Skocz do zawartości

Pierwsza warka


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wczoraj rozlałem do butelek pierwszą warkę. 

Zestaw Pale Ale 11blg z browamatora, 20l, drożdże s04. Zacieranie robiłem ponad 2h ( aż do pierwszej negatywnej próby jodowej ). Po wysładzaniu 22l brzeczki. Potem chmielenie goryczkowym i aromatycznym, łącznie godzina. Zostało 18l brzeczki. Drożdże z powodów technicznych zadane niestety w temp ok 29 stopni. Fermentacja zachodziła poprawnie, przy temp 20-22 stopni, po tygodniu burzliwej przelałem do drugiego fermentora i 2 tygodnie cichej. W trakcie butelkowania Balingomierz wskazuje ok 1°.

 

Piwo niestety jest mętne, straciło swój początkowy smak i zapach chmielowy a uzyskało za to mocniejszy posmak alkoholowy. Co moge zrobić żeby w kolejnych warkach tego uniknąć? Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, punix napisał:

Czy zadanie drożdży w 29°C wiąże się z chłodzeniem w wannie/na balkonie? Jeśli tak, to warto zainwestować w chłodnicę.

Tak, brzeczka chlodzona była w wannie z zimną wodą. Musiałem dodać drożdże w takiej temp ponieważ za wcześnie je uwodniłem i nie chciałem ich trzymać w wodzie dłużej niż 2 godziny. Bo tyle właśnie brzeczka chlodziła sie do tych 29 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/24/2022 at 6:38 PM, punix said:

To już pewnie wiesz, ale drożdże dobrze uwadniać dopiero, gdy brzeczka ma odpowiednią temperaturę. A chłodnica znacznie przyspiesza i ułatwia.

Fermentis na swoich sucharach podaje, żeby uwadniać od razu w brzeczce. Zlać trochę do wiadra, wsypać drożdże i wlać resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2022 o 11:37, Pingwinho napisał:

Fermentis na swoich sucharach podaje, żeby uwadniać od razu w brzeczce. Zlać trochę do wiadra, wsypać drożdże i wlać resztę.

Osobiście bym dalej uwadniał, ale niezłym kompromisem jest ponoć rozsypanie na powierzchni piany po napowietrzeniu.

 

Tak jak pisali przedmówcy, aromat/smak alkoholowy to najpewniej zbyt wysoka temperatura fermentacji, zwłaszcza na początku.  Zadać drożdże warto minimalnie poniżej planowanej temperatury fermentacji, a nie powyżej. 

 

Co do utraty aromatu i smaku chmielowego - albo zostały przykryte przez wady fermebtacyjne, albo to (co bardziej prawdopodobne) utlenienie. Wady fermentacyjne powstają na wcześniejszym etapie, więc to raczej świeży aromat chmielowy je przykrywał - chyba że to kwestia infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.