużo producentów topowych IPA tak właśnie robi.

Pozwolisz, że się wtrącę i podlinkuję bądź co bądź ciekawy temat. Zapewne mówisz o biotransformacji i hicie zeszłego sezonu czyli Vermont/NE IPA. 

Edited by Daniel()
Link to comment
Share on other sites

mogę proponować  ciekawe drożdże zamiast winnyh. to jest WLP099 

https://www.whitelabs.com/yeast-bank/wlp099-super-high-gravity-ale-yeast 

robiłem z nimi i bareywine i imperial stout nie jeden raz, maksymalno  wychodziło 20%ABV.  ale że ich powinne zmusić do pracy jeśli chcesz uzyskać więcej 12%ABV

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.