Jump to content

Lodówka do fermentacji/ cold crash

Szumidło

Recommended Posts

Kupił ktoś z Was może tą lodówkę? SMITH&BROWN SFTTF-411-BF3 https://www.ceneo.pl/156843140#tab=spec
Producent nie daje mam wrażenie informacji do ilu stopni ona potrafi zejść... Po podłączeniu pod programator z sondą raczej nie powinno być problemu z uzyskaniem temperatur dla fermentacji górnej, mam nadzieję również dolnej... Cold crash 0-4 st. chciałbym jeszcze móc zrobić...

Jakie modele polecacie z tych bardziej budżetowych?
Do jakich temperatur Wam schodzi ogólnie?
Robicie cold crash z żelatyną/ jakimś innym specyfikiem, czy sama temperatura na 2 dni np. jest wystarczająca, żeby wszystko opadło na dno fermentora?

Edited by Szumidło

Godzinę temu, monodem napisał(a):

Za darmo albo za pół to polecam poprostu Olx. 

Mam od lat starą (spokojnie ze 20 lat ma) dużą lodówkę zanussi z olx od babci za 150 czy 200 zl, bez zamrażalnika, chłodzi do zera bez problemu, dziala, bo malo ma rzeczy do zepsucia :)

[mention=14420]INTseed[/mention] A przy tych 6-7 st. to coś się sklaruje, czy tak średnio i raczej niżej trzeba by zejść?
Ja mam chyba taką.
https://profeagd.pl/lodowka-hotelowa-podblatowa-mpm-131-cj-18aa-inox
Wcześniej lepiej działała. Ma już ze 4 lata.
Ale jakbym miał teraz kupić to bym szukał zamrażarki. Jeśli by była wielkości podblatowej.
Ja górniaki schładzam do 10-12C i nie przelewam większości piw tylko od razu butelkuję. Większość osadu i drożdze opadają.
Jak daję chmiel to oprócz schładzania do 6-7C to daję 2 pety 1.5l. I tak z 4-5 dni wymieniam. Opada chmiel i osad.
Tylko nie zawsze jest miejsce w zamrażarce na pet ;)

Kupiłem starą chłodziarkę i po czasie okazało się, że kompresor jest do wymiany bo chłodziła tylko do 10 stopni i nie wyłączała się. Ku zaskoczeniu w lesie znalazłem opuszczoną lodówkę, z której "pożyczyłem" kompresor. Znalazłem majstra, który wymienił mi kompresor i schodzi do 3 stopni, jednak trwa to długo. Z ciekawości zacząłem mierzyć zużycie prądu i okazało się, ze przy CC zużycie jest kilkukrotnie większe, niż przy całej fermentacji. Dziś nie bawiłbym się w zakup chłodziarki, tylko od razu brałbym zamrażarkę. Nie będzie dylematu do ilu zejdzie i na energii powinieneś zaoszczędzić. 

Powiem Wam, że zacząłem od testów z obecną lodówką, którą mam na stanie w kuchni marki Gorenje - 180 cm z lodówką na górze i zamrażalnikiem na dole... Niby ma regulację ustawienia temperatury - LCD dla góry i dołu... Po wstawieniu fermentora jak ustawiłem na 3 C miałem 8 C, jak zmniejszyłem do 1 C mam 5 C - więcej nie da rady.... Ja nie wiem jak producent te stopnie mierzył... ;) Pomiar z dwóch termometrów z samego dołu....

Ja swoją zamrażarkę reguluje zewnętrznym regulatorem ST-1000 (chyba jak większość tutaj). Temperatura jest jaka jest (teraz akurat mam ustawiony cc czyli zero), do tego histereza na 0,3°C i chyba najważniejszy parametr, czyli opóźnienie załączenia sprężarki ustawione na 10 minut. Temperaturę trzyma zgodnie z ustawieniem +- histereza.  

37 minut temu, dzejkej napisał(a):

Plus 190 zł przesyłka 😯

No cóż, przesyłka paletowa. Ale koszt nadal atrakcyjny, a jak ktoś jest z Wrocławia, czy okolic może odebrać osobiście.